Γενικά Δικαιούμαι αποζημίωση και πως τη διεκδικώ?

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό topic,η πτήση μου με ανταπόκριση της Αustrian καθυστέρησε και έχασα την δεύτερη πτήση μου.μου έδωσαν εισιτήριο για επόμενη πτήση με 5.50 ώρες καθυστέρηση καθώς και ένα κουπόνι για φαγητό.δικαιουμαι κάτι άλλο που δεν ξέρω;
Αν για την καθυστέρηση ευθύνεται η εταιρία, και βρίσκεσαι σε Ευρωπαϊκό αεροδρόμιο, τότε δικαιούσαι αποζημίωση.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Αν για την καθυστέρηση ευθύνεται η εταιρία, και βρίσκεσαι σε Ευρωπαϊκό αεροδρόμιο, τότε δικαιούσαι αποζημίωση.
Δεν μου έδωσαν λόγο καθυστέρησης,,περιμέναμε μεσα στο αεροπλάνο 40 λεπτά και συνέβη στο CDG.συνολικα η καθυστέρηση είναι 5.50 + ώρες.γνωριζεις σε τι ποσό κυμαίνονται οι αποζημιώσεις;
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Αν για την καθυστέρηση ευθύνεται η εταιρία, και βρίσκεσαι σε Ευρωπαϊκό αεροδρόμιο, τότε δικαιούσαι αποζημίωση.
Αν υπάρχει σχετικό θέμα με ευθύνες για πτήση που χάνει κάποιος, συγχωρέστε με, αλλά δεν το βρήκα.
Όταν χάσει κάποιος την πτήση του εξαιτίας καθυστερήσεων στο passport και security control (μπορώ να παραθέσω όλη την κατάσταση αν επιθυμεί οποιοσδήποτε), δικαιούται αποζημίωση από το αεροδρόμιο, ή απλά αντίο; :D
Μας έτυχε πρόσφατα (όχι μόνο εμάς, αλλά σε δεκάδες επιβάτες), και δεν μπορούσα να κατηγορήσω τη Ryanair :haha:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.384
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Έχω στείλει email στην lufthansa με όλες τις πληροφορίες και θα στείλω και στην airhelp..ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος είχε ανάλογη περίπτωση με την ίδια εταιρία πόσα χρήματα η δωρεάν εισιτήριο έδωσαν;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω στείλει email στην lufthansa με όλες τις πληροφορίες και θα στείλω και στην airhelp..ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος είχε ανάλογη περίπτωση με την ίδια εταιρία πόσα χρήματα η δωρεάν εισιτήριο έδωσαν;
Εξαρτάται από την αφετηρία και τον τελικό προορισμό. Για CDG-Ελλάδα μιλάμε για €300. Αν το εισιτήριο είναι εννιαίο με αφετηρία ή προορισμό πιο μακριά, το ποσό αυξάνει.
Ξεκίνα απευθυνόμενος στην ίδια την εταιρία (Customer Relations department) κι αν δε βρεις άκρη απασχολείς airhelp κλπ (αυτοί κρατάνε προμήθεια).

Ξανά: Πρέπει να υπάρχει υπαιτιότητα της εταιρίας. Αν σας κράτησαν στο αεροπλάνο επειδή π.χ. το air traffic control δεν έδινε άδεια απογείωσης, δεν δικαιούσαι τίποτα.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ευχαριστώ για τη μεταφορά στο σωστό τόπικ!
Βέβαια, δεν βρήκα στον κανονισμό αναφορά στην περίπτωση που μας έτυχε, και που τυχαίνει συνεχώς στο αεροδρόμιο του Μονάχου, όπως διαπιστώνω διαβάζοντας σχόλια online.
Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω; Για να τα πω σύντομα:
Είμαστε στο αεροδρόμιο κανονικά 2+ ώρες πριν την πτήση, δίνουμε καρότσι και βαλιτσάκι στο τσεκ ιν, και μετά κολλάμε μαζί με δεκάδες - εκατοντάδες άλλους σε ατελείωτες ουρές στο passport αλλά και στο security control, με αποτέλεσμα απλά να χάσουμε την πτήση. Είμασταν και στην ουρά προτεραιότητας υποτίθεται, μαζί με επιβάτες άλλων 8 πτήσεων που κινδύνευαν να χαθούν (και τελικά πολλοί έχασαν τα αεροπλάνα και μετά ψάχναμε παρέα βαλίτσες και καρότσια για κανένα τετράωρο).
Ευθύνη αεροδρομίου υπάρχει; Ή απλά πίνεις την πορτοκαλάδα;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Καθυστερηση 5 ωρες απο το Ταλιν για Αθηνα. Θα πεταξουμε, λενε, 10.30 το πρωι για τεχνικους λογους της Aegean. Τι αποζημιωση εχουμε?
Μας εδωσαν επιστολη οτι δικαιουμαστε ενα δωρεαν εισιτηριο. Αν παρω το εισιτηριο, χανω το δικαιωμα να ζητησω αποζημιωση?
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Καθυστερηση 5 ωρες απο το Ταλιν για Αθηνα. Θα πεταξουμε, λενε, 10.30 το πρωι για τεχνικους λογους της Aegean. Τι αποζημιωση εχουμε?
Μας εδωσαν επιστολη οτι δικαιουμαστε ενα δωρεαν εισιτηριο. Αν παρω το εισιτηριο, χανω το δικαιωμα να ζητησω αποζημιωση?
Sorry για την καθυστέρηση, τώρα είδα το post. Δικαιούσαι 400 ευρώ, δεν ξέρω μήπως στην επιστολή της Aegean αναγράφει ότι αν δεχτείς το εισητήριο παραιτείσαι από την αποζημίωση. Αν μπορείς ενημέρωσε μας τι έγινε τελικά
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Sorry για την καθυστέρηση, τώρα είδα το post. Δικαιούσαι 400 ευρώ, δεν ξέρω μήπως στην επιστολή της Aegean αναγράφει ότι αν δεχτείς το εισητήριο παραιτείσαι από την αποζημίωση. Αν μπορείς ενημέρωσε μας τι έγινε τελικά
Η επιστολη ελεγε οτι δικαιουμαι και τα δυο.
Βεβαια οι οροι του δωρεαν εισιτηριου ειναι τοσο επαχθεις, που με βλεπω να το καιω σε ταξιδι εσωτερικου. Εγω ταξιδευω κυριως στις black out περιοδους εξωτερικο και στις ελευθερες κανω ενα ταξιδι εντος.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.384
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Βεβαια οι οροι του δωρεαν εισιτηριου ειναι τοσο επαχθεις, που με βλεπω να το καιω σε ταξιδι εσωτερικου.
Όταν κάποια στιγμή έβγαζα και εγώ μεροκάματο στο αεροδρόμιο της Λέρου, είχα κερδίσει 3 τέτοια εισιτήρια τα οποία μπορούσα να χρησιμοποιήσω μόνο για δρομολόγια εσωτερικού, δλδ για το ίδιο είδος εισιτηρίου. Εσύ μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και για δρομολόγια εσωτερικού στο δίκτυο της Aegean ή μόνο για δρομολόγια εξωτερικού; Τι λέει το χαρτί που σου έδωσαν;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Και τα δυο μου ειπαν απο το τηλεφωνο. Προσαυξηση 20 ευρω για ταξιδι εξωτερικο και 10 ευρω για εσωτερικο, με ανταλλαγμα 23 κιλα βαλιτσα.
Και τι να την κανω τη βαλιτσα 23 κιλων ? Η μονη περιπτωση να χρειαστει ειναι αν κλεισω επιστροφη απο Αγγλια και πεσω σε περιοδο εκπτωσεων :haha:.
(Χαθηκε να ειχα ενα τετοιο μετα τη Λιλ που εκανα προσευχες μη ζυγισουν τη βαλιτσα γιατι τα 8 κιλα τα ειχα ξεπερασει κατα παρα πολυ?).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.793
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom