Γερμανία Διαμονή στο Βερολίνο

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Δεν είναι κακή, αλλά είναι ελαφρώς άχρωμη άοσμη και άγευστη. Κεντρικά είναι όμως, κι αν δε σ'αρεσει οι άλλες γειτονιές είναι κοντά.
Καλά, δεν θα αγοράσω και σπίτι εκεί... :D Θεωρείται γενικά ασφαλης;
Εσύ ποιες περιοχές θα πρότεινες κοντά στο κέντρο;
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Παιδιά μια βοήθεια.Ηταν να πάμε δέκα άτομα τον Αύγουστο Κωνσταντινουπολη,αλλα λόγω των γεγονότων αλλάξαμε για βερολινο.Ψαχνω για ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ και βρίσκω μια απίστευτη τιμη στο trivago στο IVBERGS HOTEL PREMIUM μέσω amoma .com .Τι με συμβουλεύετε να κάνω.Ευχαριστω πολύ.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Παιδιά μια βοήθεια.Ηταν να πάμε δέκα άτομα τον Αύγουστο Κωνσταντινουπολη,αλλα λόγω των γεγονότων αλλάξαμε για βερολινο.Ψαχνω για ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ και βρίσκω μια απίστευτη τιμη στο trivago στο IVBERGS HOTEL PREMIUM μέσω amoma .com .Τι με συμβουλεύετε να κάνω.Ευχαριστω πολύ.
Να το κλείσεις, ταξιδιωτικό φόρουμ είμαστε!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλά, δεν θα αγοράσω και σπίτι εκεί... :D Θεωρείται γενικά ασφαλης;
Ναι, αν και με μια επιφύλαξη επειδή τελευταία φορά έμεινα εκεί το 2009, και το Βερολίνο είναι μια πόλη που αλλάζει.

Εσύ ποιες περιοχές θα πρότεινες κοντά στο κέντρο;
Τα τελευταία 3-4 ταξίδια, για εντελώς πρακτικούς λόγους μένω κοντά στο Hauptbanhof, καθώς εξυπηρετεί και για τα λεωφορεία του αεροδρομίου, και για το S-bahn για όλη πρακτικά την πόλη, και για τα υπεραστικά τρένα, και μηδενίζω έτσι το χαμένο χρόνο και το κουβάλημα βαλιτσών. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν είναι κατάλληλο μέρος για κάποιον που πάει πρώτη φορά στο Βερολίνο, ή που θέλει μέσα στη μέρα του να μπαινοβγαίνει στο ξενοδοχείο, ή που θέλει εστιατόρια και μπαρ στη γειτονιά του.
Καλές περιοχές (χωρίς να έχω ιδέα από τιμές που παίζουν) είναι γύρω από το σταθμο Hackescher Markt και γενικότερα περιξ της Alexanderplatz ή (αν δε θέλετε τόσο κεντρικά) προς το Prenzlauer Berg.
 

kbolikas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλή περιοχή είναι . Βλέπω ότι έχει και μέτρο κοντά οπότε μπορείς να πας παντού. Το Βερολίνο είναι μια όμορφη πόλη και αξίζει να την περπατήσεις ακόμα και με τα πόδια μπορείς να πας Potsdamer Platz και να βγεις για φαγητό η ποτό. Καλά να περάσεις.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Ευχαριστώ. Αν και δεν είμαι από τους τύπους που κάνω ξενύχτια στα ταξίδια μου, θέλω μια περιοχή που να είναι ασφαλής να περπατήσεις όταν έχει πέσει το σκοτάδι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μηνύματα
32
Likes
25
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
γεια σας παιδια!!!!θα μεινουμε το καλοκαιρι 4 ατομα για ενα βραδυ στο βερολινο. Φτάνουμε 9 το βράδυ στο tegel θα κατεβουμε κεντρο και την επομενη μερα το απογευμα φευγουμε για τον κυριως προορισμο μας. Θα ηθελα το βραδυ που θα φτασουμε να φαμε καπου ομορφα και να δουμε ισως την πυλη του Βραδενβούργου βραδυ και μετα την αλλη μερα να ξεκινησουμε απο το πρωι να δούμε οσα αξιοθεατα μπορούμε μέχρι να φυγουμε για το αεροδρόμιο. Το ξενοδοχείο που εχω βρει με καλή τιμή για να αφησουμε και κατευθείαν τα πράγματα μας είναι το meininger hotel hauptbahnhof. βολεύει σαν ξενοδοχείο για αυτο που έχω στο νου μου?? και θα μπορουμε να κανουμε μια βολτα βραδυ (εννοω μεχρι τις 12) στην περιοχή μέχρι την πύλη??? είναι καλή περιοχή παρόλο που ναι διπλα στο σταθμό?? ευχαριστώω!!!!!!!!!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Η περιοχή ειναι μια χαρα νομιζω η καλύτερη επιλογη γιαυτο που θελετε. Μπορείτε κ τη βολτα σας να πατε προς την Πυλη και πολυ κοντα στο σταθμο υπαρχει ενα ωραιο μπεργκεραδικο
https://www.peterpane.de/restaurants/berlin-europaplatz/
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Δεν ξέρω πως είναι η περιοχή το βράδυ αλλά πάντως είναι πολύ κοντά στα βασικά αξιοθέατα και μπορείτε να περπατήσετε άνετα μέχρι την Πυλη. Εγώ είχα μείνει στο meininger alexanderplatz, είχα μείνει πολύ ευχαριστημένη. Η Alexanderplatz δεν ήταν μακριά, μια-δυο στάσεις με το μετρο. Είναι πολύ εύκολο να χρησιμοποιήσεις τα μέσα αλλά αν πρέπει να είσαι κοντά στον σταθμό για να πάρεις κάποιο τρένο την επόμενη κτλ, αυτό που κοιτας θα σε βολέψει πολύ σαν τοποθεσια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom