Βουλγαρία Δυσάρεστη έκπληξη (σ)το Μπάνσκο

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.071
Καλά έπεσες διάνα!αυτό νομίσαμε,αυτήν ακριβώς την κουβέντα είπε η φίλη μου και της λέω σταμάτα και ...σκιάχτηκα,φτου φτου:haha:,λέω μπας και είναι τίποτε άλλο...
Ευχαριστώ για την πληροφορία!
Μη νομιζεις και εγω ετσι νομιζα. Ηταν μια μερα που δεν ειχα ανεβει στις πιστες γιατι ειχα ξενυχτησει και ειχε και ομιχλη, και ειπα να κανω βολτα στο μη τουριστικο (ξενοδοχειοπληκτο) Μπανσκο. Ετσι, μου ειχε κανει και μενα εντυπωση που καθε 2-3 σπίτια να και ενα κηδειοχαρτο (ή αναγγελια μνημοσυνου που ειναι πιθανοτερο) με πινεζες στις ξυλινες πορτες των αυλων, συνηθως σε κακη κατασταση, κιτρινισμενα και να εχουν αρχισει να ξεφτιζουν και τις περισσοτερες φορες και με μια μικρη ξεραμενη ανθοδεσμη απο κατω..
Επιστρεφοντας ρωτησα ενα φιλο μου που ειχε σπουδασει εκει και μου το εξηγησε... Δεν το εχω προσεξει αλλου για να πω την αληθεια, μονο στο Μπανσκο και στα γειτονικα χωρια...
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
σιγουρα θα εχει πολλα και ενδιαφεροντα,αλλα η βουλγαρια εχει πολυ δρομο να κανει αν θελει να λεγετε ευρωπαικο κρατος
Βάζεις και την Ελλάδα μέσα στα Ευρωπαϊκά κράτη; Έχω ταξιδέψει εδώ γύρω σε Κροατία, Ρουμανία, Βουλγαρία, Τουρκία. Πουθενά σε θέση πάρκινγκ αναπηρικού δεν υπήρχε άλλο αυτοκίνητο, παντού τα αυτοκίνητα σταμάταγαν για τους πεζούς. Όπως και εδώ δηλ!!!!
Στη Βουλγαρια δεν πειραζουν τα κηδειοσημα, το θεωρουν κακο σημαδι. Τα αφηνουν κολλημενα στην πορτα μεχρι να πεσουν μονα τους απο τον αερα και τη βροχη. Καμμια φορα αν δεν ξερεις ειναι λιγο μακαβριο, νομιζεις οτι εχει πεσει μαστιγα σε ολα τα σπιτα των χωριων και εχουν πεθανει ολοι..
Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία. Το μακρινό 1984 που πήγα για πρώτη φορά στη Βουλγαρία μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση η εικόνα. Ακόμα και μέσα στη Σόφια!!
 
Μηνύματα
108
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Μπήκες απο την αρχή αρνητικά για τη χώρα, ή να υποθέσω ότι άλλα είχες κατα νού μέσα απο τις διηγήσεις των travellerstories και άλλων φίλων σου.Δηλαδή αν θα πας στο Μέτσοβο ας πούμε θα βρείς ξενοδοχεία με ασανσέρ και αποχιονισμένους δρόμους?Εγώ πάντως που πήγα τις γιορτές δεν βρήκα.Αντιθέτως βρήκα την αστυνομία να μας καθηλώνει τα αυτοκίνητά μας στη παλιά εθνική οδό και απο εκεί με τη βαλίτσα το κόψαμε με το πεζό 2, μέχρι το ξενοδοχείο.Το Μπάνσκο είναι ενα Μέτσοβο σε μέγεθος.Οσο για τη φτώχεια συμφωνώ μαζί σου και επαυξάνω, καθώς και για το κακό οδικό δίκτυο, απο Προμαχώνα και εκείθεν.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μπήκες απο την αρχή αρνητικά για τη χώρα, ή να υποθέσω ότι άλλα είχες κατα νού μέσα απο τις διηγήσεις των travellerstories και άλλων φίλων σου.Δηλαδή αν θα πας στο Μέτσοβο ας πούμε θα βρείς ξενοδοχεία με ασανσέρ και αποχιονισμένους δρόμους?Εγώ πάντως που πήγα τις γιορτές δεν βρήκα.Αντιθέτως βρήκα την αστυνομία να μας καθηλώνει τα αυτοκίνητά μας στη παλιά εθνική οδό και απο εκεί με τη βαλίτσα το κόψαμε με το πεζό 2, μέχρι το ξενοδοχείο.Το Μπάνσκο είναι ενα Μέτσοβο σε μέγεθος.Οσο για τη φτώχεια συμφωνώ μαζί σου και επαυξάνω, καθώς και για το κακό οδικό δίκτυο, απο Προμαχώνα και εκείθεν.
Δεν μπήκα αρνητικά για τη χώρα,....ίσα ίσα που αναφέρθηκα και στο ιστορικό κέντρο της πόλης το οποίο μας άρεσε και λυπηθήκαμε πολύ που δεν μπορέσαμε να το γυρίσουμε,εκεί είναι η αυθεντική όμορφη πόλη,δεν πήγαμε για να κάνουμε σκί,αλλά θα το συνδιάζαμε με τη βόλτα όπως και κάναμε με το λίφτ... .,ίσα ίσα που θεωρώ ότι αυτό το "κομμάτι''του Μπάνσκο είναι πιό όμορφο(και έχει πολιτισμικό ενδιαφέρον) από μερικά αντίστοιχα δικά μας και πολυδιαφημιζόμενα σε χιονοδρομικούς προορισμούς, αν είχα πάει στο Μέτσοβο η την Αράχοβα όπως αναφέρθηκε από μέλος πιό πάνω και έγραφα σχετική ιστορία ΑΣΦΑΛΩς και θα αναφερόμουν και θά έδινα έμφαση και πάλι σ αυτό το θέμα της ταλαιπωρίας.
Πολύ καλά κάνεις και καταθέτεις την εμπειρία σου και την ταλαιπωρία σου....,
αναφέρθηκε και ο dimosf(#13)και έκανε ένα ΠΟΛΥ σωστό σχόλιο και για μάς με το αντίστοιχο μπάχαλο που επικρατεί σε θερινούς προορισμούς κλπ
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
παντως Romantic δεν ξερω αν περασες καλα η όχι ( μαλλον οχι δηλαδή !!)..αλλά πιστέυω οτι μπορεις άνετα να φτιαξεις εναν ωραιότατο τουριστικό οδηγό με προτασεις ξενοδοχείων της περιοχής :haha::haha:.

τελικα συμπαιρενω οτι το μπάνσκο ειναι παράδεισος για τους σκιέρ μονο και κόλαση για τους υπόλοιπους .... με το χιόνι να βαζει το χερακι του :cool:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
παντως Romantic δεν ξερω αν περασες καλα η όχι ( μαλλον οχι δηλαδή !!)..αλλά πιστέυω οτι μπορεις άνετα να φτιαξεις εναν ωραιότατο τουριστικό οδηγό με προτασεις ξενοδοχείων της περιοχής :haha::haha:.

τελικα συμπαιρενω οτι το μπάνσκο ειναι παράδεισος για τους σκιέρ μονο και κόλαση για τους υπόλοιπους .... με το χιόνι να βαζει το χερακι του :cool:
:clap::clap:ωραία τα είπες Χρίστο!κύττα λέω πήγα που πήγα,έμεινα που έμεινα,γιατί να μην ενημερώσω τον κόσμο,κατέγραφα λοιπόν...,ακου τελικά αφού η "ατυχη"δεν έσπασε τίποτε,όλα οκ,αφού πήγαμε και στα λίφτ,σου λέω μετά το πέσιμο,άρχισε η τύχη να γυρνάει προς το μέρος μας...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
:clap::clap:ωραία τα είπες Χρίστο!κύττα λέω πήγα που πήγα,έμεινα που έμεινα,γιατί να μην ενημερώσω τον κόσμο,κατέγραφα λοιπόν...,ακου τελικά αφού η "ατυχη"δεν έσπασε τίποτε,όλα οκ,αφού πήγαμε και στα λίφτ,σου λέω μετά το πέσιμο,άρχισε η τύχη να γυρνάει προς το μέρος μας...

το προσωπικο ατυχημα το γλιτώσατε ....
αλλα σας ακολουθούσε το ατιμο μεχρι και μεσα στο lift με τον σκιέρ :haha::haha:.

παντως σκεψου το δεν ειναι κακή ίδέα να φτιαξεις μια hotel pedia του μπάνσκο :haha::haha:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
το προσωπικο ατυχημα το γλιτώσατε ....
αλλα σας ακολουθούσε το ατιμο μεχρι και μεσα στο lift με τον σκιέρ :haha::haha:.

παντως σκεψου το δεν ειναι κακή ίδέα να φτιαξεις μια hotel pedia του μπάνσκο :haha::haha:
καλά δεν παίζεσαι:haha::haha:μούφτιαξες τη μέρα βρε Χρίστο,νάσαι καλά!
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
και εφη μη ξεχασεις να γραψεις και τις παροχες που εχει καθε χοτελ.. να ...ξερεις κεφαλες ζωων.. καλη σοκολατα... πισινα ....ανετο καθιστικο.....
αληθεια το παζαρι το πετυχες?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
και εφη μη ξεχασεις να γραψεις και τις παροχες που εχει καθε χοτελ.. να ...ξερεις κεφαλες ζωων.. καλη σοκολατα... πισινα ....ανετο καθιστικο.....
αληθεια το παζαρι το πετυχες?

FAMEK το θέμα παζαρια και αγορές γενικότερα( βλέπε σαντασκι ) πρέπει να τα γραψεις εσυ που εισαι και μετρ του είδους :bleh::bleh: και οχι η romantic
εκεινη θα αρκεστεί στα λόμπυ των ξενοδοχείων :haha::haha::haha:
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Έχουν χιλιοειπωθεί για το Μπάνσκο. Αν δεν είσαι σκιέρ, δε λέει. Η αλήθεια είναι ότι και σκιέρ να είσαι μετά από κάπιιες φορές δεν ξαναπηγαίνεις. Άλλωστε υπάρχουν τόσες προσφορές για Μόναχο και από εκεί Αυστρία, που δεν μπορώ να βρω τον λόγο να πάω Μπάνσκο. Όπως είπε και ένας παλαιότερος στο φόρουμ , η Βουλγαρία ούτε υπήρξε ούτε θα γίνει ποτέ τοπ προορισμός.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.233
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom