Πορτογαλία Διαμονή στη Λισαβόνα

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Και τα 2 είναι σουπερ !
Πέρσι έμεινα ακριβώς στον ίδιο δρόμο που βρίσκεται η 1η επιλογή σου, Rua da Madalena.
Πολύ βολική τοποθεσία, κοντά σε μετρό αν και παντού πηγαίναμε με τα πόδια.

Η 2η επιλογή - λίγο πιο κεντρική - είναι πάνω σε πεζόδρομο με περισσότερες επιλογές εστιατορίων και καταστημάτων γύρω γύρω.

Ευχαριστώ!Μελετώ και μετά το ταξίδι υπόσχομαι για update στις χρήσιμες πληροφορίες για Πορτογαλία!
 

rakomelo

Member
Μηνύματα
33
Likes
20
Καλησπέρα σε όλους, έχω κλείσει τα δύο παρακατω για τέλη Φλεβάρη

Magnolia Guesthouse, Λισαβόνα, Πορτογαλία

★★★ AMMA Lisboa Hotel, Λισαβόνα, Πορτογαλία

Απ' ότι έχω καταλάβει είναι σχετικά κοντά στο κέντρο, δηλαδή κάνα 20λεπτο περπάτημα;;
Ακριβη πάντως γενικά η διαμονή στη Λισαβώνα, περίμενα πιο χαμηλές τιμές
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Καλησπέρα σε όλους, έχω κλείσει τα δύο παρακατω για τέλη Φλεβάρη

Magnolia Guesthouse, Λισαβόνα, Πορτογαλία

★★★ AMMA Lisboa Hotel, Λισαβόνα, Πορτογαλία

Απ' ότι έχω καταλάβει είναι σχετικά κοντά στο κέντρο, δηλαδή κάνα 20λεπτο περπάτημα;;
Ακριβη πάντως γενικά η διαμονή στη Λισαβώνα, περίμενα πιο χαμηλές τιμές
Καλημέρα, η αλήθεια είναι ότι είναι ακριβά... Ακόμη και για τέλη Φλεβάρη όπως παρατηρώ.
Θα σου πρότεινα να μείνεις χαμηλότερα, χωρίς βέβαια να είναι απαγορευτικό.
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
962
Είναι αρκετά ψηλά και τα δύο καταλύμματα και η Λισαβόνα είναι μη φιλική στο περπάτημα πόλη, λοφώδης και με τα περίφημα πλακόστρωτά της, που μου χάλασαν δυο ζευγάρια μποτάκια την πρώτη φορά που πήγα. Διάλεξε ό,τι είναι πιο κοντά στο μετρό, το δεύτερο είναι κοντά στην πλατεία Πομπάλ που έχει σταθμό μετρό και φεύγει και το λεωφορείο για Μπελέμ που έχει τα πιο άχαστα αξιοθέατα της πόλης. Κέντρο πάντως ούτε εγώ δε θα έμενα, όχι απλά επειδή χτυπάνε κι άλλο τις τιμές, αλλά επειδή η βαβούρα ακόμα και off season είναι μεγάλη, φαντάσου διαμονή στην Πλάκα ή στο Μοναστηράκι ένα πράγμα. Οικονομική διαμονή κι όχι πολύ μακριά από το κέντρο έχει στις περιοχές Arroios/Intendente, θεωρητικά είναι πιο υποβαθμισμένες, αλλά έχω μείνει αρκετές φορές και ποτέ δεν μπορώ να πω ότι ένιωσα ανασφάλεια μέχρι και αργά το βράδυ.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Είναι αρκετά ψηλά και τα δύο καταλύμματα και η Λισαβόνα είναι μη φιλική στο περπάτημα πόλη, λοφώδης και με τα περίφημα πλακόστρωτά της, που μου χάλασαν δυο ζευγάρια μποτάκια την πρώτη φορά που πήγα. Διάλεξε ό,τι είναι πιο κοντά στο μετρό, το δεύτερο είναι κοντά στην πλατεία Πομπάλ που έχει σταθμό μετρό και φεύγει και το λεωφορείο για Μπελέμ που έχει τα πιο άχαστα αξιοθέατα της πόλης. Κέντρο πάντως ούτε δε θα έμενα, όχι απλά επειδή χτυπάνε κι άλλο τις τιμές, αλλά επειδή η βαβούρα ακόμα και off season είναι μεγάλη, φαντάσου διαμονή στην Πλάκα ή στο Μοναστηράκι ένα πράγμα. Οικονομική διαμονή κι όχι πολύ μακριά από το κέντρο έχει στις περιοχές Arroios/Intendente, θεωρητικά είναι πιο υποβαθμισμένες, αλλά έχω μείνει αρκετές φορές και ποτέ δεν μπορώ να πω ότι ένιωσα ανασφάλεια μέχρι και αργά το βράδυ.
Συμφωνω και επαυξανω. Χιλιες φορες διπλα σε σταση μετρο παρα να ανηφοριζεις με τα ποδια. Εμεινα κι εγω στις περιοχες που λες, οικονομικα και ξεκουραστα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Λισαβωνα ειχα μεινει εδω...
ειναι κοντα στο κεντρο, γυρω στα 50 ευρ το δικλινο, δες αν σε βολευει
Google Maps
Να φανταστώ έμεινες την περασμένη δεκαετία, τώρα οι τιμές είναι στο διπλάσιο και κατιτίς παραπάνω. Πράγμα νόρμα για Λισσαβόνα πλέον.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
222
Likes
472
Να φανταστώ έμεινες την περασμένη δεκαετία, τώρα οι τιμές είναι στο διπλάσιο και κατιτίς παραπάνω. Πράγμα νόρμα για Λισσαβόνα πλέον.
ειχα μεινει πριν 8 χρονια... σημερα το google map δινει ενδεικτικη τιμη 81 ευρ, βεβαια καποιοι φιλοι που πηγαν λισαβωνα τον Σεπτεμβριο, βρηκαν τιμες πιο ακριβες απο Ελλαδα... οποτε εχεις ενα δικιο με αυτα που λες για Λισαβωνα... εγω εβαλα το ξενοδοχειο, ωστε να τοδει και αν τον βολευει απο τιμη και περιοχη , βλεπει...
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
ειχα μεινει πριν 8 χρονια... σημερα το google map δινει ενδεικτικη τιμη 81 ευρ, βεβαια καποιοι φιλοι που πηγαν λισαβωνα τον Σεπτεμβριο, βρηκαν τιμες πιο ακριβες απο Ελλαδα... οποτε εχεις ενα δικιο με αυτα που λες για Λισαβωνα... εγω εβαλα το ξενοδοχειο, ωστε να τοδει και αν τον βολευει απο τιμη και περιοχη , βλεπει...
Έχουν ανεβεί οι τιμές κατακόρυφα παντού.
Κοιτούσα για Βαρκελώνη πριν από μερικές μέρες (να πάω να κάνω επίσκεψη τον @panpan) και πλέον το αξελ θέλει 250 ευρώ τη μέρα για Σαββατοκύριακα και τα αλλά στο κέντρο να κονταροχτυπιούνται ποιο θα είναι ακριβότερο. Αυτά κάνει η ζήτηση. Η Λισαβώνα είναι προορισμός 365 ημερών.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Οι μονοι προορισμοι που δεν εχουν παρει τρελη αυξηση ειναι οι Σκανδιναβικες πολεις που ηταν παντα ακριβες.
Αλλα το να βλεπω Πορτογαλια με 100ρικο το δικλινο ειναι λιγο εκπληξη, οταν προπερσι μειναμε στο Πορτο με 50ρικο.
 

rakomelo

Member
Μηνύματα
33
Likes
20
Καλημερα, σας ευχαριστω ολους για τα tips και τις προτασεις.
Τα συγκεκριμενα που ποσταρα πριν τα χω κλεισει για 5 βραδια στα 430 ευρω με πρωινο με black friday προσφορα
Οσο κι αν εχω ψαξει, κατι καλυτερο δε μπορω να βρω σε σχεση τιμης τοποθεσιας και παροχων οποτε μαλλον σ αυτα θα μεινω και λογικα στο Magnolia που μου γραψε και ο φιλος παραπανω οτι ειναι κοντα στη πλατεια και εχει και το λεωφορειο διπλα

Πραγματικα πανακριβα παντως τα ξενοδοχεια, και ακομα και τα airbnb τους ακριβα ειναι, τα πιο φθηνα που εχω βρει βαζοντας απλα "θερμανση" και "ολοκληρο καταλυμα" ειναι γυρω στα 360 ευρω για 5 βραδια, χωρις πρωινο φυσικα και σχετικα μακρια απ το κεντρο
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Οι μονοι προορισμοι που δεν εχουν παρει τρελη αυξηση ειναι οι Σκανδιναβικες πολεις που ηταν παντα ακριβες.
Αλλα το να βλεπω Πορτογαλια με 100ρικο το δικλινο ειναι λιγο εκπληξη, οταν προπερσι μειναμε στο Πορτο με 50ρικο.
Πρόπερσι ήταν και ο κοβιντ που βοηθούσε να βρεθούν καλές τιμές. Για τις μεγάλες και τουριστικές πολεις στη Δυτική Ευρώπη 100ευρω είναι πλέον φθηνή τιμή για ένα βασικό κατάλυμα τον περισσότερο καιρό. Ειδικά η Πορτογαλία έχει ακριβύνει ιδιαίτερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom