Ιταλία Δυο μέρες μόνο! Γυναικεία υπόθεση.

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Είμαι και εγώ μιλανοφιλη σαν τον Μάκη!!!Έχω ζήσει στο Μιλάνο έναν χρόνο και θα συμφωνήσω απόλυτα με όλα όσα αναφέρεις @Grerena στην ιστορία σου...Μόδα,στυλ,σημαντικά events,τέχνη,απεριτιβο,Navigli,Brera,Galleria,Parko Sempione,Duomo και άλλα τόσα που κάνουν την πόλη μοναδική!Ναι,δεν είναι η κλασσική ιταλική πολη-μουσειο όπως η Ρώμη η η Φλωρεντία...Είναι όμως η καρδιά του ντιζάιν και της σύγχρονης αισθητικής της Ιταλίας,που διαθέτει έναν συνδυασμό ιταλικής φινέτσας και ευρωπαϊκού εξυγχρονισμου. Το στυλ των μιλανεζων,όπως πολύ σωστά επεσήμανες μοναδικο:Τους έβλεπα στα μπαρ που πηγαίναν μετά τη δουλειά για το παραδοσιακό μιλανεζικο απεριτιβο και ήταν λες και είχαν βγει για σαββατόβραδο,τόσο "στην πένα". Όσον αφορά το νεκροταφείο Garibaldi του Μιλάνου, είχες δίκιο που επεμενες να πάτε...Είναι σαν υπαίθρια γκαλερί (μακάβρια μεν υπέροχη δε)Ελπίζω στην επόμενη επίσκεψη σας εκεί να τα καταφέρεις να πας(και σύντομα,ε??)
Να είσαι καλά,με ταξιδέψεις στα χρόνια 2008-2009,τα ανέμελα χρόνια μου του μεταπτυχιακού,που εζησα στο Μιλάνο. Το Μιλάνο που το αγάπησα και το εκτίμησα πραγματικά! Και για σένα και για μένα αλλά και για όσους το επιθυμούν θα ευχηθώ "a presto,Milano caro!!!'
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Ωραία ιστορία, καλογραμμένη και ευχάριστη. Αποτυπώνει με ακρίβεια αυτά που προσφέρει η πόλη στον επισκέπτη....
Τελικά ωραία ήταν η βόλτα για καφέ στο Μιλάνο.
Είναι και κατά την δική μου γνώμη από τις ιδανικές πόλεις να πας ένα διήμερο για καφεδάκι....
Στη φράση «Δεν υπάρχει Ιταλική πόλη που να μην είναι ωραία», που συχνά λέγεται, κάποιοι διαφωνούν, γιατί έχουν στο μυαλό τους το Μιλάνο. Ίσως γιατί έχει τον τίτλο «βιομηχανικό»;
Δεν μπορώ και εγώ να εξηγήσω γιατί διαφωνούν και τι δεν τους αρέσει. Αν το καλοσκεφτεί κάποιος, δεν του λείπουν πολλά πράγματα, το αντίθετο μάλλον....
Εγώ πάντως είδα Τέχνη, ένα πολύ δυνατό κέντρο, ένα μεσαιωνικό κάστρο, δυο όμορφες γειτονιές, μια μοναδική αγορά και όλα αυτά σε ένα απλό Σαββατοκύριακο που πήγα για … καφέ!
Αφού έχει όλα αυτά που γράφεις συν την νυκτερινή ζωή (όπως γράφεις σε άλλο σημείο).
Με δυό λόγια καλύπτει πολλές προτιμήσεις.....:)
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ωραίο πράγμα να έχεις για πρωινό … καπουτσίνο και … οφθαλμόλουτρο!
Ε ναι! 👍👍👍👍
Ειδικά οι βορειοιταλοι είναι πολύ διαχυτικοι!Ήξερες εσύ ότι δίνουν τρία φιλιά για χαιρετισμό και μάλιστα χωρίς να σηκώνουν αντίρρηση;...

Πολύ ωραίο ταξίδι!
Εμένα αυτή η πόλη δεν με θέλει.... Κλαψ :(
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.173
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Ειδικά οι βορειοιταλοι είναι πολύ διαχυτικοι!
Και διαχυτικοί είναι, και εξωστρεφείς είναι και κομψοί είναι και μια χαρά παιδιά είναι! Μόνο που θα πρέπει να περιμένουμε λίγο να περάσει η ιστορία με τον κορονοιό και μετά με το καλό θα πάμε να τους ... χαιρετίσουμε και από κοντά! :) ;) :)

Εμένα αυτή η πόλη δεν με θέλει.... Κλαψ :(
Μπά! Δε νομίζω. Όλους τους θέλει. Θα' ρθει κάποια στιγμή που θα πας και θα είναι και καλή! Θα περάσεις όμορφα. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom