Διεθνές διπλωμα

davidcas

Member
Μηνύματα
38
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Καλημέρα παιδιά,

ήθελα να ρωτήσω αν το κλασσικό μας δίπλωμα (το ροζ) αρκεί για να οδηγήσουμε στο εξωτερικό ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο.

Ευχαριστώ
 

La Chica

Member
Μηνύματα
113
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Under Construction...
Ταξίδι-Όνειρο
AroundTheWorldIn80Days
Για δες, βρήκα αυτό...

Κάθε αυτοκινητιστής που ενδιαφέρεται να ταξιδέψει με το αυτοκίνητό του στο εξωτερικό (ή να οδηγήσει αυτοκίνητο σε χώρα του εξωτερικού) και ειδικά στις χώρες που δεν ανήκουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση, είναι υποχρεωμένος να εφοδιαστεί με διεθνές δίπλωμα, που εκδίδεται από την ΕΛΠΑ. Η διάρκεια του διεθνούς διπλώματος είναι μονοετής ή τριετής και εξαρτάται από τον τόπο προορισμού του ενδιαφερόμενου.
Για την έκδοσή του απαιτούνται μία φωτογραφία, παρουσίαση του Ελληνικού διπλώματος οδήγησης, το οποίο πρέπει οπωσδήποτε να είναι σε ισχύ, το διαβατήριο ή νέου τύπου Αστυνομική Ταυτότητα. Το διεθνές δίπλωμα εκδίδεται αυθημερόν σε οποιοδήποτε γραφείο της ΕΛΠΑ.
Η ΕΛΠΑ αισθάνεται υποχρεωμένη αφ� ενός μεν να συμβουλεύσει κάθε ενδιαφερόμενο που πρόκειται να οδηγήσει στο εξωτερικό να έχει μαζί του και το ελληνικό δίπλωμα οδήγησης, αφ� ετέρου να ενημερώσει τους Έλληνες αυτοκινητιστές ότι δεν είναι σε θέση να εκδώσει διεθνές δίπλωμα παρά μόνο σε όσους επιδεικνύουν την πρωτότυπη, εν ισχύ, ελληνική άδεια οδήγησης. Είναι παράνομο και αδύνατο να εκδώσουμε διεθνές δίπλωμα βάσει οποιουδήποτε άλλου εγγράφου, όποιος και αν είναι ο λόγος της αδυναμίας του ενδιαφερομένου να επιδείξει την πρωτότυπη άδεια οδήγησης.
Το κόστος για την έκδοση διεθνούς διπλώματος μονοετούς ισχύος είναι 45,00 ευρώ και τριετούς ισχύος 85,00 ευρώ


Πηγή elpa.gr
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ταχύτατη η Lachica, με πρόλαβε.

Είναι ακριβώς όπως τα λέει εκεί.
 

La Chica

Member
Μηνύματα
113
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Under Construction...
Ταξίδι-Όνειρο
AroundTheWorldIn80Days
Νομίζω όμως ότι στις χώρες της ΕΕ δεν χρειάζεται διεθνές... Εγώ δεν είχα βγάλει δλδ...:bleh:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.381
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ειναι οπωs τα λενε τα παιδια απο πανω..
Εκτοs απο τα νησια Cook που σε βαζουν να οδηγησειs επι τοπου , κρινουν αν οδηγειs καλα και σου δινουν διπλωμα οι ιδιοι χεχεχε! Δεν κρατιομουν να μην το γραψω:bleh:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Καλημέρα παιδιά,

ήθελα να ρωτήσω αν το κλασσικό μας δίπλωμα (το ροζ) αρκεί για να οδηγήσουμε στο εξωτερικό ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο.

Ευχαριστώ
Εξαρταται που θελεις να οδηγησεις.Σχεδον ολη η Ευρωπη αποδεχεται το ροζ διπλωμα.Η ΕΛΠΑ ειναι λιγο υπερβολικη,υπαρχουν ομως χωρες που μπορει να ζητηθει το διεθνες διπλωμα π.χ. Αλβανια.Εγω ειμαι κατοχος τετοιου διπλωματος επειδη πηγα Αλβανια αλλα δεν μου το ζητησε κανεις και σε ελεγχο της τροχαιας τους εδειξα το ροζ χωρις κανενα προβλημα.:)
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
.
Το κόστος για την έκδοση διεθνούς διπλώματος μονοετούς ισχύος είναι 45,00 ευρώ και τριετούς ισχύος 85,00 ευρώ
Για χωρες Ευρωπης ειναι υποχρεωτικο το διπλωμα των 85 ευρω με ισχυ 3 χρονια(αυτο δεν βγαινει για ενα χρονο).Το αλλο των 45 ευρω ειναι για ενα χρονο και περιλαμβανει μερικες χωρες Ευρωπης και Ασιας.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Οπότε;; Για γερμανία και Ολλανδία χρειάζομαι η όχι?
Το ροζ διπλωμα ισχυει σε ολες τις χωρες της Ε.Ε,μονο βγαλε πρασινη καρτα απο την ασφαλιστικη εταιρεια και καλο σου ταξιδι:)
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Παιδιά προσέχτε μην πάθετε οτι έπαθα και εγω στο Παρίσι.

Είχα προπληρώσει αμαξι 4 μηνες πρίν για να πάω στην disneyland και δέν μου δεχόντουσαν το δίπλωμα επειδή λεει ήτανε στα ελληνικά. ¨Ητανε κυριακή και ήθελε ελληνική μετάφραση απο την πρεσβεία μας για να το δεχτεί.

Τους έβρισα , πήρα τα λεφτά μου πίσω και πήγα στην Avis που μου το νοίκιασε κατευθείαν. Βέβαια σαν last minute έδωσα πολλά παραπάνω αλλα τουλάχιστον πήρα αμάξι.

Προσοχή με Europcar , μήν εμπιστεύεστε!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Παρόμοια προβλήματα ειχα και εγώ μαζί με φίλο στην Γερμανία το 2002.
Ειχαμε κάνει κράτηση και προπληρώσει μεσω ιντερνετ στην Sixt.

οταν πήγαμε να το παραλάβω δεν αναγνώριζαν το ροζ διπλωμα επειδη οπως ελεγαν είναι στα ελληνικά και δεν ήταν σε θέση να ταυτοποιήσουν τον οδηγό.
Τελικά μετά απο φωνές, λίγα ...γαλλικά και υπο την απειλή για καταγγελίες σχετικές, δεχθηκαν να με ταυτοποιήσουν μέσω διαβατηρίου και τέλος καλό ολα καλά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.747
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom