Ιταλία Δυό μέρες μόνη μου (!) στη Ρώμη

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Πού είχα μείνει; Στη Ρωμαϊκή Αγορά.
Είχα κουραστεί, έκανε και ζέστη, βλέπω μια εκκλησία και αποφασίζω να μπω. Ήταν η Βασιλική των Κοσμά και Δαμιανού όπου … πέτυχα γάμο!
48.jpg
50.jpg

Παρακολούθησα το μεγαλύτερο μέρος του μυστηρίου και ξεκούραστη πια συνέχισα. Πέρασα μπροστά από το Κολοσσαίο και πήρα το μετρό για Spagna. Μου είχαν πει πως το μετρό της Ρώμης είναι παλιό και βρώμικο και περίμενα να δω κάτι πραγματικά άσχημο. Δεν ήταν όμως έτσι. Παλιό μεν αλλά αξιοπρεπές , μου θύμισε του Λονδίνου στο πολύ μικρότερό του.

Η Piazza di Spagna θα μου άρεσε αν …. την είχα δει!!! Πόσος κόσμος Θεέ μου! Δυσκολεύτηκα ακόμα και να ανέβω τις σκάλες! Τέλος πάντων συνέχισα προς Piazza del Popolo με μια στάση στο Pompi για τυραμισού. Πήρα το κλασσικό, όπως είχα διαβάσει στο φόρουμ. Δεν έχω ξαναφάει πιο ωραίο και πιο φρέσκο. Θέλω κι άλλο. Τώρα! :rolleyes:

Κατέληξα στη Piazza del Popolo. Κάθισα σε ένα από τα καφέ απολαμβάνοντας την θέα στη πλατεία. Είχα στο πρόγραμμά μου να ανέβω στο Piccio. Ούτε λόγος με τόση κούραση. Το άφησα για την επόμενη φορά.

61.jpg


Μετά πήρα το δρόμο της επιστροφής. Διέσχισα τη γέφυρα Ponte Regina Margherita, έκανα στάση στη Gelateria la Romana για παγωτό (καλά, ΔΕΝ υπάρχει!!!) και έφθασα μέχρι τη Piazza Cavour με το Teatro Adriano. Η ώρα ήταν περίπου 20.00 και η πλατεία είχε ακόμα κόσμο. Κυρίως νεαροί και κάποιοι ηλικιωμένοι. Κάθισα κι εγώ απολαμβάνοντας το παγωτό μου και για λίγο ένοιωσα κομμάτι αυτής της πόλης. Για μένα αυτές είναι οι καλύτερες στιγμές ενός ταξιδιού.

63.jpg
62.jpg



Όταν πια έφθασα στο χόστελ ήμουν τόσο κουρασμένη που, μετά από μια σύντομη σύσκεψη με τον εαυτό μου, :rolleyes-80:τα σχέδια για να ξαναβγώ άλλαξαν. Προτίμησα να κρατήσω δυνάμεις για την επόμενη ημέρα που θα ήταν κι αυτή μεγάλη.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Δευτέρα: Η ώρα είναι 8 και εγώ ήδη βαδίζω προς τον Άγιο Πέτρο.
64.jpg
65.jpg

Αυτή την ώρα δεν έχει ουρές και μπαίνω γρήγορα. Για πρώτη φορά συνειδητοποιώ πως “Ναι, είμαι εδώ!” Οι τόποι λατρείας – ανεξαρτήτως θρησκείας - εμένα με συγκινούν, εδώ ένας λόγος παραπάνω. Τεράστιος, επιβλητικός ναός και η Τέχνη παντού! Ψαλμωδίες και κόσμος που μπαίνει συνέχεια. Συναίσθημα; Δέος!
79.jpg
72.jpg
73.jpg
74.jpg
75.jpg
76.jpg
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Επόμενη στάση το Μουσείο του Βατικανού. Στο φόρουμ έχουν γραφτεί όλα. Εγώ θα επιβεβαιώσω πως πάμε μόνο έχοντας βγάλει εισιτήρια από το ίντερνετ. Αλλιώς δεν μπαίνεις …. ποτέ. :eek: Δεν είμαι φανατική των μουσείων γι αυτό βλέπω τα βασικά και φεύγω. Έξω έχει έναν υπέροχο ήλιο και η Ρώμη με περιμένει!:)

Το πρόγραμμά μου έλεγε επίσκεψη στη Campo dei Fiori, εκκλησίες και … βλέπουμε. Χάνομαι γι άλλη μια φορά και το απολαμβάνω. Υποθέτω πως είναι η μοναδική πόλη που είναι ωραίο να χάνεσαι γιατί διαρκώς υπάρχει κάτι να δεις.

123.jpg
110.jpg

Τελικά βρίσκω την αγορά, η οποία είναι μικρούλα με τρατορίες και μαγαζιά γύρω – γύρω σαν αυτό:

112.jpg
113.jpg
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
H Campo dei Fiori
117.jpg
114.jpg
115.jpg

Διαλέγω μια τρατορία με χαριτωμένα τραπεζομάντηλα (!) και κάθομαι. Το φαγητό εξαιρετικό και το κρασί ωραιότατο και δροσερό.

120.jpg
118.jpg

Οι περισσότεροι πελάτες του μαγαζιού Ιταλοί. Μπροστά μου περνάει κόσμος (ντόπιοι και τουρίστες που ψωνίζουν). Γι άλλη μια φορά νοιώθω μέρος του τόπου. Μακράν η καλύτερη στιγμή του ταξιδιού μου. :)
Λίγο όμως ο ήλιος, λίγο το περπάτημα, λίγο το κρυολόγημα που με ταλαιπωρούσε και με το δεύτερο ποτηράκι ζαλίζομαι. :confused:Ώπα!
Ποιες εκκλησίες τώρα! Επιστροφή στο χόστελ και ξαναβγαίνω αργότερα.:D
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Το απόγευμα φρέσκια και ξεκούραστη βγαίνω να γνωρίσω το Trastevere.

124.jpg
125.jpg
126.jpg
127.jpg
128.jpg


134.jpg


Μου άρεσε τόσο πολύ η γειτονιά που σταμάτησα να βγάζω φωτογραφίες για να το απολαύσω. Όμως τώρα θα ήθελα να έχω βγάλει περισσότερες!
Έφθασα μέχρι το λόφο Giannicolo με την υπέροχη θέα σε όλη τη Ρώμη.
129.jpg


Συνεχίζω με τραμ και μετρό και φθάνω στη Piazza di Spagna όπου κάθομαι και απολαμβάνω το Εγγλέζικο τσάι μου! Διαστροφή θα μου πείτε. Δε πειράζει!:bleh:
136.jpg
138.jpg
139.jpg
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Θέλω να ξαναδώ τα μνημεία φωταγωγημένα και χωρίς κόσμο. Το φωταγωγημένα το πέτυχα. Το χωρίς κόσμο……

135.jpg
141.jpg


Αρκετά αργά πια επιστρέφω στο Trastevere για φαγητό άλλωστε πρωί-πρωί ταξιδεύω.

Τελικός απολογισμός του ταξιδιού:
1ον Η Ρώμη είναι προορισμός που επιβάλλεται. Δεν φαντάζομαι να υπάρχει άνθρωπος που δεν θα τη βρει τουλάχιστον ενδιαφέρουσα.
2ον Οικονομικά είναι προσιτή (θέλει βέβαια προσοχή).
3ον Δεν γίνεται να πλήξει κανείς ακόμα και μόνος του.
4ον Παντού ένοιωθα ασφαλής.
5ον Οι δυό μέρες που διέθεσα ήταν μόνο μια πρώτη γνωριμία. Έχω αφήσει πάρα πολλές εκκρεμότητες και είναι βέβαιο πως θα ξαναέρθω κι ας μη πέταξα νόμισμα στη Fontana. Μήπως και να ήθελα μπορούσα να πλησιάσω;o_O
 

PenelopeApos

Member
Μηνύματα
73
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία, Περσία
Τι ωραίες εικόνες .... σόλο εκεί , με χορωδία εδώ:haha::haha::haha::haha: , ταξιδέψαμε κι εμείς μαζί σου !!!!Με το καλό να ξαναπάς ....(δεν σχολιάζω καθόλου το shuttle που το πλήρωσες σαν ταξί διότι στα ταξίδια ως αυτοσκοπό έχουν τις γλυκές αναμνήσεις κι όχι τις γλυκόπικρες)
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
μια χαρα περασες, ωραιες φωτογραφιες, ονειρευομαι κι εγω ενα τιραμισοου!

σε καταλαβαινω κι εγω αγχωνομαι και κοιταω οπως οπως να σωθω!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
στα ταξίδια ως αυτοσκοπό έχουν τις γλυκές αναμνήσεις κι όχι τις γλυκόπικρες
Πηνελόπη μου, συμφωνώ απόλυτα. Άλλωστε ετοιμολογικά η λέξη "ταξίδι" σημαίνει πάω κάπου μακρυά. Το μακρυά συνεπάγεται έξω από τα συνηθισμένα και την ασφάλειά μου. Οπότε οι αναποδιές και οι γκάφες είναι κι αυτές κομμάτι της περιπέτειας.
Εγώ πάντως, τη στιγμή που αυτός έτρεχε με τη βαλίτσα μου κι εγώ τον κυνηγούσα, θα τη θυμάμαι και θα γελάω :haha:

μια χαρα περασες, ωραιες φωτογραφιες, ονειρευομαι κι εγω ενα τιραμισοου!

σε καταλαβαινω κι εγω αγχωνομαι και κοιταω οπως οπως να σωθω!
Με καταλαβαίνεις, ε! Και ξέρεις, όταν κοιτάει κανείς να σωθεί τότε είναι που κάνει τα πιο χαζά! ;) Αλλά δεν πειράζει.
Και ναι, πέρασα ωραία, καλύτερα απ' ότι φανταζόμουν. Ήταν για μένα πραγματική εμπειρία να βρίσκομαι σε μια ξένη πόλη ολομόναχη - ακόμα κι αν μιλάμε για τη Ρώμη και όχι για τη Καμπούλ :bleh:
Αλλά αυτή η συζήτηση είναι μάλλον εκτός θέματος.
 
Last edited by a moderator:

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Σ' ευχαριστούμε Ντίνα που μοιράστηκες μαζί μας το ωραίο αυτό ταξίδι!
Μου άρεσε που γύρισες την πόλη αυθόρμητα, χωρίς τυπικό πρόγραμμα και ανακάλυψες τις κρυμμένες ομορφιές αυτής της υπέροχης πόλης.
Νομίζω έτσι γνωρίζουμε καλύτερα μία ξένη πόλη, μέσα από τη συναναστροφή με τους κατοίκους της, τριγυρνώντας σε άγνωστα δρομάκια εκεί που δεν πάνε τα πλήθη των τουριστών ή ακόμη δοκιμάζοντας τοπικές γεύσεις σε απλά εστιατόρια όπου συχνάζουν οι ντόπιοι.
Να είσαι πάντα καλά και να κάνεις πολλά τέτοια όμορφα ταξίδια!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Σ' ευχαριστούμε Ντίνα που μοιράστηκες μαζί μας το ωραίο αυτό ταξίδι!
Μου άρεσε που γύρισες την πόλη αυθόρμητα, χωρίς τυπικό πρόγραμμα και ανακάλυψες τις κρυμμένες ομορφιές αυτής της υπέροχης πόλης.
Νομίζω έτσι γνωρίζουμε καλύτερα μία ξένη πόλη, μέσα από τη συναναστροφή με τους κατοίκους της, τριγυρνώντας σε άγνωστα δρομάκια εκεί που δεν πάνε τα πλήθη των τουριστών ή ακόμη δοκιμάζοντας τοπικές γεύσεις σε απλά εστιατόρια όπου συχνάζουν οι ντόπιοι.
Να είσαι πάντα καλά και να κάνεις πολλά τέτοια όμορφα ταξίδια!
Ευχαριστώ vasnorth για τις ευχές σου. :)
Συμφωνώ πως ο καλύτερος τρόπος να γνωρίσει κανείς ένα τόπο είναι να ανακατευθεί με τους ντόπιους και να κινηθεί όσο γίνεται πιο αυθόρμητα.
Και το λέω εγώ, που αν υπήρχε Νόμπελ οργάνωσης και προγραμματισμού θα το είχα σίγουρα κερδίσει :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.688
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom