Διατροφή, λαοί και άλλα.

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
το ποτε τρως εχει μια καποια σημασια .. αλλα το σημαντικοτερο ειναι τι τρως, και ακομα ποιο σημαντικο πΟΣΟ τρως

PS
η κουβεντα ξεφυγε αλλα δεν βαριεσαι

PS 2
κερνωα το πιατο με φακες και λουκανικα σε οποιον δωσει ψηφο στην γερμανια να περασει την ισπανια....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
@evaT πρεπει να εχουν κλεισει πανω απο 16 χρονια στα σχολικα βιβλια τα προγραμματα διατροφης στην εκπαιδευση απο 7 ετων. Ολοι ξερουν. Δεν υπαρχει ο χρονος ειτε -επιμενω- εναι μεγαλα τα χαρτζιλικια, δεν υπαρχει "οχι" αλλα παρα πολλη "ανεξαρτησια" απο νωρις να αγοραζουν φαγητο, κατι που θεωρειται πολυ προχωρημενο και το καμαρωνουν οι γονεις. Μετα ερχεται η λυπητερη και αναρωτιουνται πως και γιατι.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Νομίζω τους βόρειους τους "καίει" το αλκοόλ όπως προαναφέρθηκε.
Δηλαδή ό,τι και να τρέχεις/γυμνάζεσαι, τρως υγιεινά και τα ρέστα ,εάν μπεκρουλιάσεις 1 λίτρο μπύρα το βράδυ δεν το σώζεις...
Και ισχύει και για τις γυναίκες προφανώς, έχω δει απίστευτα γερά ποτήρια, θυμάμαι μια Νορβηγίδα σε ξενοδοχείο της Χαλκιδικής να έχει βάλει στοίχημα με 3 δικούς μας ποιός θα βάλει κάτω ποιόν στα σφηνάκια...μαντέψτε ποιός το πήρε.
Επίσης ας αναφέρουμε κάτι για τη σωματοδομή...Δεν έχουμε όλοι τα ίδια γονίδια τι να κάνουμε, η βορειοευρωπαία με dna γαζέλας, 1,80 μπόι θέλει αρκετή προσπάθεια για να το χαλάσει, την ίδια στιγμή που η ελληνίδα προσπαθεί με δίαιτες και γυμναστήρια να μαζέψει ότι μαζεύεται...
ειχα μια συμφητοιτρια στνη Αγγλια απο την Σκωτια...με το ζορι ηταν 1.55 και ποιος ξερει.... 45 κιλα?
εγω 1.90 και τοτε καπου 82 κιλα

καναμια μια φορα κοντρα στο ποτο....μπυρες και στο ενδιαμεσο σφηνακια με Jack Daniles....εχω με το νο 12 μαλλον παρεδωσα... και μετα δεν θυμαμαι τι εγινε....το που ξυπνησα και πως βρεθηκα εκει που ξυπνησα ειναι επεισοδιο στα X-Files......ευτυχως φορουσα τα ρουχα ακομα και τα παπουτισια....
 
D

Delmem38110

Guest
Πόρκα μιζέρια! Η γιαγιά μου πιο πολύ το καίει!

Υ.Γ. : Δεν μπορώ να καταλάβω που βλέπουν οι Έλληνες το 'ούνα φάτσα, ούνα ράτσα'
Ούνα φάτσα, ντούε ράτσε είμαστε.
με τον νότο ίσως στην φασαρία να ταιριάζουμε που κάνουμε και οι δυο.
με τον βορά δεν έχουμε κάτι κοινό. βοράς είναι από τον παδο και πάνω 😂😂😂😂 για τους σκληροπυρηνικούς, για τους υπόλοιπους από τη Φλωρεντία και πάνω.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
και μετα δεν θυμαμαι τι εγινε....το που ξυπνησα και πως βρεθηκα εκει που ξυπνησα ειναι επεισοδιο στα X-Files......ευτυχως φορουσα τα ρουχα ακομα και τα παπουτισια.
Θεός :haha:

η κουβεντα ξεφυγε αλλα δεν βαριεσαι
ν ανοίξουμε άλλο νήμα με διατροφικές συμβουλές! εδώ για στρώματα έψαχνα στο google και μου πρότεινε άρθρο στο travelstories!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
@evaT πρεπει να εχουν κλεισει πανω απο 16 χρονια στα σχολικα βιβλια τα προγραμματα διατροφης στην εκπαιδευση απο 7 ετων. Ολοι ξερουν. Δεν υπαρχει ο χρονος ειτε -επιμενω- εναι μεγαλα τα χαρτζιλικια, δεν υπαρχει "οχι" αλλα παρα πολλη "ανεξαρτησια" απο νωρις να αγοραζουν φαγητο, κατι που θεωρειται πολυ προχωρημενο και το καμαρωνουν οι γονεις. Μετα ερχεται η λυπητερη και αναρωτιουνται πως και γιατι.
ισως παιζει και ρολο οτι τα παιδια σημερα δεν ειναι τοσο ενεργα οσο παλια
εμεις ολη μερα ημασταν εξω....σημερα με το ζορι στριμωχνουν κανα καρατε, αναμεσα στα μαθηματα, φροντισηρια αγγλικα, γαλλικα κλπ

να αναφερω χαρακτηριστικα παντως οτι εδω που ζω, τα αθηλιτικα σωματεια εχουν απειρα προγραμματα για παιδια...απο 2 χρονων κιολας....γυμαστικη, στιβο, ολα τα "γνωστα" σπορ, καρατε, τεννις...παρα πολλα....αναλογα με ηλικιες κλπ....

εχω παρατηρησει ομως οτι εκτος απο ποδοσφαιρο δεν βλεπεις πουθενα παιδια ελληνων και τουρκων....ισως 1 στα 50 να ειναι με καταγωγη απο εκει
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Υ.Γ. : Δεν μπορώ να καταλάβω που βλέπουν οι Έλληνες το 'ούνα φάτσα, ούνα ράτσα'
Ευσεβείς πόθοι μάλλον, τι να πω. Δε ξέρω τι γίνεται στο νότο, αλλά ο βορράς απέχει έτη φωτός από το Ελληνικό ανθυποβαλκανιοανατολίτικο (και καθόλου ευρωπαϊκό) στοιχείο στο οποίο κατατασσόμαστε. :)

ελπίζω να μην απέφυγες να φας στάκα επειδή είναι βούτυρο...
Η σωστή η Στάκα θέλει και αυγό, να απογειώσει τις γεύσεις, όχι σκέτη!
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ε όχι παλικάρι μου.... δεν ξέρω τι κάνετε εσείς στον νότο αλλά εμείς στον εργατικό βορά είχαμε ωράρια.
12 μεσημεριανό, τέλος δουλειάς 17:30 , 7 βραδινό μετά ειδήσεις και μετά φιλμ στην τηλεόραση και ύπνο.
βέβαια οι συνήθειες στις μεγαλοπόλεις με τα καταστήματα να μένουν πολλές ώρες ανοιχτά επηρεάζει κάποιες ομάδες.
βορρα εννοεις το Sondrio? η το Τορινο? γιατι στο Μιλανο το απεριτιβο αρχιζει στις 18.30 κ για να δεις ανθρωπο πρεπει να περασουν οι 19.00. δειπνουν στις 19.00 στο Μιλανο σε εστιατορια συνηθως οι γατες. κ επαναλαμβανω στη Ρωμη ακομα ειμαστε στον καφε στις 19.00. πιο νοτια στην παραλια.
 
D

Delmem38110

Guest
βορρα εννοεις το Sondrio? η το Τορινο? γιατι στο Μιλανο το απεριτιβο αρχιζει στις 18.30 κ για να δεις ανθρωπο πρεπει να περασουν οι 19.00. δειπνουν στις 19.00 στο Μιλανο σε εστιατορια συνηθως οι γατες. κ επαναλαμβανω στη Ρωμη ακομα ειμαστε στον καφε στις 19.00. πιο νοτια στην παραλια.
εξακολουθείς να στραβώνεις την ευθεία.
οι οικογένειες τρώνε στις 7 πάνω κάτω, 8 ειδήσεις, 9 φιλμ, 11 νανα.
το τι κάνετε στη Ρώμη καρφί δεν μας καίγεται γενικά και ειδικά.
το βορά τον ορίσαμε δεν θα τα ξαναπούμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
εχω παρατηρησει ομως οτι εκτος απο ποδοσφαιρο δεν βλεπεις πουθενα παιδια ελληνων και τουρκων....ισως 1 στα 50 να ειναι με καταγωγη απο εκει
Το γερμανικο εκπαιδευτικο συστημα για τα παιδια των διγλωσσων μεταναστων εχει καποιες ιδιαιτεροτητες ως προς την τελικη τους επιδοση. Αν μιλησεις με ελληνες η τουρκους παλιοτερους κρατα στατιστικα για το ειδος του σχολειου που βρεθηκαν τα παιδια μετα τα 12 και ποσα παραπεμπφθηκαν για μαθησιακες δυσκολιες και θα βγαλεις συμπερασματα μονος σου, αν εχουν το θαρρος να μιλησουν, συγκρινοντας με τα γερμανοπουλα

Το ποδοσφαιρο μπορει, λεμε τωρα, να ιδωθει ως ενα ειδος καριερας ειδικα αν η ακαδημαικη καριερα βιωνεται ως δυσκολη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εξακολουθείς να στραβώνεις την ευθεία.
οι οικογένειες τρώνε στις 7 πάνω κάτω, 8 ειδήσεις, 9 φιλμ, 11 νανα.
το τι κάνετε στη Ρώμη καρφί δεν μας καίγεται γενικά και ειδικά.
το βορά τον ορίσαμε δεν θα τα ξαναπούμε.
κ μενα δεν μου καιγεται καρφι τι ωρα τρωνε οι οικογενειες του Sondrio. οπως κ τον ταξιδιωτη υποθετω. που πρεπει να ξερει οτι πρεπει να κλεισει τραπεζι μετα τις 20.00 οπουδηποτε στην Ιταλια για μην φαει μονος με τις γατες. στη φυλακα τρωνε στις 18.00 παρεπιπτοντως.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.751
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom