ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Θά πάώ Νεα Υορκη το καλοκαιρι για 2.5 μηνες διακοπες και θα διαμενω σε εναν θειο μου λετε να εχω προβλημα στο τελωνειο λογο της 2μηνης διαμονης μου; Ευχαριστω.
Μην κατσεις πανω από 90 μέρες. Αν το παραβιάσεις δεν θα σου επιτραπει ξανά η εισοδος στην Αμερική για 10 χρόνια τουλάχιστον η μαλλον για παντα.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Θά πάώ Νεα Υορκη το καλοκαιρι για 2.5 μηνες διακοπες και θα διαμενω σε εναν θειο μου λετε να εχω προβλημα στο τελωνειο λογο της 2μηνης διαμονης μου; Ευχαριστω.
Βρε παιδια το ξερει ο ανθρωπος οτι δεν μπορει περαν των τριων μηνων, γ αυτο εχει κλεισει πιθανοτατα 2,5 μηνες. Αυτο που ρωταει ειναι αν θα κινησει υποψιες το γεγονος οτι θα κατσει 2 μηνες και οχι πχ 10-15 μερες οπως κανει η πλειοψηφια των τουριστων.

Αυτο δε μπορει κανεις να στο εγγυηθει με την εννοια οτι εχεις παρει την εγκριση μεν για την ΕΣΤΑ αλλα δεν ξερεις πως θα σε δουν ή αν θα τους κινησεις υποψιες στο immigration πιθανον σαν ενας μεταναστης που μεσω ΕΣΤΑ σκοπευει να παραμεινει παρανομα στις ΗΠΑ. Για μενα, απο τη μικρη εμπειρια και τα περιστατικα που εχω ακουσει, το κριτηριο για να περασεις απαρατηρητος οσο γινεται ειναι να εχεις οπωσδηποτε εισητηριο επιστροφης στο χερι οταν φτασεις, και με την ΕΣΤΑ θα εισαι λογικα μια χαρα. Αλλωστε τα περιστατικα που αρνηθηκαν την παραμονη σε καποιον ενω ειχε ΕΣΤΑ ειναι απειροελαχιστα, συγκριτικα με τον αριθμο των ΕΣΤΑ που εγκρινονται.

Οσον αφορα τη παραβιαση, το να παραβιασεις την παραμονη σου περαν των τριων μηνων επισυρει ποινη αποκλεισμου σχετικως αναλογη με το χρονο που παραβιασες. Δεν θα σε αποκλεισουν για 10 χρονια ή για παντα για καποια μικρη παραβιαση, αλλα απο την αλλη μερια δε χρειαζεται να κανεις κατι τετοιο που θα τους δωσει το δικαιωμα να σε βλεπουν με καχυποψια ή να σου αρνηθουν μελλοντικα οταν επιθυμησεις μια νεα ΕΣΤΑ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Θά πάώ Νεα Υορκη το καλοκαιρι για 2.5 μηνες διακοπες και θα διαμενω σε εναν θειο μου λετε να εχω προβλημα στο τελωνειο λογο της 2μηνης διαμονης μου; Ευχαριστω.
Στο ΤΕΛΩΝΕΙΟ που αναφέρεις συγκεκριμένα, δεν έχει καμμία σημασία η διάρκεια της διαμονής σου αλλά μόνο το τι μεταφέρεις μαζί σου. Για το immigration και τα προβλήματα που μπορεί να έχεις, δες την αμέσως προηγούμενη απάντηση.
 

Yuri

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Βρε παιδια το ξερει ο ανθρωπος οτι δεν μπορει περαν των τριων μηνων, γ αυτο εχει κλεισει πιθανοτατα 2,5 μηνες. Αυτο που ρωταει ειναι αν θα κινησει υποψιες το γεγονος οτι θα κατσει 2 μηνες και οχι πχ 10-15 μερες οπως κανει η πλειοψηφια των τουριστων

Αυτο δε μπορει κανεις να στο εγγυηθει με την εννοια οτι εχεις παρει την εγκριση μεν για την ΕΣΤΑ αλλα δεν ξερεις πως θα σε δουν ή αν θα τους κινησεις υποψιες στο immigration πιθανον σαν ενας μεταναστης που μεσω ΕΣΤΑ σκοπευει να παραμεινει παρανομα στις ΗΠΑ. Για μενα, απο τη μικρη εμπειρια και τα περιστατικα που εχω ακουσει, το κριτηριο για να περασεις απαρατηρητος οσο γινεται ειναι να εχεις οπωσδηποτε εισητηριο επιστροφης στο χερι οταν φτασεις, και
Βρε παιδια το ξερει ο ανθρωπος οτι δεν μπορει περαν των τριων μηνων, γ αυτο εχει κλεισει πιθανοτατα 2,5 μηνες. Αυτο που ρωταει ειναι αν θα κινησει υποψιες το γεγονος οτι θα κατσει 2 μηνες και οχι πχ 10-15 μερες οπως κανει η πλειοψηφια των τουριστων.

Αυτο δε μπορει κανεις να στο εγγυηθει με την εννοια οτι εχεις παρει την εγκριση μεν για την ΕΣΤΑ αλλα δεν ξερεις πως θα σε δουν ή αν θα τους κινησεις υποψιες στο immigration πιθανον σαν ενας μεταναστης που μεσω ΕΣΤΑ σκοπευει να παραμεινει παρανομα στις ΗΠΑ. Για μενα, απο τη μικρη εμπειρια και τα περιστατικα που εχω ακουσει, το κριτηριο για να περασεις απαρατηρητος οσο γινεται ειναι να εχεις οπωσδηποτε εισητηριο επιστροφης στο χερι οταν φτασεις, και με την ΕΣΤΑ θα εισαι λογικα μια χαρα. Αλλωστε τα περιστατικα που αρνηθηκαν την παραμονη σε καποιον ενω ειχε ΕΣΤΑ ειναι απειροελαχιστα, συγκριτικα με τον αριθμο των ΕΣΤΑ που εγκρινονται.

Οσον αφορα τη παραβιαση, το να παραβιασεις την παραμονη σου περαν των τριων μηνων επισυρει ποινη αποκλεισμου σχετικως αναλογη με το χρονο που παραβιασες. Δεν θα σε αποκλεισουν για 10 χρονια ή για παντα για καποια μικρη παραβιαση, αλλα απο την αλλη μερια δε χρειαζεται να κανεις κατι τετοιο που θα τους δωσει το δικαιωμα να σε βλεπουν με καχυποψια ή να σου αρνηθουν μελλοντικα οταν επιθυμησεις μια νεα ΕΣΤΑ.
Ακριβως σε ευχαριστω πολυ! Εκτος απο εισητηριο επιστροφης εχω βγαλει ακομα και ασφαλεια υγειας για οσο καιρο θα παραμεινω ας ελπισω να μην δημιουργησουν κανενα θεμα.
Ευχαριστω κ παλι.
 
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Έχω να σας κάνω μια ερώτηση για την κάρτα ΕSTA.Συμπλήρωσα την αίτηση στο w.w.w esta services .com και στο τέλος αφού έδωσα τα στοιχεία της πιστωτικής μου κάρτας για πληρωμή έγραφε το ακόλουθο μήνυμα "Όλες οι αιτήσεις που υποβάλλονται στον ιστότοπό μας χρεώνονται με USD $ 88,00, όπου περιλαμβάνεται η κρατική χρέωση των ΗΠΑ ύψους USD $ 14,00. Υπάρχει η δυνατότητα υποβολής αίτησης για ESTA ανά πάσα στιγμή χωρίς να είναι απαραίτητη η ύπαρξη συγκεκριμένου προγράμματος.Δηλαδή μπορούσα να την πάρω από άλλο ιστότοπο πληρώνοντας μόνο τα 14 usd ή αυτή είναι η χρέωση της κάρτας???Aν ναι μπορώ να την ακυρώσω και να την πάρω από αλλού???
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχω να σας κάνω μια ερώτηση για την κάρτα ΕSTA.Συμπλήρωσα την αίτηση στο w.w.w esta services .com και στο τέλος αφού έδωσα τα στοιχεία της πιστωτικής μου κάρτας για πληρωμή έγραφε το ακόλουθο μήνυμα "Όλες οι αιτήσεις που υποβάλλονται στον ιστότοπό μας χρεώνονται με USD $ 88,00, όπου περιλαμβάνεται η κρατική χρέωση των ΗΠΑ ύψους USD $ 14,00. Υπάρχει η δυνατότητα υποβολής αίτησης για ESTA ανά πάσα στιγμή χωρίς να είναι απαραίτητη η ύπαρξη συγκεκριμένου προγράμματος.Δηλαδή μπορούσα να την πάρω από άλλο ιστότοπο πληρώνοντας μόνο τα 14 usd ή αυτή είναι η χρέωση της κάρτας???Aν ναι μπορώ να την ακυρώσω και να την πάρω από αλλού???
Eίναι πραγματικά τόσο κρίμα να μπαίνετε ορισμένοι σε λάθος ιστοσελίδες και να χρεώνεστε τζάμπα λεφτά. Κάντε παρακαλώ μια καλύτερη αναζήτηση πριν προχωρήσετε στην αίτηση. Η ΕΠΙΣΗΜΗ ιστοσελίδα είναι αυτή και μόνο αυτή: https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ Και η ESTA κοστίζει 14$.

Δεν έχω ιδέα αν μπορείς να ακυρώσεις αυτή που έκανες ήδη, αμφιβάλλω ωστόσο. Δες τους όρους της ιστοσελίδας.
 
Last edited:
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εβγαλα πριν 20 μερες, ηρθε σε 5-10 λεπτα η εγκριση.
Eίναι πραγματικά τόσο κρίμα να μπαίνετε ορισμένοι σε λάθος ιστοσελίδες και να χρεώνεστε τζάμπα λεφτά. Κάντε παρακαλώ μια καλύτερη αναζήτηση πριν προχωρήσετε στην αίτηση. Η ΕΠΙΣΗΜΗ ιστοσελίδα είναι αυτή και μόνο αυτή: https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ Και η ESTA κοστίζει 14$.

Δεν έχω ιδέα αν μπορείς να ακυρώσεις αυτή που έκανες ήδη, αμφιβάλλω ωστόσο. Δες τους όρους της ιστοσελίδας.
Μόλις έστειλα αίτημα ακύρωσης και παράλληλα ακύρωσα και την πιστωτική μου κάρτα αφού εξακρίβωσα ότι δεν μου είχαν πάρει τα χρήματα.Απλά αναρωτιέμαι μήπως έχω πρόβλημα να εκδώσω μια νέα από το επίσημο site???
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Απλά αναρωτιέμαι μήπως έχω πρόβλημα να εκδώσω μια νέα από το επίσημο site???
Μια δοκιμή θα σε πείσει, δε μπορείς να κάνεις κάτι άλλο έτσι κι αλλιώς. Δεν είμαι σίγουρη αλλά υποθέτω δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Eίναι πραγματικά τόσο κρίμα να μπαίνετε ορισμένοι σε λάθος ιστοσελίδες και να χρεώνεστε τζάμπα λεφτά. Κάντε παρακαλώ μια καλύτερη αναζήτηση πριν προχωρήσετε στην αίτηση. Η ΕΠΙΣΗΜΗ ιστοσελίδα είναι αυτή και μόνο αυτή: https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ Και η ESTA κοστίζει 14$.
Κάνοντας ένα πρόχειρο ψάξιμο βρήκα καμία δεκαριά σάιτ που προσφέρουν υπηρεσία ESTA . Κανένα δεν αναφέρει σε αρχικό στάδιο πόσα χρεώνει. Κάποιο μάλιστα συγκρίνει τις παρεχόμενες " προσφορες" συγκρίνοντας σε πίνακα με το τι προσφέρει η επίσημη σελίδα. Φυσικά για την διαφορά τιμής της δικης τους υπηρεσιας με την επισημη Esta ούτε λόγος... Αναρωτιέμαι τι απάτη έχουν στήσει όλοι αυτοι? Άραγε τι διαφορά έχει αυτή η απάτη με τα τηλεπαιχνίδια που παίζονταν μετά τις 12 και μερικώς απαγορεύτηκαν σαν ξεκάθαρη παραπλάνηση τηλεθεατών? Άραγε ασχολείται κάνεις με αυτή την απάτη εδώ? Τι ρωτάω τώρα ε ?
 
Last edited:

pkexagias

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Καλησπέρα και πάλι, είμαι ελεύθερος επαγγελματίας στον εργοδότη τι βάζω πάλι το όνομά μου;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Μόλις έστειλα αίτημα ακύρωσης και παράλληλα ακύρωσα και την πιστωτική μου κάρτα αφού εξακρίβωσα ότι δεν μου είχαν πάρει τα χρήματα.
Αυτή η πρακτική του να κάνετε μια συναλλαγή και μετά επειδή δεν έχουν ακόμα σηκωθεί τα χρήματα (κάτι που μπορεί να πάρει και κάποιες μέρες για να συμβεί) να ακυρώνετε κάρτες δεν μπορώ να το καταλάβω και δεν έχει και καμιά λογική. Η πληρωμή δεν ακυρώνεται επειδή ακυρώσατε την κάρτα. Το σωστό είναι να ακολουθήσετε τις οδηγίες ακύρωσης της συναλλαγής και να παραμείνει η κάρτα ενεργή ώστε να παρακολουθείτε τις όποιες χρεώσεις που μπορεί να χρειαστεί να αμφισβητήσετε βάσει της ακύρωσης συναλλαγής που ζητήσατε.
 
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλησπέρα και πάλι, είμαι ελεύθερος επαγγελματίας στον εργοδότη τι βάζω πάλι το όνομά μου;
Όπως είναι η επωνυμία στην επιχείρηση- σφραγίδα σου Αυτό θα βάλεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom