Γενικά Κροατία Μαυροβούνιο Σερβία Σλοβενία Δυτικά Βαλκάνια με τρένο

makridis

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Τρένο για Βελιγράδι απο Θεσσαλονίκη πλέον δεν υπάρχει μόνο λεωφορείο, πάντως νομίζω οτι το πρόγραμμα σου είναι πολύ φορτωμένο, έχω πάει Βιέννη, Πράγα, Βουδαπέστη και Λιουμπλιάνα και έχω αφιερώσει περισσότερες μέρες και πίστεψε με ήταν οριακές αν δεν θες να είσαι συνέχεια μέσα σε ένα τρένο. Βέβαια εσύ αποφασίζεις αλλά χώρες για παράδειγμα όπως η Σλοβενία έχουν πολλά πράγματα να δεις και μια μέρα είναι λίγη. Από τη στιγμή που θα σε φιλοξενήσουν όμως Βιέννη μπορείς να επικεντρωθείς εκεί γύρω λίγο περισσότερο πάντως Πράγα-Βιέννη το 2009 έκανα 4 ώρες με τρένο και πλήρωσα γύρω στα 15 ευρώ
Krima pou stamatisan aytin tin amaksostoixia, itan super to taksidi gia to Veligradi. To programma einai ontos fortomeno, alla einai to ideato. An kati den pragmatopoieite thelo na do ti tha apokleiso kai pou prepei na kathiso para pano. s'eyxaristo poly!
 

makridis

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
και εγω νομιζω αδικεις τις πολεις αφιερωνοντας σε καποιες 1 μερα...προσωπικα θα αφαιρουσα μερικες ωστε να απολαυσω καλυτερα τις αλλες...δικο σου θεμα φυσικα

απο τις πληροφοριες που ζητας
θεσσαλονικη-βελιγραδι δενυπαρχει πια τρενο, λεωφορειο στοιχιζει 45 ευρω...3 εταιρειες που κανουν το δρομολογιο ειναι η siamos tours, alamanis tours, fp travel.

Βελιγραδι -βουδαπεστη το τρενο στοιχιζε πριν 6 μηνες 15 ευρω, 7 ωρες, εβγαζες εισιτηριο για την ημερα και εφευγες με οποιο δρομολογιο (απο τα 3 αν θυμαμαι καλα) ηθελες.

Boυδαπεστη βρισκεις απειρα χοστελ στο hostelworld.com , hostelbookers.com με δεκα ευρω το ατομο κατα Μ.Ο. Μπορεις να ψαξεις και για τις αλλες πολεις, εχει κριτικες κ.τλ

εδω μπορεις να δεις αν χρειαζεσαι βιζα για καποια χωρα
Θεωρήσεις (Visas) για Έλληνες που ταξιδεύουν στο εξωτερικό
S'eyxaristo para polu gia tis plirofories itan sotiries.
Mono ton alamani iksera! Poly kales times sta hostels.
Poies poleis apo tis parapano exeis episkefthei kai aksizoun kai poies oxi?
Eyxaristo poly gia oles tis plirofories.
 

makridis

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Δεν χρειάζεσαι visa μονο διαβατήριο, έκανα πέρυσι κ φέτος το καλοκαίρι ένα ανάλογο ταξίδι

Όσο για τιμές, αν μπορείς κλείσε πιο νωρίς τα τρένα ειδικά που περνάνε απο Βιέννη γτ αν πας τελευταία στιγμή βαράνε

Λιουμπλιάνα μια μέρα κρίμα απτο θεο -- ειδικά αν πας καλοκαίρι -- προτίμησε hostel στην παλιά πολη διπλα στο ποτάμι (είχα μείνει άλλα δν θυμάμαι ονομασίες ρε γμτ) ..

Ένα tip : Αν βολεύει προσπάθησε να κλείνεις βραδυνά δρομολόγια (στην τελική δώσε κ λίγα ευρω παραπάνω κ κλείσε sleeper) ώστε να έχεις περισσότερη ώρα στα μέρη που θα επισκέπτεσαι με τέτοιο πρόγραμμα
Ontos polla atoma mou exoun pei gia Lioumpliana na kathiso para pano... mporei na to kano.
Exoun diaforetikes times stin Vienni, analoga pote to kleineis? Mipos mporo na kleiso me e-ticket ypiresia, an exoun asfalos!
To tip eksairetiko kai to skeftomoun.
S'eyxaristo para poly
 

makridis

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
ειχα κανει περιπου το ιδιο ταξιδι κοντα 20 μερες εφτασα ομως μονο μεχρι λουμπλιανα.
βαζεις πολλα και δυσκολα δρομολογια. απο λουμπλιανα υπαρχει συνδεση για ζαγκρεμπ , αλλα μετα για το σεραγεβο ειναι καπως δυσκολο το τρενο γιατι περνα μεσα απο τη σερβικη δημοκρατια της βοσνιας και δεν εχει πολλα δρομολογια .καλυτερα λεωφορειο. επισης σιγουρα δεν υπηρχαν πριν 2 χρονια συνδεσεις απο σεραγεβο για ποντγκοριτσα και απο εκει για ελλαδα....μονο λεωφορεια και αυτα αναλογα την εταιρεια κανουν διαφορετικα δρομολογια. εγω πηγα απο σεραγεβο - ντουμπροβνικ και μετα μαυροβουνιο .το λεωφορειο σταματα παραλιακα στο χερζεγκ νοβι η στη μπουντβα και μετα αλλαζεις για ποντγκοριτσα. απο εκει εχει για τιρανα η για βελιγραδι η σκοπια αλλα οχι αμεσως για θεσ/νικη μιλαμε μονο για λεωφορεια ε

Me provlimatises, s'eyxaristo poly.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom