Ιταλία Δυο ζωντοχήρες στη Ρώμη !

fenia42

Member
Μηνύματα
3.885
Likes
14.461
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

Υπόψιν : Η εν λόγω ιστορία ουδεμία σχέση με την ιστορία για το Βερολίνο έχει. Αντιθέτως, δεν ήταν ένα ταξίδι στη γνώση αλλά καθαρά και μόνο στη διασκέδαση , τη dolcevitaκαι το viverepericolosamente !!! Και για να προλάβω τις κακές γλώσσες, θα ακολυθήσει ταξίδι στη Ρώμη σύντομα, να δούμε όσα χάσαμε και όσα δε τιμήσαμε.


Μια φορά κι έναν καιρό γνώρισα τη Μαρία – κατά φόρουμ Μαριουλίτα - . Τη γνώρισα στο μπαλέτο που πηγαίναμε τα παιδιά μας. Δεν αργήσαμε καθόλου να διαπιστώσουμε ότι ταιριάζουμε και να γίνουμε αχώριστες φίλες, τόσο εμείς όσο και οι κόρες μας.
Όταν μίλησα στη Μαρία για το αγαπημένο μου χόμπυ ( βλ. ταξιδεύειν ) ενθουσιάστηκε. Είχε ήδη το πρότυπο από τους γονείς της που παρά το προχωρημένο της ηλικίας τους ταξίδευαν συχνά οργώνοντας την Ευρώπη. Κι έτσι αποφασίσαμε να κλείσουμε ένα ταξιδάκι για Κωνσταντινούπολη, όπου θα ‘ταν και για τις δυο μας η δεύτερη φορά.
Καθ’ οδόν λοιπόν, η Μαρία μου εκμυστηρεύτηκε το κρυφό της όνειρο : να πορευτεί στα βήματα της συγγραφέως του Eat Pray & Love και να ψάξει να βρει τον εαυτό της αρχικά στη Ρώμη, μετά στην Ινδία και τέλος στο Μπαλί.
Κι εγώ σαν καλή φιλενάδα που δε χαλάω χατίρια έσπευσα να κλείσω επί τόπου εισιτήρια για μετά το Πάσχα. Προορισμός : Ρώμη, γιατί από κάπου έπρεπε κι εμείς να αρχίσουμε !
Και κάπου λίγο έξω από την Καβάλα, πήρα τηλέφωνο την αδερφή μου :
Νινού, κλείσε δυο εισιτήρια γιατί χανόμαστε. :clap:
 

Attachments

Last edited by a moderator:

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
γιατι πιστευω οτι θα γελασουμε με την ιστορια σου?γιατι?
αντε συνεχεια παρακαλω.........
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
και εγω γιατι πιστευω ότι θα μου αρεσει η ιστορία σου παρα πολύ????
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Φοβάμαι ότι είναι τότε που σου πρότεινα το Τέρμινι για διαμονή και μετά είχα σκάσει από την αγωνία μου μη συμβεί τίποτα!
Από ότι φαίνεται συνέβη αλλά όχι δυσάρεστο!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
καιρός να αρχίσετε καμιά ιστορία ας ειναι και με ζωντοχήρες!!:D

αντε να χειμωνιάσει να μαζευόμαστε σιγά σιγα..
μου έχουν λείψει τα ..νούμερα!!:cool::cool:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.703
Likes
6.320
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
καιρός να αρχίσετε καμιά ιστορία ας ειναι και με ζωντοχήρες!!:D

αντε να χειμωνιάσει να μαζευόμαστε σιγά σιγα..
μου έχουν λείψει τα ..νούμερα!!:cool::cool:
να χειμωνιάσει και να ηρεμήσουμε γιατί μέχρι και το 15άυγουστο έκανα εδώ υπερωρίες...
fenia42 προχώρα
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
ωραίος τιτλος !!!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Ανυπομονώ κι εγώ για την συνέχεια αυτής της πολλά υποσχόμενης ιστορίας! :)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.885
Likes
14.461
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Γεια σας, μόλις επέστρεψα στη βάση μου, είμαι άυπνη δυο 24ωρα αλλά νομίζω θα καταφέρω να ανταπεξέλθω. Χαίρομαι που η εισαγωγή της ιστορίας μου βρήκε
" θιασώτες " ενώ περίμενα να με κράξετε που δε δίνω στοιχεία ιστορικά, πολιτικά, πολιτιστικά κλπ όπως στο Βερολίνο, αλλά διακωμωδώ τα πεπραγμένα.
Ελπίζω να καταλαβαίνουν όλοι ότι ο τίτλος της ιστορίας όπως και γενικά όλη η ιστορία έχουν χιουμοριστική & σαρκαστική διάθεση .

Όσο για σένα αγαπητέ Borealis, ω ναι, είναι τότε που με κορόιδευες που δεν άδειασα τη βαλίτσα από το Βερολίνο και πήγα Ρώμη στο καπάκι, τότε που με ζήλευες θανατηφόρα γιατί πάω κάθε μήνα και σε άλλη πρωτεύουσα, τότε που για να με εκδικηθείς και να σβήσεις το ακόρεστο μένος σου προς το πρόσωπό μου με έστειλες να μείνω στο Τέρμινι για να κινδυνέψει η σωματική μου ακεραιότητα, αλλά ιδού ! Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται καλύτερα κρύο, και να'μαι πάλι μπροστά σου, ολοζώντανη κι ετοιμοπόλεμη.
 
Last edited by a moderator:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.885
Likes
14.461
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Roma : Primo Giorno

Αν λοιπόν θέλετε να συνεχίσετε μια χιουμοριστική ιστορία και όχι μια ενημερωτική ιστορία voila, ή καλύτερα στην ιταλική : ecco !


Nα ’μαστε λοιπόν οι δυο εύθυμες ζωντοχήρες ένα βροχερό πρωινό στο κατάμεστο – από κουβάδες – SKG ( διότι κάθε φορά που βρέχει το SKG πλημμυρίζει ) . Κι εκεί που περίμενα αμέριμνη τη σειρά μου να πάρω έναν καφέ στο κυλικείο, θυμάμαι ότι έχω ξεχάσει τα μισά λεφτά στο κομοδίνο μου !!! :clap: Τέλεια . Ευτυχώς πριν με καταβάλει ο πανικός καλώ τη Μαρία, τα βάζουμε κάτω, βγάζω και μερικά λεφτά από μια ξεχασμένη χρεωστική και ξεκινάμε . ( Τσίμα τσίμα με τον Παύλο Τσίμα ) (Η κατάρα του Borealis έκανε την εμφάνισή της. )
Η πτήση ήταν η παρθενική της Ryan Air για Ρώμη . Η Μαρία που φοβάται τα αεροπλάνα πήρε μισό Lexotanil και ήταν σε κατάσταση νιρβάνα. Φτάσαμε στην ηλιόλουστη Ρώμη μετά σχεδόν δυο ώρες και πήραμε λεωφορείο για Τέρμινι, όπου ήταν το ξενοδοχείο μας. Μέναμε 50 μέτρα από τη Santa Maria Maggiore και πριν βγούμε προς αναζήτηση του ξενοδοχείου κάναμε μια στάση για ένα Tramezzino - Wikipedia, the free encyclopedia . Το πλέον άνοστο και πανάκριβο που έχω φάει. Benvenuta alla citta piu turistica del mondo .
Μετά το τραγικό tramezzino μας λοιπόν, κινούμε να βρούμε το ξενοδοχείο, το οποίο ήταν μεν 3 αστέρων, αλλά κόστιζε 120 ? η βραδιά . Ρώμη είναι όμως αυτή, τα δίνεις .
Η Μαρία βέβαια με το που είδε το δωμάτιο βούρκωσε. Την είχα προειδοποιήσει αλλά μάλλον δε με πρόσεχε όταν της είχα πει να μην περιμένει τις χλιδές της Κωνσταντινούπολης. « Θέλω να φύγω, Θέλω τη μαμά μου » άρχισε να λέει (στ'αλήθεια ) , κι εγώ κατάλαβα πως είχε έρθει η ώρα να τη βάλω για ύπνο . Καλό το Lexotanil αλλά μικρή η επήρειά του !
Όταν ξυπνήσαμε λοιπόν από τον απογευματινό μας ύπνο, φαίνεται είχε αποδεχτεί ότι αυτό θα ήταν το ταπεινό κατάλυμά μας για τις επόμενες 4 μέρες. Έτσι σηκωθήκαμε όλο χαρά να ετοιμαστούμε για να πάρουμε μια γεύση από τη νυχτερινή ζωή της Ρώμης. Είχαμε ραντεβού ! ;)
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.233
Μηνύματα
884.403
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom