Υεμένη Δυο φορές στην Υεμένη και ακόμα δεν την έχω χορτάσει!

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Η υεμένη μου φαίνεται ονειρεμένη και θέλω οπωσδηποτε κάποια στιγμη να πάω. όμως ακούω για επιθέσεις και για απαγωγές. Δεν ισχυουν?
marcob,
άκου τι διάβασα για τις απαγωγές !! όντως μπορεί να βουτήξουν κανέναν ξένο,αλλα πρόσεξε.τον πάνε στο χωριό τους,τον προσέχουν τον ταίζουν τον ποτίζουν,και για να τον ελευθερώσουν,ζητούν για αντάλλαγμα απο τον πρόεδρο του χωριού,να τους φτιάξει κανένα δρόμο,να βουλώσει καμμιά λακούβα,τέτοια πράγματα!!! οπότε ο πρόεδρος ενδίδει,και εκείνοι σε αφήνουν ελεύθερο,φορτώνοντάς σε και με δώρα παρακαλώ!!!!
αυτά. εγώ πάντως όταν πάω θα φροντίσω να με απαγάγουν!!:D:D
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Greeklad θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έμεινες μόνο στη στεριά ή αν επισκεφθηκες και κάποιο από τα νησιά της Υεμένης. Για την ακρίβεια έπεσε στην αντίληψή μου το Socotra Island Welcom to Socotra Island adventure και έχω πάθει την πλάκα μου! Η Υεμένη ξαφνικά ανέβηκε πολλά σκαλοπάτια στη λίστα μου και μάλιστα τέλη Φεβρουαρίου που θέλω να ταξιδέψω είναι πολύ καλή περίοδος για το Socotra! Ομως δεν βρίσκω το πώς μπορώ να πάω, έχει μεν αεροδρόμιο με κωδικό SCT αλλά σε όσα site κι αν έχω μπει κανένα δεν μου δίνει πτήσεις SAH - SCT (Σαναά - Σοκότρα).:roll: Καμιά ιδέα? Κάνω κάτι λάθος????

Δεν πρόλαβα να επισκεφτώ τη Σοκότρα αλλά ξέρω ότι η μοναδική εταιρία που πετάει εκεί είναι η Υεμένια. Έχει 2 με 3 δρομολόγια την εβδομάδα και πετάει από Σαναά , Αντεν και Μουκάλα. Το κόστος είναι κοντά στα 240 δολάρια για μια πτήση επιστροφής. Υπάρχει γραφείο στην Αθήνα που αντιπροσωπεύει την Υεμενία στην Ελλάδα και πληροφορίες θα βρεις στο σαιτ της αεροπορικής.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Greeklad μου έφτιαξες την ημέρα!!! θα μπω στο site αμέσως τώρα να το δω!!
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Σε μια αναζήτηση που έκανα για σένα είδα τα εξής. Δρομολόγια από Σαναά για την περίοδο του Φεβρουαρίου έχουν αναγγελθεί. Πετάει τελικά μια φορά την εβδομάδα από Σαναά με ενδιάμεσο σταθμό τη Μουκάλα. Το εισιτήριο κάνει 119 ευρώ. Θα πρέπει όμως να μείνεις 7 μέρες στη Σοκότρα και δεν ξέρω αν σε εξυπηρετεί να μείνεις εκεί τόσο καιρό.

Την αναζήτηση την έκανα στο matrix.itasoftware.com που ψάχνω συχνά για την καλύτερη τιμή. Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να κλήσεις από αυτό το σάιτ και πρέπει να πας σε γραφείο να σου κάνει την εξυπηρέτηση. Η τελική τιμή θα είναι προσαυξημένη με ένα servise fee σίγουρα. Έχω πετάξει 2 φορές με Υεμενία εσωτερικά στην Υεμένη και σαν αεροπορική εταιρία έχει συχνές ακυρώσεις για ψύλλου πήδημα. Θέλει λίγη τύχη γιατί τα πάντα εκεί τα κανονίζει ο Αλλάχ...
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
7 ημέρες στη Σοκότρα????? Χμμμ... αυτό είναι πρόβλημα.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trobriand Islands...
greeklad, τι γίνεται με αυτή την εκπληκτική ιστορία? Έχει τελειώσει????:roll:

Την ανακάλυψα μόλις σήμερα, και με έχει μαγέψει!...
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
greeklad, τι γίνεται με αυτή την εκπληκτική ιστορία? Έχει τελειώσει????:roll:

Την ανακάλυψα μόλις σήμερα, και με έχει μαγέψει!...
Και εγώ την ανακάλυψα σήμερα και εντυπωσιάστηκα! Απ' ότι φαίνεται για κάποιο λόγο έμεινε ημιτελής...:xmas_sad:
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Πολύ όμορφη η ιστορία σου. Σα να ήταν και αυτή μια ιστορία από τις χίλιες και μία νύχτες!Πραγματικά σε ταξιδεύει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.636
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom