Γενικά Δικαιούμαι αποζημίωση και πως τη διεκδικώ?

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.000
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εμείς τι αποζημίωση δικαιούμαστε που έπρεπε να διαβάσουμε όλο αυτό το κατεβατό (όλο μία παράγραφο, με 7 τελείες όλες κι όλες)?

Σοβαρά τώρα, το ταξίδι σου έχει 2 μέρη. Για την καθυστέρηση της πτήσης από TPA εφαρμόστηκε η αμερικάνικη νομοθεσία και εκδόθηκε νέο εισιτήριο για σένα, για το JFK-ATH. Δε δικαιούσαι τίποτα παραπάνω. Από κει και πέρα, είσαι με ένα νέο εισιτήριο.

Για την καθυστέρηση της πτήσης από το Παρίσι, όπου εφαρμόζεται ο Ευρωπαϊκός κανονισμός 261/2004, δε δικαιούσαι τίποτα, γιατί η καθυστέρηση είναι πολύ μικρή. Για την καθυστέρηση της βαλίτσας, θα μπορούσες να δικαιούσαι κάλυψης εξόδων (αγορά ρουχισμού ανάγκης κλπ) αν πήγαινες σε προορισμό. Τώρα που επέστρεφες σπίτι σου, η εταιρία έχει κάθε λόγο να αρνηθεί να σε αποζημιώσει για την καθυστέρηση και να σε στείλει να βρείς το δίκιο σου - αν το βρείς, που δε νομίζω - δικαστικά.
Φυσικά, αν η βαλίτσα δεν έρθει ή έρθει με ζημιές, είναι εντελώς άλλη συζήτηση.

Για τη βαλίτσα που δε φορτώθηκε στη NY, ισχύει ότι προβλέπει η αμερικάνικη νομοθεσία. Δεν ξέρω αν προβλέπεται εκεί κάποια αποζημίωση, αλλά το θεωρώ χλωμό.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
taver said:
Μη διασπείρετε ψευδείς πληροφορίες.
Εγώ έτσι αποζημιώθηκα.
Το αν με πρόσεξαν περισσότερο,επειδή είμαι ωραίος,δε το γνωρίζω.
Αυτό με τα 24ώρα,το είχα διαβάσει τότε που το έψαχνα,αλλιώς δε μ'έπαιρνε να αποζημιωθώ...
Αν δεν ισχύουν αυτά,δεν ξέρω για ποιον λόγο αποζημιώθηκα.
 

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Κούβα!!
καλησπερα!!ειμαι στο αμπου νταμπι και περιμενω το αεροπλανο για πεκινο,με καθυστερηση 5 ωρων!!!!εδω μας εδωσαν κατι κουπονια για φαγητο κ λενε πως δεν δικαιουμαστε τιποτα!δεν ισχυει οτι για καθυστερηση πανω απο 3ωρες δικαιουμαστε αποζημιωση?δωστε τα φωτα σας!
 

koyrsaros

Member
Μηνύματα
55
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
AUSTRALIA
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ(soon)
Μεγάλες καθυστερήσεις

Εάν υπάρξει καθυστέρηση της πτήσης

2 και πλέον ώρες, για πτήσεις, κάτω από 1500 χλμ.,

3 και πλέον ώρες, για πτήσεις, άνω των 1.500 χλμ., εντός της Ε.Ε.

3 και πλέον ώρες, για πτήσεις, μεταξύ 1500 και 3500 χλμ., εκτός Ε.Ε.

4 και πλέον ώρες, για πτήσεις πάνω από 3500 χλμ., εκτός της Ε.Ε.,

η αεροπορική εταιρεία οφείλει να μας παράσχει γεύματα και αναψυκτικά και επικοινωνιακές διευκολύνεις.

Εάν η αναχώρηση αναμένεται να πραγματοποιηθεί την επόμενη μέρα, δικαιούμαστε διανυκτέρευση, σε ξενοδοχείο, για μία ή περισσότερες νύχτες και δωρεάν μεταφορά μας, στο ξενοδοχείο.

Εάν η καθυστέρηση είναι μεγαλύτερη των 5 ωρών, η αεροπορική εταιρεία έχει την υποχρέωση να μας προσφέρει τη δυνατότητα επιστροφής του αντιτίμου του εισιτηρίου, για το μέρος του ταξιδιού, που δεν πραγματοποιήθηκε.

Εάν πιστεύουμε ότι δεν τηρήθηκε ο νόμος, πρέπει να έλθουμε, σε επαφή με το Υπουργείο Μεταφορών και Επικοινωνιών (Τηλ. Κέντρο: 210 6508000) ή την Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας (Υ.Π.Α., Τηλ. Κέντρο: 210 8916000).

Και, φυσικά, για καταγγελίες ή περισσότερες πληροφορίες, ας απευθυνθούμε στο ΚΕ.Π.ΚΑ., τηλ. 2310-233333, ώρες 09:00 – 14:30.

Πηγή: ΚΕ.Π.ΚΑ. - Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών, Βασ. Ηρακλείου 32 – 54624 – Θεσσαλονίκη – Τηλ.: 2310233333 – 2310269449. Κέντρο Εξυπηρέτησης Καταναλωτών: 801-11-17200, [email protected] - Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών | ΚΕ.Π.ΚΑ - Αρχική
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Ωραία τα λες αλλά... είναι η συγκεκριμένη εταιρία εταιρία μέλους της Ε.Ε?
Δεν χρειαζεται!!!!!!! Αν αυτο το αεροπλανο οποιασδηποτε εταιριας παταει σε εδαφη της Ε.Ε, αυτοματως ειναι στο νομο της Ε.Ε δηλαδη στις αποζημιωσεις απο πανω. τα ιδια με σenα μου ειχε πει μια υπευθυνη του αεροδρομιου, και τελικα πηρα την αποζημιωση μου. Εγω ειχα ταξιδεψει με Delta.
 

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Κούβα!!
η πτηση ηταν τμημα του εισητηριου αθηνα - πεκινο, αρα απο ε.ε.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Μας μπερδευετε..

Ο φίλος παραπάνω έγραψε οτι το αεροπλάνο πρέπει να πατάει(πετάει μήπως;)) σε εδάφη της Ε.Ε.Αρα η πτήση Αμπου-Ντάμπι-Πεκίνο δεν πατάει σε ΕΕ.

Η φίλη λέει οτι πιάνεται και ο αρχικός προορισμός από Αθήνα.

Τι ισχύει τελικά;
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Μας μπερδευετε..

Ο φίλος παραπάνω έγραψε οτι το αεροπλάνο πρέπει να πατάει(πετάει μήπως;)) σε εδάφη της Ε.Ε.Αρα η πτήση Αμπου-Ντάμπι-Πεκίνο δεν πατάει σε ΕΕ.

Η φίλη λέει οτι πιάνεται και ο αρχικός προορισμός από Αθήνα.

Τι ισχύει τελικά;
Δικια μου περιπτωση.
-1η πτηση: Utah,USA--> New york,USA
-2η πτηση: New york,USA-->Athens

Συνολικα 6 ωρες καθυστερηση. και πηρα αποζημιωση
 

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Κούβα!!
εστειλες μαιλ στη εταιρεια η εβαλες δικηγορο??αληθεια ποσα λεφτα σου εδωσαν?
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Δικια μου περιπτωση.
-1η πτηση: Utah,USA--> New york,USA
-2η πτηση: New york,USA-->Athens

Συνολικα 6 ωρες καθυστερηση. και πηρα αποζημιωση

Ποια πτήση είχε καθυστέρηση;; Δηλαδή και πέταξες και πήρες αποζημίωσης; ή μία πτήση δεν έγινε καθόλου;; Γιατί πιο πάνω νομίζω διάβασα ότι παίρνεις αποζημίωση το αντίτιμο του εισητηρίου για το τμήμα της πτήσης που δεν πραγματοποιήθηκε. Πες λεπτομέρειες για να ξέρουμε, να μαθαίνουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.796
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom