Βουλγαρία Δυσάρεστη έκπληξη (σ)το Μπάνσκο

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
καλα σουδιανο και χρηστο πολυ εχω γελασει με αυτα που γραψατε .. να στε καλα παιδια..
οσο χρηστο για το σαντασκι θα το ξαναεπισκεφτω παλι το σαββατο...ελπιζω να μην εχει χιονια...
αλλοι πανε για καφε στη ρωμη και εμεις στο σαντασκι.. οτι μπορει ο καθενας κανει...
παντως να ξερετε το παζαρι στο μπασκο νομιζω οτι ηταν το χειροτερο που ειδα απο τα παζαρια της βουλγαριας...
και προσοχη οταν ψωνιζετε απο παζαρι στη βουλγαρια.. να βλεπετε τι σας εβαλαν μεσα στη σακουλα.. αυτο που αγορασατε η κατι κατωτερο?
εγω παντως ετσι την επαθα στο πετριτσι της βουλγαριας.. εξαφανιστηκε η τυπισσα να βρει σακουλα και ηρθε με μια χιλιοδιπλωμενη σακουλα... και τελικα αλλο εβαλε μεσα.. προσοχη
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των Άλπεων
Επειδή είπατε για χάρτες του Μπάνσκο:

Ο καλύτερος χάρτης με διαφορά, έχει όλα τα ξενοδοχεία, ταβέρνες, μπαρ, τράπεζες, σούπερ μάρκετ στα αγγλικά

http://www.banskomaps.com/MapOfBansko.pdf
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Επειδή είπατε για χάρτες του Μπάνσκο:

Ο καλύτερος χάρτης με διαφορά, έχει όλα τα ξενοδοχεία, ταβέρνες, μπαρ, τράπεζες, σούπερ μάρκετ στα αγγλικά

http://www.banskomaps.com/MapOfBansko.pdf
Πολύ αναλυτικός!ευχαριστούμε για την πληροφορία,εγώ δεν νομίζω να τον χρειασθώ:haha:πλέον ξανά...όπως είπε και η mavra στην πρόσφατη ιστορία της που έγραψε για Μπάνσκο για τους σκιέρ και μόνο είναι καλά...για τους υπόλοιπους τι να πώ..εξαρτάται...κυρίως από τον καιρό:haha:
 

nmavra

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Με παραξένεψε πολύ η περιγραφή σου...
Τα λεγόμενά σου μου θύμησαν την ξενέρα που είχε φάει η Πάρις Χίλτον όταν πήγε Μύκονο με τον Πάρι το 2003, είχαν σηκωθεί και είχαν φύγει την επόμενη μέρα επείδη τη χάλαγε το πλακόστροτο και η πολυκοσμία στα σοκάκια.. Μάλλον ούτε η ίδια ήξερε τί περίμενε, σου λέει αφού πάνε όλοι, πάμε και μεις. :D

Πήγατε σε έναν 100% χιονοδρομικό προορισμό στη καρδιά του χειμώνα για να κάνετε παραδοσιακό τουρισμό και απτις 9 σελίδες στις 4 γκρινιάζεις για το χιόνι.. :shock::shock::shock:

Οκ, δεν το είχαν καλά σκουπισμένο-αλατισμένο, και? Μήπως στα κατσικοχώρια τα δικά μας που τολμάμε να τα αποκαλούμε "χιονοδρομικά κέντρα" οι συνθήκες είναι καλύτερες? Το μεγαλυτερό μας χιονοδρομικό του Παρνασσού είναι μια υπεριμημένη τραγωδία και η ταλαιπωρία για να φτάσεις πάνω είναι αδιανόητη! Και δεν θα μιλησω για τα 90? που πλήρωσα πέρισι Καλάβρυτα για να μείνω σε μια στάμνη!

Νομίζω είσαι το λιγότερο υπερβολική και μάλλον το ταξίδι ήταν μια λάθος επιλογή για εσας, κατα τα άλλα είναι μια χιονοδρομική όαση κοντά στο χιονοδρομικό χάλι της Ελλάδας..

Κατα τύχη σήμερα έγραψα και εγώ την ιστορία μου για το Μπάνσκο, και έτσι έτυχε και διάβασα και τη δική σου. Η δική μου είναι εδώ σε περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιον χιονοδρόμο(κυρίως). http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...nowboard-%F3%F4%EF-%EC%F0%DC%ED%F3%EA%EF.html


Αγαπητοί τουρίστες, μείνετε μακριά απ΄τα χιονοδρομικά μας κέντρα! :lol::lol::lol::lol::lol:
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Θα προσπεράσω τον αγενή τόνο σου(...μου θύμισες την ξενέρα που είχε φάει ...)και για να μην τα ξαναλέω θα παραπέψω στην #13#στο εύστοχο σχόλιο του dimosf, και στο #51#και θα δώσω ξαναμανα απάντηση...

Λές .."πήγατε σε έναν 100%χιονοδρ.προορισμό"και συνεχίζεις αναλύοντας μας τα δικά μας κατσικοχώρια τους χιονοδρ.προρισμούς κλπ
Ε αυτό ΗΘΕΛΑ να τονίσω,ίσως εσύ προερχόμενος από Αθήνα να μην ξέρεις ότι το Μπάνσκο ΠΟΛΥΔΙΑΦΗΜΙΖΕΤΑΙ και πουλιέται ΟΧΙ μόνο σαν χιονοδρομικός προορισμός,ο κόσμος που πάει πάει για βόλτα για ένα διήμερο επειδή απο δω απο Θεσνίκη είναι πολύ κοντά,πολλά πρακτορεία διοργανώνουν κάθε σαβκύριακο εκδρομές,απο το πρακτορείο με το οποίο πήγαμε εμείς (δύο πούλμαν έβαλε εκείνη τη μέρα)μόνο 10! άτομα περίπου θα πήγαιναν για σκί,σε πληροφορώ ότι στην επιστροφή οι περισσότεροι είχαν δυσανασχετήσει με την κατάσταση,όχι μόνο εμείς οι τρεις.....
ΠΟΥ το κακό στο να εκθέσω(γιατί αυτό έκανα)πως έχουν τα πράγματα ΟΤΑΝ χιονίζει και ειδικά μέρες γιορτών;;Πληροφορίες έδωσα για το πως ειναι η κατάσταση,ενα μπαχαλο,αυτό είναι!

Δεν ξέρω γιατί σας ενοχλεί,ούτε διαστρέβλωσα κάποια κατάσταση,απλά όταν κάποιος που ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΣΚΙ πάει εκεί πέρα με χιόνι να ξέρει ...ωραίο το χιονι πολύ ωραίο να το χαζεύει,απο κει και πέρα ας πάρει και μπότες σκί για να περπατάει.....

Και επειδή αρκετοί βλέπω ότι δεν καταλαβαίνετε;; θα θέσω ένα άλλο παράδειγμα μπας και....
Η Χαλκιδική που είναι δίπλα μου και την έχω φάει με το κουτάλι εδώ και χρόνια και την ξέρω απ έξω και ανακατωτά(και έχουν γίνει σχετικές συζητήσεις και εδώ στο φόρουμ)πανέμορφη ΑΛΛΑ πρώτο πόδι πρώτο δεκαπενθήμερο Αυγούστου είναι ΜΠΑΧΑΛΟ,ΧΑΛΙ ΜΑΥΡΟ.Αν κάποιο άτομο την επισκεπτόταν εκείνη την περίοδο και περιεγραφε την χάλια θάλασσα(η οποία τον Ιούνιο είναι εκπληκτική)λόγω κόσμου,έβριζε γιατί δεν είχε που να βάλει το αμάξι,κλπ κλπ δεν έβρισκε ησυχία το βράδυ από τα μπαράκια κλπ θα την έβγαζα εγώ τρελλή;;κάλλιστα θα μπορούσε να γράψει ιστορία και να αναφερθεί σ όλα αυτά!!αυτό δεν ΜΕΙΩΝΕΙ την ομορφιά της περιοχής ,απλά είναι θέμα συγκυριών...,αν πάλι πριν έρθει με ρωτούσε πότε να έρθω Χαλκιδική φυσικά και θα της έλεγα πως είναι η κατάσταση,αν γουστάρεις το μπαχαλο έλα τότε,αν θές πραγματική ηρεμία και διακοπές μέχρι 15 Ιουλίου ή τέλος Αυγούστου.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
αν θές πραγματική ηρεμία και διακοπές μέχρι 15 Ιουλίου ή τέλος Αυγούστου.
Και τέλος Αυγούστου πήγα το 2006 και ήταν τόσο χάλια που θα το σκεφτώ πάρα πολύ να ξαναπάω οποιαδήποτε εποχή. Δυστυχώς το έχει η (τουριστική) μοίρα τους (όλα αυτά τα μέρη) να "προσφέρουν" ότι πιο σαβούρα για τουριστικό προϊόν. Και πολύ καλά έκανες και έγραψες αυτά που έγραψες. Όλες οι απόψεις πρέπει να ακούγονται και μετά ο καθένας ας αποφασίσει.
 

nmavra

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Θα προσπεράσω τον αγενή τόνο σου(...μου θύμισες την ξενέρα που είχε φάει ...)και για να μην τα ξαναλέω θα παραπέψω στην #13#στο εύστοχο σχόλιο του dimosf, και στο #51#και θα δώσω ξαναμανα απάντηση...
Kαλημέρα κατ'αρχάς, κατα δεύτερον ο τόνος μου δεν ήταν αγενής αλλά μάλλον με χιουμοριστικό τρόπο συγκρινα τα 2 περιστατικά που τη στιγμη εκείνη μου φάνηκαν παρεμφερή και απλά το έγραψα. Στον προφορικό λόγο θα ακουγόταν καλύτερο ειμαι σίγουρος! :haha:

Η ουσία είναι ότι το κάθε μέρος καλό είναι να το κρίνουμε για αυτό που είναι προτίστως, αλλά και για αυτά που προσφέρει γενικότερα. Φυσικά και είναι ένα μέρος που επισκέπτεται πολύς κόσμος που δεν ασχολείται με χειμερινά σπορ οπότε καλό ειναι να ακούγεται και η άποψη ενός "αντικειμενικού" κριτή.

Η ένστασή μου η οποία εξακολουθεί να υπάρχει είναι στον τρόπο που έκρινες το μέρος και κυρίως για τις συνθήκες που επικρατούν με το χιόνι. Είναι σαν να πηγαίνει κάποιος στην παραλία για ΒΟΛΤΑ και να γκρινιάζει για το οτι μπαίνει η άμμος στα παπούτσια του, και οτι κολλάει στο σώμα του. Ή σα να πάει κάποιος καλοκαιριάτικα στην Αίγυπτο και να λέει οτι ήταν τραγικά επειδή είχε 45 βαθμούς. Καλύτερα να πήγαινε αλλού.

Πήγατε στα χιόνια, υπήρχε και περίπτωση να μην ειναι καθαρισμένα καλά, λογικό είναι λοιπόν να υπάρχει θέμα, υπάρχουν και ειδικά παπούτσια-μπότες-γαλότσες για αυτήν ακριβώς τη δουλειά. Ελπίζω να μην πήγατε πχ με δερμάτινες μπότες με λεία σόλα, λογικό να γλιστράει τρελά.

Δεν ξέρω, εμένα απλά μου φάνηκε υπερβολική η περιγραφή σου, και αυτό με ξένισε. Όπως είπες και συ το χιονάκι καλό ειναι να το βλέπεις αλλά μέχρι εκεί. Ε εγώ πχ που με το που δω χιόνι τρέχω και κυλιέμαι πάνω σαν τρελός μου είναι δύσκολο να συμμεριστώ την άποψή σου! :D
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Και τέλος Αυγούστου πήγα το 2006 και ήταν τόσο χάλια που θα το σκεφτώ πάρα πολύ να ξαναπάω οποιαδήποτε εποχή. Δυστυχώς το έχει η (τουριστική) μοίρα τους (όλα αυτά τα μέρη) να "προσφέρουν" ότι πιο σαβούρα για τουριστικό προϊόν. Και πολύ καλά έκανες και έγραψες αυτά που έγραψες. Όλες οι απόψεις πρέπει να ακούγονται και μετά ο καθένας ας αποφασίσει.

Δήμο συγνώμη αλλά τελος αυγούστου δεν ειναι και high season για χαλικιδική !!!
απο προσωπικη εμπειρία 20-28 αυγουστου του 2008 που πηγαμε 1ο πόδι στην Αφυτο περασαμε τελεια και φαγαμε υπεροχα και πηγαμε και σε παραλίες για παρτη μας μόνο .
φυσικά δεν πήγαμε στην καλλιθεα που γινοταν ο κακός χαμός απο τους φίλους βαλκάνιους .
ολα ειναι σχετικά δηλαδη :D.

οσο αφορα το μπανσκο θεωρώ οτι αν υπαρχουν καποιοι που να θεωρούν το μερος παραδεισος των σκιέρ τοτε τι να πω !!!!
ο προορισμός ειναι τσίπικος με ολη την σημασία της λέξης

γιατι να παω εκει αφου μπορω να παω εδω Serre Chevalier - skiing , hotels , appartements , and other accommodation at serrechevalier.com να μείνει ολοκληρη οικογενεια με 60 ευρω σε ξυλινο σπιτακι και να τρωει υπέροχα και φτηνα ...
για περιβάλλον πίστες κτλ ... καλλυτερα να μην μπουμε στον κοπο να συγκρίνουμε :D:D
 

nmavra

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
οσο αφορα το μπανσκο θεωρώ οτι αν υπαρχουν καποιοι που να θεωρούν το μερος παραδεισος των σκιέρ τοτε τι να πω !!!!
ο προορισμός ειναι τσίπικος με ολη την σημασία της λέξης

γιατι να παω εκει αφου μπορω να παω εδω Serre Chevalier - skiing , hotels , appartements , and other accommodation at serrechevalier.com να μείνει ολοκληρη οικογενεια με 60 ευρω σε ξυλινο σπιτακι και να τρωει υπέροχα και φτηνα ...
για περιβάλλον πίστες κτλ ... καλλυτερα να μην μπουμε στον κοπο να συγκρίνουμε :D:D
Χρήστο για πολλούς λόγους λοιπόν ΔΕΝ ειναι και τοσο εύκολη επιλογή το Serre Chevalier. Μην κοιτάς πόσο κάνει ένα δωμάτιο/σπιτάκι/whatever, κοίτα και πόσα χρήματα θα σου χρειαστούν γενικότερα ανα ημέρα. Από αεροπορικά εισιτηρια, εισιτήριο εισόδου στο χιονοδρομικό και φυσικά το κόστος φαγητού. Στο Μπάνσκο τρως αξιοπρέπεστατα με 20? το ζευγάρι, και εννοώ 2 σουπίτσες, σαλάτα και κυρίως πιάτα μαζί με κάτι να πιείς (αν δεν ειναι στην τιμη του δωματιου).....

Επίσης δεν έχουμε όλοι την πολυτέλεια να κανονίζουμε 1 και 2 μήνες πρίν μες το χειμώνα τις διακοπές μας για να πετύχουμε καλές τιμές κλπ. Η Βουλγαρία είναι δίπλα και δεν χρειάζεται να κανεις ΚΑΜΙΑ κράτηση πουθενά, παρασκευή βράδυ το συζητάς στην παρέα για πλάκα, πέφτει η ιδέα και Σάββατο πρωι είσαι στο βουνό.

Τέλος για το χιονοδρομικό αυτό καθ'αυτό όλη η ευρώπη μιλάει με τα καλύτερα λόγια για αυτά που προσφέρει στην τιμή που τα προσφέρει, είναι 7 χρόνια που λειτουργεί στη σημερινή του μορφή και τα μηχανηματα ειναι ολοκαίνουρια και πολύ γρήγορα.

Οι περισσότεροι πορωμένοι σκιερ/snowboarders έτσι κ αλλιώς οταν πανε διακοπες σε τέτοια μέρη το μονο που κάνουν είναι να ανεβαίνουν στο βουνό και να κοιμούνται απτις 11 το βράδυ..

Φυσικα και αν ειχα να διαθέσω 1000? για 6 μέρες θα πηγαινα Αυστρια, Ελβετια, Γαλλία ή βορρεια Ιταλία.. Αλλα τα 500? σε τέλειες συνθήκες καιρου και χιονιου που έδωσα στο Μπάνσκο με κανουν να μη με νοιαζουν καθόλου οι ελλειπείς apres-ski δραστηριότητες! :cool:

Γιαυτό και όλοι λένε οτι το Μπάνσκο δεν ενδείκνυται για τουρισμό. Τώρα το αν ο κάθε ταξιδιωτικός πράκτορας το παρουσιάζει σαν τρελό μέρος για βολτούλα.. έχει ευθύνη και θα εχει παρει πολλούς στο λαιμό του! :mad:

Εν τέλει επειδή δεν μ'αρεσει να έρχομαι σε αντιπαράθεση γενικότερα και πόσο μάλλον με άτομα που δεν γνωρίζω προσωπικά ελπίζω φίλη romantic woman να σου έδωσα να καταλάβεις ότι δεν ήθελα να σε ειρωνευτώ και ότι απλά μεταφέρω και εγω τις εντυπώσεις μου και τη διαφωνία που υπάρχει λόγω του διαφορετικού είδους διακοπών που κάναμε εκεί. Πέρα από χιονο-δραστηριότητες συμφωνώ ότι η όλη εικόνα της χώρας θυμίζει δεκαετία του 70 στην Ελλάδα (αν και δε ζούσα τοτε!!) και γενικά δεν σε εμπνέει να πας. Πιστευώ θα ξενέρωσες και εσύ από αυτό (οπως και εγω κατα τη διαδρομη την πρωτη φορα που πήγα) και ίσως σε έκανε να έχεις προκατάλληψη για το Μπάνσκο. :)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
...........................................................................
Εν τέλει επειδή δεν μ'αρεσει να έρχομαι σε αντιπαράθεση γενικότερα και πόσο μάλλον με άτομα που δεν γνωρίζω προσωπικά ελπίζω φίλη romantic woman να σου έδωσα να καταλάβεις ότι δεν ήθελα να σε ειρωνευτώ και ότι απλά μεταφέρω και εγω τις εντυπώσεις μου και τη διαφωνία που υπάρχει λόγω του διαφορετικού είδους διακοπών που κάναμε εκεί. Πέρα από χιονο-δραστηριότητες συμφωνώ ότι η όλη εικόνα της χώρας θυμίζει δεκαετία του 70 στην Ελλάδα (αν και δε ζούσα τοτε!!) και γενικά δεν σε εμπνέει να πας. Πιστευώ θα ξενέρωσες και εσύ από αυτό (οπως και εγω κατα τη διαδρομη την πρωτη φορα που πήγα) και ίσως σε έκανε να έχεις προκατάλληψη για το Μπάνσκο. :)
..............................

Καμία προκατάληψη,τα περιέγραψα αυτά που λες στην ιστορία μου.....
όπως όμως περιέγραψα και τόνισα και το πόσο μας άρεσε και η παλιά πόλη,το ιστορικό κέντρο,το λίγο που καταφέραμε και είδαμε...,για ένα σαβατοκύριακο ήταν ότι έπρεπε...δεν περίμενα να δώ ούτε..."Παρίσι"ούτε "Ρώμη",........πόσες φορές πρέπει να το πώ ότι ήταν θέμα συγκυριών...,ναι ότι και να λές δεν μπορώ να το χωνέψω ότι κάποιος δεν καθαρίζει ούτε καν το σημείο την είσοδο μπροστά στο ξενοδ,εκεί που θα υποδεχτεί τους φιλοξενούμενους,δεν του καίγεται καρφί,πως εξηγείται δηλ.ότι ΜΟΝΟ το Κεμπίνσκι είχε δίοδο,καθαρό διάδρομο...εκεί ο Θεός δέν έριξε χιόνι....;
το μπαχαλο με τα λεωφορεία και τα αυτοκίνητα,,άντε μην τα ξαναγράφω,

είναι απλά η διαφορετική ματιά όπως λές,το διαφορετικό είδος διακοπών,εσύ έδωσες σε άλλα πράγματα βαρύτητα και ενδιαφέρον και εγώ σε άλλα...
 

lilianfal

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
νησί του πάσχα στη χιλή
αγια τριαδα

Πρώτη φορά λοιπόν στο Μπάνσκο της Βουλγαρίας...λίγο πολύ ήξερα τι να περιμένω,είχα διαβάσει ιστορίες,είχα πάρει πληροφορίες από δώ από ..........
ειμαι λατρης του μπανσκο και του σκι,το χειμώνα πάω σχεδον κάθε σαβ/κο,καλύτερα είναι να μένει κανείς κοντά στην κεντρική πλατεια,που είναι η εκκλησια της αγιας τριαδας.εκει γύρω που ειναι το κέντρο τους δρομουσ τους εχουνε αποχιονισμένους και μπορεις να κυκλοφορεις.τα ξενοδοχεια που ειναι σε κοντα στη γονδολα αλλα σε πλευρικους δρομους,ειναι αποκλεισμενα ,δυσκολα περναει αμαξι οταν εχει χιονισει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.488
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom