Ρόδος Διαμονη/διακοπες στη ροδο!

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Καλά ναι σίγουρα για μία δύο μέρες το σκέφτομαι και γω να νοικιάσω. Έχεις να μου προτείνεις από κάπου ή οι ίδιες τιμές παίζουν παντού;
Επειδή κι εμείς θα είμαστε Ρόδο τέλη Ιουλίου, θα μας ενδιέφερε μάλλον η ενοικίαση αυτ/του για λίγες μέρες.Ξέρετε κανένα γραφείο φθηνό? roald πού το βρήκατε με 50 ευρώ για 2 μέρες?
Για ρωτήστε και σε αυτά:
Zeus Rent a car: 2241031702
butterfly Rent a car: 22410 21330
efrem rent a car: 22410 85975 (είναι στο φαληράκι)
 

perixvra

Member
Μηνύματα
312
Likes
215
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλημερα παρεουλα!
Κι εμεις φετος θα επισκεφτουμε το νησι της Ροδου στις αρχες Σεπτεμβρη!
Εχουμε ηδη κλεισει ξενοδοχειο στην Αφαντου 6 βραδια 170 ευρω με πρωινο!
Ψαχνουμε και για ενοικιαση αυτοκινητου αλλα οι τιμες ειναι τσουχτερες...
Η σκεψη μας ειναι να κανουμε και 2 μονοημερες στην Συμη και στην Χαλκη, τι λετε αξιζει και αν ναι πως μπορουμε να φτασουμε εκει και τι μπορουμε να επισκεφτουμε σε αυτα τα μερη.
Οποιαδηποτε πληροφορια και συμβουλη ειναι καλοδεχουμενη!
Ευχαριστω
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Καλημερα παρεουλα!
Κι εμεις φετος θα επισκεφτουμε το νησι της Ροδου στις αρχες Σεπτεμβρη!
Εχουμε ηδη κλεισει ξενοδοχειο στην Αφαντου 6 βραδια 170 ευρω με πρωινο!
Ψαχνουμε και για ενοικιαση αυτοκινητου αλλα οι τιμες ειναι τσουχτερες...
Η σκεψη μας ειναι να κανουμε και 2 μονοημερες στην Συμη και στην Χαλκη, τι λετε αξιζει και αν ναι πως μπορουμε να φτασουμε εκει και τι μπορουμε να επισκεφτουμε σε αυτα τα μερη.
Οποιαδηποτε πληροφορια και συμβουλη ειναι καλοδεχουμενη!
Ευχαριστω
Πολύ ωραία και τα 2 νησάκια. Θα πας με τα καταμαραν της Dodekanisos Seaways (http://www.12ne.gr/en/).
H Χάλκη είναι πολύ μικρό νησάκι. Έχει έναν πανέμορφο οικισμό που χαίρεσαι να τον περπατάς. Σου συστήνω:
1. Μόλις δέσει το πλοίο στο λιμάνι τρέχεις ακριβώς απέναντι στον (μάλλον μοναδικό) φούρνο και ψωνίζεις ότι βρεις. Ότι φτιάχνει είναι πεντανόστιμο, αλλά είναι μετρημένα για τους λίγους κατοίκους του νησιού. Οπότε ότι προλάβεις παίρνεις. (οι φρατζόλες συνήθως είναι ρεζερβέ για τους κατοίκους!!!).
2. Θα πάρεις τον κεντρικό δρόμο του οικισμού (αυτός που ανηφορίζει), θα τον περπατήσεις για 15 λεπτά περίπου και θα βρεθείς στην πίσω πλευρά σε μια μικρή παραλία, τον Πόνταμο. Με την πρώτη ματιά δεν γεμίζει το μάτι, έχει όμως απίστευτα καθαρή θάλασσα (μιλάμε κρύσταλλο) και αμμουδερό βυθό. Εγώ χάρηκα μπάνιο εκεί.
3. Μπορείς να ναυλώσεις το μικρό λεωφορείο στο λιμάνι και να κάνεις εξόρμηση σε ένα μοναστήρι στην άλλη άκρη του νησιού. Όμορφή και άγρια διαδρομή.

Για τη Σύμη τώρα...
1. Το πλοίο σταματάει στην εκκλησία του Πανορμίτη για προσκύνημα μισής ώρας και μετά συνεχίζει για τη χώρα. Οπότε το πιο σημαντικό αξιοθέατο του νησιού δεν το χάνετε με τίποτα. (πάντως ρωτήστε καλού κακού, γιατί ορισμένα δρομολόγια πάνε κατευθείαν στο λιμάνι, παρακάμπτοντας το μοναστήρι).
2. Μόλις το πλοίο δέσει στο λιμάνι, πάτε κατευθείαν στη στάση του λεωφορείου. Το λεωφορείο σε 5 λεπτά θα σας έχει ανεβάσει στη Χώρα. Θα πείτε στον οδηγό να σας αφήσει στην Καλή Στράτα. Είναι ο πιο αρχοντικός δρόμος της πόλης με πανέμορφα νεοκλασικά σπίτια και το κυριότερο: κατηφορίζει προς το λιμάνι προσφέροντας συ-γκλο-νι-στι-κή θέα! Είναι ένα μυστικό που λίγοι το ξέρουν. Οι περισσότεροι εκδρομείς μένουν στο λιμάνι και στις ταβέρνες του, αγνοώντας ότι η πρωτεύουσα του νησιού είναι ψηλά στο λόφο. Την Καλή Στράτα μπορείτε βέβαια και να την ανεβείτε από το λιμάνι, αλλά θα κουραστείτε.
P1010183.JPG
 

perixvra

Member
Μηνύματα
312
Likes
215
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου panius χιλια ευχαριστω, θα τις ακολουθησω κατα γραμμα!
Δεν εχω ιδεα με τι θα παω, δεν το εχω ψαξει ακομα εκτος κι αν εχεις να προτεινεις κατι γρηγορο και οικονομικο!
Τωρα οσον αφορα το Μαρμαρις solton ειναι λιγες οι μερες και δε ξερω αν θα προλαβω να τα γυρισω ολα. Στην ουσια ειναι απο 4-10 Σεπτεμβριου και 6 του μηνος εχω γαμο οποτε δε θα μπορω να κανω τιποτα εκεινη την ημερα
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Τι είναι καλύτερο για διαμονή μιας βδομάδας στο νησί, Ξενοδοχείο μέσα στην πόλη της Ρόδου ή έξω???
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.096
Likes
23.953
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Τι είναι καλύτερο για διαμονή μιας βδομάδας στο νησί, Ξενοδοχείο μέσα στην πόλη της Ρόδου ή έξω???
Εγώ έκλεισα μέσα στην πόλη για δέκα μέρες. Πιστεύω πως είναι καλύτερα για να μην έχουμε βραδινές μετακινήσεις με αυτοκίνητο. Την ημέρα θα πηγαίνουμε σε διάφορες περιοχές και το βράδυ θα μένουμε στην πόλη. Αύριο, με το καλό, πετάμε. :clap:
 

iparout

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Χαίρετε.

Σκέφτομαι 1 εβδομάδα διακοπές για ζευγάρι 30 χρονών στα μέσα Ιουλίου. Ψάχνουμε μόνο ξεκούραση, χαλάρωση, λιώσιμο στην παραλία και λίγα πράγματα από νυχτερινή ζωή. Το πάλευα για εξωτερικό αλλά μάλλον δεν το σηκώνει η τσέπη, οπότε Ελλαδίτσα και πάλι Ελλαδίτσα.

Μας ενδιαφέρουν ωραίες γαλαζοπράσινες παραλίες για πολύωρο άραγμα, απαραίτητα οργανωμένες -ξαπλώστρες, μπαράκι για ποτά, μουσική- γιατί δεν μπορώ το στυλ "πετσέτα στην άμμο", και χαλαρή νύχτα για κανένα ποτάκι σε ωραίο περιβάλλον. Βασικό, όμως, οι παραλίες.

Πήγαμε πέρυσι Σίφνο, πολύ ωραίο νησί, αλλά από παραλίες ένα στρογγυλό μηδενικό.

Μετά από λίγο ψάξιμο αποφασίσαμε για Ρόδο, 5 νύχτες στα μέσα Ιουλίου.

Αεροπορικά 240 ευρώ, ενοικίαση αυτοκινήτου 200 ευρώ και μένουν τα υπόλοιπα για ξενοδοχείο. Μέσω πρακτορείου βρήκα προσφορά για 5 νύχτες στο Elysium με ημιδιατροφή 870 ευρώ. Τιμή ίσως λίγο τσιμπημένη, ειδικά από τη στιγμή που το γεύμα της ημιδιατροφής απ' ότι διάβασα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και εξάλλου δεν θέλουμε να δεσμευτούμε στο θέμα φαγητό και να αναγκαζόμαστε να τρώμε ότι μας σερβίρουν στο ξενοδοχείο, αλλά από τις φωτό ο χώρος φαίνεται μαγευτικός και η καλύτερη τιμή για την συγκεκριμένη περίοδο (μέσω booking) ξεπερνούσε τα 1000 ευρώ. Έχω εντυπωσιαστεί από τη θέα-θάλασσα σε όλα τα δωμάτια καθώς και από το γεγονός ότι υπάρχει παραλία ακριβώς μπροστά στο ξενοδοχείο.

Βασικά θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τη διαμονή. Αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο-πιο οικονομικό αλλά αντίστοιχα αξιόλογο, ριξτε καμιά ιδέα γιατί από Δευτέρα με βλέπω να κλείνω. Γνωρίζω ότι τα ξενοδοχεία μέσα στην πόλη τα προτιμούν οι περισσότεροι, όμως δεν μπορώ να βγαίνω στο μπαλκόνι και να βλέπω δρόμους και σκεπές από τα γειτονικά σπίτια λες και είμαι σε μεγαλούπολη.

Thanks !
 

perixvra

Member
Μηνύματα
312
Likes
215
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
φιλε μου εγω εκλεισα σε ενα ξενοδοχειο στην Αφαντου που ειναι γυρω στα 20 χλμ μακρυα απ την Ροδο! Η τιμη μου φανηκε αρκετα καλη και σερβιρεται και πρωινο! Για 6 βραδυα θα μου στοιχισει 170!Ονομαζεται afandou sky hotel!
Επισης απ οτι μου εχουν πει η παραλια της Αφαντου ειναι απ τις ξακουστες του νησιου και ειναι σχετικα κοντα με την παραλια της Καλλιθεας, γνωστη απ την ταινια της Αλικης Βουγιουκλακης!
Για ενοικιαση αυτοκινητου εχω ενα θεματακι, μηπως μπορει καποιος να προτεινει κατι οικονομικο;
 

spyrosask

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα θα επισκεφτώ τη Ρόδο τον Ιούλιο για μια εβδομάδα με την παρέα μου.ειμαστε 19 χρονών και θα ήθελα να μου Πείτε σε ποιο μέρος να μείνουμε θέλουμε να έχει καλή νυχτερινή ζωή και να είναι προσβάσιμη και για άλλες περιοχές επίσης θα μετακινουμαστε με τα μέσα δεν έχουμε αυτοκίνητο θα ήθελα οποίος έχει πάει να μου πει την άποψη του ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom