Πορτογαλία Διαμονή στη Λισαβόνα

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μεγάλη Εβδομάδα.
Αν πας πρώτη, ενημέρωσε!!
ΓΥΡΙΣΑ!!!
Τίμιο ξενοδοχείο με καλή αναλογία ποιότητας-τιμής. Αν και ήταν σχετικά μακρία από το κέντρο, υπάρχει σταθμός του μετρό στα 100 μέτρα καθώς και πολύ καλή σύνδεση με τα υπόλοιπα ΜΜΜ. Σε 10 λεπτά βρίσκεσαι Restauradores Ο αυτόματος πωλητής καφέ ήταν σωτήριος για τα πρωινά μας καθώς και το σουπερ μαρκετ που βρίσκεται δύο βήματα από το ξενοδοχείο, δεδομένου ότι πρωινό δεν παρέχεται από το κατάλυμα. Άνετα και καθαρά δωμάτια με μεγάλα κρεβάτια. Να έχετε υπόψη σας πως τα μαξιλάρια είναι ιδίαιτερα μαλακά-ξεφούσκωτα, πραγμα που έμενα καθόλου δε με ενόχλησε αλλα ο συνταξιδιώτης μου δε τα βρήκε και πολύ αναπαυτικά. Καλύτερηw ποιότητας-πίο φουσκωτά μαξιλάρια δεν υπάρχoυν (ρώτησα).
Η απόσταση από το κέντρο ήταν σημαντική και η γειτονιά λίγο "περίεργη" αλλά όχι επικίνδυνη. Σημαντική έλλειψη για μένα η απουσία ψυγείου από τη στιγμή που άνετα χωρούσε στο δωμάτιο-ειδικά αν κάποιος επισκεφθεί τη Λισσαβώνα καλοκαίρι-αφού δε θα μπορεί να έχει προσβαση σε δροσερό νερό.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
[
ΓΥΡΙΣΑ!!!
Τίμιο ξενοδοχείο με καλή αναλογία ποιότητας-τιμής.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.
Στο μεσοδιάστημα έκλεισα (σε πιο ακριβή τιμή βέβαια) και το Ibis Lisboa Centro Liberdade
Θα πρέπει να το σκεφτώ ποιο θα κρατήσω...
 
Last edited by a moderator:

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Μήπως κάποιος από όσους έχουν πάει Λισαβόνα μπορεί να μου πει σαν περιοχή ποια θα με διευκολύνει πιο πολύ? Έχω κάνει 2 κρατήσεις ταυτόχρονα και πρέπει να αποφασίσω ποια θα ακυρώσω, το ένα είναι ΒΒ στην περιοχή του βοτανικού κήπου της Λισαβόνας και το άλλο ξενοδοχείο κοντά στο μετρό arroios. Η πτήση μου φτάνει κατά τις 9 το βράδυ . Και τα 2 έχουν πρωινό και σχεδόν ίδια τιμή
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Μήπως κάποιος από όσους έχουν πάει Λισαβόνα μπορεί να μου πει σαν περιοχή ποια θα με διευκολύνει πιο πολύ? Έχω κάνει 2 κρατήσεις ταυτόχρονα και πρέπει να αποφασίσω ποια θα ακυρώσω, το ένα είναι ΒΒ στην περιοχή του βοτανικού κήπου της Λισαβόνας και το άλλο ξενοδοχείο κοντά στο μετρό arroios. Η πτήση μου φτάνει κατά τις 9 το βράδυ . Και τα 2 έχουν πρωινό και σχεδόν ίδια τιμή
Αυτό στο Βοτανικό Κήπο είναι κοντά στο μετρό Avenida? Αν ναι, κ αν είναι ισάξια ποιότητα με το άλλο, εγώ εκεί θα έκλεινα, είναι πιο βολικά και από άποψη εγγύτητας στο κέντρο και επίπεδο το έδαφος (είναι ένα θέμα αυτό στη Λισαβόνα). Κ αυτή η περιοχή μου άρεσε γενικά όταν πήγα. Στην άλλη δεν έχω πάει, δεν έχω άποψη. Όσον αφορά τη σύνδεση με μετρό Αεροδρομίου, και για τους δύο σταθμούς θέλει αλλαγή
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Μήπως κάποιος από όσους έχουν πάει Λισαβόνα μπορεί να μου πει σαν περιοχή ποια θα με διευκολύνει πιο πολύ? Έχω κάνει 2 κρατήσεις ταυτόχρονα και πρέπει να αποφασίσω ποια θα ακυρώσω, το ένα είναι ΒΒ στην περιοχή του βοτανικού κήπου της Λισαβόνας και το άλλο ξενοδοχείο κοντά στο μετρό arroios. Η πτήση μου φτάνει κατά τις 9 το βράδυ . Και τα 2 έχουν πρωινό και σχεδόν ίδια τιμή
Eμεινα κοντα στο μετρο Αroios. Βολευει παρα πολυ απο οπου κι αν εισαι στο κεντρο γιατι δεν εχεις ανηφορες και το πηγαινε ελα αεροδρομιο.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Από Βοτανικό κήπο πας παντού ποδαράτα. Από το άλλο θες ΜΜΜ, αλλά αν βγάλεις την ημερήσια κάρτα είσαι οκ.
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Ναι αρχικά έκλεισα το BB στο βοτανικό γιατί μου άρεσε που είναι το bairro alto με τα πόδια. Βέβαια και η περιοχή κοντά στο μετρό arroios φαίνεται καλή κι αυτή, φλατ και η στάση alameda του μετρό από αεροδρόμιο μου βγάζει 7 λεπτά με τα πόδια επίσης. Θα κρατήσω το ξενοδοχείο μάλλον, το οποίο έχει και 24ωρη ρεσεψιόν ενώ το ΒΒ έχει ως τις 19.00 και δεν έχει απαντήσει καν στο mail μου ότι θα φτάσω μετά τις 21.00. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
962
Ναι αρχικά έκλεισα το BB στο βοτανικό γιατί μου άρεσε που είναι το bairro alto με τα πόδια. Βέβαια και η περιοχή κοντά στο μετρό arroios φαίνεται καλή κι αυτή, φλατ και η στάση alameda του μετρό από αεροδρόμιο μου βγάζει 7 λεπτά με τα πόδια επίσης. Θα κρατήσω το ξενοδοχείο μάλλον, το οποίο έχει και 24ωρη ρεσεψιόν ενώ το ΒΒ έχει ως τις 19.00 και δεν έχει απαντήσει καν στο mail μου ότι θα φτάσω μετά τις 21.00. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας
Σαφώς πιο κυριλέ η περιοχή που έκλεισες από την άλλη και μεγάλο πλεονέκτημα ότι έχει 24ωρη ρεσεψιόν. Ωστόσο το Αrroios το αγάπησα πολύ και γυρνώ σε κάθε ευκαιρία, κάποιοι το θεωρούν υποβαθμισμένο, προσωπικά όχι μόνο ανασφάλεια δεν ένιωσα, αλλά μου φάνηκε μια υπέροχη και ζωντανή γειτονιά με κατοίκους κι όχι μόνο τουρίστες.
 

ririka

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
εχω κλεισει στο αβενιδα παρκ κοντα στο σταθμο parque.
Eιναι καλο μερος???? το ξενοδοχειο ξερει καποιος????
η προσβαση ειναι ευκολη
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
εχω κλεισει στο αβενιδα παρκ κοντα στο σταθμο parque.
Eιναι καλο μερος???? το ξενοδοχειο ξερει καποιος????
η προσβαση ειναι ευκολη
Καλη περιοχή, στα πέριξ του ιστορικού κέντρου αλλά κοντά σε συγκοινωνία.
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Καλησπέρα και από εμένα!
Θα πάμε τον Αύγουστο (αν δεν λιώσουμε) Λισαβώνα και έχω κλείσει σε αυτά, θα ακυρώσω ένα

https://www.booking.com/Share-9eQD6p
https://www.booking.com/Share-NT3gwmI

Να σημειώσω ότι θα έχουμε και τον 7χρονο γιο μας μαζί.
Είναι ΟΚ από τοποθεσία??
 

pepakos

Member
Μηνύματα
164
Likes
420
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Καλησπέρα και από εμένα!
Θα πάμε τον Αύγουστο (αν δεν λιώσουμε) Λισαβώνα και έχω κλείσει σε αυτά, θα ακυρώσω ένα

https://www.booking.com/Share-9eQD6p
https://www.booking.com/Share-NT3gwmI

Να σημειώσω ότι θα έχουμε και τον 7χρονο γιο μας μαζί.
Είναι ΟΚ από τοποθεσία??
Και τα 2 είναι σουπερ !
Πέρσι έμεινα ακριβώς στον ίδιο δρόμο που βρίσκεται η 1η επιλογή σου, Rua da Madalena.
Πολύ βολική τοποθεσία, κοντά σε μετρό αν και παντού πηγαίναμε με τα πόδια.

Η 2η επιλογή - λίγο πιο κεντρική - είναι πάνω σε πεζόδρομο με περισσότερες επιλογές εστιατορίων και καταστημάτων γύρω γύρω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.759
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom