ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Π

οχι, δεν μου σταλθηκε κανενα imail

Πραγματικα δεν γνωριζω το λογο, απλα μου ειπαν οτι ειναι αρνητικη, κ θα πρεπει να παω πρεσβεια, τι να πω!
Να πας στην πρεσβεία και να μας πεις και εμάς τι σου είπαν! :)
Μήπως σου είχαν αρνηθεί κάποτε στο παρελθον visa και δε το δήλωσες όταν έκανες αιτηση esta;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.136
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπερα, ειχα μια οχι ευχαριστη εμπειρια προσφατως, εφοσον ειχα κανει την αιτηση EStA κ μου εδειξε aprouved authorization, μετα απο 3-4 μερες ξεκηνησα για αμερικη, στην βιεννη μου ζητησαν την εστα, κ μου λεει οτι δεν μπορω να ταξιδεψω για αμερικη διατι στο συστημα φαινεται negative. Κ γυρισα πισω, ξερει κανεις να μου κατι γί´αυτο;

Μου ειπαν να παω στην πρεσβεια για παρεταιρο πληροφοριες.
Μήπως έχεις περισσότερα από ένα διαβατήρια, και έδωσες άλλο στην ESTA και άλλο στην αεροπορική; Ή μήπως καταχώρησες λάθος τον αριθμό διαβατηρίου σου σε ένα από τα δυο;
 

minas454

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπέρα σας ! Έχω πρόβλημα με την συμπλήρωση της ESTA.
στο u.s point of contact information βάζω unknown και μου βγάζει error τη να κάνω ? Δεν γνωρίζω που θα μείνω ούτε έχω γνωστό εκεί άπλα
θέλω να βγάλω τωρα ESTA γιατι μόλις μάθω ποτε θα φυγω θα κλείσω hotel και εισιτήρια και
θα φύγω μετα απο 1 με 2 μέρες. Η ESTA θέλει 72 πριν. Θέλω τότε να συμπληρώσω που θα μείνω.
Είδα αυτό από εδώ esta.cbp.dhs.gov
Αφού εγκριθεί η αίτηση, μπορείτε να ενημερώσετε οποιοδήποτε από τα παρακάτω πεδία:
Διεύθυνση email
Διεύθυνση στις ΗΠΑ

δηλαδή μπορώ να βάλω μια τυχαία Διεύθυνση στις ΗΠΑ για γίνει η έγκριση και να το διορθώσω μετά ?
Και κατι αλλο οταν κανω upload το διαβατιριο μου γιατι
δίπλα στο όνομα μου βγάζει ενα q ? Τι είναι αυτό ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων ! Καλό βράδυ
 

Attachments

Last edited:

kallı88

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα,
Να ρωτήσω κάτι θα ήθελα!
πρώτον έχει σημασία αν θα κλείσω πρώτα αεροπορικά και μετά θα κάνω αίτηση για εστα? (υπάρχει περίπτωση να μην μου την εγκρίνουν?)
δεύτερον ακόμη δεν έχω κλείσει ξενοδοχείο άλλα το πεδίο με τη διεύθυνση είναι υποχρεωτικό
τρίτον ως δημόσιος υπάλληλος (νοσηλεύτρια) εργοδότης είναι ελληνικό δημόσιο ή υπουργείο υγείας?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα,
Να ρωτήσω κάτι θα ήθελα!
πρώτον έχει σημασία αν θα κλείσω πρώτα αεροπορικά και μετά θα κάνω αίτηση για εστα? (υπάρχει περίπτωση να μην μου την εγκρίνουν?)
δεύτερον ακόμη δεν έχω κλείσει ξενοδοχείο άλλα το πεδίο με τη διεύθυνση είναι υποχρεωτικό
τρίτον ως δημόσιος υπάλληλος (νοσηλεύτρια) εργοδότης είναι ελληνικό δημόσιο ή υπουργείο υγείας?
Πρώτα esta και μετά αεροπορικά. Βάλε ενδεικτικά κάποιο ξενοδοχείο και μπορείς να το αλλάξεις στην αίτηση στην πορεία. Δε γνωρίζω ακριβώς το τελευταιο αλλά υποθέτω ότι σωστό είναι το Ελληνικό δημόσιο.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
471
Likes
1.556
Καλησπέρα,
Να ρωτήσω κάτι θα ήθελα!
πρώτον έχει σημασία αν θα κλείσω πρώτα αεροπορικά και μετά θα κάνω αίτηση για εστα? (υπάρχει περίπτωση να μην μου την εγκρίνουν?)
δεύτερον ακόμη δεν έχω κλείσει ξενοδοχείο άλλα το πεδίο με τη διεύθυνση είναι υποχρεωτικό
τρίτον ως δημόσιος υπάλληλος (νοσηλεύτρια) εργοδότης είναι ελληνικό δημόσιο ή υπουργείο υγείας?
Το σωστό είναι αυτό που είχες χρησιμοποιήσει κατά την απογραφή πριν λίγα χρόνια. Ο εργοδότης σου είναι σαφέστατα το Υπουργείο Υγείας. Βέβαια για την ESTA μικρή σημασία έχει αυτο οπότε μην αγχώνεσαι. Καλο ταξίδι!
 

kallı88

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Πρώτα esta και μετά αεροπορικά. Βάλε ενδεικτικά κάποιο ξενοδοχείο και μπορείς να το αλλάξεις στην αίτηση στην πορεία. Δε γνωρίζω ακριβώς το τελευταιο αλλά υποθέτω ότι σωστό είναι το Ελληνικό δημόσιο.
ευχαριστώ πάρα πολύ!!
 

kallı88

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Το σωστό είναι αυτό που είχες χρησιμοποιήσει κατά την απογραφή πριν λίγα χρόνια. Ο εργοδότης σου είναι σαφέστατα το Υπουργείο Υγείας. Βέβαια για την ESTA μικρή σημασία έχει αυτο οπότε μην αγχώνεσαι. Καλο ταξίδι!
Ευχαριστώ πολύ πολύ!!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.857
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
για να ειμαστε 100% τυπικοι εργοδοτης σου ειναι το Νοσοκομειο....
οχι το Υπουργειο Υγειας...ως Νοσηλευτρια εργαζεσαι σε ενα ΝπΔΔ.
Αν ησουνα που.χ. Δασκαλος θα εβαζες το Υπουργειο παιδιας...αλλα σαν Νοσηλευτρια εργοδοτης ειναι το Νοσοκομειο
 

kallı88

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
για να ειμαστε 100% τυπικοι εργοδοτης σου ειναι το Νοσοκομειο....
οχι το Υπουργειο Υγειας...ως Νοσηλευτρια εργαζεσαι σε ενα ΝπΔΔ.
Αν ησουνα που.χ. Δασκαλος θα εβαζες το Υπουργειο παιδιας...αλλα σαν Νοσηλευτρια εργοδοτης ειναι το Νοσοκομειο
ευχαριστώ πολύ!! έχεις δίκιο. Ρώτησα και στο νοσοκομείο που εργάζομαι και μου είπαν το ίδιο.. αλλα εδω και μισή ώρα γράφω τη διεύθυνση και μου λέει οτι είναι λάθος!! έχω δοκιμάσει με διαφορους χαρακτήρες αλλά τίποτα!!
 

treebeard

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας
Σκοπεύω να ταξιδέψω Αμερική για 2 βδομάδες και έκανα ηλεκτρονικά την αίτηση για esta στο esta.cbp.dhs.gov/esta . Αφού ολοκλήρωσα την αίτηση, μου ήρθε ένα email που έλεγε "Thank you for applying for ESTA" κλπ. Αφού περίμενα 2-3 μέρες χωρίς να μου έχει έρθει κάποιο άλλο email, μπήκα στο site για να ελέγξω την κατάσταση της αίτησης και μου γράφει Authorization Approved. Ωστόσο, δεν μου έχει έρθει κάποιο email για να εκτυπώσω κάτι και πλέον έχει περάσει πάνω από μια βδομάδα. Πρέπει να ανησυχώ? Δεν πρέπει να έχω κάποιο χαρτί στα χέρια μου όταν ταξιδέψω? Γνωρίζει κανείς που πρέπει να απευθυνθώ για το συγκεκριμένο πρόβλημα?
Ευχαριστώ για το χρόνο σας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.831
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom