Διατροφή, λαοί και άλλα.

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
ισως παιζει και ρολο οτι τα παιδια σημερα δεν ειναι τοσο ενεργα οσο παλια
εμεις ολη μερα ημασταν εξω....σημερα με το ζορι στριμωχνουν κανα καρατε, αναμεσα στα μαθηματα, φροντισηρια αγγλικα, γαλλικα κλπ

να αναφερω χαρακτηριστικα παντως οτι εδω που ζω, τα αθηλιτικα σωματεια εχουν απειρα προγραμματα για παιδια...απο 2 χρονων κιολας....γυμαστικη, στιβο, ολα τα "γνωστα" σπορ, καρατε, τεννις...παρα πολλα....αναλογα με ηλικιες κλπ....

εχω παρατηρησει ομως οτι εκτος απο ποδοσφαιρο δεν βλεπεις πουθενα παιδια ελληνων και τουρκων....ισως 1 στα 50 να ειναι με καταγωγη απο εκει
Eγω αντίθετα πιστευω ότι σχετικά με τις οργανωμένες δραστηριότητες τα παιδιά σημερα κάνουν πολύ περισσότερα από αυτά που κάναμε εμείς. Στην τάξη της κόρης μου στο δημοτικό, όλα τα παιδιά πάνε σε τουλάχιστον δύο αθλητικές δραστηριότητες, που σημαίνει 6 ώρες την εβδομάδα. Το πρόβλημα για μένα είναι ότι από εκεί κ πέρα είναι κλεισμένα στο σπίτι (μιλάω για γειτονιές του κέντρου της Αθήνας) όλες τις υπόλοιπες ώρες πλην του σχολείου - δραστηριοτητων, καθώς δεν υπάρχουν πάρκα κλπ που να μπορείς να βγεις τις καθημερινές, οπότε η δραστηριότητα τους περιορίζεται εκεί.
Και το 2ο είναι ακριβώς αυτό που ανέφερε η @paefstra ελλείψει χρόνου των γονιών και χρήματος ίσως η τροφή δεν είναι καλής ποιότητας (αρκετό junk). To να προσφέρεις κάτι ποιοτικό (δελεαστικό στις μικρές ηλικίες) απαιτεί χρόνο και χρήμα.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ευσεβείς πόθοι μάλλον, τι να πω. Δε ξέρω τι γίνεται στο νότο, αλλά ο βορράς απέχει έτη φωτός από το Ελληνικό ανθυποβαλκανιοανατολίτικο (και καθόλου ευρωπαϊκό) στοιχείο στο οποίο κατατασσόμαστε.
Μα μην το λες και στην βορεια Ιταλια μια χαρα επιδραση εχει το βαλκανικο στοιχειο και μια χαρα ομοιοτητες βρισκεις.

Το τι θα πει η γειτονια, το bella figura και ολα τα παρεμφερη τα εχουν. Η σεξουαλικη απελευθερωση δεν περασε ουτε απο κει. Μεχρι και Μιλανεζοι αμα δουν ομφυλοφιλο ζευγαρι να πιανεται χερι χερι γυρνανε 180 μοιρες και κοιτανε καλα καλα σαν να ειδαν εξωγηινους, Αμα την πεσεις σε γυναικα πρεπει να βρεις παρεα και για τις φιλες της γιατι δεν ειναι σωστο και γενικοτερα οτι γινεται στην Ελλαδα γινεται και κει. Στην Ισπανια που ειναι στη μεσογειο και αυτη δεν ειναι καθολου ταμπου να βγει μια γκομενα ανοιχτα για να απαυτωθει. Στην Πορτογαλια παλι που δεν εχει καμμια σχεση με τα Βαλκανια μια απ' τα ιδια με εδω ειναι απ' οτι μου χει πει ο αδερφος μου που χει κατσει για κανα δυο χρονια εκει.

Απλα στην Ιταλια ειδικα στη βορεια ειναι και ολα πιο αποστειρωμενα με μια "πιο ευρωπαικη" εσανς. Προσωπικα την Ιταλια τη βρισκω πολυ χαλια για να ζεις απορω με τους ευσεβεις ποθους των Ελληνων που οντως ειναι υπαρκτοι.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Το γερμανικο εκπαιδευτικο συστημα για τα παιδια των διγλωσσων μεταναστων εχει καποιες ιδιαιτεροτητες ως προς την τελικη τους επιδοση. Αν μιλησεις με ελληνες η τουρκους παλιοτερους κρατα στατιστικα για το ειδος του σχολειου που βρεθηκαν τα παιδια μετα τα 12 και ποσα παραπεμπφθηκαν για μαθησιακες δυσκολιες και θα βγαλεις συμπερασματα μονος σου, αν εχουν το θαρρος να μιλησουν, συγκρινοντας με τα γερμανοπουλα

Το ποδοσφαιρο μπορει, λεμε τωρα, να ιδωθει ως ενα ειδος καριερας ειδικα αν η ακαδημαικη καριερα βιωνεται ως δυσκολη.
μεγαλη κουβεντα...
βασικα δεν μιλαω για σχολειο , μιλαω gia σπορ....
για το σχολειο παντως ως ενα σημειο φταινε οι ιδιοι οι γονεις...
η επιμονη να πανε τα παιδια στο ελληνικο γυμνασιο λυκειο τα χρονια εκεινα αποδειχτηκε για πολλα παιδια καταστροφικη....ειδικα απο το 2000 και επειτα που η καταγωγη παιζει ολο και λιγοτερο ρολο στην γερμανια (αλλα ακομα παιζει ρολο)
ειναι τραγικο να βλεπεις παιδια με ελληνικη καταγωγη που μεγαλωσαν γερμανια (συνεπως η γλωσσα δεν ηταν εμποδιο οπως το ειχα εγω), να καταληγουν σε εργοστασιο με συμβαση ενοικιασης εργαζομενοι, επειδη πηραν ενα πτυχιο απο ελληνικο λυκειο το οποιο δεν αναγνωριζεται παραπερα στην γερμανια, και απετυχαν στην πανελληνιες ομογενων στην ελλαδα.
παραπερα δεν ξερω τι παιζει με το εκπαιδευτικο συστημα σημερα....ακομα ειμαστε στο 1ο ετος....μπορουμε αν θες να το συζητησουμε σε αλλο θεμα (εκπαιδευτικος δεν εισαι?)

παντως ως τωρα μονο δυο παιδια με τουρκικη καταγωγη εχουν προβληματα γλωσσας....ολα τα αλλα δεν ειχαν κανενα προβλημα. τωρα τι θα φερει το μελλον...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η Γαλλία παρά το τέρμα λιπαρό φαγητό της έχει καταφέρει τα ποσοστά παχυσαρκίας στα παιδιά να είναι αρκετά χαμηλά (αν και επιδιώκουν χαμηλότερα).

Διακρίνω κάποιες διαφορές με την Ελλάδα που ίσως εξηγούν το φαινόμενο.

1. Το διάλειμμα για μεσημεριανό στα σχολεία διαρκεί 1,5-2 ώρες και το φαγητό αποτελείται από 4 πιάτα. Σαλάτα, κυρίως, φρούτο και τυρί. Βέβαια μπορεί κανείς να φάει σπίτι του αν θέλει ή τα μεγάλα παιδιά πολλές φορές πηγαίνουν για φαγητό έξω.

2. Τα παιδιά πηγαίνουν και γυρνούν από το σχολείο συνήθως με τα πόδια, με πατίνια, με ποδήλατα κλπ. Μόνο αυτά που μένουν μακριά χρησιμοποιούν λεωφορεία ή αυτοκίνητα.

3. Παρακολουθούν 24-28 ώρες μαθημάτων 4 με 5 μέρες τη βδομάδα και δεν έχουν ιδιαίτερο διάβασμα για το σπίτι. Αυτό τους αφήνει άπλετο ελεύθερο χρόνο για παιχνίδι και δραστηριότητες.

4. Δημόσιες δραστηριότητες, πάρκα και χώροι άθλησης υπάρχουν παντού, σε κάθε γειτονιά στα 5-10 λεπτά περπάτημα από το σπίτιλ οποιουδήποτε.

5. Οι ποσότητες φαγητού είναι πολύ μικρές. Σε ποσότητες το Γαλλακι θα φάει μια μικρή κρέπα με ένα κουταλάκι του γλυκού νουτελα, μια μπριζόλα ίσα με ένα σουβέρ με λίγες πατάτες και μπρόκολο, ένα σκέτο μικρό κρουασάν βουτύρου ή πα ω σοκολα, ένα κομμάτι κις λορεν.

6. Δεν έχει άγχος. Ή καλύτερα δεν του προκαλεί κανείς εξωτερικό άγχος και πίεση.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μα μην το λες και στην βορεια Ιταλια μια χαρα επιδραση εχει το βαλκανικο στοιχειο και μια χαρα ομοιοτητες βρισκεις.

Το τι θα πει η γειτονια, το bella figura και ολα τα παρεμφερη τα εχουν. Η σεξουαλικη απελευθερωση δεν περασε ουτε απο κει. Μεχρι και Μιλανεζοι αμα δουν ομφυλοφιλο ζευγαρι να πιανεται χερι χερι γυρνανε 180 μοιρες και κοιτανε καλα καλα σαν να ειδαν εξωγηινους, Αμα την πεσεις σε γυναικα πρεπει να βρεις παρεα και για τις φιλες της γιατι δεν ειναι σωστο και γενικοτερα οτι γινεται στην Ελλαδα γινεται και κει. Στην Ισπανια που ειναι στη μεσογειο και αυτη δεν ειναι καθολου ταμπου να βγει μια γκομενα ανοιχτα για να απαυτωθει. Στην Πορτογαλια παλι που δεν εχει καμμια σχεση με τα Βαλκανια μια απ' τα ιδια με εδω ειναι απ' οτι μου χει πει ο αδερφος μου που χει κατσει για κανα δυο χρονια εκει.

Απλα στην Ιταλια ειδικα στη βορεια ειναι και ολα πιο αποστειρωμενα με μια "πιο ευρωπαικη" εσανς. Προσωπικα την Ιταλια τη βρισκω πολυ χαλια για να ζεις απορω με τους ευσεβεις ποθους των Ελληνων που οντως ειναι υπαρκτοι.
Δεν γνωρίζω τι γίνεται στο Μιλάνο αν και το θεωρώ απίθανο να έχει τα ελληνικά χάλια όσο αφορά την αποδοχή της σεξουαλικότητας αλλά η Λισσαβώνα έχει κάνει απίθανα άλματα τα τελευταία χρόνια. Σήμερα συγκαταλέγεται στις πιο LGBTQ+ friendly πόλεις παγκοσμίως και τουριστικά έχει ανέβει πολύ εξαιτίας αυτής της στάσης.

Στην Ελλάδα με φωτεινή εξαίρεση τη Μύκονο και ίσως το Γκάζι κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου.

Η αποδοχή της διαφορετικότητας μόνο οφέλη μπορεί να φέρει.
 
D

Delmem38110

Guest
Προσωπικα την Ιταλια τη βρισκω πολυ χαλια για να ζεις...
δεν ξέρω την ηλικία σου, αλλά ούτε και από που βγάζεις αυτό το συμπέρασμα...
θα πρέπει να το ξαναδείς.
ελπίζω να μην γράψει καμία μαμάκια μόνο ο σαμιον.
αλλά αν μπορείς τεκμηρίωσε την άποψη σου.
αν όμως επικεντρώνεσαι μόνο στο σεξ θα συμφωνήσω.
αλλά μην ξεχνάς πώς η καθολική εκκλησία έχει έδρα εκεί.....
 
D

Delmem38110

Guest
Δεν γνωρίζω τι γίνεται στο Μιλάνο αν και το θεωρώ απίθανο να έχει τα ελληνικά χάλια όσο αφορά την αποδοχή της σεξουαλικότητας αλλά η Λισσαβώνα έχει κάνει απίθανα άλματα τα τελευταία χρόνια. Σήμερα συγκαταλέγεται στις πιο LGBTQ+ friendly πόλεις παγκοσμίως και τουριστικά έχει ανέβει πολύ εξαιτίας αυτής της στάσης.

Στην Ελλάδα με φωτεινή εξαίρεση τη Μύκονο και ίσως το Γκάζι κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου.

Η αποδοχή της διαφορετικότητας μόνο οφέλη μπορεί να φέρει.
βλέπε ας πούμε Βαρκελώνη, που με το σιρκουιτ φεστιβάλ κάθε Αύγουστο φέρνει 70κ κόσμο στην πόλη και πάρα πολλά εκατομμύρια σε ρευστό στην τοπική αγορά μεσα σε 15 μέρες που διαρκεί η οργάνωση..
που άνετα θα μπορούσε να το κάνει η Θεσσαλονίκη, πόσο μάλλον η Αθήνα.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Άστα!Πήραμε γλυκά στην Ουγγαρία να δοκιμάσουμε, έδωσα λίγο στον άντρα μου και πάλι δεν κατάφερα να τελειώσω ούτε τη μερίδα που απέμεινε.Νιώθω πως με το βούτυρο έχω ξεσυνηθίσει και στα ταξίδια που δοκιμάζω πράγματα που δεν τρώω κανονικά, μου πέφτουν βαριά μετά.
Aπο περιέργεια στην Βουδαπέστη που δοκιμάσατε γλυκά? Εμείς πήγαμε στο ξακουστό Gebert Και αν και δεν μπορώ να πω ότι ένιωσα βουτυρίλα ήταν τα πιο αδιάφορα γλυκά της ζωής μου! Και είχα ακούσει ότι Αυστροουγγαρία φημίζονται για τα γλυκά τους.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.110
Aπο περιέργεια στην Βουδαπέστη που δοκιμάσατε γλυκά? Εμείς πήγαμε στο ξακουστό Gebert Και αν και δεν μπορώ να πω ότι ένιωσα βουτυρίλα ήταν τα πιο αδιάφορα γλυκά της ζωής μου! Και είχα ακούσει ότι Αυστροουγγαρία φημίζονται για τα γλυκά τους.
Μωρέ δεν είναι μόνο θέμα βουτύρου,κρέμας γάλακτος κλπ. Είναι και τι έχεις συνηθίσει να τρως. Αν έχεις μάθει π.χ. στα φυσικά υλικά, βούτυρα μόνο φυτικά κλπ. τ'αλλα πέφτουν βαριά.

Κυρίως στο New York καφέ.
Το δικό μου ήταν αυτό. Μέτριο από γεύση για μένα.
DSC00334.JPG





Στην επαρχία πάντως δοκιμάσαμε και παγωτά.Κυρίως γρανίτες με στέβια. Ήταν μέτρια.Κάπως καλύτερα από της πόλης.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
δεν ξέρω την ηλικία σου, αλλά ούτε και από που βγάζεις αυτό το συμπέρασμα...
θα πρέπει να το ξαναδείς.
ελπίζω να μην γράψει καμία μαμάκια μόνο ο σαμιον.
αλλά αν μπορείς τεκμηρίωσε την άποψη σου.
αν όμως επικεντρώνεσαι μόνο στο σεξ θα συμφωνήσω.
αλλά μην ξεχνάς πώς η καθολική εκκλησία έχει έδρα εκεί.....
Είμαι 36 ετών και δεν μιλάω για τα εργασιακά. Το είπα έχοντας ως υπόψη μου την κοινωνική τους ζωή και με κάποια δόση υπερβολής. Το συμπέρασμα μου το στηρίζω στις λίγες επισκέψεις μου στη Ιταλία και στη συναναστροφη μου με Ιταλούς λόγω τουρισμού. Είναι ωραία κοιμωμένη οπως το εχει πει εύστοχα και ο τριπακιας. Ωράρια εξαιρετικά καταθλιπτικά για τα γούστα μου. Νυχτερινή ζωή σχεδόν ανύπαρκτη σε όλες τις πόλεις που έχω επισκεφτεί. Ακόμα και στη Νάπολη που είναι η πόλη με τη περισσότερη νυχτερινή ζωή από αυτές που έχω επισκεφτεί η διασκέδαση ήταν, αράζω στη πλατεία και ακούω μια βαβούρα και καθόλου μουσική. Και γενικότερα οι πόλεις τους δεν έχουν καμμία ζωντάνια , πάντα έχω την αίσθηση πως είναι πολύ μικρότερες. από αυτό που λέει η wiki. Δεν το παθαίνω σε άλλες χώρες σε τέτοιο βαθμό. Αλλά όταν λέω πολύ μικρότερες πραγματικά πολύ μικρότερες. Σαν να λέει ψέματα το wiki ένα πράγμα μου φαίνεται. Τα καφέ τους τα λεγόμενα bar έχουν εξαιρετικό καφέ αλλά το coffee culture τους είναι εξαιρετικά βιαστικό για τα γούστα μου. Για μένα ο καφές είναι κυρίως κοινωνική ασχολία, και να μην πιω καφέ δεν τρέχει τπτ. Και τα εστιατόρια τους είναι πιο βιαστικά από τα δικά μας. Δεν έχουν αυτό το ραχάτι που έχουμε εμείς.

Και σαν λαός στη Ρόδο που τους είχα συναναστραφεί έχοντας μεγάλο δείγμα δεν μου ήταν ιδιαίτερα συμπαθείς. Εντάξει στη Ρόδο ίσως δεν ερχόταν και το πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα Ιταλών. Στον Πειραιά σε πολύ μικρότερο δείγμα αλλά ίσως πιο αντιπροσωπευτικό για Ιταλία δεν ξέρω έχω καλή εντύπωση. Αλλά είναι ακόμα μικρό το δείγμα θέλει δουλειά για να γυρίσει η άποψη μου
Τέλος αν εφευγα από Ελλάδα για να πάω να ζήσω σε μια άλλη ευρωπαϊκή χώρα δεν θα ήταν η Ιταλία Θα προτιμούσα να πάω σε κάτι που να είναι πιο διαφορετικό. Η Ιταλία μου θυμίζει την Ελλάδα στο πιο αποστειρωμενο και πιο βαρετό. Σόρρυ που βγήκα οφτοπικ αλλά το θεώρησα αγένεια να μην απαντήσω μιας και ρώτησες.
 
D

Delmem38110

Guest
Είμαι 36 ετών και δεν μιλάω για τα εργασιακά. Το είπα έχοντας ως υπόψη μου την κοινωνική τους ζωή και με κάποια δόση υπερβολής. Το συμπέρασμα μου το στηρίζω στις λίγες επισκέψεις μου στη Ιταλία και στη συναναστροφη μου με Ιταλούς λόγω τουρισμού. Είναι ωραία κοιμωμένη οπως το εχει πει εύστοχα και ο τριπακιας. Ωράρια εξαιρετικά καταθλιπτικά για τα γούστα μου. Νυχτερινή ζωή σχεδόν ανύπαρκτη σε όλες τις πόλεις που έχω επισκεφτεί. Ακόμα και στη Νάπολη που είναι η πόλη με τη περισσότερη νυχτερινή ζωή από αυτές που έχω επισκεφτεί η διασκέδαση ήταν, αράζω στη πλατεία και ακούω μια βαβούρα και καθόλου μουσική. Και γενικότερα οι πόλεις τους δεν έχουν καμμία ζωντάνια , πάντα έχω την αίσθηση πως είναι πολύ μικρότερες. από αυτό που λέει η wiki. Δεν το παθαίνω σε άλλες χώρες σε τέτοιο βαθμό. Αλλά όταν λέω πολύ μικρότερες πραγματικά πολύ μικρότερες. Σαν να λέει ψέματα το wiki ένα πράγμα μου φαίνεται. Τα καφέ τους τα λεγόμενα bar έχουν εξαιρετικό καφέ αλλά το coffee culture τους είναι εξαιρετικά βιαστικό για τα γούστα μου. Για μένα ο καφές είναι κυρίως κοινωνική ασχολία, και να μην πιω καφέ δεν τρέχει τπτ. Και τα εστιατόρια τους είναι πιο βιαστικά από τα δικά μας. Δεν έχουν αυτό το ραχάτι που έχουμε εμείς.

Και σαν λαός στη Ρόδο που τους είχα συναναστραφεί έχοντας μεγάλο δείγμα δεν μου ήταν ιδιαίτερα συμπαθείς. Εντάξει στη Ρόδο ίσως δεν ερχόταν και το πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα Ιταλών. Στον Πειραιά σε πολύ μικρότερο δείγμα αλλά ίσως πιο αντιπροσωπευτικό για Ιταλία δεν ξέρω έχω καλή εντύπωση. Αλλά είναι ακόμα μικρό το δείγμα θέλει δουλειά για να γυρίσει η άποψη μου
Τέλος αν εφευγα από Ελλάδα για να πάω να ζήσω σε μια άλλη ευρωπαϊκή χώρα δεν θα ήταν η Ιταλία Θα προτιμούσα να πάω σε κάτι που να είναι πιο διαφορετικό. Η Ιταλία μου θυμίζει την Ελλάδα στο πιο αποστειρωμενο και πιο βαρετό. Σόρρυ που βγήκα οφτοπικ αλλά το θεώρησα αγένεια να μην απαντήσω μιας και ρώτησες.
σαν επισκέπτης δύσκολα βλέπεις τη νυχτερινή ζωή τους. αλλά σίγουρα διαφέρει από την ελληνική
στα εστιατόρια τους θα προωθήσουν το φαγητό τους δίνοντας σου την εντύπωση ότι βιάζονται να σε διώξουν αλλά είναι λάθος. μόλις φτάσεις στο καφέ θα σαφησουν στην ησυχία σου να κάτσεις όσο θέλεις.
αν δουν άδειο πιάτο θα το πάρουν και θα προχωρήσουν παρακάτω.
η κουλτούρα του καφέ δεν είναι σαν τη δικιά μας. πίνουν καφέ στο πόδι γιατί τους αρέσει. υπάρχουν πάμπολλα μέρη να κάτσεις αλά ελληνικά αν θέλεις και φυσικά ακριβά γιατί προσφέρουν σέρβις.
στις τελευταίες μου επισκέψεις παρατήρησα ότι τα βράδια τους γίνονται πιο ενδιαφέρονται και πολλά μέρη παίζουν μουσική.
σαφώς η δικιά μας νυχτερινή ζωή είναι καλύτερη. αλλά κάθε λαός έχει την δικιά του κουλτούρα.
εγώ προτιμώ την δικιά τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom