1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Μάιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Γερμανία Διαμονή στο Βερολίνο

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος rebellos, στις 28 Οκτωβρίου 2011.

1. Vicks

Vicks Member

2. Marios_Gr

Marios_Gr Member

3. onoma meloys

onoma meloys Member

Το είδα και φαίνεται πολύ ωραίο, αλλά μου το δείχνει 542 χωρίς πρωινό, ενώ το humpton το έχω βρει 485 με πρωινό για 6 διανυκτερεύσεις.

4. dimaq

dimaq Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ΜΑΔΡΙΤΗ
    Ναι σαφως!

5. lyk.an

lyk.an Member

Καλησπέρα!

Με μία μικρή ανάζητηση για 'hostel' στο topic βρίσκω κάποια παλιά μηνύματα που λένε για wombats/circus/generator/meininger.
    Έχει κάποιος κάποια (πιο πρόσφατη ίσως κιόλας) εμπειρία από κάποια άλλα μιας που wombats δεν έχει available για όταν θέλω και τα υπόλοιπα που φαίνονται κομματάκι τσιμπημένα (για hostel πάντα);

πχ. για τα Generator Prenzlauer / Wallyard / Pfefferbett / Heart of Gold?
    Υποθέτω ότι ως καλύτερη τοποθεσία προκρίνονται τα Pfefferbett και Heart of Gold, άρα μήπως τυχαίνει να 'χει παραμείνει κανείς σε αυτά; Γιατί απ' όσα reviews διαβάζω δεν μπορώ να αποφασίσω :p

6. panagiotis.k

panagiotis.k Member

Πρώτη φορά στο Βερολίνο για Χριστούγεννα 20-25 Δεκεμβρίου!
    Βρήκα αυτό το ξενοδοχείο κοντά στην Alexanderplatz. Από το site τους στα 400 με δωρεάν ακύρωση και πρωινό. Πιο πολύ η τοποθεσία με ενδιαφέρει :) Ποια είναι η γνώμη σας?

7. Marios_Gr

Marios_Gr Member

Προσωπικά δεν μου άρεσε η Alexanderplatz ως μέρος, τη βρήκα άχρωμη και βρώμικη, πολύ περισσότερο όταν δίπλα είναι η πολύ γραφική Nikolaiviertel. Παρόλα αυτά είναι μία κεντρική τοποθεσία που βολεύει για τις συγκοινωνίες.
    Το ξενοδοχείο μου φαίνεται ένα τυπικό μαζικό και "διεκπεραιωτικό" ξενοδοχείο, αλλά αν ο στόχος είναι ένα μέρος μόνο για έναν ύπνο, it's ok.

panagiotis.k and vasnorth like this.
  8. greco

greco Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ???
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γυρος Τουρκιας
    Ρίξε μια ματιά στο Leonardo Royal hotel

panagiotis.k likes this.
  9. Christos1968

Christos1968 Member

Η τοποθεσία ειναι μια χαρα, αρκει να εισαι κοντα σε U/S Bahn για να μετακινείσαι ευκολα προς το κέντρο και σε αλλες περιοχές. Καλα να περάσεις!!

panagiotis.k likes this.
  10. panagiotis.k

panagiotis.k Member

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
    Κοιτάω προς Alexanderplatz γιατί διάβαζα πως είναι από τις πιο βολικές περιοχές για τις μετακινήσεις.

Το Leonardo Royal Hotel αν και ωραίο μου φάνηκε σχετικά πιο μακρία.

Στα 440 (με ακύρωση και χωρίς πρωινό) βρήκα και το Park Inn στο οποίο από το λίγο ψάξιμο έχουν μείνει πολλά από τα μέλη. Οπότε ίσως κρατήσω αυτό τελικά.

11. Christos1968

Christos1968 Member

12. kwstas86

kwstas86 Member

Γενικά το Βερολίνο είναι μια πόλη που αναγκαστικά θα πάρεις μετρό για να κινηθείς.
    Οπότε το καλύτερο είναι να μείνει κανείς κοντα σε σταθμό μετρό.

Περιοχές που μου άρεσε το vibe ήταν το prenzlauerberg και η περιοχή γύρω από την Alexander platz και αν ξαναπήγαινα θα εμένα εκεί άνετα, ειδικά στο prenzlauerberg.

Δεν μου έκανε καλή εντύπωση και δεν θα εμένα στο kreuzberg.
    Διαβαζα πριν παω ότι είναι κάτι σαν τα δικά μας Εξάρχεια, αλλά εμενα μου θύμισε πιο πολύ την δική μας πλατεία Αττικής, αγ Παντελεήμονα, κάτω Πατήσια ή κάτι τέτοιο...