Ιταλία Δυο ζωντοχήρες στη Ρώμη !

Yiannis_84

Member
Μηνύματα
69
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά!
Ταξίδι-Όνειρο
Ριο Ντε Τζανειρο
α μη μου βγαζεις γλωσσα εμενα.. Γνωρισατε μηπως κανεναν ιταλο εραστη?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.444
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Στις 8 το βράδυ το ραντεβού μας ήταν στην Piazza Venezia, για ακόμα μία φορά κι από εκεί θα πηγαίναμε στο Pastaritο’s , pasteria που συνδιάζει δυο σάλτσες φαγητών στο ίδιο πιάτο. Εγώ πήρα μια με πέστο και μια με καρύδια και ήταν και οι δυο μούρλια . Στο εστιατόριο αυτό μας έτρωγε η περιέργεια να μάθουμε πικάντικες λεπτομέρειες για την ερωτική ζωή του Andrea . Ο Αντρέας τηρούσε σιγή ιχθύος. Ύποπτον ! Έδειχνε να θέλει να μας μιλήσει αλλά παράλληλα δεν ήξερε αν πρέπει να μας εμπιστευτεί η όχι. Αλλά εμείς σα βέρρες Θεσσαλονικιές ξέραμε πώς να τον κάνουμε με τον διακριτικό τρόπο μας να τα ξεράσει ΟΛΑ.
Λίγο η πίεση που ασκήσαμε, λίγο η εμπιστοσύνη που του εμπνεύσαμε και πολύ σύντομα ακούσαμε ένα αγανακτισμένο : ε αμάν βρε χρυσές μου με σκάσατε, μόνο άντρες μου αρέσουνε, κακό είναι ;
Ακολούθησαν μεγαλειώδεις στιγμές που θα χουμε να θυμόμαστε στα γεράματα και να γελάμε. Τα σκουντήματα και οι κλοτσιές έδιναν κι έπαιρναν μεταξύ μας κάτω από το τραπέζι, ωστόσο το χαμόγελο της ικανοποίησης έλαμψε στα χείλη μας . (Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων να πω ότι δεν έχουμε απολύτως κανένα πρόβλημα με τους gay , ίσα ίσα είμεθα open mind , απλά θέλαμε να «πειράξουμε » το συγκεκριμένο άτομο. )
Μετά τις εξομολογήσεις και τις γαργαλιστικές λεπτομέρειες κάναμε πάλι μια βόλτα προς τη Villa Borghese και την Piazza di Spagna. Στάση για επανάληψη Tartufo και για Tiramisu στη via Nazionale και κατά τις 11 πήγαμε στην όχι και τόσο γνωστή Piazza di Pietra η οποία βρίσκεται κρυμένη κάπου ανάμεσα στα στενά της Via del Corso και στο χώρο της δεσπόζουν περίπου 15 αρχαιοελληνικής αρχιτεκτονικής κολώνες, οι οποίες ήταν με μοναδικό τρόπο φωτισμένες, δίνοντας στο χώρο μιαν αύρα μοναδική και απόκοσμη, όπως το θέαμα των γλάρων την πρώτη μέρα . Εκεί, στην πλατεία αυτή υπήρχε ένα μπαράκι, μάλλον το πιο ιν στέκι της Ρώμης όπου παρήλαυναν τα πιο όμορφα πλάσματα που κατοικούσαν στην αιώνια πόλη. Νιώθαμε λες και ήμασταν σε πάρτυ κάποιου οίκου μόδας. Πανύψηλοι γεροδεμένοι μελαχρινοί άντρες με γυμνασμένα κορμιά. Μαυρισμένες (ξέρετε , το κοκκινόμαυρο του solarium ) καλοντυμένες καλλονές να ισορροπούν κομψά σε 12ποντες γόβες .Μοιάζαν όλοι τόσο ακέραιοι, τόσο άψογοι αλλά και τόσο σνομπ και ψεύτικοι. Παρήγγειλα ένα ποτήρι σαμπάνια κι έστεκα εκεί να κοιτάζω την τελειότητα μπροστά στα μάτια μου. Και το όνομα του μπαρ Salotto 42. Δε νοήτο η Fenia42 να μην περάσει από εκεί.
Μείναμε στο όμορφο αυτό μέρος για καμιά ωρίτσα και πήραμε σιγά σιγά το δρόμο της επιστροφής . Είχαμε να ετοιμάσουμε και βαλίτσες. Ήταν το τελευταίο βράδυ μας στην αιώνια πόλη. Στο δρόμο ρίξαμε ΤΟ γέλιο, άνευ λόγου και αιτίας. Ίσως η ιταλική σαμπάνια να’ταν η αφορμή.

Το ταξίδι πέτυχε, οι ψυχές μας ευχαριστήθηκαν. Ήπιαμε φάγαμε γελάσαμε τονωθήκαμε. Ο πρώτος στόχος ( EAT ) επετεύχθει και στέφτηκε και με απόλυτη επιτυχία. Μας πλάνεψε η dolce vita . Την επόμενη μέρα επιστρέψαμε και τη Δευτέρα μπήκε η κάθε ζωντοχήρα στον πάγκο της ( κουζίνας της ) . Επιστροφή στις πολυτάραχες ζωές μας. Ξέρετε : δουλειά, τρέξιμο με τα παιδιά, παιδότοποι, κούνιες και τα σχετικά.

Σειρά έχει τώρα η Ινδία ! ( Μετά το Άμστερνταμ βεβαίως βεβαίως :Ρ )
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αχ αχ πως μου ξεφυγε εμενα αυτο το μπαρακι....αλλα θα υπαρξει και επομενη φορα βεβαιως βεβαιως...
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
461
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
ευτυχώς που εγραψες για τους ωραίους ,γυμνασμενους , μαυρισμένους Ιταλούς και Ιταλίδες και δεν εμεινες με την εντυπωση του Αντρέα γιατι ποιος σε γλύτωνε απο τον Samion!:haha:
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
η αλήθεια είναι πως αυτή την εξέλιξη δεν την φανταζόμουν σκέτη απογοήτευση ο αντρέας...πολύ ωραία ιστορία πάντως!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
η αλήθεια είναι πως αυτή την εξέλιξη δεν την φανταζόμουν σκέτη απογοήτευση ο αντρέας...πολύ ωραία ιστορία πάντως!
Μα καπου το αφηνει η Φενια να διαφανει απο την αρχη ..γιαυτο εγραφα μηπως ο Αντρικος ειναι λιγο αχλαδι?
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Super η εξόρμηση των κοριτσιών! Και τα γαστρο-ποτο-tips τέλεια!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ευτυχώς που εγραψες για τους ωραίους ,γυμνασμενους , μαυρισμένους Ιταλούς και Ιταλίδες και δεν εμεινες με την εντυπωση του Αντρέα γιατι ποιος σε γλύτωνε απο τον Samion!:haha:
ωπ εδώ είμαι. με φώναξε κανείς?
από πού κατάλαβες ότι ήταν ιταλός? από την αφήγηση συμπεραίνεται ότι είναι έλληνας. αφού η μαμά του μπορεί να διαβάζει και το σαιτ..ή μισός έλληνας..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.027
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom