Είναι ασφαλής προορισμός η Βαρκελώνη;

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Δες το μήνυμα #33 (και τα υπόλοιπα δηλαδή) σε αυτό το ποστ:
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...1%EB%E7%F2-%E2%E1%F1%EA%E5%EB%F9%ED%E7-3.html
Πριν πάω στη Βαρκελώνη φέτος το καλοκαίρι είχα τυπώσει όλες τις "συμβουλές" του Γιώργου και είχα όλες αυτές τις περιοχές στο μυαλό μου, αλλά χωρίς να με πιάνει και υστερία για όλη τη Βαρκελώνη. Τα σημεία που είναι τα αξιοθέατα, θεωρώ πως είναι αρκετά ασφαλή. Ποτέ δεν ένιωσα απειλή. Μια φορά στη Ράμπλα (κοντά στη Boquería) έγινε μια ψιλοφασαρία γιατί κάποιος είχε αρπάξει το πορτοφόλι μιας τουρίστριας, αλλά νομίζω ότι αν έχεις το νου σου στα πράγματά σου δε θα έχεις πρόβλημα. Τώρα αν κάθεσαι και παρακολουθείς τα διάφορα "θεάματα" στη Ράμπλας και είσαι αφηρημένος, λογικό είναι κάποιος να εκμεταλλευτεί την κατάσταση και να προσπαθήσει να ανοίξει την τσάντα σου.

Και στη Ρώμη κάτι πιτσιρίκια πίσω από τη Φοντάνα ντι Τρέβι "κινήθηκαν κάπως περίεργα" σε ένα στενάκι, έχοντας στόχο το σακίδιο μου, και στο Παρίσι στο Gare du Nord, από το πουθενά εμφανίστηκε ένας νεαρός και προσπάθησε να μου ανοίξει το σακίδιο και στην Αθήνα σχεδόν καθημερινά ακούω περιστατικά κλοπών στο μετρό ή στο δρόμο. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα ξαναπάω στην Αθήνα, στο κέντρο εννοώ. Υπάρχουν όμως περιοχές και στην Αθήνα που είναι πολύ "δύσκολες" και δεν τολμάς να περάσεις, ιδιαίτερα μετά το σούρουπο.
 

josephine

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Έμενα στη Βαρκελώνη για 1 χρόνο και δεν με είχαν κλέψει ποτέ. Είναι ασφαλής όσο ασφαλής μπορεί να είναι μια μεγαλούπολη. Είναι αλήθεια ότι στη rambla υπάρχουν πολλοί κλέφτες γι' αυτό προσοχή σε τσαντες και κινητά και προς θεού ποτέ τα κινητά πάνω στα τραπέζια και τα μπαρ, είναι σχεδόν προκλητικό! Κατά τ'αλλα έχε λίγο το νου σου και θα τα περάσεις τέλεια!
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Με όλα αυτά που έχουν γραφτεί σε αυτό το θέμα και σε αυτό, να υποθέσω ότι το αν κυκλοφορούμε με ογκώδη και ακριβή φωτογραφική μηχανή, μάλλον πάμε γυρεύοντας ε;
 

iliastra

Member
Μηνύματα
44
Likes
1
Με όλα αυτά που έχουν γραφτεί σε αυτό το θέμα και σε αυτό, να υποθέσω ότι το αν κυκλοφορούμε με ογκώδη και ακριβή φωτογραφική μηχανή, μάλλον πάμε γυρεύοντας ε;
αυτο οντως ειναι ενα θεμα.....φυσικα για να σου παρουν αυτη τη μηχανη μερα μεσημερι λογικα πρεπει να δωσεις και μαχη γιατι θα την εχεις περασμενη απο το λαιμο....κοινως να ασκηθει βια.....για βραδυ μαλλον θα ηταν καλυτερα μια μικρη...

δεν εχω παει ποτε βαρκελωνη,εχω προγραμματισει να παω αλλα και εγω το σκεφτομαι εαν θα παρω την μεγαλη τη μηχανη....δυσκολη αποφαση
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
αυτο οντως ειναι ενα θεμα.....φυσικα για να σου παρουν αυτη τη μηχανη μερα μεσημερι λογικα πρεπει να δωσεις και μαχη γιατι θα την εχεις περασμενη απο το λαιμο....κοινως να ασκηθει βια.....για βραδυ μαλλον θα ηταν καλυτερα μια μικρη...

δεν εχω παει ποτε βαρκελωνη,εχω προγραμματισει να παω αλλα και εγω το σκεφτομαι εαν θα παρω την μεγαλη τη μηχανη....δυσκολη αποφαση
Δυο φορές έχω πάει, δεν μου έτυχε τίποτε. Φίλος από την παρέα έπεσε θύμα κλοπής στο μετρό. Θα μπορούσε να συμβεί σε κάθε πόλη.
Ένιωθα το ίδιο ασφαλής τη νύχτα, όσο και τη μέρα, δηλαδή πάντα ασφαλής ένιωθα. Δε μπορώ να φανταστώ ότι θα ασκηθεί βία για να σου πάρουν μια φωτογραφική από το λαιμό..
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
αυτο οντως ειναι ενα θεμα.....φυσικα για να σου παρουν αυτη τη μηχανη μερα μεσημερι λογικα πρεπει να δωσεις και μαχη γιατι θα την εχεις περασμενη απο το λαιμο....κοινως να ασκηθει βια.....για βραδυ μαλλον θα ηταν καλυτερα μια μικρη...

δεν εχω παει ποτε βαρκελωνη,εχω προγραμματισει να παω αλλα και εγω το σκεφτομαι εαν θα παρω την μεγαλη τη μηχανη....δυσκολη αποφαση
iliastra you are grave digging :p
Επί του θέματος. Στενό συγγενικό μου πρόσωπο ζει εκεί 3 χρόνια κοντά. Έχει τουλάχιστον 5 περιστατικά να πει από τον ίδιο και από γνωστούς του που επισκέφτηκαν την πόλη. Κανένα από αυτά δεν είναι βίαιο (αλλά εντάξει, μην πας Raval το βράδυ). Όλα έχουν να κάνουν με ελαφροχέρηδες οι οποίοι χρησιμοποιούν διάφορα τρικ για να σου αποσπάσουν την προσοχή προκειμένου να σε κλέψουν. Ένα από αυτά πχ είναι άνθρωπος που τον κλέψανε την ωρα που καθόταν μέσα σε μαγαζί και είχε ακουμπήσει το τσαντάκι του δίπλα του ακριβώς. Η ομάδα των ελαφροχέρηδων προξένησε μία αναστάτωση στο μαγαζί με καβδά που τράβηξε την προσοχή του και όταν γύρισε ξανά το κεφάλι του το τσαντάκι δεν υπήρχε. Όπως καταλαβαίνεις ο δικός μου φόβος δεν ήταν για βίαιο επεισόδιο, αλλά για τέτοιου είδους κόλπα που σε βρίσκουν απροετοίμαστο. Και πιστεύω ότι η Βαρκελώνη συγκεντρώνει μεγάλο αριθμό κλεφτών που λειτουργούν έτσι. Εμείς τελικά όταν πήγαμε δεν την πήραμε την μεγάλη μηχανή.
 

iliastra

Member
Μηνύματα
44
Likes
1
iliastra you are grave digging :p
Επί του θέματος. Στενό συγγενικό μου πρόσωπο ζει εκεί 3 χρόνια κοντά. Έχει τουλάχιστον 5 περιστατικά να πει από τον ίδιο και από γνωστούς του που επισκέφτηκαν την πόλη. Κανένα από αυτά δεν είναι βίαιο (αλλά εντάξει, μην πας Raval το βράδυ). Όλα έχουν να κάνουν με ελαφροχέρηδες οι οποίοι χρησιμοποιούν διάφορα τρικ για να σου αποσπάσουν την προσοχή προκειμένου να σε κλέψουν. Ένα από αυτά πχ είναι άνθρωπος που τον κλέψανε την ωρα που καθόταν μέσα σε μαγαζί και είχε ακουμπήσει το τσαντάκι του δίπλα του ακριβώς. Η ομάδα των ελαφροχέρηδων προξένησε μία αναστάτωση στο μαγαζί με καβδά που τράβηξε την προσοχή του και όταν γύρισε ξανά το κεφάλι του το τσαντάκι δεν υπήρχε. Όπως καταλαβαίνεις ο δικός μου φόβος δεν ήταν για βίαιο επεισόδιο, αλλά για τέτοιου είδους κόλπα που σε βρίσκουν απροετοίμαστο. Και πιστεύω ότι η Βαρκελώνη συγκεντρώνει μεγάλο αριθμό κλεφτών που λειτουργούν έτσι. Εμείς τελικά όταν πήγαμε δεν την πήραμε την μεγάλη μηχανή.
iliastra you are grave digging : αυτο δεν το πολυ επιασα:).. σκαφο τον λακο μου ως προς τι??? προκαλω?? ή εννοεις οτι θα το μετανιωσω εαν δεν την παρω???

τλκ εσυ το μετανιωσες που δεν την πηρες???
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.748
Θα το πω για τελευται φορα και οποιος καταλαβει καταλαβε.
Η Βαρκελωνη ειναι μια απο τις ποιο ασφαλεις πολεις με
χαμηλο δεικτη εγκληματικοτητας.Υπαρχει ενα προβλημα
με ταχυδακτυλουργους πορτοφολαδες.Το 2011 τα μετρα
προστασιας της αστυνομιας ενταθηκαν σε υπερβολικο αριθμο
με αποτελεσμα να υπαρχει μειωση των κλοπων 25 τοις εκατο.
Οι πιθανοτητα καποιος να σου αρπαξει την φωτ.μηχανη,
ειναι η ιδια να κερδισεις το τζακ ποτ απο ενα λαχειο που
σου χαρισε ο Μητσοτακης.
Αν εχει καποιος τον νου του και δεν παραταει τα πραγματα του
εδω και εκει δεν θα χασει τιποτα.-
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Αν εχει καποιος τον νου του και δεν παραταει τα πραγματα του εδω και εκει δεν θα χασει τιποτα.-
Μια χαρά το έθεσες! Όπως και οπουδήποτε δηλαδή, ακόμα και στην πόλη στην οποία ζει. Ταχυδακτυλουργοί πορτοφολάδες κυκλοφορούν παντού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom