Διεθνές διπλωμα

triparismenos

Member
Μηνύματα
16
Likes
38
Γεια χαρά. Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει για Π.Γ.Δ.Μ. και Σερβία;Χρειάζεται να εκδώσω διεθνές δίπλωμα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
ωραία τα λες. χωρίς καμμία τεκμηρίωση και με την ελληνική καχυποψία αντιμετωπίζεις την ΕΛΠΑ.
μάθε λοιπόν ότι για να οδηγήσεις στις ΗΠΑ και σε άλλα κράτη στον κόσμο χρειάζεται το International Driving Permit (IDP) και ΜΟΝΗ εξουσιοδοτημένη για την έκδοση του εγγράφου σε έλληνες πολίτες είναι η ΕΛΠΑ. από κει κ πέρα ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του κ πράττει αναλογα με τι πιστεύει αλλά να είναι έτοιμος να υποστεί τις συνέπειες. οι δε εταιρείες ενοικίασεων φυσικά κ δεν ενδιαφέρονται να τους δείξεις το IDP. θέλουν μόνο το δίπλωμα έστω κ εθνικό.
Foreign Visitors Driving in the U.S.: USA.gov

Δεν καταλαβαίνω πού ακριβώς διαφωνείς με αυτό που έγραψα. Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να μην γίνει αποδεκτό σε κάποια χώρα το νέο δίπλωμα-κάρτα και να ζητήσουν το δίπλωμα της ΕΛΠΑ;

Αυτό το οποίο θέλησα να μάθω είναι το κατά πόσον έχει όντως χρειαστεί σε κάποιον το δίπλωμα που δίνει η ΕΛΠΑ, και δεν μπόρεσε να κάνει τη δουλειά του με τις τοπικές αρχές μόνο με το ροζ.

Πού την βλέπεις την ανάγκη για τεκμηρίωση σε μια απορία;

Αλλά μια που εσύ είσαι ενημερωμένος, θα ήθελα να μάθω αν το δίπλωμα της ΕΛΠΑ αναγνωρίζεται ως επίσημο έγγραφο του Ελληνικού Κράτους (όπως συμβαίνει με το ροζ δίπλωμα και με το δίπλωμα-κάρτα).
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν καταλαβαίνω πού ακριβώς διαφωνείς με αυτό που έγραψα. Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να μην γίνει αποδεκτό σε κάποια χώρα το νέο δίπλωμα-κάρτα και να ζητήσουν το δίπλωμα της ΕΛΠΑ;
Αυτό το οποίο θέλησα να μάθω είναι το κατά πόσον έχει όντως χρειαστεί σε κάποιον το δίπλωμα που δίνει η ΕΛΠΑ, και δεν μπόρεσε να κάνει τη δουλειά του με τις τοπικές αρχές μόνο με το ροζ.
Πού την βλέπεις την ανάγκη για τεκμηρίωση σε μια απορία;
Αλλά μια που εσύ είσαι ενημερωμένος, θα ήθελα να μάθω αν το δίπλωμα της ΕΛΠΑ αναγνωρίζεται ως επίσημο έγγραφο του Ελληνικού Κράτους (όπως συμβαίνει με το ροζ δίπλωμα και με το δίπλωμα-κάρτα).
ναι στις ΗΠΑ δεν γίνεται δεκτό το νέο δίπλωμα. χρειάζεται το IDP που στην Ελλάδα το εκδίδει μόνο η ΕΛΠΑ. ελπίζω να είμαι σαφής.
το δε ροζ προσωπικά μου έχει απορριφθεί από την τροχαία στην Ιταλία. το ροζ δεν ισχύει πουθενά. δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να γνωρίζει ελληνικά. μόνο το νεο, η κάρτα δηλ ισχυει με τους λατινικούς χαρακτήρες.
όλα τα παραπάνω ισχύουν στη θεωρία. στην πραξη, ο ιταλός τροχαίος έδειξε κατανόηση και με άφησε επειδή μαλλον μιλούσα ιταλικά. στις ΗΠΑ δεν το ρισκάρω με τίποτε να αφεθώ στην κατανόηση της αμερικανικής τροχαίας.
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Από το link που έδωσες:

"An International Driving Permit (IDP) translates information contained on your driver's license into 10 languages so that officials in foreign countries are able to interpret your license."

Το νέο δίπλωμα είναι ΗΔΗ και στα Αγγλικά. Παρόλα αυτά δεν γίνεται δεκτό στις ΗΠΑ και ζητούν αυτό της ΕΛΠΑ;

Ρωτάω επειδή είμαι σχεδόν σίγουρος ότι φίλος που ταξίδεψε στην Αμερική πρόσφατα οδηγουσε στο San Antonio μόνο με το νέο δίπλωμα, και μάλιστα τον σταμάτησαν από την τροχαία αρκετές φορές. Θα το επιβεβαιώσω πάντως.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Από το link που έδωσες:

"An International Driving Permit (IDP) translates information contained on your driver's license into 10 languages so that officials in foreign countries are able to interpret your license."

Το νέο δίπλωμα είναι ΗΔΗ και στα Αγγλικά. Παρόλα αυτά δεν γίνεται δεκτό στις ΗΠΑ και ζητούν αυτό της ΕΛΠΑ;

Ρωτάω επειδή είμαι σχεδόν σίγουρος ότι φίλος που ταξίδεψε στην Αμερική πρόσφατα οδηγουσε στο San Antonio μόνο με το νέο δίπλωμα, και μάλιστα τον σταμάτησαν από την τροχαία αρκετές φορές. Θα το επιβεβαιώσω πάντως.
κανείς δεν σου ζητά τίποτε. μπορεί να γίνει δεκτό και το παλιό ροζ. άλλο η θεωρία άλλο η πράξη.
τώρα γιατι επιμένεις? για ΗΠΑ θέλεις IDP από ΕΛΠΑ, τελος.
Ads for International Drivers' Licenses or Permits Could Be a Dead End
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εχει δικιο ο Samion...
βγαλε το διεθνες να εισαι 100% ησυχος
και εμενα μου λεγαν οτι το ροζ ειναι ΟΚ για ΕΕ
μαλιστα μου το διαβεβαιωσε και μια υπαλληλος του Υπ.μεταφορων...

αλλα για να ειμαι 100% ησυχος πηγα και εβγαλα το καινουργιο σαν credit card γιατι θα νοικιαζα αμαξι....
οταν οι διακοπες σου εξαρτωνται σε ενα μεγαλο βαθμο απο το αμαξι (πχ road trip) καλο ειναι να καλυψεις καθε πιθανοτητα προβληματος σε τετοια

γενικα:
εντος ΕΕ βγαζεις το πλαστικο το καινουργιο και εισαι 100% οκ
εκτος ΕΕ βγαζεις το διεθνες και επισης εισαι 100%
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.398
Σίγουρα καλά τα λέει ο Σαμίων, θεωρία με πράξη απέχουν....στα Virgin Islands ούτε που ασχολήθηκαν αν θα είναι διεθνές το δίπλωμα (είχα το νέο δίπλωμα σαν πιστωτική). Πριν πάω όμως ρώτησα τι χρειάζονται για να μου νοικιάσουν. Δε ρισκάρεις με αυτά τα πράγματα...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Καλά, η ΕΛΠΑ λέει πάντα ότι χρειάζεται το δίπλωμα της (λογικό, αφού παίρνει λεφτά). Επίσης είναι σίγουρο ότι όσοι έχουν το νέο δίγλωσσο δίπλωμα-κάρτα δεν χρειάζονται αυτό της ΕΛΠΑ. Το θέμα είναι κατά πόσον έχει πραγματικά χρειαστεί το δίπλωμα της ΕΛΠΑ σε κάποιον που έχει το παλιό ροζ. Ξέρουμε δηλαδή έστω και μια επιβεβαιωμένη περίπτωση που να μην έχουν δεχτεί οι αρχές μιας χώρας το ροζ αλλά να δέχτηκαν αυτό της ΕΛΠΑ;
Στην Ιαπωνία δεν ασχολήθηκαν καν με το κανονικό μας δίπλωμα. Το μόνο που ζήτησαν να δουν είναι αυτό της ΕΛΠΑ. Δεν υπήρχε περίπτωση να μας ενοικιάσουν αυτοκίνητο χωρίς το δίπλωμα της ΕΛΠΑ.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Tελικά το καινούργιο - καινούργιο δίπλωμα το τσιπάτο που περιμέναμε απο πρόπερσι κυκλοφόρησε;
 

dimitrios9

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Νοικιαση αμαξιου

Παιδια εγω που εχω βγαλει το καινουργιο διπλωμα στη μορφη πιστωτικης θα εχω προβλημα να νοικιασω αμαξι στην Γερμανια?Λετε να μου ζητησουν διπλωμα διεθνες?
Διοτι και το καινουργιο διπλωμα δεν εχει λατινικους χαρακτηρες!!!Το μονο που αλλαζει ειναι το μεγετος!ελεος!!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Μα καλά, είναι δυνατόν; :roll:Όλα τα καινούρια διπλώματα, σε μορφή πιστωτικής όπως λες, έχουν το όνομά σου και με λατινικούς χαρακτήρες.
 

dimitrios9

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Διπλωμα

Εχεις δικιο Bahari αλλα μονο το ονομα μου ειναι με λατινικους χαρακτηρες?
Θα μπορεσω να νοικιασω αμαξι με το καινουργιο διπλωμα?Ναι το ξερω οτι ειναι ευρωπαικο αλλα λες να μου ζητησουν το διεθνες διπλωμα για περαιτερω ταυτοποιηση στοιχειων περα απο το ονομα μου?
Τηλεφωνησα στην ΕΣΠΑ και μου ειπε οτι θα με ενημερωσει αν μπορω να νοικιασω διπλωμα.Απο το φορουμ εδω καποιος που να εχει νοικιασει με το καινουργιο διπλωμα ας με πληροφορησει παντως.
Θελω να οδηγησω Γερμανια και Αυστρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom