ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

Dimitris_5

Member
Μηνύματα
22
Likes
2
Μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο να έχεις πρόβλημα που πας σε Καλιφόρνια και επιστρέφεις από Όρεγκον. Για καλό και για κακό όμως έχε και τα άλλα εισιτήρια μαζί σου. Την ESTA θα την χρειαστείς στο LAX όταν φτάσεις ΗΠΑ. Δεν νομίζω να στη ζητήσουν ούτε στο σκέλος Λος Άντζελες - Πόρτλαντ ούτε στο σκέλος Πόρτλαντ - Ελλάδα (τουλάχιστον έτσι είχε γίνει με εμάς).
Δεν έχει σημασία που κλείνεις ξεχωριστά Λος Άντζελες - Πόρτλαντ. Κι εμείς είχαμε κλείσει ξεχωριστά τις πτήσεις εσωτερικού γιατί ερχόταν πιο φθηνά.


Να σε ρωτήσω κάτι που το ξέχασα;
Όταν από λος αντζελες πήγατε σε πτήση εσωτερικού , σας ξανα ζήτησαν την ESTA σε εκείνο το αεροδρόμιο; Δηλαδή απξ Los Angeles στο Portland πως θα πέρασω τον έλεγχο;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Σαν να πας με αεροπλάνο από Αθήνα προς Λάρισσα.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Να σε ρωτήσω κάτι που το ξέχασα;
Όταν από λος αντζελες πήγατε σε πτήση εσωτερικού , σας ξανα ζήτησαν την ESTA σε εκείνο το αεροδρόμιο; Δηλαδή απξ Los Angeles στο Portland πως θα πέρασω τον έλεγχο;
Εμείς είχαμε πάει Αθήνα - Λος Άντζελες - Χονολουλού - Χίλο - Χονολουλού - Λος Άντζελες - Αθήνα. Την ESTA τη δείξαμε μόνο όταν προσγειωθήκαμε από την Αθήνα στο Λος Άντζελες. Οι πτήσεις μεταξύ Λος Αντζελες / Χονολουλού / Χίλο είναι πτήσεις εσωτερικού, όπως και στην περίπτωσή σου το Λος Άντζελες - Πόρτλαντ. Δεν θα χρειαστείς εκεί την ESTA, θα πας απλά με το διαβατήριο.

Η ESTA παίζει τον ρόλο της βίζας. Την ελέγχουν στο αεροδρόμιο που μπαίνεις στη χώρα. Δεν στη ζητάνε ξανά και ξανά σε κάθε πτήση εσωτερικού.

Έχεις πετάξει ξανά;
 

Dimitris_5

Member
Μηνύματα
22
Likes
2
Εμείς είχαμε πάει Αθήνα - Λος Άντζελες - Χονολουλού - Χίλο - Χονολουλού - Λος Άντζελες - Αθήνα. Την ESTA τη δείξαμε μόνο όταν προσγειωθήκαμε από την Αθήνα στο Λος Άντζελες. Οι πτήσεις μεταξύ Λος Αντζελες / Χονολουλού / Χίλο είναι πτήσεις εσωτερικού, όπως και στην περίπτωσή σου το Λος Άντζελες - Πόρτλαντ. Δεν θα χρειαστείς εκεί την ESTA, θα πας απλά με το διαβατήριο.

Η ESTA παίζει τον ρόλο της βίζας. Την ελέγχουν στο αεροδρόμιο που μπαίνεις στη χώρα. Δεν στη ζητάνε ξανά και ξανά σε κάθε πτήση εσωτερικού.

Έχεις πετάξει ξανά;


Ναι έχω παει Δουβλινο!
Απλά επειδή θα έχω εισιτήρια που θα φεύγω από Portland αυτό με ανησυχεί..Οποτε στο Los Angeles για Portland δεν θα έχω θέμα. Με esta πάω τις 90 μέρες δεν τις ξεπερνάω(12-15 μέρες θα κάτσω σύνολο) όποτε απλά πρέπει να μου φύγει το άγχος με τον γυρισμό από το portland!
 

Dimitris_5

Member
Μηνύματα
22
Likes
2
Εμείς είχαμε πάει Αθήνα - Λος Άντζελες - Χονολουλού - Χίλο - Χονολουλού - Λος Άντζελες - Αθήνα. Την ESTA τη δείξαμε μόνο όταν προσγειωθήκαμε από την Αθήνα στο Λος Άντζελες. Οι πτήσεις μεταξύ Λος Αντζελες / Χονολουλού / Χίλο είναι πτήσεις εσωτερικού, όπως και στην περίπτωσή σου το Λος Άντζελες - Πόρτλαντ. Δεν θα χρειαστείς εκεί την ESTA, θα πας απλά με το διαβατήριο.

Η ESTA παίζει τον ρόλο της βίζας. Την ελέγχουν στο αεροδρόμιο που μπαίνεις στη χώρα. Δεν στη ζητάνε ξανά και ξανά σε κάθε πτήση εσωτερικού.

Έχεις πετάξει ξανά;



Βρήκα κάτι πιο οικονόμικο
Να κλείσω εισιτήρια Αθηνα-LA με επιστροφή και διαφορετικά για LA-Portland με επιστροφή.Δηλαδη θα πάω, αθηνα-LA, μετά Portland και ξανα LA για να επιστρέψω.Δεν ξέρω άμα ακούγεται λάθος, απλά θέλω να είμαι σίγουρος. Έρχεται και οικονομικότερα.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Βρήκα κάτι πιο οικονόμικο
Να κλείσω εισιτήρια Αθηνα-LA με επιστροφή και διαφορετικά για LA-Portland με επιστροφή.Δεν ξέρω άμα ακούγεται λάθος, απλά θέλω να είμαι σίγουρος. Έρχεται και οικονομικότερα.
Τι εννοεις να εισαι σιγουρος και γιατι εχεις αγχος; Εχεις ακουσει μηπως οτι στην αμερικη απαγορευουν να φυγεις απο αλλη πολη απο αυτη που πας;;;;
 

Dimitris_5

Member
Μηνύματα
22
Likes
2
Τι εννοεις να εισαι σιγουρος και γιατι εχεις αγχος; Εχεις ακουσει μηπως οτι στην αμερικη απαγορευουν να φυγεις απο αλλη πολη απο αυτη που πας;;;;

Όχι Γιαυτο ρώτησα , απλά έχω διαβάσει κάτι περίεργα για την Esta, που από ότι φαίνεται είναι ψέμματα.
 

Marylin

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Bora Bora
Παιδιά!

Θέλω να πάω Los Angeles 4 μέρες και μετά στο Portland για 2-3 μέρες (round trip)Πως θα το γράψω αυτό στην esta? Επειδή θα αλλάξω ξενοδοχείο από LA για Portland
Θα πετάξω από δω Ελλάδα για LA και μετά θα πάω στο portland και από κει πίσω Ελλάδα

Καλησπέρα!! Να ρωτήσω κάτι και εγώ σχετικά με την Εστα.Θα ταξιδέψω για γιορτές στην νέα Υόρκη και έκανα μόνη μου την αίτηση για εστα ηλεκτρονικά. Δεν μου έστειλαν κάποιο μειλ. Μπήκα με τους κωδικούς και είδα ότι εγκρίθηκε και την εκτυπωσα. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο; Εννοώ το χαρτί που έχω αρκεί; Επίσης όταν έκανα την αίτηση δεν ήξερα ακόμη που θα μείνω όποτε δεν συμπλήρωσα κάτι τώρα που ξέρω πρέπει να μπω να ενημερώσω την αίτηση η την ημέρα που θα ταξιδέψω απλά πρέπει να το πω στο immigration? Λογικά θα συμπληρώσω μια αίτηση και μέσα στο αεροπλάνο σωστά; Αχ βοηθήστε με γιατί αγχώθηκα μήπως έκανα κάτι λάθος..

(Συγνώμη που γράφω εδώ αλλά τόση ώρα ψάχνω πως θα γράψω νέο μήνυμα και δεν το βρίσκω .. είμαι καινούργια στο forum ) Καλό ταξίδι Δημήτρη και σε όλους όσους θα ταξιδέψουν!!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Βρήκα κάτι πιο οικονόμικο
Να κλείσω εισιτήρια Αθηνα-LA με επιστροφή και διαφορετικά για LA-Portland με επιστροφή.Δηλαδη θα πάω, αθηνα-LA, μετά Portland και ξανα LA για να επιστρέψω.Δεν ξέρω άμα ακούγεται λάθος, απλά θέλω να είμαι σίγουρος. Έρχεται και οικονομικότερα.
Όσον αφορά την ESTA, το πώς θα κινηθείς μέσα στη χώρα δεν έχει σχέση. Αν σε βολεύουν αυτές οι πτήσεις, κλείσε τες (αν και κατ'εμέ το Λος Άντζελες - Πόρτλαντ καλύτερα να το έκανες με αυτοκίνητο - χωρίς πλάκα ;)). Την ESTA έχε την για όταν θα πάρεις τις βαλίτσες στο Λος Άντζελες, που αμέσως μετά θα περάσεις από τον υπάλληλο του immigration. Στο Πόρτλαντ και στην επιστροφή στο Λος Άντζελες πετάς όπως στο Δουβλίνο, απλά με το διαβατήριο.

Καλησπέρα!! Να ρωτήσω κάτι και εγώ σχετικά με την Εστα.Θα ταξιδέψω για γιορτές στην νέα Υόρκη και έκανα μόνη μου την αίτηση για εστα ηλεκτρονικά. Δεν μου έστειλαν κάποιο μειλ. Μπήκα με τους κωδικούς και είδα ότι εγκρίθηκε και την εκτυπωσα. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο; Εννοώ το χαρτί που έχω αρκεί; Επίσης όταν έκανα την αίτηση δεν ήξερα ακόμη που θα μείνω όποτε δεν συμπλήρωσα κάτι τώρα που ξέρω πρέπει να μπω να ενημερώσω την αίτηση η την ημέρα που θα ταξιδέψω απλά πρέπει να το πω στο immigration? Λογικά θα συμπληρώσω μια αίτηση και μέσα στο αεροπλάνο σωστά; Αχ βοηθήστε με γιατί αγχώθηκα μήπως έκανα κάτι λάθος..

(Συγνώμη που γράφω εδώ αλλά τόση ώρα ψάχνω πως θα γράψω νέο μήνυμα και δεν το βρίσκω .. είμαι καινούργια στο forum ) Καλό ταξίδι Δημήτρη και σε όλους όσους θα ταξιδέψουν!!
Έχε την ESTA τυπωμένη μαζί σου, για καλό και για κακό. Σε εμάς ο υπάλληλος έλεγξε τα στοιχεία από το διαβατήριο στον υπολογιστή, χωρίς να μας ζητήσει το χαρτί.
Επίσης, λογικό είναι να βγάζεις την ESTA πριν κάνεις τις κρατήσεις. Γι αυτό δεν έχει νόημα να σου ζητάει υποχρεωτικά να δηλώσεις ημερομηνίες κλπ στην αίτηση.
Στο αεροπλάνο όντως σου δίνουν ένα χαρτί να συμπληρώσεις, αν θυμάμαι καλά συμπλήρωνες κάποια στοιχεία που έχεις δηλώσει και στην ESTA και το ξενοδοχείο κλπ. Στη συμπλήρωση βοηθούν και οι αεροσυνοδοί αν χρειαστείς κάτι.
Μαζί με τις φωτογραφήσεις και τα δακτυλικά αποτυπώματα δεν καθυστερήσαμε στο immigration πάνω από 5 λεπτά.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Μην ανησυχείς για τα διαδικαστικά πλέον αφότου έβγαλες την ESTA. Φτιάξε το πρόγραμμά σου και καλά να περάσεις! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom