Διεθνές διπλωμα

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ολο προβληματα ειναι αυτη η Ευρωπη τελικα :bleh:.
Πουθενα μα πουθενα δεν ειχα τετοια προβληματα εκτοs Ευρωπηs , ειτε με αυτοκινητο ειτε με μηχανακι που εχω νοικιασει.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
παιδιά κι εγώ πέρυσι νοίκιασα αυτοκίνητο από την AVIS στο Παρίσι κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα..


quote=Blondeamon;21019]Παιδιά προσέχτε μην πάθετε οτι έπαθα και εγω στο Παρίσι.

Είχα προπληρώσει αμαξι 4 μηνες πρίν για να πάω στην disneyland και δέν μου δεχόντουσαν το δίπλωμα επειδή λεει ήτανε στα ελληνικά. ¨Ητανε κυριακή και ήθελε ελληνική μετάφραση απο την πρεσβεία μας για να το δεχτεί.

Τους έβρισα , πήρα τα λεφτά μου πίσω και πήγα στην Avis που μου το νοίκιασε κατευθείαν. Βέβαια σαν last minute έδωσα πολλά παραπάνω αλλα τουλάχιστον πήρα αμάξι.

Προσοχή με Europcar , μήν εμπιστεύεστε!
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Επισήμως σε χώρες της ΕΕ ισχύει. Εάν όμως εμπλακείς σε ατύχημα και τα στοιχεία δεν είναι με λατινικούς χαρακτήρες, θα σου ζητήσουν επίσημη μετάφραση και θα ταλαιπωρηθείς. Το ίδιο μπορεί να συμβεί και κατά την ενοικίαση και ίσως και σε κάποιον έλεγχο. Βγάλε λοιπόν διεθνές για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 

AleGE

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικός στο Θιβέτ
Το ροζ διπλωμα ισχυει σε ολες τις χωρες της Ε.Ε,μονο βγαλε πρασινη καρτα απο την ασφαλιστικη εταιρεια και καλο σου ταξιδι:)
Ισχύει εκτός απο τα παραπάνω ακόμα σε Ελβετία ,Τουρκία και Σκόπια .
 

athensgenia

Member
Μηνύματα
37
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα & Ιαπωνία
για europcar

Παιδιά προσέχτε μην πάθετε οτι έπαθα και εγω στο Παρίσι.

Είχα προπληρώσει αμαξι 4 μηνες πρίν για να πάω στην disneyland και δέν μου δεχόντουσαν το δίπλωμα επειδή λεει ήτανε στα ελληνικά. ¨Ητανε κυριακή και ήθελε ελληνική μετάφραση απο την πρεσβεία μας για να το δεχτεί.

Τους έβρισα , πήρα τα λεφτά μου πίσω και πήγα στην Avis που μου το νοίκιασε κατευθείαν. Βέβαια σαν last minute έδωσα πολλά παραπάνω αλλα τουλάχιστον πήρα αμάξι.

Προσοχή με Europcar , μήν εμπιστεύεστε!
Λυπάμαι που θα σε πληγώσω αλλά μάλλον έπεσες σε αρτηριοσκληρωτικό υπάλληλο. Πήγαμε Εδιμβούργο 4 άτομα την προηγούμενη εβδομάδα, 3 είχαμε ξεχάσει εντελώς να πάρουμε δίπλωμα μαζί και ό ένας είχε το ρόζ με ελληνικούς όμως χαρακτήρες. Είχαμε αγχωθεί αλλά το αμάξι το πήραμε κανονικά. Είναι πού θα τύχεις.:cool:
 

athensgenia

Member
Μηνύματα
37
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα & Ιαπωνία
Νομίζω ότι η ΕΛΠΑ έχει βρεί έναν ωραίο τρόπο να βγάζει λεφτά. Βέβαια όταν έχεις διεθνές, έχεις μία ασφάλεια, όμως σχεδόν πάντα βρίσκεται τρόπος να νοικιάσεις κάτι ακόμα και χωρίς δίπλωμα! Εμείς είμαστε λίγο ξεχασιάρηδες σ'αυτόν τον τομέα, το αφήνουμε συνήθως μέσα στο αυτοκίνητο στην Ελλάδα!
Παρολα αυτά έχουμε καταφέρει να νοικιάσουμε, στην Κύπρο χωρίς καθόλου δίπλωμα αυτοκίνητο, στη Μαλαισία παλι χωρίς, μηχανάκι, στην Σκωτία και στις Σευχέλλες με ελληνικό δίπλωμα αυτοκίνητο.
Βέβαια τώρα που σκεφτόμαστε να κάνουμε οδικό ταξίδι την ανατολική ακτή των ΗΠΑ θα το βγάλουμε το διεθνές γιατί εκεί φοβάμαι ότι δεν υπάρχει κατανόηση, άσε που θα μας περάσουν για τρομοκράτες χα χα χα!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Mηπως γνωριζετε αν τα παραβολα για διεθνες διπλωμα τα κοβουμε σε τραπεζα η
επι τοπου πληρωνουμε στην Ελπα??
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.036
Likes
1.604
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Καθυστερημένη απάντηση γιατί έλειπα. Έβγαλα διεθνές πρίν λίγες μέρες από Ε.Λ.Π.Α. Θεσσαλονίκης, γιατί θα οδηγήσω Ισλανδία. Χρειάζεται διαβατήριο, δίπλωμα (το ροζ) και μια φωτογραφία. Πληρώνεις επί τόπου 45 ευρώ (γιά ισχύ ενός έτους) και το παίρνεις αμέσως (διαδικασία 5 λεπτά).
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Καθυστερημένη απάντηση γιατί έλειπα. Έβγαλα διεθνές πρίν λίγες μέρες από Ε.Λ.Π.Α. Θεσσαλονίκης, γιατί θα οδηγήσω Ισλανδία. Χρειάζεται διαβατήριο, δίπλωμα (το ροζ) και μια φωτογραφία. Πληρώνεις επί τόπου 45 ευρώ (γιά ισχύ ενός έτους) και το παίρνεις αμέσως (διαδικασία 5 λεπτά).
Καθολου καθυστερημενη απαντηση McElk μιας και ακομα δεν μπηκα στην διαδικασια να το βγαλω.
Καλα και ζεστα χιλιομετρα στην Ισλανδια.
Ευχαριστω.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Κι εγώ νοικιασα αυτοκινητο πριν 10 μερες στη Φινλανδία χρησιμοποιώντας μονο το Ελληνικό (πράσινο, 25ετίας) διπλωμά μου ( που δεν εχει και λατινικους χαρακτηρες) και την ταυτοτητα μου.
Μου φαινονται παρα πολλά τα 45 ? για ενα χρόνο, συν το χρονο για τη βολτα στην ΕΛΠΑ
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Vagante με ληγμενο διπλωμα πηγες στη Φιλανδια ?? :haha:
Τα 45 ευρω ειναι ταριφα,πολλα ξεπολλα αυτο ειναι.
Αμα το χρειαζεσαι θα το βγαλεις.
Εμενα μου κανει εντυπωση πως αμα τα σκασεις οδηγας ως δια μαγειας παντου,χωρις καποιο ιδιαιτερο προσον,σχετικα παντα με τις οδηγικες ιδιαιτεροτητες της εκαστοτε χωρας.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ληγμένο ειναι;
Μα πως;
Ουτε με πειραξε στομάχι εντερικά κλπ, αλλά γράφει και ημερομηνια αναθεωρησης το 2025 μχ που θα μαι 65 ετών.:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.100
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom