ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

Marylin

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Bora Bora
Καλησπερα στην παρεα.
Ειμαι φοιτητης και σκεφτομαι το καλοκαιρι να επισκεφθώ εναν φιλο μου στην Φλοριντα για περιπου 1 μηνα. Οι λόγοι μου είναι καθαρα τουριστικοι.

Μου προτεινετε να βγαλω Visa or Esta? Και επισης εφοσον θα μεινω στον φιλο μου, τι συμπληρωνω στην αιτηση του ESTA ως τοπο διαμονης κτλπ? And last question, στο επισημο site του ESTA αναφερει οτι η εκδοση κοστιζει 80 δολαρια. Δεν ειμαι πολυ γνωστης επι του θεματος αλλα αποτι ειδα και σε προηγουμενες απαντήσεις, κόστιζε μολις 14 δολάρια .
Έχει αλλαξει τωρα ή τιμη? Ή προκειται για κάποιο λαθος. Ευχαριστώ κ των προτερων.
Καλησπέρα, τον Δεκέμβριο πήγα και εγώ στις ΗΠΑ και έμεινα σε συγγενικό πρόσωπο. Προσωπικά έβγαλα ΈΣΤΑ που κόστισε όπως είπαν και οι υπόλοιποι γύρω στα 14 δολάρια . Όταν έκανα την αίτηση δεν συμπλήρωσα την διεύθυνση που θα εμένα γιατί την έκανα πολύ καιρό πριν. Στο αεροδρόμιο όμως μου ζητήθηκε να δωσω την διεύθυνση που θα μείνω και την έδωσα εκεί. Οπότε να έχεις μαζί σου την διεύθυνση του φίλου σου σίγουρα. Όταν φτάσεις θα σε ρωτήσουν και στο immigration σχετικές πληροφορίες. Όλα με το καλό!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα, τον Δεκέμβριο πήγα και εγώ στις ΗΠΑ και έμεινα σε συγγενικό πρόσωπο. Προσωπικά έβγαλα ΈΣΤΑ που κόστισε όπως είπαν και οι υπόλοιποι γύρω στα 14 δολάρια . Όταν έκανα την αίτηση δεν συμπλήρωσα την διεύθυνση που θα εμένα γιατί την έκανα πολύ καιρό πριν. Στο αεροδρόμιο όμως μου ζητήθηκε να δωσω την διεύθυνση που θα μείνω και την έδωσα εκεί. Οπότε να έχεις μαζί σου την διεύθυνση του φίλου σου σίγουρα. Όταν φτάσεις θα σε ρωτήσουν και στο immigration σχετικές πληροφορίες. Όλα με το καλό!!
Εγω την είχα συμπληρώσει και νόμιζα ότι θα είμαι ΟΚ, αλλά με το που έφτασα με έβαλαν να τους υπαγορεύσω τη διεύθυνση, δεν τη θυμόμουν απέξω, υπήρξε μεγάλη καθυστέρηση και εκνευρισμός εκ μέρους τους, οπότε καλό είναι να την έχεις. Το όνομα ενός ξενοδοχείου απλώς δεν αρκεί, πιθανόν να σου ζητήσουν διεύθυνση.
 
Μηνύματα
11
Likes
0
θέλω να ταξιδέψω και εγώ αρχές Απριλίου στις ΗΠΑ....από εβδομάδα θα κάνω την αίτηση ESTA (όλα στα αγγλικά όπως διάβασα) . για το κόστος της που είναι 14$ πως πληρώνω όμως; δεν θυμάμαι να είδα κάτι σε μια αίτηση που βρήκα και κατέβασα από το ιντερνετ?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
θέλω να ταξιδέψω και εγώ αρχές Απριλίου στις ΗΠΑ....από εβδομάδα θα κάνω την αίτηση ESTA (όλα στα αγγλικά όπως διάβασα) . για το κόστος της που είναι 14$ πως πληρώνω όμως; δεν θυμάμαι να είδα κάτι σε μια αίτηση που βρήκα και κατέβασα από το ιντερνετ?
Εάν έχεις μπει στη σωστή, επίσημη ιστοσελίδα (https://esta.cbp.dhs.gov/esta/) τότε μια χαρά θα σου προκύψει η πληρωμή στην πορεία της αίτησης. Επίσης την αίτηση δεν την "κατεβάζεις" αλλά την κάνεις online, οπότε εικάζω έχεις μπει σε λάθος σελίδα.
 
Μηνύματα
11
Likes
0
Εάν έχεις μπει στη σωστή, επίσημη ιστοσελίδα (https://esta.cbp.dhs.gov/esta/) τότε μια χαρά θα σου προκύψει η πληρωμή στην πορεία της αίτησης. Επίσης την αίτηση δεν την "κατεβάζεις" αλλά την κάνεις online, οπότε εικάζω έχεις μπει σε λάθος σελίδα.
ευχαριστώ @Earth Citizen για τις πληροφορίες....και κάτι τελευταίο..μήπως ξέρεις αν μπω και συμπληρώσω την αίτηση μπορώ να την αποθηκεύσω και να την υποβάλω αργότερα?

Ευχαριστώ και πάλι
 
Last edited:

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
παιδια μια ερωτηση να κανω.θα παω αμερικη αλλα αυτην την φορα μεσω καναδα...δηλ θα εχω 2 ωρες αναμομη εκει...χρειαζομαι και εκει καναδικη ετα για το transit που θα εχω?
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
736
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Εκανα αιτηση για εστα, μου εβγαλε κανονικα πληρωμη και εγκριθηκε. Οι ερωτησεις ομως ηταν στα ελληνικα. Παιζει να ηταν λαθος σαιτ η να υπαρχει προβλημα με την εγκριση;
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Εκανα αιτηση για εστα, μου εβγαλε κανονικα πληρωμη και εγκριθηκε. Οι ερωτησεις ομως ηταν στα ελληνικα. Παιζει να ηταν λαθος σαιτ η να υπαρχει προβλημα με την εγκριση;
Εχει και στα αγγλικά αν θες. Τον κωδικό αριθμοθ έχει σημασία. Την έβγαλα πριν μια βδομάδα..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
παιδια μια ερωτηση να κανω.θα παω αμερικη αλλα αυτην την φορα μεσω καναδα...δηλ θα εχω 2 ωρες αναμομη εκει...χρειαζομαι και εκει καναδικη ετα για το transit που θα εχω?
Ναι, χρειάζεσαι.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Χθες μου ηρθε μεηλ οτι ληγει η ΕΣΤΑ μου σε ενα μηνα και αν επιθυμω να ανανεωσω .
Τους βρισκω σωστους για τν ενημερωση .
Νομιζα οτι ισχυε για ενα χρόνο αλλά τελικά κατάλαβα οτι ηταν για 2 .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.765
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom