Διεθνές διπλωμα

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μια χαρά μπορείς να οδηγήσεις με αυτό το δίπλωμα και στη Γερμανία και στην Αυστρία, αλλά και στις υπόλοιπες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Σε πολλές περιπτώσεις, μπορείς ακόμα και με το ροζ.
 

dimitr

Member
Μηνύματα
81
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Πρίν 2 χρόνια στην Φινλανδία δεν ασχολήθηκαν καθόλου με το δίπλωμα. Είχα το ροζ, γιατί το καινούριο εκανε 3 μήνες να ερθει.....................
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
χμ στη Γαλλια οταν ειδαν οτι ενας απο μας ειχε μονο το ροζ , ζητησαν και το διαβατηριο.
Στην Πορτογαλια εδωσα της ΕΛΠΑ , χωρις να το ζητησουν.
Στο Ισραελ αν θυμαμαι καλα με το ροζ καναμε τη δουλεια μας
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
195
Likes
222
Στην Ιταλία εγώ με το ροζ μπόρεσα κανονικά να νοικίασω... τροχονόμος δεν με σταμάτησε οπότε για αυτό δεν ξέρω..
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Γιατί τόση έκπληξη πια, Samion?

Εγώ γνωρίζω ότι βάσει κοινοτικής οδηγίας, τα νέα ελληνικά διπλώματα από το 2009 πρέπει να εκδίδονται σύμφωνα με τα πρότυπα των ευρωπαϊκών διατάξεων.
Τα ροζ διπλώματα ισχύουν εντός Ελλάδος μέχρι το 2033, καθώς και για οδήγηση σε όλες τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ενωσης.

Επειδή όμως δεν αναγράφουν λατινικούς χαρακτήρες, ενδέχεται σε ορισμένες περιπτώσεις ο κάτοχός τους να αντιμετωπίσει πρόβλημα. Οπότε, αν υπάρχει δυνατότητα να εκδοθεί νέου τύπου είναι σαφώς καλύτερα.

Και αυτό, όχι γιατί το ροζ δεν είναι νόμιμο έγγραφο, αλλά γιατί ο ταξιδιώτης πιθανότατα θα χάσει το χρόνο του για να αποδείξει ότι έχει δίκιο.

Η οδηγία:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:403:0018:0060:EL:PDF

Νυστάζω και βαριέμαι για να διαβάσω όλες τις σελίδες, αλλά σίγουρα κάπου θα γίνεται κάποια σχετική αναφορά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γιατί τόση έκπληξη πια, Samion?
Νυστάζω και βαριέμαι για να διαβάσω όλες τις σελίδες, αλλά σίγουρα κάπου θα γίνεται κάποια σχετική αναφορά.
έκπληξη? δεν ξέρω πού την είδες, στη φαντασία σου μάλλον γιατί ούτε ειρωνεία ούτε έκπληξη ήταν. απλά ρωτησα τι εννοείς με το "καποιες περιπτώσεις". θα μπορούσε να σου ειχε συμβεί κάτι ή να ήξερες κάτι νεότερο, κάτι παραπάνω. δεν είμαι παντογνώστης. έχω αναφέρει ξανα ότι στην Ιταλία παλιά είδα κι έπαθα να πείσω το μπλόκο με το ροζ μόνο με τους ελληνικούς χαρακτήρες.
να ξεκαθαρίσω στους απο πάνω, ότι η anny κι εγώ μιλάμε για οδήγηση και τους ελέγχους στο δρόμο, όχι για ενοικίαση μόνο.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
έκπληξη? δεν ξέρω πού την είδες, στη φαντασία σου μάλλον γιατί ούτε ειρωνεία ούτε έκπληξη ήταν. απλά ρωτησα τι εννοείς με το "καποιες περιπτώσεις". θα μπορούσε να σου ειχε συμβεί κάτι ή να ήξερες κάτι νεότερο, κάτι παραπάνω. δεν είμαι παντογνώστης. έχω αναφέρει ξανα ότι στην Ιταλία παλιά είδα κι έπαθα να πείσω το μπλόκο με το ροζ μόνο με τους ελληνικούς χαρακτήρες.
να ξεκαθαρίσω στους απο πάνω, ότι η anny κι εγώ μιλάμε για οδήγηση και τους ελέγχους στο δρόμο, όχι για ενοικίαση μόνο.

Είναι αλήθεια ότι με το γραπτό λόγο δεν μπορείς να καταλάβεις πάντα το ύφος του "συνομιλητή" σου.

Παρόλα αυτά, επειδή ούτε εγώ μπορώ να αποδείξω αυτό που καταλαβαίνω, ούτε εσύ αυτό που επεξηγείς και για να μην είμαστε και offtopic, το αφήνουμε εδώ. Αν όμως παρόλα αυτά θέλεις να το συζητήσουμε περαιτέρω, μπορουμε να το κάνουμε με πμ.

Το θέμα ενοικίαση και οδήγηση με παλαιού τύπου δίπλωμα (ροζ) στην ευρωπαϊκή ένωση το έχουμε συζητήσει σε αρκετά θέματα, στα οποία έχεις λάβει μέρος και έχεις λάβει γνώση των προσωπικών εμπειριών αρκετών μελών.
πχ.
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...9%F4%DF%E1-%E9%F3%F7%FD%E5%E9.html#post377644
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...F2-%F3%F4%EF-%E5%EE%F9%F4%E5%F1%E9%EA%FC.html
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...%F0%EB%F9%EC%E1-%EF%E4%E7%E3%E7%F3%E7%F2.html

Η δική μου προσωπική εμπειρία με ροζ δίπλωμα είναι προ της τελευταίας οδηγίας, στην Ιταλία και το 2009 στη Γερμανία. Μετά αποκτήσαμε δίπλωμα νέου τύπου.

Τέλος, στα παρακάτω link δίνονται συνοπτικές επεξηγήσεις του τί ισχύει:
EUROPA - Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη - Πληροφορίες για το ταξίδι σας
Transport: Driving licence - European commission

και τα faq:
http://ec.europa.eu/transport/road_safety/behavior/doc/faq_dl_en.pdf
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η αλήθεια είναι περισσότεροι ΔΕΝ αντιμετωπίσαμε προβλήματα με το παλιό ροζ,παρά αυτοί που αντιμετώπισαν.Παραδέξου ότι απλώς έπεσες σε στραβόξυλο μπάτσο βρε Samion.

Ασφαλώς και όλοι συστήνουμε αν γίνεται να αλλάξει ο κόσμος τα διπλώματά του σε νέα,αλλά λέμε και τις εμπειρίες μας όσοι ταξιδέψαμε με ροζ και δεν μας προέκυψε κάτι.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Και στην Τουρκία σε 3-4 μπλόκα που με σταμάτησαν δεν είχα κανένα πρόβλημα, ούτε με το παλιό ροζ ούτε την τελευταία φορά με το καινούριο ροζ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Είναι αλήθεια ότι με το γραπτό λόγο δεν μπορείς να καταλάβεις πάντα το ύφος του "συνομιλητή" σου.
χαίορομαι που αντιλήφθηκες ότι μετέφρασες λάθος το "ύφος" μου. δεν είχα κανένα ύφος και ελπίζω την επόμενη φορά να μένουμε στα γραφομενα, τα οποία τα δικά μου τουλάχιστον, δεν υποκρύπτουν τίποτε.
Παραδέξου ότι απλώς έπεσες σε στραβόξυλο μπάτσο βρε Samion.
είπα την εμπειρία μου. αν αυτή η παραδοχή θα σου προσφέρει καποια ανακούφιση, πες ότι την κάνω και αυτη..
οι περισσότεροι ιταλοί δεν μιλούν αγγλικά. υποθέτω ότι με άψογα ιταλικά θα ξεπεράσεις κάθε "στραβόξυλο". όπως είπε και η anny έχει συζητηθεί εκτενώς το θέμα, απλά ρώτησα αν υπάρχει κάτι νέο.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
χαίορομαι που αντιλήφθηκες ότι μετέφρασες λάθος το "ύφος" μου. δεν είχα κανένα ύφος και ελπίζω την επόμενη φορά να μένουμε στα γραφομενα, τα οποία τα δικά μου τουλάχιστον, δεν υποκρύπτουν τίποτε. .
Αν ξαναδιαβάσεις το ποστ μου θα καταλάβεις τί γράφω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom