Είναι ασφαλής προορισμός η Βαρκελώνη;

gone

Member
Μηνύματα
110
Likes
28
Φίλοι μου έλειπα εκτός Αθηνών.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, οι οποίες κινούνται στο μέτρο του προφανούς.
Θα μου επιτρέψετε όμως να σας αναφέρω ότι δεν θα το συζητούσα αν δε διάβαζα οδηγίες για ασφαλή διαμονή των τουριστών στη Βαρκελώνη, ακόμη και στο επίσημο σαιτ Essential Barcelona Tourist Information And Tourism Guide Spain 2010 , όπου π.χ. αναφέρεται εκτός των άλλων ότι πρέπει να μη φοράς κοντά παντελόνια ή να κοιτάς το χάρτη στο δρόμο κλπ ώστε να μη δείχνεις ότι είσαι τουρίστας ή να μη κυκλοφορείς στην Ράμπλα τη νύχτα.
Σίγουρα δεν είναι οδηγίες που γράφονται εύκολα για άλλους Ευρωπαικούς προορισμούς.
Εγώ έχω αποφασίσει να πάω και αν δε σας έχω κουράσει θα μου ήταν χρήσιμο να μου μοιράζατε τις 3,5 ημέρες που θα μείνω.Τι να κάνω ανά ημέρα ώστε να δω όσα περισσότερα μπορώ.Ευχαριστώ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
σαφώς κι είναι επικίνδυνη.
έχω πατήσει σε δεκάδες ευρωπαικές πόλεις,νομίζω ότι η Βαρκελώνη είναι η πιο επικίνδυνη για κλοπές.
Έχω περπατήσει σε εκατοντάδες, αλλά δε θα συμφωνήσω. Πρέπει να είσαι πολύ κορόιδο για να σε κλέψουν στη Βαρκελώνη... (κι επειδή βλέπω και μια Βουλγαρία στο χάρτη σου.. Είναι πιο επικίνδυνη η Βαρκελώνη από τη Σόφια???)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.751
σαφώς κι είναι επικίνδυνη.
έχω πατήσει σε δεκάδες ευρωπαικές πόλεις,νομίζω ότι η Βαρκελώνη είναι η πιο επικίνδυνη για κλοπές.
εγω ζω στην βαρκελωνη και δεν μ εχουν κλεψει ποτε
αντιθετως στην αθηνα 2 φορες προσπαθησαν να με κλεψουν
το θεμα με τους κλεφτες υπαρχει παντου
εδω υπαρχουν πολλοι τουριστες και οι ευκαιριες για τους κλεφτες ειναι περι-
σοτερες.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Διασφαλίζεται η ασφάλεια των χρημάτων αν αφήσεις ένα μερος στο ξενοδοχείο;Πως βεβαιώνεσαι γιαυτό όταν σε αρκετά ξενοδοχεία δύσκολα μιλούν τα Αγγλικά;Είμαι υπερβολικός;
Όχι δε διασφαλίζεσαι ειδικά αν τα αφήσεις σε αυτά τα χρηματοκιβώτια των δωματίων που ενώ νομίζεις ότι τα έχεις κλειδώσει με ηλεκτρονικό κωδικό, μπορεί οποιοσδήποτε από το προσωπικό του ξενοδοχείου να το ανοίξει μέσω της ειδικής υποδοχής που υπάρχει πάνω του...
Πιστεύω τα χρήματα θα διασφαλιστούν με τον καλύτερο τρόπο αν πας Βαρκελώνη με γκρουπ και δώσεις όλα σου τα χρήματα (κάρτες κτλ) στον γκρουπιέρη (sic)... λογικά αυτός θα ξέρει να αντιμετωπίσει ύπουλες επιθέσεις επίδοξων βαρκελωνέζων κλεφτρονιών...
 

giorgio_black

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έχω περπατήσει σε εκατοντάδες, αλλά δε θα συμφωνήσω. Πρέπει να είσαι πολύ κορόιδο για να σε κλέψουν στη Βαρκελώνη... (κι επειδή βλέπω και μια Βουλγαρία στο χάρτη σου.. Είναι πιο επικίνδυνη η Βαρκελώνη από τη Σόφια???)
εντάξει,δεν θα μετρήσουμε σε πόσες πατήσαμε(απέχω πολύ από τα πρώτα "-άντα" της ζωής μου εξαλλου). να προσθέσω οτι δεν δίνω εικόνα τουρίστα,διεισδύω σε κάθε πόλη σαν να ναι η ιδιαίτερη μου πατρίδα. προσωπικά δεν με κλέψαν πουθενά,και όσους ξέρω να έχουν πέσει θύμα κλοπής στο εξωτερικό,κατά 99% το έπαθαν εκεί.όλοι τόσο κορόιδα;;; σόφια δεν πάτησα αλλά το μπάρι γκοτίκ φέρνει λίγο απο σαντάνσκι. πιο άνετα τα προάστεια των Παρισίων η το elephant&castle του Λονδίνου ή ο σταθμός του Άμστερνταμ ή η Πόλη τη νύχτα ( από άποψη κλοπών πάντα )
 

giorgio_black

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
εγω ζω στην βαρκελωνη και δεν μ εχουν κλεψει ποτε
αντιθετως στην αθηνα 2 φορες προσπαθησαν να με κλεψουν
το θεμα με τους κλεφτες υπαρχει παντου
εδω υπαρχουν πολλοι τουριστες και οι ευκαιριες για τους κλεφτες ειναι περι-
σοτερες.
ούτε εμένα με έκλεψαν φίλε.σίγουρα φταίει αυτό που λες στη τελευταία πρότασή σου αλλά τόσο εξπέρ κλέφτες πρώτη φορά είδα...
όσο για την Αθήνα,χαίρομαι που είμαι Σαλονικιός! :D
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.751
εντάξει,δεν θα μετρήσουμε σε πόσες πατήσαμε(απέχω πολύ από τα πρώτα "-άντα" της ζωής μου εξαλλου). να προσθέσω οτι δεν δίνω εικόνα τουρίστα,διεισδύω σε κάθε πόλη σαν να ναι η ιδιαίτερη μου πατρίδα. προσωπικά δεν με κλέψαν πουθενά,και όσους ξέρω να έχουν πέσει θύμα κλοπής στο εξωτερικό,κατά 99% το έπαθαν εκεί.όλοι τόσο κορόιδα;;; σόφια δεν πάτησα αλλά το μπάρι γκοτίκ φέρνει λίγο απο σαντάνσκι. πιο άνετα τα προάστεια των Παρισίων η το elephant&castle του Λονδίνου ή ο σταθμός του Άμστερνταμ ή η Πόλη τη νύχτα ( από άποψη κλοπών πάντα )
Η απαντηση στο 99% ειναι ναι
υγ

1ον αποροια μου ειναι πως γινετε καποιος που παει καπου για 5-6 ημερες
να εχει αποψη τοσο απολυτη και να γνωριζει τοσο καλα ολα.
2ον Επειδη ειμαι Θεσσαλονικιος,οπως και συ,θα κυκλοφορουσες στον
βαρδαρι αργα το βραδι?οχι στην πλατεια,μεσα στα στενα,ξερεις εσυ...
Εγω κυκλοφορω ανετα στο μπαρι γκοτικ και στην ραβαλ και στην
μπορν.το ιδιο και η κορη μου
Το να μην σου αρεσει μια πολη ειναι θεμιτο και λογικο
το να λες μπαρι γκοτικ με σαντανσκι.....
τουλαχιστον δεν ξερεις ιστορια
 

giorgio_black

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η απαντηση στο 99% ειναι ναι
υγ

1ον αποροια μου ειναι πως γινετε καποιος που παει καπου για 5-6 ημερες
να εχει αποψη τοσο απολυτη και να γνωριζει τοσο καλα ολα.
2ον Επειδη ειμαι Θεσσαλονικιος,οπως και συ,θα κυκλοφορουσες στον
βαρδαρι αργα το βραδι?οχι στην πλατεια,μεσα στα στενα,ξερεις εσυ...
Εγω κυκλοφορω ανετα στο μπαρι γκοτικ και στην ραβαλ και στην
μπορν.το ιδιο και η κορη μου
Το να μην σου αρεσει μια πολη ειναι θεμιτο και λογικο
το να λες μπαρι γκοτικ με σαντανσκι.....
τουλαχιστον δεν ξερεις ιστορια

για το 99%: αν είναι υπερβολικό,το ρίχνω στο 90%!μόνο για Παρίσι έχω ακούσει από γνωστούς μια περίπτωση κλοπής εκτός Ισπανίας.Κανα 2 για Μαδρίτη και ΟΛΕΣ οι υπόλοιπες Μπάρτσα...
δεν έχω πάει μόνο 5-6 μέρες. δεν είπα ότι την ξερω τέλεια ούτε ότι ειναι Βαγδάτη. ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΚΛΟΠΕΣ. ναι στη Θεσσαλονίκη δεν έχουν κοιτάξει ποτέ έτσι την φωτογραφική μου ούτε ήρθαν να μου πουν τι ωραιο ύφασμα έχει το παντελόνι σου για να μου πάρουν το κινητό από την τσέπη!
είμαι μέλος αυτού του γκρουπ λες να μη μου αρέσει η Βαρκελώνη; φυσικά και μ αρέσει και δεν κατηγορώ τους Καταλανούς! απλά πρεπει να μαζέψουν αυτή τη βρωμιά που κυκλοφορεί στο κέντρο τους! δεν το λέω μόνο εγώ αυτό!
όσο για την ιστορία,ασ'το καλύτερα,είναι ένα απο τα πάθη μου.κατάλαβες εντελώς άλλο πράγμα. δεν είδα πουθενά να συγκρίνω τη γοτθική συνοικία με το σαντάνσκι ιστορικά ή σε χαρακτήρα η σε ομορφια,αλλά μόνο τους κλέφτες τους... καμμία σχέση δλδ...
 

georgeavra

Member
Μηνύματα
55
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Ευρωπη
θελει προσοχη ειδικα σε μετρο και διαφορα στενα το βραδυ.οι πολυ κακης ποιοτητας μεταναστες εχουν κανει πολυ κακο σε αυτην την ομορφη πολη.
στο μετρο ειναι συνηθως 2 μαζι που κανουν πως δεν γνωριζονται οταν βρουν το θυμα μπαινουν απο πισω του κανει ο ενας πως πεφτει τον σκουνταει και ο αλλος απο την αλλη αρπαζει οτι μπορει.παντως θελει αρκετη προσοχη.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Νομίζω έχουν γραφτεί μερικές υπερβολές,πάντως.Εγώ ένοιωσα ασφαλέστατα στην πόλη και ούτε το παντελόνι μου πιάσανε ούτε τίποτα άλλο.10 μερούλες κινήθηκα με όλα τα μέσα εντός και εκτός πόλης και δεν είδα ούτε καν ύποπτη κίνηση.

Εντάξει,τη βραδιά που χάσανε το πρωτάθλημα από τους μισητούς στην τελευταία αγωνιστική μαζεύτηκα λίγο νωρίτερα στο ξενοδοχείο.

Πάντως αν κάτι με νοιάζει από θέμα ασφάλειας πρωτίστως σε μια πόλη είναι να μη πέσω θύμα βίαιου εγκλήματος κι όχι αν θα μου βουτήξουν κανένα 100άρικο από την τσέπη.Που και πάλι δεν μου έχει τύχει ποτέ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom