Διατροφή, λαοί και άλλα.

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Από τους πιο υπερβαρους είμαστε γενικώς.
Στο πρωτο γράφημα μπορεί να δει κανείς και ανά ηλικία.
Είχα διαβάσει πρόσφατα ένα άρθρο που έλεγε ότι η Ελλάδα είναι αυτή τη στιγμή "η χειρότερη" χώρα στην Ευρώπη όσον αφορά στην παιδική παχυσαρκία. Αν το βρω θα το βάλω.


Εν τω μεταξυ πετσι και κοκαλο ο Ιταλιδες με πιτσες και παστα, ταχαμου εχουμε την υγειινη κουζινα εμεις.
Νομίζω είναι στερεότυπα κάθε χώρας. Έχω γνωρίσει πολλές ιταλίδες, ισπανίδες, γαλλίδες, ελληνίδες.
Εμείς λέμε για τις ιταλίδες και πως παρόλο που τρώνε έτσι είναι αδύνατες. Οι ιταλίδες λένε το ίδιο για τις γαλλίδες. Μάλιστα η πρώην συνάδελφος μου (ιταλίδα) μου είπε ότι έχουν μια έκφραση για τις γαλλίδες "gambe di finicchiano", μάλλον το σκότωσα, τέλοσπαντων που σημαίνει ότι έχουν πολύ λεπτά πόδια σαν ένα πουλί (πελεκάνος; ξερω γω).
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Από τους πιο υπερβαρους είμαστε γενικώς.
Στο πρωτο γράφημα μπορεί να δει κανείς και ανά ηλικία.

View attachment 393080
Και σε αυτό με βάση το "share of overweight population" πάλι ειδικά αν πάμε με βάση το φύλο οι Ελληνίδες 18+ είναι λεπτότερες από τις Τσέχες, τις Εσθονές, τις Κροάτισσες, τις Λετονές,τις Λιθουανές, τις Ουγγαρέζες, τις Μαλτέζες, τις Πολωνές, τις Πορτογαλίδες, τις Ρουμάνες,τις Σλοβένες, τις Σλοβάκες, τις Φινλαδές και τις Τουρκάλες. Δεν το λες κι άσχημο. Μια χαρά τα είπε η @evaT για τις Ελληνίδες.

Αν πάλι πάμε με ηλικίες οι νέοι 18-24 Έλληνες έχουν ποσοστά παχυσαρκίας χαμηλότερα όχι μόνο από ένα σωρό χώρες, αλλά κάτω κι από το μέσο όρο της ΕΕ.

Στις πιο μεγάλες ηλικίες αυξάνονται τα ποσοστά αλλά και πάλι με τίποτα δεν φτάνουν τους πιο υπέρβαρους άλλων χωρών της Ευρώπης.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.288
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
ίχα διαβάσει πρόσφατα ένα άρθρο που έλεγε ότι η Ελλάδα είναι αυτή τη στιγμή "η χειρότερη" χώρα στην Ευρώπη όσον αφορά στην παιδική παχυσαρκία. Αν το βρω θα το βάλω.
Από τις χειρότερες

1651742102539.png

για τους Τσεχους που.χ. θεωρε οτι οι μπυρες παιζουν ρολο. Οπως ισως για Δανους, Γερμανους κλπ
1651742226915.png
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
οι Ιταλοί στο τραπέζι τους, που γίνετε πάντα τις ίδιες ώρες, μεσημεριανό 12 με 1, βραδινό 7,
κοψε κατι. η μαλλον βαλε κατι. απο Ρωμη κ κατω 7 το απογευμα ακομα καφε πινουν. αλλα κ στο Μιλανο απετιριβο παιρνουν. μερα το κλεισιμο μαγαζιων αρχιζει το δειπνο. 20.00+ κ γευμα 13.00+
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.001
Για τις γαλλιδες εχει διερευνηθει το "γαλλικο παραδοξο". Για τις Ιταλιδες απλα δεν ξερω.
Για την παιδικη παχυσαρκια βλεπω στο σχολειο. Δεν κανουν καθιστικη ζωη αλλα σαβουριαζουν ο,τι βρουν στο ντελιβερι και το σουπερμαρκετ γιατι λειπουν οι γονεις πολυ απο το σπιτι και υπαρχει πολυ χαρτζιλικι
Ειτε οι φτωχοτερες οικογενειες εχουν αναγει το πιτογυρο με 2,5 ευρω σε φτηνη αναψυχη φαγητου εξω και το κρουασαν 0,40λ σε δεκατιανο.
Οι τροφες με βιταμινες κοστιζουν πολυ.
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
κοψε κατι. η μαλλον βαλε κατι. απο Ρωμη κ κατω 7 το απογευμα ακομα καφε πινουν. αλλα κ στο Μιλανο απετιριβο παιρνουν. μερα το κλεισιμο μαγαζιων αρχιζει το δειπνο. 20.00+ κ γευμα 13.00+
ε όχι παλικάρι μου.... δεν ξέρω τι κάνετε εσείς στον νότο αλλά εμείς στον εργατικό βορά είχαμε ωράρια.
12 μεσημεριανό, τέλος δουλειάς 17:30 , 7 βραδινό μετά ειδήσεις και μετά φιλμ στην τηλεόραση και ύπνο.
βέβαια οι συνήθειες στις μεγαλοπόλεις με τα καταστήματα να μένουν πολλές ώρες ανοιχτά επηρεάζει κάποιες ομάδες.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Alma ελπίζω να μην απέφυγες να φας στάκα επειδή είναι βούτυρο... Δε θα αντέξω δεύτερη απογοήτευση...
Έχω φάει.
Μία και μοναδική φορά. Απορούσε κι ο άντρας μου, γιατί συνήθως δεν τρώω τέτοια. Αλλά όπως με είδε να τρώω μια φορά, ε, δεν με ξαναείδε.

Πέρασαν χρόνια από τότε. Μπορεί κάποτε να ξαναφάω μωρέ. :haha:

Άστα!Πήραμε γλυκά στην Ουγγαρία να δοκιμάσουμε, έδωσα λίγο στον άντρα μου και πάλι δεν κατάφερα να τελειώσω ούτε τη μερίδα που απέμεινε.Νιώθω πως με το βούτυρο έχω ξεσυνηθίσει και στα ταξίδια που δοκιμάζω πράγματα που δεν τρώω κανονικά, μου πέφτουν βαριά μετά.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
οι Ιταλοί στο τραπέζι τους, που γίνετε πάντα τις ίδιες ώρες, μεσημεριανό 12 με 1, βραδινό 7, εχου στο τραπέζι τους πρώτο και δεύτερο πιάτο η ένα από τα δυο φρούτα και καφέ στις ποσότητες που θέλει ο καθένας. το πρωινό τους είναι λιτό, κρουασάν στο μπαρ και καφέ. πιστεύω το ωράριο που τρώνε παίζει μεγάλο ρόλο επίσης... αυτά στον βορά, στον νότο δεν ξέρω τι συνήθειες έχουν.
και το μεσημέρι σταματάνε τη δουλειά για να φάνε.
Πόρκα μιζέρια! Η γιαγιά μου πιο πολύ το καίει!

Υ.Γ. : Δεν μπορώ να καταλάβω που βλέπουν οι Έλληνες το 'ούνα φάτσα, ούνα ράτσα'
Ούνα φάτσα, ντούε ράτσε είμαστε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.001
κανοντας απλες υποθεσεις

για τους ισπανους δεν ξερω. απο την αλλη ομως αν με καθε μπυρα κατεβασεις και 4-5 ταππας στις 23.00 το βραδυ δεν εινια και οτι καλυτερο
Τρωω βραδινο μια στις 9 και ξανα στις 12 κατι ελαφρυ γιατι ξαναπειναω. Εδω και 20 χρονια εχω παρει συνολικα 3 κιλα, μαλλον λογω γεννας.
Ειναι μυθος οτι το βραδινο παχαινει. Παιζει ρολο το τι τρως και η ποσοτητα.
Αν ειναι να τρως σαν κορκοδειλος στις 7 το απογευμα, τοτε "το βραδινο παχαινει".
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Και σε αυτό με βάση το "share of overweight population" πάλι ειδικά αν πάμε με βάση το φύλο οι Ελληνίδες 18+ είναι λεπτότερες από τις Τσέχες, τις Εσθονές, τις Κροάτισσες, τις Λετονές,τις Λιθουανές, τις Ουγγαρέζες, τις Μαλτέζες, τις Πολωνές, τις Πορτογαλίδες, τις Ρουμάνες,τις Σλοβένες, τις Σλοβάκες, τις Φινλαδές και τις Τουρκάλες. Δεν το λες κι άσχημο. Μια χαρά τα είπε η @evaT για τις Ελληνίδες.
Νομίζω τους βόρειους τους "καίει" το αλκοόλ όπως προαναφέρθηκε.
Δηλαδή ό,τι και να τρέχεις/γυμνάζεσαι, τρως υγιεινά και τα ρέστα ,εάν μπεκρουλιάσεις 1 λίτρο μπύρα το βράδυ δεν το σώζεις...
Και ισχύει και για τις γυναίκες προφανώς, έχω δει απίστευτα γερά ποτήρια, θυμάμαι μια Νορβηγίδα σε ξενοδοχείο της Χαλκιδικής να έχει βάλει στοίχημα με 3 δικούς μας ποιός θα βάλει κάτω ποιόν στα σφηνάκια...μαντέψτε ποιός το πήρε.
Επίσης ας αναφέρουμε κάτι για τη σωματοδομή...Δεν έχουμε όλοι τα ίδια γονίδια τι να κάνουμε, η βορειοευρωπαία με dna γαζέλας, 1,80 μπόι θέλει αρκετή προσπάθεια για να το χαλάσει, την ίδια στιγμή που η ελληνίδα προσπαθεί με δίαιτες και γυμναστήρια να μαζέψει ότι μαζεύεται...

Για τους Ιταλούς απορώ και γω, πως είναι τόσο στυλάτοι με τόσο κακό υδατάνθρακα που καταναλώνουν εκτός κι αν στα σπίτια τους ξερωγω λιμοκτονούν...

@paefstra έχεις απόλυτο δίκιο το κακό ξεκινάει από την έλλειψη χρόνου των γονιών και τα παιδιά σαβουριάζουν ότι βρουν, μαζί βέβαια με τη άγνοια...το τελευταίο φαίνεται σιγά σιγά να αλλάζει.

@alma εγώ άλλαξα σταδιακά τα πάντα στη διατροφή μου εδώ και 5-6 χρόνια με πολύ διάβασμα, συζήτηση με διαιτολόγους και γνώστες ,δυστυχώς όμως η πλειονότητα θεωρεί στέρηση αν δε φάει για μεσημεριανό παστίτσιο με 5 δάχτυλα κρέμα και βραδυνό πιτόγυρο με μπύρες.
Η μεσογειακή διατροφή υπάρχει, τα υλικά μας είναι εξαιρετικά αυτό που νομίζω χρειάζεται είναι απλά αλλαγή της παγιωμένης νοοτροπίας.
Και εννοείται πως δεν πυροβολούμε αυτούς που έχουν περιττά κιλά , εξάλλου ειδικά στη χώρα μας ακόμα θεωρούνται πιο ελκυστικοί οι μη αδύνατοι (για να το πω κομψά) είναι πρωτίστως θέμα υγείας μακροπρόθεσμα και ποιότητας ζωής.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.380
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom