Βουλγαρία Δυσάρεστη έκπληξη (σ)το Μπάνσκο

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
dimosf

Για να απαντήσω και στον Panpan. Η Βουλγαρία δεν είναι μόνο Μπάνσκο και Σαντάνσκι. Έχει και πολύ ενδιαφέροντα μέρη. Πόλεις όπως το Πλοβντιβ (Φιλιππούπολη) ή το Βέλικο Τέρνοβο, χωριά όπως το Μέλνικ (κοντά στα σύνορά μας) αλλά και άλλα άγνωστα πάνω στα βουνά όπως και τα μοναστήρια της είναι πραγματικά προορισμοί που αξίζουν. Όπως όμως όλες οι χώρες έχει αναπτύξει κι αυτή τις τουριστικές της παγίδες.

σιγουρα θα εχει πολλα και ενδιαφεροντα,αλλα η βουλγαρια εχει πολυ δρομο να
κανει αν θελει να λεγετε ευρωπαικο κρατος
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πανικός,κινητοποιούμαστε οι δύο να βοηθήσουμε αλλά ήταν πολύ δύσκολο,γλυστράγαμε κι εμείς,τελικά τα καταφέραμε,σηκώθηκε,λαχτάρα μέχρι να δούμε μήπως και έσπασε τίποτε γιατί έβαλε δύναμη και στο δεξί χέρι της και την πόναγε...λαχτάρα μεγάλη,αλλά κατάλαβα ότι επρόκειτο μάλλον για απλή μικροθλάση μαλακών μορίων,τρελλαμένες όλες γυρίσαμε στο ξενοδ.μας το οποίο απείχε από κεί περίπου 300 μέτρα,συνήλθαμε από το σόκ,κυρίως η κοπέλα που έπεσε,αλλά μας την έδωσε και πήρα τηλ τον συνοδό μπας και υπήρχε κανένας τρόπος,κανα λεωφορείο που να φεύγει εκείνη τη μέρα για να ξεκολλήσουμε από κει πέρα...
Τίποτε...αύριο λέει,αν χρειασθείτε λέει γιατρό πείτε μου:roll:,ευτυχώς η κοπέλα τυχερή και αρχίσαμε μετά τον αρχικό πανικό να το διακωμωδούμε ώστε να ξαναβρούμε την ψυχραιμία μας και τις δυνάμεις μας γιατί θα μέναμε που θα μέναμε άλλο ένα βράδυ να είμασταν όσο το δυνατόν ήρεμες και να βλέπαμε πως θα αξιοποιούσαμε το υπόλοιπο της παραμονής μας.Η απόφαση του τι θα κάναμε από δω και πέρα θεωρήσαμε ότι έπρεπε να είναι της "άτυχης",ό,τι ήθελε...
Μας εντυπωσίασε που πρότεινε να ξαναπάμε προς το ιστορικό κέντρο,από άλλο δρόμο....,αγκαζέ γερά πιασμένες:haha:μέσ το δρόμο περπατώντας,μόνο το σχοινί μας έλειπε βρε παιδιά:haha:...Φτάσαμε στην κεντρική πλατεία,είδαμε απ έξω την εκκλησία Σβετά Τρόιτσα,(1832)δεν τολμήσαμε να μπούμε μέσα στην αυλή,περιβάλλεται από έναν τοίχο...κρίμα γιατί το εσωτερικό είχε ενδιαφέρον...αλλά είπαμε ας όψονται τα χιόνια.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ξέρετε κάτι? Υπάρχει κι ένα εργαλείο που λέγεται "search" στο google και, για φαντάσου, απ' την πρώτη σελίδα σου δίνει χάρτες σαν αυτόν:

http://www.bulgariaproperties.net/Assets/Images/Property/P102-BanskoMap-MVL.jpg

που μπορείς να τον τυπώσεις!

Δε μιλάω για το GOOGLE EARTH, αυτά είναι υψηλά μαθηματικά!
τώρα αυτό δεν ξέρω γιατί το λές,το θέμα δεν ήταν ο μη καλός χάρτης που είχα,το Μπάνσκο σχεδόν το είχα μάθει απ έξω και ανακατωτά,το θέμα είναι ότι είχαμε το νού μας στο που πατάμε,τι αμάξι περνά ξυστά δίπλα μας,δεν είχα την ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ να απλώνω και να ξαναδιπλώνω χάρτη αν κατάλαβες καλά μου ήταν πολύ πιο εύκολο όπως το είχα κατά νου και ρωτώντας να προχωρήσω...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
λοιπόν Εφη. του χρόνου θα πάρεις τις φίλες σου να έρθετε στον Ψηλορείτη.
εδώ έχει πιο λίγα χιόνια
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
λοιπόν Εφη. του χρόνου θα πάρεις τις φίλες σου να έρθετε στον Ψηλορείτη.
εδώ έχει πιο λίγα χιόνια
:haha::haha:α ευχαριστώ,αλλά χορτάσαμε από χιόνι...βαρυστομαχιά,κάτσε να συνέλθουμε
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Το ιστορικό λοιπόν κέντρο είναι ένας λαβύρινθος από πλακόστρωτους δρόμους(δε φαινόντουσαν παρά ελάχιστα)και ανάμεσα βλέπεις ψηλούς πέτρινους τοίχους που κρύβουν πίσω τους σπίτια από πέτρα και ξύλο του 19ου αιώνα!και πρέπει νά πιάνει αρκετή έκταση εμείς λίγο είδαμε από την πάνω μεριά της πλατείας,χωθήκαμε μέσα σε κάτι σοκάκια πολύ γραφικά,εκεί κι αν ήταν μεσα στο χιόνι...,περάσαμε απ έξω από την οικία-μουσείο του Βελιάνοφ του τεχνίτη που φιλοτέχνησε το τέμπλο της εκκλησίας που ανέφερα πριν,μας έκανε εντύπωση και μείναμε με την απορία..ξέχασα να το ρωτήσω στον αρχηγό κάτι χαρτιά σαν κηδειόσημα σαν χαρτιά μνημοσύνου απ έξω από πολλές κατοικίες κολλημένα στην αυλόπορτα:roll:,
είδαμε γραφικές βρυσούλες πετρόχτιστες,κρουνούς,υπήρχε ρυάκι αλλά δεν καλοφαινόταν κι αυτό από το χιόνι,ταβέρνες ενδιάμεσα και μαγαζί με σουβενίρ,αλλά φυσικά νέκρα από κόσμο...ποιός να πάει εκεί...
κρίμα κρίμα,εκεί σκόπευα ν αφιερώσουμε ολόκληρη μέρα και θα μας άρεζε..
Δεν καταφέραμε να βρούμε(γιατί ήδη είχαμε ταλαιπωρηθεί για την εξερεύνηση αυτού του μικρού τμήματος)και άλλα ενδιαφέροντα σπίτια-μουσεία όπως του Ρίλσκι που θεωρείται πατέρας του σύγχρονου εκπαιδευτικού συστήματος της Βουλγαρίας,έπαιξε σημαίνοντα ρόλο στο κίνημα της Εθνικής Αναγέννησης,τιμάται ως εθνικός τους ήρωας,το 1852 έγινε ηγούμενος στο Μοναστήρι της Ρίλα...,ούτε το μουσείο εικόνων το οποίο ήταν από την κάτω μεριά της πλατείας ....
Δεν πειράζει,πήραμε μιά ιδέα του ιστορικού κέντρου,πάλι καλά...και ξανά πίσω πρός ξενοδ.Κεμπίνσκι και λίφτ.
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Με το συμπάθειο αλλά εγώ γελάω με την ιστορία σας. Καλά τι περιμένατε? Ελβετία? Και τι άλλο θέλατε να κάνετε εκτός από σκι? Πολιτισμικό ταξίδι? Nightlife? Τι? Κι απ΄ ότι βλέπω και στον ταξιδιωτικό χάρτη σου έχεις βγει και εκτός Ευρώπης και σε μια-δυο λιγότερο αναπτυγμένες χώρες. Εκτός αν ταξιδεύεις all inclusive και έχεις άλλες απαιτήσεις.
Τώρα ως χιονοδρομικός προορισμός είναι αντικειμενικά ανώτερος από τους παιδαριώδεις ελληνικούς. Το τοπίο πράγματι δεν αξίζει, (αν και γούστα είναι αυτά) και όσο για την οργάνωση είναι αυτό που περιμένει κανείς. Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ περισσότερο σε Αράχωβες κλπ. κι έχω πληρώσει πολύ ακριβότερα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Με το συμπάθειο αλλά εγώ γελάω με την ιστορία σας. Καλά τι περιμένατε? Ελβετία? Και τι άλλο θέλατε να κάνετε εκτός από σκι? Πολιτισμικό ταξίδι? Nightlife? Τι? Κι απ΄ ότι βλέπω και στον ταξιδιωτικό χάρτη σου έχεις βγει και εκτός Ευρώπης και σε μια-δυο λιγότερο αναπτυγμένες χώρες. Εκτός αν ταξιδεύεις all inclusive και έχεις άλλες απαιτήσεις.
Τώρα ως χιονοδρομικός προορισμός είναι αντικειμενικά ανώτερος από τους παιδαριώδεις ελληνικούς. Το τοπίο πράγματι δεν αξίζει, (αν και γούστα είναι αυτά) και όσο για την οργάνωση είναι αυτό που περιμένει κανείς. Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ περισσότερο σε Αράχωβες κλπ. κι έχω πληρώσει πολύ ακριβότερα.
Δε μ ενοχλεί καθόλου που γελάς,αλήθεια στο λέω,ούτε θα μ ενοχλούσε αν διάβαζα ιστορία σου για την Αράχοβα με ταλαιπωρία,γράψε και κατέθεσε την εμπειρία σου,ούτε για night life μίλησα πάντως,ούτε για απαιτήσεις που ανέφερες...απλή περιγραφή κάνω των όσων καταστάσεων συνάντησα ,
όσον αφορά για το ότι σαν χιονοδρομικός προορισμός αξίζει,σαφώς,ήδη το ανέφερα από την κουβέντα που κάναμε με τον σκιέρ γνωστό μου που συνάντησα...και θα αναφερθώ αργότερα στην όμορφη εμπειρία που είχαμε με το λίφτ.
Δε θα σχολιάσω περαιτέρω την κριτική σου.
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Δε μ ενοχλεί καθόλου που γελάς,αλήθεια στο λέω,ούτε θα μ ενοχλούσε αν διάβαζα ιστορία σου για την Αράχοβα με ταλαιπωρία,γράψε και κατέθεσε την εμπειρία σου,ούτε για night life μίλησα πάντως,ούτε για απαιτήσεις που ανέφερες...απλή περιγραφή κάνω των όσων καταστάσεων συνάντησα ,
όσον αφορά για το ότι σαν χιονοδρομικός προορισμός αξίζει,σαφώς,ήδη το ανέφερα από την κουβέντα που κάναμε με τον σκιέρ γνωστό μου που συνάντησα...και θα αναφερθώ αργότερα στην όμορφη εμπειρία που είχαμε με το λίφτ.
Δε θα σχολιάσω περαιτέρω την κριτική σου.
Δεν έχω σκοπό ή διάθεση να θίξω κανέναν προσωπικά.
Από την "απλή περιγραφή" που κάνεις αλλά και την προσωπική μου εμπειρία από το Bansko δε μου φαίνεται καθόλου "δυσάρεστη έκπληξη".
Ναι, το χιόνι γλυστράει και δημιουργεί δύσκολες και επικίνδυνες κυκλοφοριακές συνθήκες.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη το Bansko αξίζει και αποζημιώνει κυρίως τους χιονοδρόμους.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
ξέχασα να το ρωτήσω στον αρχηγό κάτι χαρτιά σαν κηδειόσημα σαν χαρτιά μνημοσύνου απ έξω από πολλές κατοικίες κολλημένα στην αυλόπορτα:roll:,
Στο Βέλικο Τάρνοβο που πήγα το Γενάρη τα ίδια. Επειδή καταλαβαίνω βουλγαρικά, το 90% από αυτά ήταν αναγγελίες μνημόσυνων, ενώ η μειοψηφία (ευτυχώς) κηδειόσημα. Εμάς μας έτυχε έξω από ένα σπίτι να έχουν στήσει όρθιο και ένα φέρετρο,στην αρχή καθόμασταν κρυμμένοι να δούμε τι θα γίνει και λίγο αργότερα συνειδητοποιήσαμε ότι ήταν ΓΕΜΑΤΟ επειδή χρειάστηκαν 3 άτομα να το σηκώσουν. Μάλλον κάποιος είχε πεθάνει στο σπίτι και τον είχαν κρατήσει τη νύχτα εκεί (όπως έχω ακούσει γίνεται και σε μερικά χωριά εδώ) :roll:

Εγώ πάντως στη Βουλγαρία δε το χόρταινα το χιόνι, πραγματικά με ενοχλούσε σε όσα σημεία δεν είχε χιόνι και ήταν λιωμένο ή βρώμικο από ρόδες αυτοκινήτων κλπ. Ήταν ίσως το πράγμα που μου έκανε περισσότερο "κλικ" στη Βουλγαρία. Βέβαια δεν πήγα καθόλου Μπάνσκο ή Παμποροβο, πήγα μόνο Σόφια και Βέλικο Τάρνοβο, αλλά στο δεύτερο το χιόνι σε μερικά σημεία μου έφτανε μέχρι το γόνατο :shock:
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
Στο Βέλικο Τάρνοβο που πήγα το Γενάρη τα ίδια. Επειδή καταλαβαίνω βουλγαρικά, το 90% από αυτά ήταν αναγγελίες μνημόσυνων, ενώ η μειοψηφία (ευτυχώς) κηδειόσημα. Εμάς μας έτυχε έξω από ένα σπίτι να έχουν στήσει όρθιο και ένα φέρετρο,στην αρχή καθόμασταν κρυμμένοι να δούμε τι θα γίνει και λίγο αργότερα συνειδητοποιήσαμε ότι ήταν ΓΕΜΑΤΟ επειδή χρειάστηκαν 3 άτομα να το σηκώσουν. Μάλλον κάποιος είχε πεθάνει στο σπίτι και τον είχαν κρατήσει τη νύχτα εκεί (όπως έχω ακούσει γίνεται και σε μερικά χωριά εδώ) :roll:
ασχετο του θεματος,σε εμας (κρητη) τους νεκρους τους φερνουν στο σπιτι και τους αφηνουν εκει ολη την νυχτα μεχρι την ωρα της κηδειας.και επειδη δεν ειμαι στη σωστη ενοτητα,οποιος θελει περισσοτερες πληροφοριες επι του θεματος ας μου στειλει πμ.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Στο Βέλικο Τάρνοβο που πήγα το Γενάρη τα ίδια. Επειδή καταλαβαίνω βουλγαρικά, το 90% από αυτά ήταν αναγγελίες μνημόσυνων, ενώ η μειοψηφία (ευτυχώς) κηδειόσημα.
Στη Βουλγαρια δεν πειραζουν τα κηδειοσημα, το θεωρουν κακο σημαδι. Τα αφηνουν κολλημενα στην πορτα μεχρι να πεσουν μονα τους απο τον αερα και τη βροχη. Καμμια φορα αν δεν ξερεις ειναι λιγο μακαβριο, νομιζεις οτι εχει πεσει μαστιγα σε ολα τα σπιτα των χωριων και εχουν πεθανει ολοι..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom