Δυτική Πελοπόννησος

nikpyrgos

Member
Μηνύματα
62
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Να προτεινω κ εγω κατι ακομα...μην ξεχασεις να κανεις εστω μια σταση στον Καϊάφα,για να δεις λιμνη,δασος και θαλασσα μαζι...ειναι καταπληκτικη τοποθεσια,πιστεψε με αξιζει!
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
πηγα στον καιαφα ειναι ομορφα αλλα δασος γιοκ!!!καραφλιασε ο τοπος!
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
κλεοπατρα εβαλα λαστιχα στο αμαξι εκανα και service και εδωσα 900? πρεπει να παω και κυπρο αρχες ιουλιου οποτε με βαση τα οικονομικα μπορει και να ειναι ενα μονο το σαβbατοκυριακο... :(
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
λοιπον γυρισα εχθες το βραδυ και σε τρεις μερες εκανα ολη την διαδρομη που σας ειπα τα ειδα ολα και μετα απο 1000 χιλιομετρα γυρισα στην βαση μου.η εκδρομη ηταν εκπληκτικη. εντυπωσεις: απο παραλιες η βοιδοκοιλια και ο σιμος στην ελαφονησο εκπληκτηκες.μαζι με το ελαφονησι στην κρητη ειναι οι καλυτερες αμμουδιες που εχω παει στην ζωη μου.και σαν μπανιο το λιμενι ηταν παρα πολυ καλο με καθαρα και ομορφα νερα.ολες οι αλλες ηταν απλα κοινες με μια μικρη διαφορα το στομιο το οποιο ηταν μια μετρια παραλια.απο μερη ολα ηταν γραφικα με αποκορυφωμα την μανη και τους πυργους της οι οποιοι σε μαγευουν και σε ταξιδευουν σε αλλες εποχες απλα απιστευτα.το ιδιο συναισθημα υπηρχε και στο καστρο της μονεμβασιας μονο που μας βγηκε η ψυχη για να ανεβουμε στην εκκλησια της αγιας σοφιας η οποια ηταν κλειστη.πολυ ωραιο ηταν και το καφεδακι μας στα γραφικα σοκακια της μονεμβασιας.τωρα απο χωρια εκτος απο την μανη που ηταν ολη υπεροχη η καρδαμυλη η κορωνη και η θεα του καστρου απο τον μολο της μεθονης ξεχωρισαν.αυτο ομως που ξεχωρισα πραγματικα ηταν η βαθεια με τους πυργους της και το λιμενι.εκπληκτικη ηταν και η διαδρομη στον γυρισμο απο σπαρτη προς καλαματα περνωντας απο τον ταυγετο με τα εκπληκτικα δαση φαραγγια και τις πηγες με το γαργαρο νερο.ο μυστρας ηταν το τελειο κλεισιμο της εκδρομης μας.κουραστηκαμε πολυ αλλα τα ειδαμε ολα.τελικα αυτο που μου εμεινε ειναι οτι προσωπικα δινω λεφτα για ταξιδια στο εξωτερικο αλλα οι ομορφιες της χωρας μας ειναι ανεπαναληπτες.πιστευω οτι τα ειδα ολα και εκλεισε ο κυκλος μου της πελοποννησου μιας και εχω δει ολα τα μερη εκτος της δημητσανας.επομενος προορισμος τωρα ηπειρος.Α ξεχασα να σας πω για το φαγητο!!λοιπον η ελενα στην φοινικουντα για εμενα δεν ελεγε τιποτα μονο η θεα αξιζε αλλα ο τακης στο λιμενι και η γαριδομακαροναδα του ηταν μεσα στα τοπ 10 μαγαζια που εχω φαει και πιστεψτε με ειναι πολλα τα μαγαζια που εχω φαει...ακομα στην καρδαμυλη αυτο το καφε αυρα που λεγατε οτι ειναι το πιο ατμοσφαιρικο μαγαζι που εχετε δει μαλλον δεν εχετε ερθει ζακυνθο να καταλαβετε τι σημαινει ατμοσφαιρα στο να πινεις ποτο πανω στο κυμα...τελικος νικητης για να το θεσουμε με χιουμορ στην εκδρομη ηταν το λιμενι. Η μια μου διαμονη εγινε στην καρδαμυλη και η αλλη στην μονεμβασια!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πατριδα μου αθανατη!!!!!!
Χαιρομαι που σου αρεσε η Μανη κομαντο μου!!!!
Ειστε πραγματικοι κομαντο ...τι να πουμε!
Ο δρομος ειχε πολλα στροφιλικια ετσι δεν ειναι?
Το καφε Αυρα στην Καρδαμυλη ..πρεπει να ειναι το παλιο καφε Αμαν?Εχω καιρο να παω στο συγκεκριμενο καφε.
Το Λιμενι ειναι πραγματικα τοσο ομορφο,απλα εμεις το εχουμε συνηθισει και δε μας κανει κουκου.....τοσο πολυ.
Οσο για τον Τακη ειναι πολυ γνωστη μορφη,αλλα εμεις οι ντοπιοι δεν τον πολυπαμε:haha: γιατι την εχει δει πολυ ασχημα.
Σας ευχομαι να ξαναπατε.
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
μακαρι να ξαναπαω αλλα το λιμενι θα το ξαναεπισκεφτω σιγουρα.λογω τιμης δεν τον πατε τον τακη ?παντως γιαυτο που εφαγα καρααξιζαν τα 18? για την γαριδομακαροναδα!!ναι το παλιο αμαν ειναι το αυρα.
παντως για τις εξορμησεις σας ειπα οτι τα καταφερνουμε γιατι εχουμε εκπαιδευτει καταληλα για τα δυσκολα και να σου πω το πιο δυσκολο που εχω κανει ειναι να γυρισω ολη την ρωμη σε 5.5 καθαρες μερες και ειδα τα παντα!!!απλα ξερω που παω τι ωρα ποτε τρωω και που σαν ρομποτ.αλλα αλλο διακοπες και αλλο να δεις τα μερη.τωρα που θα παω κυπρο εχω πει 4 μερες διακοπες και 3 να την γυρισω!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οχι εννοω οτι ειναι ψιλομυτης.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Πελοπόννησος πανέμορφη και λεβεντομάνα! :bleh:
Χαιρομαι που σου άρεσε και πέρασες καλά!
 

Evapar

Member
Μηνύματα
87
Likes
103
Επόμενο Ταξίδι
Αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία/Πολυνησία
Θα συμφωνήσω με την Κλεοπάτρα. Πήγαμε στον Τάκη πριν λίγο καιρό, ζητήσαμε τραπέζι, το γκαρσόν τον ενημέρωσε και μας ζήτησε να περιμένουμε ώσπου το αφεντικό να πληρωθεί απο μια παρέα και να μας βάλει εκεί. Μας έγραψε κανονικά κι όταν είδαμε άλλους "ελληναρες" να κάθονται με το έτσι θέλω, απευθυνθηκαμε στον μέγιστο Τάκη ο οποίος μας λέει με ύφος 40 καρδιναλίων "τι να κάνω; Να φυλάω τα τραπέζια;". Ασφαλώς φύγαμε αμέσως κι έτσι ανακαλύψαμε τον "μαύρο Πειρατή" λίγο πιο κάτω όπου και το σέρβις ήταν μακράν καλύτερο και το φαγητό πολύ καλό. Ειδικά οι μικρές κόκκινες γαρίδες
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ο Ντουβεας (Μαυρος Πειρατης ) δεν εχει το status του Τακη -ο Τακης στελνει ψαριες και σε επωνυμους στην Αθηνα-αλλα η αντιμετωπιση ειναι πιο φιλικη σιγουρα.
Και ωραια ψαροσουπα εχει ο Ντουβεας.
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
εμενα με εξυπηρετησε μια κοπελα η χαρις εκει και μπορω να πω οτι εμεινα με το στομα ανοιχτο αψογη εξυπηρετηση ηταν συνεχεια κοντα μας μας κερασε γλυκα και ελεγε να μας κοψει και φρουτα η να μας φτιαξει καφε γενικα ολα ηταν αψογα.το χαρικα στο επακρο και σας λεω οτι εχω επενδυσει πολλα σε φαγητο χεχε!

αν και ενα μαγαζι διπλα το τελωνειο μου φανηκε πολυ καλο σαν στησιμο και ομορφια τωρα απο φαι δεν ξερω
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Μια φορα εφτασα κι εγω στο Λιμενι,οχι να φαω στον Τακη δεν εγινε.Η βλαμμενη φιλη μου ηθελε να παμε Τραχηλα,να δουμε τι ακομα δεν καταλαβα.Απο τισ στροφες και τις γκρεμιλες ,κιτρινη σαν λεμονι κατεληξα το βραδι στο Πορτο Καγιο..Απο 4 μερες βολτα μου εμεινε η Βαθεια και ενα μαγικο χωριο,ορεινο και πανεμορφο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.673
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom