Γερμανία Διαμονή στο Βερολίνο

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Το Βερολίνο έχει πολλά καλά ξενοδοχεία και σε ισχύ το value for money. Το κέντρο είναι το Zoologisher Garten η kudam και Wittenberg platz και βρίσκεται στο Δυτικό Βερολίνο. Περιοχές charlotenburg Moabit Τα πιο καλά ξενοδοχεία βρίσκονται στο Ανατολικό στις περιοχές mitte , Friedrichstrasse, stadtmitte, potsdamer platz, Brandeburger Tor. ( Apartments Am Brandeburger Tor ( Πολύ καλό διαμέρισμα)
Φρόντισε να είσαι κοντά σε S/U Bahn για να μετακινήσετε εύκολα και γρήγορα.
Τα ταξί επίσης είναι φθηνά σε σχέση με τις Ευρωπαϊκές πρωτεύουσες όπως επίσης οι τιμές είναι οι μισές από ότι στην Αθήνα. Μερικά από τα ξενοδοχεία που θα σου πρότεινα είναι το Berlin Berlin , Azimut, motel one H10,
Δες επίσης την Airbnb
Καλά να περάσετε!!
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Απο τα ξενοδοχεια που προτεινεις το ενα δεν εχει, το αλλο ξεπερναει κατα πολυ το κπατζετ μου και το αλλο δεν το εχω βρει ακομα.

Επισυναψα τα παραπανω 8 ξενοδοχεια γιατι πληρουν τα κριτηρια οσον αφορα τα χρηματα οπου θελω να διαθεσω καθως και οτι ειναι στην ανατολικη μερια. Απο τα παραπανω αν εχει τσεκαρει καποιος θα εκτιμουσα να μου πει τη γνωμη του. Πιο πολυ δλδ βασει της τοποθεσιας των ξενοδοχειων ηθελα να ξερω πιο βολευει περισσοτερο και ποιο ειναι σε κομβικο σημειο.

Airbnb εχω τσεκαρει αλλα για τις ημερομηνιες μου ολα ειναι πολυ ακριβα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τα ξενοδοχεία που έβαλες είναι όλα πολύ κοντά. Θα άφηνα τελευταία τα 3, 4, 7 και από τα υπόλοιπα θα διάλεγα αυτά με την υψηλότερη βαθμολογία, διαβάζοντας εννοείται σχόλια κτλ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Από μένα το 2 ή το 5 αν σκοπεύεις να κινείσαι κυρίως με τα πόδια (και τα εκάατοτε μέσα), ή το 3 αν αυτό που σε νοιάζει κυρίως είναι η ευκολία πρόσβασης με τα μέσα ή/και προς το αεροδρόμιο.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Σας ευχαριστω και τους δυο παρα πολυ για τις προτασεις σας @taver και @katkats

Αρχικα ειχα σαν πρωτες επιλογες το 1 και το 6. Φαινονται οτι ειναι διπλα στην alexander platz και πιστευα οτι βολευε λογω συγκοινωνιων αλλα και για να περπατησεις προς τη πυλη του ενδιβουργου πχ και το τσαρλι. Βλεπω κατα καιρους διαφορα ατομα που μενουν στο park inn και ισως επηρεαστηκα απο αυτο καθως αναφερουμ οτι ειναι κομβικο σημειο και περιοχη. Τις επιλογες 2 και 5 δν τις υπολογιζα και τοσο αλλα μετα τη προταση παραπανω θα το δω λιγο πιο ζεστα. Ισως οντως να βολευει περισσοτερο απο την πλατεια.

Απλα λογω πρωτης φορας στη πολη, ψαχνω τη καλυτερη δυνατη περιοχη οπου δν θα καθυστερω και θα ειναι και ολα στα ποδια μου (οσο μπορουν να ειναι δηλαδη). Επισης ισως θα πρεπει να υπολογισω και την νυχτερινη ζωη που ακομα δν εχω προσδιορισει 100% σε ποια περιοχη βρισκεται.
Εχω διαβασει σε σχολια διαφορων μελων και γιαhachescher market και kreuzberg και prenzlauer berg. Καταμπερδεμενος δηλαδη...!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εχω διαβασει σε σχολια διαφορων μελων και γιαhachescher market και kreuzberg και prenzlauer berg. Καταμπερδεμενος δηλαδη...!
Hackesher markt είναι κοντά στα 2 & 5, αλλά το nightlife εδώ είναι πολύ χιπστεράδικο για τα γούστα μου.
Τα άλλα 2 είναι πιο "μεγάλα ονόματα"...
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Hackesher markt είναι κοντά στα 2 & 5, αλλά το nightlife εδώ είναι πολύ χιπστεράδικο για τα γούστα μου.
Τα άλλα 2 είναι πιο "μεγάλα ονόματα"...
Οκ σε ευχαριστω! Αρα παιζουν και στις 3 αυτες περιοχες μαγαζια για να βγεις.

Οπως καταλαβαινω εσυ την alexander platz δεν την εχεις στις πρωτες επιλογες... ισως τελικα κλεισω ενα απο αυτα που μου προτεινες. Ισως αυτο διπλα δτη hackesher market.. εσυ ποσες φορες εχεις παει και που εμενες;
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Καλησπέρα! Ετοιμάζομαι για ταξίδι στο Βερολίνο αλλά έχω μπερδευτεί λίγο με την περιοχή διαμονής. Ψάχνουμε κάτι κεντρικό και με καλή συγκοινωνία. Επίσης είμαστε 4 κορίτσια οπότε ήθελα να ρωτήσω, γενικά νιώσατε ασφάλεια στην πόλη; Υπάρχουν συγκεκριμένες ''περίεργες'' γειτονιές που καλό θα ήταν να αποφύγουμε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.368
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom