Γερμανία Διαμονή στο Βερολίνο

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Saint Tropez
Χρόνια Πολλά παιδιά!!

έφτασε η ώρα για Βερολίνο!!
χρειάζομαι τα "φώτα" σας!

εκτός απο το ξενοδοχειο που έκλεισα με δωρεάν ακύρωση(Potsdamer plaz), τωρα βρίσκω πιο φθηνά με πρωινό..φυσικά άλλη περιοχή..χρειάζομαι την γνώμη σας γιατί δεν ξέρω αν αυτή η περιοχή είναι safe!
https://www.booking.com/hotel/de/le...roup_adults=2&sb_price_type=total&type=total&
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Χρόνια Πολλά παιδιά!!

έφτασε η ώρα για Βερολίνο!!
χρειάζομαι τα "φώτα" σας!

εκτός απο το ξενοδοχειο που έκλεισα με δωρεάν ακύρωση(Potsdamer plaz), τωρα βρίσκω πιο φθηνά με πρωινό..φυσικά άλλη περιοχή..χρειάζομαι την γνώμη σας γιατί δεν ξέρω αν αυτή η περιοχή είναι safe!
https://www.booking.com/hotel/de/leonardo-berlin-west.el.html?aid=357026;label=gog235jc-hotel-XX-de-leonardoNberlinNwest-unspec-cy-com-L:el-V:0ahUKEwia25Hy8KnYAhWGxRQKHQTgDZoQFgiEATAF-O:windowsS7-B:internetSexplorer-N:XX-S:bo-U:XX-H:s;sid=aace54a700c0d17e29e32812f4638c2f;dist=0&group_adults=2&sb_price_type=total&type=total&
Η αλήθεια είναι πως ειναι λιγο μακρυά.
Για δες τιμές για Novum hotel city B Berlin Centrum και Novum Aldea.
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Saint Tropez
ευχαριστώ πολύ @jimp
έχουν και τα 2 δωμάτια σε καλή τιμή η αλήθεια χωρίς πρωινό! έμεινες εκεί;
 

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Nordkapp
Καλημέρα παιδιά και χρονια πολλά,

εγώ γύρισα χθες από Berlin ( πέρασα καταπληκτικά!!!!! ) και έμεινα στο Capri by Fraser στην Scharrenstraße. Πολύ κοντά στην Alexanderplatz με στάση λεωφορείου μπροστά στο Ξενοδοχείο και λίγα μέτρα μακριά η στάση μετρό Splittermatk. Καταπληκτικό ξενοδοχείο κανένα παράπονο απολύτως. 334 € για 3 μέρες ( 23-26/12/2017 ) με πρωινό και δωρεάν ακύρωση μέχρι 21 για κάθε ενδεχόμενο. Ότι καλύτερο. ΤΟ έκλεισα βέβαια τον Οκτώβριο , αν έχει σημασία αυτό. Απόλυτα ευχαριστημένος.
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Saint Tropez
https://www.booking.com/hotel/de/ho...df5e4ea661560310;type=total;ucfs=1&#hotelTmpl

αυτό τι σου λέει; επειδή θέλουμε με πρωίνο η αλήθεια....

Καλημέρα παιδιά και χρονια πολλά,

εγώ γύρισα χθες από Berlin ( πέρασα καταπληκτικά!!!!! ) και έμεινα στο Capri by Fraser στην Scharrenstraße. Πολύ κοντά στην Alexanderplatz με στάση λεωφορείου μπροστά στο Ξενοδοχείο και λίγα μέτρα μακριά η στάση μετρό Splittermatk. Καταπληκτικό ξενοδοχείο κανένα παράπονο απολύτως. 334 € για 3 μέρες ( 23-26/12/2017 ) με πρωινό και δωρεάν ακύρωση μέχρι 21 για κάθε ενδεχόμενο. Ότι καλύτερο. ΤΟ έκλεισα βέβαια τον Οκτώβριο , αν έχει σημασία αυτό. Απόλυτα ευχαριστημένος.[/QUOTE


οοοο!! τέλειο το ξενοδοχεί που έμεινες!! το είδα τώρα! αλλά εμένα μου βγαίνει πολλά για 6 μέρες και λόγω ότι θα είμαστε παραμονή πρωτοχρονιάς η τιμή δωματίου για εκείνο το βράδυ είναι διπάσια/ τριπλάσια απο άλλες μέρες!

πές μας λίγα tips! ο καιρός; πήρες Welcome berlin?
 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
ευχαριστώ πολύ @jimp
έχουν και τα 2 δωμάτια σε καλή τιμή η αλήθεια χωρίς πρωινό! έμεινες εκεί;
Ψαξε και σε αλλα ψαχτηρια. Οχι δεν έχω μείνει, στο Centrum εχω κάνει κράτηση για Φεβρουάριο.
 
Last edited:

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Nordkapp
Πρέπει οπωσδήποτε να βγάλεις Welcome Card, τουλάχιστον για ΜΜΜ. Εγώ έβγαλα τον 4 ημερών 35,50/άτομο και συμφέρει πραγματικά! Χρησιμοποιήσα τα ΜΜΜ όσο ποτέ στην ζωή μου! Μετρό, Λεωφορεία , Τρένα τα πάντα!
Τώρα αν θέλεις να βγάλεις την Welcone Card που έχει μουσεία και τέτοια μπορείς αλλά its up to you. Εγώ δεν έβγαλα γιατί δεν με σύμφερε για τόσες λίγες μέρες που πήγα και 24 Δεκεμβρίου ήταν τα περισσότερα κλειστά οπότε αποφάσισα να πάω επιλεκτικά και να κλείσω εκείνη την ώρα. Ο καιρός τι να σου πώ, ήμουν τυχερός δεν είχε κρύο ( το βράδυ είχε 10 βαθμούς ) παρόλα αυτά ντύσου καλά!!
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Saint Tropez
ευχαριστώ για τις πληροφορίες!! σε 3-4 μουσεία θα πάμε μην φανταστείς! αλλά ο σύζυγος θέλει να περπατάμε και λίγο..ισχυρίζεται αν την βγάλουμε απο την αρχή μετά δεν θα περπατάμε!!!!!!!! τώρα αν δεν την βγάλουμε και κάθε φορά που θα χρειαζόμαστε αγοράζουμε απο εκεί είναι πιο ακριβά; επίσης περπατίεται το βερολίνο;
 

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Nordkapp
ευχαριστώ για τις πληροφορίες!! σε 3-4 μουσεία θα πάμε μην φανταστείς! αλλά ο σύζυγος θέλει να περπατάμε και λίγο..ισχυρίζεται αν την βγάλουμε απο την αρχή μετά δεν θα περπατάμε!!!!!!!! τώρα αν δεν την βγάλουμε και κάθε φορά που θα χρειαζόμαστε αγοράζουμε απο εκεί είναι πιο ακριβά; επίσης περπατίεται το βερολίνο;
Θα περπατάτε συνέχεια πίστεψε με αλλά θα χρειαστείτε τα ΜΜΜ οπωσδήποτε. Οι αποστάσεις είναι τεράστιες!!! Και εγώ έτσι έλεγα στην αρχή αλλά αναθεώρησα και ευτυχώς. Και σκέψου έλιωσα και στο περπάτημα. Αλλά πχ να σου πω ένα παράδειγμα. Ξεκινάω από το Hotel μου να πάω πχ στο east side Gallery ( που είναι το τείχος ) η απόσταση είναι κοντά στα 4 - 5 χλμ. Θα την κάνεις με τα πόδια??? Μέσα στο κρύο ?? Και μετά?? Θα παίρνεις τα ΜΜΜ θα πηγαίνεις όπου θέλεις και ταυτόχρονα θα περπατάς! Και έχει και πολύ περπάτημα. Μην κάνει το λάθος να βγάζεις κάθε φορά εισιτήριο θα σε πάρει πολύ ώρα. Έχεις την κάρτα και τέλος! Αν θέλεις να σε βοηθήσω περισσότερο εγώ κατέβασα την εφαρμογή στο κινητό μου από BVG.DE και μου έβγαζε τα δρομολόγια από το μέρος που είμουνα και σε αυτό που ήθελα να πάω όλες τις ώρες της ημέρας. Και στην τελευταία ερώτηση σου όχι το Βερολίνο δεν περπατιέται ούτε για πλάκα! Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θέλετε να πηγαίνετε μόνο αποκλειστικά στο κέντρο??!! Ότι άλλο χρειαστείς πες μου θα σου πω τώρα που τα έχω φρέσκα.
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Saint Tropez

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Nordkapp
Ναι εγώ προσωπικά την έβγαλα από το αεροδρόμιο. Με το που βγαίνεις από τον έλεγχο έχει ένα σταντακι και πας εκεί και την βγάζεις. Δες εδώ https://www.berlin-welcomecard.de/en για οποιαδήποτε πληροφορία σε βοηθήσει. Εγώ είχα αποφασίσει πριν πάω Γερμανία πια κάρτα θα αγοράσω οπότε δεν μου πήρε πολύ χρόνο. Τα παιδιά που είναι εκεί είναι πολύ εξυπηρετικά και θα σου εξηγήσουν ότι χρειαστείς. Ελπίζω μόνο όταν κατέβεις να μην έχει εκεί κόσμο γιατί θα περιμένεις λίγη ώρα. Είναι μόνο 2 άτομα που εξυπηρετούν. Εγώ ήμουν πολύ τυχερός όταν πήγα, δεν είχε κανέναν αλλά μετά από 10 λεπτά είχε λίγο ουρά.

Το ξενοδοχείο που μου έστειλες δεν το είδα αν και πήγα στην περιοχή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom