Διεθνές διπλωμα

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Το ροζ διπλωμα ισχυει σε ολες τις χωρες της Ε.Ε,μονο βγαλε πρασινη καρτα απο την ασφαλιστικη εταιρεια και καλο σου ταξιδι:)
Νομίζω ότι η πράσινη κάρτα της ασφάλειας χρειάζεται μόνο αν ταξιδεύεις με δικό σου αυτοκίνητο. Τα ενοικιαζόμενα έχουν δική τους.

Από δίπλωμα σε Γερμανία, Ιταλία, Βουλγαρία και Σκόπια κανείς δεν ασχολήθηκε με το διεθνές που έβγαλα :( οπότε για Ευρώπη δε ξανασχολούμαι ούτε εγώ. Προτιμώ τα 85 ευρώ να τα φάω σε κρασί και ποικιλίες τυριών
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.036
Likes
1.603
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Στην ουσία το ''Διεθνές'' είναι επίσημη μετάφραση του Ελληνικού σε 8 γλώσσες : Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Αραβικά, Ισπανικά, Ιταλικά, Ρωσικά και Τσέχικα. Από μόνο του δεν αρκεί για οδήγηση και πρέπει να έχεις μαζί και το ελληνικό (το γράφει με κεφαλαία στην δεύτερη σελίδα). Στην ίδια σελίδα έχει κατάλογο των συμβαλλομένων κρατών (περίπου 100) όπου από τα ευρωπαϊκά αναφέρει : Γιβλαρτάρ, Ισλανδία, Ιρλανδία, Μάλτα, Ολλανδία, Πορτογαλία, Άγιο Μαρίνο, Ισπανία, Αγγλία και Βατικανό.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Οπότε..καλά κρασια (και τυριά):haha:
 

nicks1974

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΙΛΑΝΟ
Τελικα ρε παιδια χρειαζεται να βγαλουμε διπλωμα διεθνες? Τα σημερινα διπλωματα γραφουν gr, σας ρωταω διοτι σκεφτομαι να νοικιασω αυτοκινητο απο μιλανο...
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Για την ΕΕ δε χρειάζεται το διεθνές, αν έχεις το ελληνικό που στο εξώφυλλό του έχει το GR με τα 12 αστέρια.
Για εκτός Ευρώπης τώρα, μπορεί να μη στο ζητάνε στα σύνορα (λογικό, δεν είναι τροχονόμοι, τελωνειακοί είναι), αλλά μπορεί να στο ζητήσουν σε κάποιο έλεγχο/μπλόκο στο δρόμο και ακόμα χειρότερα αν τρακάρεις. Οι τιμές 45/85 ευρώ και διάρκεια 1/3 έτη δεν έχουν να κάνουν με το πόσο καιρό το θέλεις. Πρόκειται για 2 διαφορετικές διακρατικές συμφωνίες, η καθεμία από τις οποίες καλύπτει κάποιες χωρές. Ουσιαστικά έχεις δυο γκρουπ κρατών και ανάλογα με το ποιά κράτη θες, παίρνεις και το ανίστοιχο διεθνές δίπλωμα (με μεταφράσεις σε κάποιες γλώσσες). Αν δε τύχει και θες χώρες και από τα δύο γκρούπ, πληρώνεις 45+85. Αυτά μου τα εξήγησαν πριν λίγο καιρό στην ΕΛΠΑ όταν ρώτησα, γιατί δε μπορώ να βγάλω για 1 έτος ... και μου λύθηκε και μένα η απορία.
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Να προσθέσω ότι κανονικά το 3ετές δίπλωμα δεν ισχύει σε πολλές χώρες της Ασίας (βάση κάποιων Συνθηκών...). Ισχυει μόνο το ετήσο.

Αλλά προσωπικά έχω περάσει από αρκετούς ελένχους χωρίς πρόβλημα...
 

Sourtouko!

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αλάσκα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Συγκεκριμένη ερώτηση για Διεθνές Δίπλωμα

Καλησπέρα,

θα ήθελα αν υπάρχει κανείς που να έχει βγάλει διεθνές δίπλωμα πρόσφατα, να με ενημερώσει αν η φωτογραφία που ζητάνε από την ΕΛΠΑ πρέπει να είναι με τις προδιαγραφές του καινούργιου διαβατηριου (χωρις μακιγιάζ, μαλλια πιασμενα κλπ κλπ) ή αν μια απλή φωτογραφία σαν αυτή που έχουν τα παλιά ελληνικά διπλώματα αρκεί.
Πήρα τηλέφωνο τη γραμμή πληροφοριών ΕΛΠΑ και δεν ήταν ιδιαίτερα εξηπηρετικοι...μάλλον τους ενόχλησα...

Ευχαριστώ πολύ και καλό καλοκαίρι να έχουμε!
Δανάη
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κατ'αρχήν καλώς ήρθες. Μετέφερα το μήνυμά σου σε ήδη υπάρχον θέμα που αφορά το διεθνές δίπλωμα.

Όσο για τη φωτογραφία, εγώ πήγα με μία ότι νάναι, που ούτε θυμόμουν από πού την είχα, οπότε μάλλον δε θάχεις πρόβλημα.
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Καλησπέρα,

θα ήθελα αν υπάρχει κανείς που να έχει βγάλει διεθνές δίπλωμα πρόσφατα, να με ενημερώσει αν η φωτογραφία που ζητάνε από την ΕΛΠΑ πρέπει να είναι με τις προδιαγραφές του καινούργιου διαβατηριου (χωρις μακιγιάζ, μαλλια πιασμενα κλπ κλπ) ή αν μια απλή φωτογραφία σαν αυτή που έχουν τα παλιά ελληνικά διπλώματα αρκεί.
Πήρα τηλέφωνο τη γραμμή πληροφοριών ΕΛΠΑ και δεν ήταν ιδιαίτερα εξηπηρετικοι...μάλλον τους ενόχλησα...

Ευχαριστώ πολύ και καλό καλοκαίρι να έχουμε!
Δανάη
Η φωτογραφία του διπλώματος είναι τύπου διαβατηρίου.
 

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
δηλαδή εγώ που θέλω να πάω με το δικό μου αυτοκίνητο αλβανία μαυροβούνιο κροατία σλοβενία σερβία και σκόπια πρέπει να εφοδιαστώ με διεθνές δίπλωμα από ΕΛΠA; Υπ όψιν ότι έχω το ροζ δίπλωμαμε το GR. μήπως αν εκδώσω το νεου τύπου δίπλωμα που είναι σαν πιστωτική δεν απαιτείται ο εφοδιασμός του νέου από ΕΛΠΑ
 
Μηνύματα
159
Likes
43
δηλαδή εγώ που θέλω να πάω με το δικό μου αυτοκίνητο αλβανία μαυροβούνιο κροατία σλοβενία σερβία και σκόπια πρέπει να εφοδιαστώ με διεθνές δίπλωμα από ΕΛΠA; Υπ όψιν ότι έχω το ροζ δίπλωμαμε το GR. μήπως αν εκδώσω το νεου τύπου δίπλωμα που είναι σαν πιστωτική δεν απαιτείται ο εφοδιασμός του νέου από ΕΛΠΑ
Για την Αλβανία την Κροατία και την Σερβία χρειάζεσαι το διεθνές των τριών ετών από την ΕΛΠΑ. Για την Σλοβενία το Ελληνικό του νέου τύπου ή το διεθνές των τριών ετών.
 

japetus

Member
Μηνύματα
581
Likes
1.075
Mήπως αν εκδώσω το νεου τύπου δίπλωμα που είναι σαν πιστωτική δεν απαιτείται ο εφοδιασμός του νέου από ΕΛΠΑ
Το νεου τυπου διπλωμα ειναι μια καλη λυση για οποιον εχει διπλωμα στα ελληνικα και θελει να επισκεφθει την ευρωπη με το κεφαλι του ησυχο. Νομιζω (με επιφύλαξη) ότι 30 ευρω κοστιζει η αντικατάστασή του.
Αυτο που ειπωθηκε νωριτερα ειναι σωστο, οτι δηλαδη το ροζ διπλωμα στα ελληνικα ισχυει για την ΕΕ (και καποιες αλλες χωρες), αλλα αν μπλεξεις σε ατυχημα ή σε στραβοξυλο τροχονόμο βασει νομου χρειαζεται ΚΑΙ επισημη μεταφραση του διπλωματος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.044
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom