ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

Marylin

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Bora Bora
Όσον αφορά την ESTA, το πώς θα κινηθείς μέσα στη χώρα δεν έχει σχέση. Αν σε βολεύουν αυτές οι πτήσεις, κλείσε τες (αν και κατ'εμέ το Λος Άντζελες - Πόρτλαντ καλύτερα να το έκανες με αυτοκίνητο - χωρίς πλάκα ;)). Την ESTA έχε την για όταν θα πάρεις τις βαλίτσες στο Λος Άντζελες, που αμέσως μετά θα περάσεις από τον υπάλληλο του immigration. Στο Πόρτλαντ και στην επιστροφή στο Λος Άντζελες πετάς όπως στο Δουβλίνο, απλά με το διαβατήριο.



Έχε την ESTA τυπωμένη μαζί σου, για καλό και για κακό. Σε εμάς ο υπάλληλος έλεγξε τα στοιχεία από το διαβατήριο στον υπολογιστή, χωρίς να μας ζητήσει το χαρτί.
Επίσης, λογικό είναι να βγάζεις την ESTA πριν κάνεις τις κρατήσεις. Γι αυτό δεν έχει νόημα να σου ζητάει υποχρεωτικά να δηλώσεις ημερομηνίες κλπ στην αίτηση.
Στο αεροπλάνο όντως σου δίνουν ένα χαρτί να συμπληρώσεις, αν θυμάμαι καλά συμπλήρωνες κάποια στοιχεία που έχεις δηλώσει και στην ESTA και το ξενοδοχείο κλπ. Στη συμπλήρωση βοηθούν και οι αεροσυνοδοί αν χρειαστείς κάτι.
Μαζί με τις φωτογραφήσεις και τα δακτυλικά αποτυπώματα δεν καθυστερήσαμε στο immigration πάνω από 5 λεπτά.
Σε βγάζουν φωτογραφίες αλήθεια; Αμερική είναι αυτή βέβαια όλα τα περιμένω!! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! Μου έφυγε ένα βάρος!!
 

Marylin

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Bora Bora
Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο.. υπάρχει περίπτωση να μπήκα σε λάθος site για την esta? Γιατί έχει τόσα πολλά στην αναζήτησή; Δεν θα έπρεπε να είναι μόνο ένα; Εγώ συγκεκριμένα μπήκα σε αυτό το site :
https://esta.cbp.dhs.gov/esta/
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
908
Likes
4.011
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο.. υπάρχει περίπτωση να μπήκα σε λάθος site για την esta? Γιατί έχει τόσα πολλά στην αναζήτησή; Δεν θα έπρεπε να είναι μόνο ένα; Εγώ συγκεκριμένα μπήκα σε αυτό το site :
https://esta.cbp.dhs.gov/esta/
Ναι, αυτό είναι το site. :)
 

Dimitris_5

Member
Μηνύματα
22
Likes
2
Πως πληρώνω την Esta ?
Έκανα βλακεία καο πάτησα το βελάκι για να βγω από την σελίδα , η αίτηση μου υπάρχει την κατέβασα απλά μου λεειβτωρα που μπήκα ΟΤΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΑΘΤΗ ΤΗ ΣΥΟΓΝΗ , ΠΑΡΑΚΑΛΟΘΜΕ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Πως πληρώνω την Esta ?
Έκανα βλακεία καο πάτησα το βελάκι για να βγω από την σελίδα , η αίτηση μου υπάρχει την κατέβασα απλά μου λεειβτωρα που μπήκα ΟΤΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΑΘΤΗ ΤΗ ΣΥΟΓΝΗ , ΠΑΡΑΚΑΛΟΘΜΕ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ
Με πιστωτική η και χρεωστική κάρτα....δοκίμασες να την ξανακατεβάσεις για να την τελειώσεις;Δεν εγκρίνεται αν δεν την πληρώσεις.
 

Dimitris_5

Member
Μηνύματα
22
Likes
2
Με πιστωτική η και χρεωστική κάρτα....δοκίμασες να την ξανακατεβάσεις για να την τελειώσεις;Δεν εγκρίνεται αν δεν την πληρώσεις.

Όλα καλά! Και την πλήρωσα και μου εγκρίθηκε.
Βέβαια την κατέβασα στα ελληνικά αλλά έχω τον αριθμο της αίτησης όποτε είμαι κομπλέ για το αεροπλάνο;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Όλα καλά! Και την πλήρωσα και μου εγκρίθηκε.
Βέβαια την κατέβασα στα ελληνικά αλλά έχω τον αριθμο της αίτησης όποτε είμαι κομπλέ για το αεροπλάνο;
Ναι κομπλέ...καλύτερα να την έχεις και στα αγγλικά.
 

Dimitris_5

Member
Μηνύματα
22
Likes
2
Επειδή θα είναι στα ελληνικά η αίτηση στο αεροδρόμιο
για να πάω Λος αντζελες (μάλλον από Ζυριχη)
 
Last edited by a moderator:

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ταξίδι-Όνειρο
Route Transcanadienne
Κι αν ταξιδέψω με πτήση από Κίεβο, ας πούμε (δεν έχω βγάλει ακόμα εισιτήρια) θα είναι η ESTA αρκετή;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom