Διεθνές διπλωμα

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χρειάζεσαι το ροζ δίπλωμα, την ταυτότητα ή διαβατήριο και γύρω στα 45 ευρώ.
Για την έκδοσή του απαιτούνται μία φωτογραφία, παρουσίαση του Ελληνικού διπλώματος οδήγησης, το οποίο πρέπει οπωσδήποτε να είναι σε ισχύ, το διαβατήριο ή νέου τύπου Αστυνομική Ταυτότητα. Το διεθνές δίπλωμα εκδίδεται αυθημερόν σε οποιοδήποτε γραφείο της ΕΛΠΑ.
Το κόστος για την έκδοση διεθνούς διπλώματος μονοετούς ισχύος είναι 45,00 € και τριετούς ισχύος 85,00
http://www.elpa.gr/box3.asp#2
 

coolalexis

Member
Μηνύματα
92
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σε όλες τις χώρες της Ευρώπης δέχονται το ροζ δίπλωμα...Μη δίνεται τζάμπα τα λεφτά σας.Μόνοάν κάποιος θέλει να μέινει για χρονικό διάστημα πάνω απο6 μήνες χρειάζετε να βγάλει το άλλο δίπλωμα...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε όλες τις χώρες της Ευρώπης δέχονται το ροζ δίπλωμα...Μη δίνεται τζάμπα τα λεφτά σας.Μόνοάν κάποιος θέλει να μέινει για χρονικό διάστημα πάνω απο6 μήνες χρειάζετε να βγάλει το άλλο δίπλωμα...
οι τελευταίες απαντησεις, μην ξεχνάς, αφορούσαν τις ΗΠΑ. όσο για Ευρώπη το δεχονται με την επίσημη μετάφραση.με ελληνικούς χαρακτηρες όχι. εκτός αν είσαι ριψοκίνδυνος τύπος και σ' αρεσει να ρισκάρεις. μπορεί να πέσεις σε τροχαία στην Ιταλία και να σου ζητησουν ταυτοποίηση των στοιχειων και έχουν κάθε δικιαιωμα να το κάνουν. τότε την έβαψες. στην Ευρώπη μόνο με το καινούριο που είναι και δωρεάν είσαι σίγουρος. μην το ρισκάρετε.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
οι τελευταίες απαντησεις, μην ξεχνάς, αφορούσαν τις ΗΠΑ. όσο για Ευρώπη το δεχονται με την επίσημη μετάφραση.με ελληνικούς χαρακτηρες όχι. εκτός αν είσαι ριψοκίνδυνος τύπος και σ' αρεσει να ρισκάρεις. μπορεί να πέσεις σε τροχαία στην Ιταλία και να σου ζητησουν ταυτοποίηση των στοιχειων και έχουν κάθε δικιαιωμα να το κάνουν. τότε την έβαψες. στην Ευρώπη μόνο με το καινούριο που είναι και δωρεάν είσαι σίγουρος. μην το ρισκάρετε.
σωστα -μου ετυχε γαλλια-ελβετια
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
οι τελευταίες απαντησεις, μην ξεχνάς, αφορούσαν τις ΗΠΑ. όσο για Ευρώπη το δεχονται με την επίσημη μετάφραση.με ελληνικούς χαρακτηρες όχι. εκτός αν είσαι ριψοκίνδυνος τύπος και σ' αρεσει να ρισκάρεις. μπορεί να πέσεις σε τροχαία στην Ιταλία και να σου ζητησουν ταυτοποίηση των στοιχειων και έχουν κάθε δικιαιωμα να το κάνουν. τότε την έβαψες. στην Ευρώπη μόνο με το καινούριο που είναι και δωρεάν είσαι σίγουρος. μην το ρισκάρετε.
Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι και στις ΗΠΑ ισχύει αυτό (απλά το ροζ με μια επίσημη μετάφραση) - αλλά δεν έχω ιδία πείρα (στο πρόσφατό μου ταξίδι, τα του αυτοκινήτου τα φρόντισε άλλος). Δε χάνεις τίποτα να πάρεις ένα τηλέφωνο την εταιρία ενοικίασης στις ΗΠΑ για να ρωτήσεις.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Εδω θελω να σας ενημερωσω για την απεραντη μ@#$%κια που δερνει το Ελληνικο κρατος.

Τελος Σεπτεμβρη εδωσα σε ενα ΚΕΠ τα δικαιολογητικα για να μετατρεψω το ροζ διπλωμα (με τους Ελληνικους χαρακτηρες γραμμενους στο χερι) που ειχα εδω και 25 χρονια, με το νεο (μεγεθος πιστωτικης καρτας που εχει και λατινικους χαρακτηρες). Εδωσα και τα 30 Ευρω για το παραβολο και μου ειπαν οτι θα μου εστελναν SMS στο κινητο (εδω γελαμε...) για να παω σε περιπου 1 μηνα να το παραλαβω. Εγω φυσικα δεν περιμενα SMS και τους πηρα ο ιδιος τηλεφωνο. Οντως το ειχανε και πηγα να το παρω. Εκει μαθαινω (ακουσον - ακουσον) οτι εχει αποφασιστει να βγει ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ διπλωμα (φανταζομαι με τσιπακι) αλλα επειδη δεν ειχαν ακομη την επισημη εγγυκλιο δεν δεχοντουσαν αιτησεις για το νεο-νεο διπλωμα!!!

Και φυσικα αναρωτιεται καποιος: Ποιος μπαγλαμας εδωσε την εντολη να ξεκινησουν να βγαζουν διπλωματα σαν πιστωτικη καρτα? Δεν ηξερε οτι θα βαζανε τσιπακι? Παλι για να τα 'κονομησουν? Αν παω και τους γκρινιαξω οτι ΔΕΝ πληρωνω ξανα παραβολο, θα φταιω εγω?

Οσο για τις περιβοητες φωτογραφιες για "διαβατηριο" εχουν σπασει καθε ρεκορ μ@#$%κιας! Πας σε φωτογραφο, σου βγαζει φωτογραφια με ψηφιακη μηχανη, τη τυπωνει σε χαρτι και τη πας στην Αστυνομια να τη σκαναρουν και να τη ξανακανουν ψηφιακη ωστε να μπει στο αρχειο εκδοσης του διαβατηριου σου!!!. Σε ολα τα κρατη, η Αστυνομια σε βγαζει επιτοπου φωτογραφια με δικη της ψηφ. μηχανη και τη περναει online στο αρχειο.

Αν το κανουν για να μην φωναζουν τα φωτογραφεια, ας δινανε καποιο ποσο απο ακριβοτερο παραβολο στην ομοσπονδια των φωτογραφων. Τοσο απλα...
 

japetus

Member
Μηνύματα
581
Likes
1.075
Και φυσικα αναρωτιεται καποιος: Ποιος μπαγλαμας εδωσε την εντολη να ξεκινησουν να βγαζουν διπλωματα σαν πιστωτικη καρτα? Δεν ηξερε οτι θα βαζανε τσιπακι? Παλι για να τα 'κονομησουν? Αν παω και τους γκρινιαξω οτι ΔΕΝ πληρωνω ξανα παραβολο, θα φταιω εγω?
Νομιζω στην προηγουμενη σελιδα το εξηγω σε μηνυμα μου και γραφω χαρακτηριστικα "Οσοι νομιζουν οτι δε θα τους χρειαστει αμεσα η νεου τυπου αδεια οδηγησης, καλο ειναι να περιμενουν λιγο". Το ολο σκηνικο σχετικα με την μη τοποθετηση τσιπ παιχτηκε εξ αιτιας της ιστοριας με τη βιζα για ΗΠΑ... Το ιδιο αλλοστε συνεβη και με τα διαβατηρια..
Κανεις δε σε υποχρεωνει να αλλαξεις το διπλωμα σου απο ροζ στο καινουριο, ουτε και απο αυτο χωρις τσιπ σε αυτο με τσιπ.. Ειναι προσωπικη σου επιλογη να το αντικαταστησεις και γι αυτην την επιλογη σου πληρωνεις το παραβολο.. Αν ειχαν υποχρεωσει ολον τον κοσμο να αντικαταστησει το διπλωμα του γιατι δε θα ηταν πλεον σε ισχυ το παλιο, τοτε αλλαζε το πραγμα...

Σχετικα με τις φωτογραφιες, πιστευω οτι θα ηταν σωστοτερο τα συμβεβλημενα-πιστοποιημενα φωτογραφεία, να εδιναν και σε ηλεκτρονικη μορφη τις φωτογραφιες.. Θα εχαναν ομως ετσι πελατεια μια και αν καποιος εχει μια φωτογραφια του σε τετοια μορφη, μπορει να την επανακτυπωσει μετα μονος του οσες φορες θελει χωρις να ξαναπατησει σε φωτογραφο...
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Κανεις δε σε υποχρεωνει να αλλαξεις το διπλωμα σου απο ροζ στο καινουριο, ουτε και απο αυτο χωρις τσιπ σε αυτο με τσιπ.. Ειναι προσωπικη σου επιλογη να το αντικαταστησεις και γι αυτην την επιλογη σου πληρωνεις το παραβολο.. .
Εχεις δικιο εδω. Κανεις δεν με υποχρεωνει, απλα αλλο να κουβαλας το τριπτυχο χαρτινο (δεν χωραει ευκολα και σε πορτοφολι) και καθε φορα να πρεπει να δειχνεις (σε ενοικιασεις αυτοκινητων ή στη τροχαια) σε αλλες χωρες και το διαβατηριο και να προσπαθεις να τους εξηγησεις οτι το ονομα στα Ελληνικα ειναι το Χ και στα λατινικα το Ψ. Ασε δε αυτο κακογουστο αστειο να εχει δηλαδη γραμματα με το χερι το 2009! Ελεος.

Γενικα παντως το νεο που ειναι σαν πιοστωτικη καρτα ειναι πολυ καλυτερο και γλυτωνεις και το διεθνες (τουλαχιστον στην Ευρωπη).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε ολα τα κρατη, η Αστυνομια σε βγαζει επιτοπου φωτογραφια με δικη της ψηφ. μηχανη και τη περναει online στο αρχειο.
έτσι από περιέργεια πού γίνεται αυτό? στην Ιταλία πάντως όχι, που είναι πιο αργή η διαδικασία κι από μας.
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
παιδια τι συμβαινει με το αυτοκίνητο , οταν δεν ειναι στο δικο σου ονομα (αλλα σε μελος της οικογενειας σου)?χρειάζομαι κάποιο ειδικό εγγραφο ή όλα οκ?
 

japetus

Member
Μηνύματα
581
Likes
1.075
παιδια τι συμβαινει με το αυτοκίνητο , οταν δεν ειναι στο δικο σου ονομα (αλλα σε μελος της οικογενειας σου)?χρειάζομαι κάποιο ειδικό εγγραφο ή όλα οκ?
Χρειάζεσαι εξουσιοδότηση, σφραγισμένη στα ΚΕΠ απο αυτόν στον οποίον ανήκει το αυτοκίνητο. Διάβασε σχετικά στην προηγούμενη σελίδα αυτου του νήματος, υπάρχει και υπόδειγμα...
 

glouk7

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας,

Σορρυ που επαναφερω αυτο το τοπικ, αλλα βλεπω οτι υπαρχει μια "συγχηση" γυρω απο το διπλωμα και το διεθνες διπλωμα και θα ηθελα να μου το ξεκαθαρισετε καπως.

Θα μπω λοιπον κατευθειαν στο ψητο.. :
Εχω το κλασσικο ροζ διπλωμα με το GR απεξω και το διπλωμα οδηγησης μεταφρασμενο σε διαφορες γλωσσες και μεσα ειναι ολα στα Ελληνικα.
Σε 2 εβδομαδες ταξιδευω αγγλια και εχω τη προθεση να ενοικιασω αυτοκινητο, τι πρεπει να κανω? Ισχυει το διπλωμα θα το αναγνωρισουν οι εταιριες η θα φαω καμια ηττα τρελή? Με το Διεθνες διπλωμα εξασφαλιζομαι μεν, αλλα γιατι να δωσω επιπλεον 45 ευρω αν μπορω να τα γλυτωσω...

καλα για το καινουριο δε το συζηταω γιατι δε προλαβαινω..
ευχαριστω εκ τον προταιρων..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom