Βουλγαρία Δυσάρεστη έκπληξη (σ)το Μπάνσκο

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Τελικά αν πηγαίνεις κάπου χωρίς παρέα ντόπιου το ταξίδι είναι τελείως διαφορετικό. Μου φαίνεται πως έχω καλομάθει εγώ με τους φίλους που έχω κάνει σε όλες τις χώρες. :p
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Στη Βουλγαρια δεν πειραζουν τα κηδειοσημα, το θεωρουν κακο σημαδι. Τα αφηνουν κολλημενα στην πορτα μεχρι να πεσουν μονα τους απο τον αερα και τη βροχη. Καμμια φορα αν δεν ξερεις ειναι λιγο μακαβριο, νομιζεις οτι εχει πεσει μαστιγα σε ολα τα σπιτα των χωριων και εχουν πεθανει ολοι..
μπα;;;πολύ ενδιαφέρον
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Έφη. Τρεις κρατημένες χέρι με χέρι ταλαιπωρημένες κοπέλες, να προσπαθούν να ισορροπήσουν πάνω στο απέραντο λευκό του χιονιού, μου θυμίζει πίνακα Ρενουάρ.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Στη Βουλγαρια δεν πειραζουν τα κηδειοσημα, το θεωρουν κακο σημαδι. Τα αφηνουν κολλημενα στην πορτα μεχρι να πεσουν μονα τους απο τον αερα και τη βροχη. Καμμια φορα αν δεν ξερεις ειναι λιγο μακαβριο, νομιζεις οτι εχει πεσει μαστιγα σε ολα τα σπιτα των χωριων και εχουν πεθανει ολοι..
Πολύ ενδιαφέρον αυτό, ομολογώ ότι δε το είχα σκεφτεί. Βέβαια πολλά από όσα είδα εκεί ήταν δυστυχώς "φρέσκα", κάτι που μου θύμισε ότι είχα διαβάσει επανειλημμένα ότι η Βουλγαρία έχει έναν από τους ταχύτερα μειούμενους πληθυσμούς στην Ευρώπη, μαζί με τη Ρωσία και την Ουκρανία. Ενώ στην Ελλάδα ακόμα το ισοζύγιο γεννήσεων θανάτων είναι ελαφρώς αρνητικό, σε αυτές τις χώρες είναι ξεκάθαρα αρνητικό, λόγω της κατανάλωσης αλκοόλ, των πολλών δολοφονιών και άλλων παρόμοιων ενεργειών λόγω διαφθοράς και του χαμηλού επιπέδου της δημόσιας περίθαλψης. Προσωπικά γνωρίζω 2 Βούλγαρους, του ενός έχουν σκοτώσει το γιο σε κάτι σα βεντέτα και της άλλης έχουν πεθάνει 3 συγγενείς από καρκίνο πριν τα 55 :shock:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Στη Βουλγαρια δεν πειραζουν τα κηδειοσημα, το θεωρουν κακο σημαδι. Τα αφηνουν κολλημενα στην πορτα μεχρι να πεσουν μονα τους απο τον αερα και τη βροχη. Καμμια φορα αν δεν ξερεις ειναι λιγο μακαβριο, νομιζεις οτι εχει πεσει μαστιγα σε ολα τα σπιτα των χωριων και εχουν πεθανει ολοι..
Καλά έπεσες διάνα!αυτό νομίσαμε,αυτήν ακριβώς την κουβέντα είπε η φίλη μου και της λέω σταμάτα και ...σκιάχτηκα,φτου φτου:haha:,λέω μπας και είναι τίποτε άλλο...
Ευχαριστώ για την πληροφορία!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εγώ πάντως στη Βουλγαρία δε το χόρταινα το χιόνι, πραγματικά με ενοχλούσε σε όσα σημεία δεν είχε χιόνι και ήταν λιωμένο ή βρώμικο από ρόδες αυτοκινήτων κλπ. Ήταν ίσως το πράγμα που μου έκανε περισσότερο "κλικ" στη Βουλγαρία. Βέβαια δεν πήγα καθόλου Μπάνσκο ή Παμποροβο, πήγα μόνο Σόφια και Βέλικο Τάρνοβο, αλλά στο δεύτερο το χιόνι σε μερικά σημεία μου έφτανε μέχρι το γόνατο :shock:[/quote]

Dνα Scra,γούστα είναι αυτά,σε καταλαβαίνω,την άλλη φορά όπου πας πάρε με μαζί σου:haha:θα σου φέρω γούρι για πολύ χιόνι!το τραβάω είναι σίγουρο,τόσοι φίλοι μου πήγαν ΑΝΕΥ,εμένα μούκατσε:haha::haha:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Έφη. Τρεις κρατημένες χέρι με χέρι ταλαιπωρημένες κοπέλες, να προσπαθούν να ισορροπήσουν πάνω στο απέραντο λευκό του χιονιού, μου θυμίζει πίνακα Ρενουάρ.
καλά τέλειο!!ακόμα γελάω μ αυτό που έγραψες:haha::haha:,να μην έχει ένα ζωγράφο εκεί κοντά να μας αποθανατίσει..
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τελικά αν πηγαίνεις κάπου χωρίς παρέα ντόπιου το ταξίδι είναι τελείως διαφορετικό. Μου φαίνεται πως έχω καλομάθει εγώ με τους φίλους που έχω κάνει σε όλες τις χώρες. :p
σίγουρα είσαι τυχερός γιατί μαθαίνεις και για ήθη και έθιμα...σου λύνονται απορίες,να ορίστε τι μάθαμε σήμερα..παραπάνω..
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Η ώρα ήδη είχε πάει σχεδόν 4 απογεματάκι και είχε αρχίσει να χιονίζει!!όταν φτάσαμε στο σταθμό των λίφτ,καθόλου ουρά!!τέλεια,18 λέβα το εισιτήριο και μπαίνουμε στη γόνδολα.Πολύ όμορφα,η βόλτα αξίζει!!Καθώς απομακρυνόμασταν το τοπίο γινόταν όλο και ωραιότερο με πανύψηλα δένδρα ολόγυρα,κάτω κάτω βλέπαμε και; περιπατητές και αμάξια,έχει δρόμους,το μόνο μείον όπως έπεφτε το χιόνι μπροστά στο τζάμι δεν μπορούσαμε να δούμε και βλέπαμε από τα πλαινά,νάσου και οι πρώτες πίστες,βλέπουμε σκιέρ,ααα ωραία εμπειρία...,κάνει την πρώτη στάση,ανεβαίνει μαζί μας μιά σκιέρ Ουκρανή,καθόλου αγγλικά,χαρούμενη,χαμογελαστή,με τα νοήματα και τήν έκφραση καταλάβαμε ότι το απολάμβανε πάρα πολύ το σπόρ...,δεύτερη στάση,κατεβαίνει η ουκρανή,μπαίνουν τρείς άγγλοι τώρα πατέρας με τα δύο παιδιά του,δυστυχώς ο πατέρας τραυματίσθηκε άσχημα στο πόδι,....,μετά λοιπόν δύο στάσεις ξανά πίσω ,στη βάση υπήρχε καροτσάκι για να παραλάβουν τον τραυματία...
Η βόλτα πολύ καλή!!γύρω στα 40 λεπτά να κράτησε,χιόνιζε,κρύο,κατευθυνόμαστε σε μιά πιτσαρία,γεμάτη όμως με κόσμο,περιμέναμε πόση ώρα να αδειάσει τραπέζι,πολύ βαβούρα,βρήκαμε κάτι,ξαναπερίμενε πόση ώρα...αλλάζουμε γνώμη και φεύγουμε προς το ξενοδ.Περούν Λότζ(υπάρχουν δύο Περούν το ένα απέναντι από το άλλο...μετά το καταλάβαμε,το ένα πεντάστερο,το άλλο τετράστερο),ώστε νάμαστε και σχετικά πιο κοντά στο δικό μας.Ωραίο και με μοντέρνα διακόσμηση λόμπυ,κατευθυνόμαστε πρός το εστιατόριο,πολύ ωραίο περιβάλλον!!Μία κεντρική μεγάλη αίθουσα και ένας χώρος πιό έξω με τζαμαρία γύρω-γύρω να βλέπουμε το χιόνι να πέφτει..,τελικά η μέρα εξελίχθηκε πολύ καλά!,επικρατούσε και μιά ωραία ησυχία,όλο κι όλο δυό παρέες,βλέπουμε τιμοκατάλογο,πολύ λογικές τιμές,σαλάτες γύρω στα 2,5 ευρώ(εννοείται ήταν σε λέβα αλλά σας γράφω την αναλογία σε ευρώ),ριζότο 2,5,μερίδες κρέας-κοτόπουλο γύρω στα 6-7 ευρώ,φέτα 2...και το καλύτερο χαμογελαστοί ,ευγενέστατοι!!!οι σερβιτόροι.
Το καταχαρήκαμε,απολαύσαμε το γεύμα μας,μας άρεσαν όλα,τους αφήσαμε και καλό φιλοδώρημα,στον ένα σερβιτόρο είπα στο τέλος ότι μείναμε πολύ ευχαριστημένες,χάρηκε κι αυτός,μιλούσαν και καλά αγγλικά,μπράβο παιδιά!
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
οι τιμες των φαγητων για βουλγαρια ηταν ακριβες.. ετσι για να ξερετε
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Από εκεί τόσο που μας άρεσε αυτό το ξενοδοχείο μετακινούμαστε στο λόμπυ,στο βάθος μια ωραιότατη γωνιά με τεράστια βιβλιοθήκη κατά μήκος ενός τοίχου,γραφείο με ιντερνετ,καναπέδες και τραπεζάκια τριγύρω...μιά ζεστή σοκολάτα ήταν ότι πρέπει!
Σοκολάτα ωραιότατη άσπρη με γεύση καρύδας,η σερβιτόρα επίσης χαμογελαστή και ευγενική...αχχ όμορφα και απλά πράγματα...δε θέλαμε τίποτε άλλο.
Επιστροφή στο ξενοδοχείο μας με πολύ μικρά βήματα,ρυθμό χελώνας γιατί ήταν και βράδυ,χιόνιζε κι όλας,φτάσαμε οκ!
Επόμενη μέρα,αναχώρηση...
Το χιόνι πυκνό,χιόνιζε όλη νύχτα,είχε καλύψει και τους δρόμους...Το ραντεβού ήταν στις 15.30 για αναχώρηση στο ξενοδ.Περούν(το απλό).Καλέσαμε ταξί πολύ νωρίς,ήρθε μας πήρε και πήγαμε,είδαμε και αυτό το ξενοδ,επίσης όμορφο και πιό ευρύχωρο,πολύ μεγάλο λόμπυ σε σχέση με το άλλο,φωτεινό,όμορφα χρώματα..
Εκεί την αράξαμε και εκεί πέτυχα και τον γνωστό μου σκιέρ και τα λέγαμε...
Στις 15.30 μαζεύτηκαν όσοι ήταν στο πρόγραμμα...,αλλά το τι ταλαιπωρία ακολούθησε για να μπει και να βγεί το πούλμαν σε άλλους δυό δρόμους ώστε να παραλάβει το υπόλοιπο γκρούπ δε λέγεται!Οι αδρεναλίνες του οδηγού πρέπει να χτύπησαν κόκκινο!,να κάνει οπισθογωνία με τους χιονολόφους απο δω κι απο κει,βρέθηκε κι ένας τροχονόμος...,ξανά σφήνωμα και αντίκρυσμα παρακάτω για καναεικοσάλεπτο πούλμαν με πούλμαν ξιστά..,τον λυπήθηκα τον άνθρωπο και νάχει να ακούει και κάποιους να του λένε όχι κόφτο έτσι το τιμόνι όχι κόφτο αλλιώς,μα τι να κόψει ο χριστιανός,αφήστε τον μη "μας κόψει όλους μαζί"η γλύστρα κι ο χιονιάς...μας πήρε πάνω απο μία ώρα μέσα στο κέντρο για να ξεφύγουμε...και μετά όπου φύγει -φύγει:haha:,η καρδιά πήγε στη θέση της και η επιστροφή απο κει και πέρα κύλησε ομαλά...
Στα σύνορα τίποτε,ούτε μπλόκα,ούτε κίνηση,τίποτε,τίποτε,...αχχχχ,γλυκό μου σπιτάκι σούρχομαι!...σε ξαναβρίσκω!:haha::haha:
ΤΕΛΟς
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.705
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom