Είναι ασφαλής προορισμός η Βαρκελώνη;

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
αχχχ Βαρκελώνη...
σίγουρα είναι επικίνδυνη πόλη με κλεφτρόνια γιατί εγώ όταν πήγα που έκλεψε την καρδιά....

φαντάζομαι τι ωραία που θα είναι τώρα που καλοκαιριαζει... :(
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Γυρίζοντας σήμερα από απόδραση 3 ημερών στην Βαρκελώνη και κινούμενοι συνέχεια στο κέντρο και στα τουριστικά μέρη αυτό που έχω να πώ είναι ότι υπάρχει αρκετή έως πολλή αστυνόμευση. Αυτό βέβαια δεν είναι αρκετό μάλλον γιατί μέσα στις 3 μέρες τύχαμε μπροστά σε 3 περιστατικά αρπαγής κινητού ή φωτ.μηχανής από τα τραπεζάκια που κάθεσαι για να φάς ή να πιείς καφέ με την μέθοδο του να έρχεται το κλεφτρόνι που έχει σταμπάρει το κινητό που έχεις πάνω στο τραπέζι και τάχα πουλώντας καρτ ποστάλ ή οτιδήποτε άλλο που στα χώνει μπροστά σου πάνω απο το κινητό και φεύγοντας αστραπιαία παίρνει και το κινητό. Η μία μάλιστα φορά ήταν το δικό μου κινητό αλλά μου το γλύτωσε ο άνδρας μου που έβαλε το χέρι του και τον έδιωξε και έπιασε το κινητό. Σημασία έχει ότι αυτά που πουλάει και καλά δεν τα δείχνει σέ όλα τα τραπέζια αλλά μόνο σ΄αυτά που έχουν πράγματα πάνω στα τραπέζια.
Η δική μου περίπτωση έχει και συνέχεια .... το κλεφτρόνι που ήρθε στο τραπέζι μας και αφού τον έδιωξε ο άντρας μου προχώρησε και έφυγε από το καφέ που καθόμασταν και ενώ τον κοιτούσα διασταυρώνεται με μια παρέα 2 άνδρών και μιάς γυναίκας προφανώς ο ένας άνδρας τον αναγνώρισε από κάπου και τον πλακώνει σε κάτι γροθιές και μπουνιές (ήταν και σωματώδης αυτός που έδερνε) και κουτρουβαλώντας πέφτουν πάνω μας και στα τραπέζια του καφέ που καθόμασταν γινεται ένας πανικός σπάνουν σερβίτσια φασαρία κακό κλπ του φώναζαν όλοι να τον αφήσει γιατί ήδη τον είχε ματώσει στα μούτρα αλλά μείναμε με την απορία του γιατί έγινε όλο αυτό καθότι Ισπανικά δεν καταλαβαίνουμε ... αλλά παρόλη την αστυνόμευση που βλέπαμε πρίν ,εκεί μέχρι και δέκα λεπτά μετά που φύγαμε δεν είχε εμφανιστεί κανένας.

1)μαλλον ημασταν στην ιδια πτηση . με την πρωινη της aegean φυγατε;;
2) κλεφτρονια θα βρεις παντου,δεν αισθανθηκα καμια στιγμη κινδυνο .. Μου ετυχε μια περιπτωση που πηγαν να μου φανε κινητο κ γυαλια,αλλα το αντιληφθηκαμε νωρις κ εφυγε .. οι πιο σπαστικοι στην Βαρκελωνη ειναι οι Πακιστανοι "quieres un cerveza??" και μετα απο λιγο "quieres un porrito?"
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Δεν είναι πάντα έτσι...έχω βρεθεί και σε άλλες χώρες και δεν υπήρχε αυτό.
Αυτή την κατάσταση μπορώ να την παρομοιάσω μόνο με την Νάπολη της Ιταλίας που ξέρεις εκ των προτέρων ότι συμβαίνουν αυτά ..ούτε καν σε αραβικές χώρες που βρέθηκα δεν αισθάνθηκα έτσι..
Και με δεδομένο το γεγονός το οποίο πρώτο ανέφερα ότι υπήρχε πάρα πολύ αστυνομία παντού- νομίζω ότι πουθενά αλλού δεν είδα τόση αστυνόμευση.
Πρεπει να πας μια βολτα στο ισραηλ.
Εγω εκει επαθα την πλακα της ζωης μου.

Η βαρκελωνη δεν ειναι τιποτα.

Απλα σου φαινεται περιεργο,οσο φαινεται και σε καποιον που ζει στη λαρισα(π.χ) και ερχεται για πρωτη φορα αθηνα.

Αρε Λαρισα(ομορφοτερη πολη της ελλαδος:haha:)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η Βαρκελώνη -σύμφωνα με δήλωση του πρώην αρχηγού της αστυνομίας της Καταλονίας στην ισπανική τηλεόραση- είναι η πρώτη πόλη στην Ευρώπη σε μικροκλοπές, οι οποίες μάλιστα κυρίως επικεντρώνονται σε τουρίστες. Οπότε ναι, δεν είναι "όπως όλες οι άλλες πόλεις στην Ευρώπη", θέλει περισσότερη προσοχή.

Las ciudades del mundo con m

Το ανησυχητικό είναι ότι τελευταία υπάρχει και αύξηση στα κρούσματα με εμπλοκή βίας, έστω και περιορισμένης:
Barcelona: 310 hurtos al d

Ακόμη κι έτσι πάντως, για επικίνδυνη πόλη δεν μιλάμε, δε νομίζω να κινδυνεύει σοβαρά η σωματική ακεραιότητα περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη εγαλούπολη. Αλλά ναι, για πόλη με μεγαλύτερες πιθανότητες να σου κλέψουν κινητό και πορτοφόλι από αλλού. Κι η ΜΑδρίτη έχει μεγάλο πρόβλημα, όπως υποδηλώνουν και οι φοβερές μάχες στο μετρό της από τις συμμορίες πορτοφολάδων (όπου μια συμμορία μαχαιρώνει την άλλη επειδή πήγε να κλέψει πορτοφόλια "στο δικό της σταθμό")... Δηλαδή ότι υπάρχουν πορτοφολάδες συστηματικά σε κάθε σταθμό είναι δεδομένο, απλά παίζει το σε ποιον θα πέσεις, αν θα είναι του ρουμάνικου, του εγχώριου ή του αφρικάνικου μπλοκ...
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
1)μαλλον ημασταν στην ιδια πτηση . με την πρωινη της aegean φυγατε;;
2) κλεφτρονια θα βρεις παντου,δεν αισθανθηκα καμια στιγμη κινδυνο .. Μου ετυχε μια περιπτωση που πηγαν να μου φανε κινητο κ γυαλια,αλλα το αντιληφθηκαμε νωρις κ εφυγε .. οι πιο σπαστικοι στην Βαρκελωνη ειναι οι Πακιστανοι "quieres un cerveza??" και μετα απο λιγο "quieres un porrito?"
1)οχι δεν ημασταν στην ίδια πτήση(ήμασταν με ryanair) -αλλά πως σου προκύπτει ότι πιθανόν να ήμασταν?
2) ούτε εγώ αισθάνθηκα κίνδυνο για την σωματική μου ακεραιότητα αλλά με δεδομένο το θέμα κατέθεσα την προσωπική μου εμπειρία
Για τους πακιστανούς που λές δεν κατάλαβα... εννοείς τους ζητιάνους γιατί και τέτοιους είχε...που δεν καταλάβαινα τι λέγανε βέβαια

Πρεπει να πας μια βολτα στο ισραηλ.
Εχω πάει Ισραήλ πριν πολλά χρόνια βέβαια αλλά δεν θυμάμαι να είχε τόσο θέμα.
Βέβαια μπορεί τότε (πρίν 20 χρόνια) να μην ήταν έτσι όπως λές.
 
Last edited by a moderator:

pennyst

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Γεια χαρά σε όλους.
Την επόμενη εβδομάδα θα είμαι στη Βαρκελώνη και ομολογώ πως διαβάζοντας διάφορα για τις κλοπές στη Βαρκελώνη τόσο εδώ στο forum οσό και σε κάποια ξένα sites έχω χάσει τη διάθεσή μου και έχω χαλαστεί αρκετά. Έχω ταξιδέψει σε πολλές ευρωπαίκές πόλεις (Λονδίνο, Παρίσι, Ρώμη, Βερολίνο κλπ) και πάντα ένιωθα πολύ ασφαλής. Έχω αγχωθεί πολύ, μήπως να κυκλοφορούμε μόνο με ταξί ή με τα πόδια και να μη χρησιμοποιήσω μετρό? Από το αεροδρόμιο να πάρψ καλύτερα ταξί? Να σημειώσω ότι θα ταξιδέυω με μία φίλη μου και είμαστε και οι δύο 30. Ξεαγχώστε με σας παρακαλώ :(
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
ρε παιδια ελε0ς.και υστερα λεμε τα καναλια για τρ0μ0κρατια κτλ...ναι η βαρκελωνη εχει κλεφτρ0νια.0πως εχει και η καθε ευρωπαικη μεγαλ0υπ0λη.εχει τα πραγματα καλα κλεισμενα και μπρ0στα σ0υ και δεν εχεις κανενα πρ0βλημα.τωρα αν εσυ 30 χρ0νων μ0υ πας με την φιλη σ0υ και μ0υ αραδιασεις κινητα λαπτ0π π0ρτ0φ0λια κτλ πανω σε τραπεζι χυμα, τ0τε καλα να σε καν0υνε και να σε κλεψ0υν.στ0ιχειωδη μετρα ασφαλειας θελει.δεν ειστε 15 0υτε 20 για να μην κανετε τα αυτ0ν0ητα.0υτε β0υτας θαλασσα με τα πραγματα στην παραλια χωρις κανεναν.ναι θα στα παρ0υν.απλα πραγματα τα 0π0ια κανεις και αν περασεις 0μ0ν0ια,βερ0λιν0,πραγα κτλ...καλ0 δρ0μ0 να εχεις και καλα να περασεις :clap:
 

crs83

Member
Μηνύματα
47
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Bologna
Εισητήρια για ποδοσφαιρικό αγώνα..

Πρόκειται να ταξιδέψω αρχές του Σεπτέμβρη στη Βαρκελώνη. :clap:
Νομίζω ως ποδοσφαιρόφιλος ότι θα ήταν κρίμα να πάω μέχρι εκεί και να χάσω τη μαγεία του Μέσι. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να κλείσω εισητήρια για έναν αγώνα για να δω την ποδοσφαιρική Μπαρτσελόνα από κοντά? Μπορώ να το κάνω από εδώ (Ελλάδα) ή μόνο όταν φτάσω εκεί? Προσπάθησα μέσω της ιστοσελίδας της ομάδας αλλά νομίζω ότι δέχεται μόνο συγκεκριμένες Ισπανικές κάρτες. Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γεια χαρά σε όλους.
Την επόμενη εβδομάδα θα είμαι στη Βαρκελώνη και ομολογώ πως διαβάζοντας διάφορα για τις κλοπές στη Βαρκελώνη τόσο εδώ στο forum οσό και σε κάποια ξένα sites έχω χάσει τη διάθεσή μου και έχω χαλαστεί αρκετά. Έχω ταξιδέψει σε πολλές ευρωπαίκές πόλεις (Λονδίνο, Παρίσι, Ρώμη, Βερολίνο κλπ) και πάντα ένιωθα πολύ ασφαλής. Έχω αγχωθεί πολύ, μήπως να κυκλοφορούμε μόνο με ταξί ή με τα πόδια και να μη χρησιμοποιήσω μετρό? Από το αεροδρόμιο να πάρψ καλύτερα ταξί? Να σημειώσω ότι θα ταξιδέυω με μία φίλη μου και είμαστε και οι δύο 30. Ξεαγχώστε με σας παρακαλώ :(
Εγω γυρισα προχθες απο Βαρκελωνη και δεν αντιμετωπισα κανενα απολυτος προβλημα σε οτι αφορα την ασφαλεια γενικως. Εαν ειστε προσεκτικες με τα πραγματα σας δεν εχετε κανενα προβλημα. Αστυνομια υπαρχει παντου ολες τις ωρες σε ολα τα μερη, σε μουσεια, παρκα, πλατειες...δεν εχετε να φοβηθητε τιποτα απολυτος. Και ετσι ενημερωτικα αυτο που μου εκανε εντυπωση σε ολη την Ισπανια ειναι οτι σε προχωρημενες ωρες δηλαδη μετα τις 2 το πρωι κυκλοφορουσαν πολλα πιτσιρικια (απο 15 εως 18 ετων) αρκετα απο τα οποια ηταν κοριτσια και μου φανηκε παραξενο που πηγαιναν τετοια ωρα μονα τους...οταν στην χωρα μας δεν τολμας να κυκλοφορεις μετα τις 10 το βραδυ...
 

pennyst

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Εγω γυρισα προχθες απο Βαρκελωνη και δεν αντιμετωπισα κανενα απολυτος προβλημα σε οτι αφορα την ασφαλεια γενικως. Εαν ειστε προσεκτικες με τα πραγματα σας δεν εχετε κανενα προβλημα. Αστυνομια υπαρχει παντου ολες τις ωρες σε ολα τα μερη, σε μουσεια, παρκα, πλατειες...δεν εχετε να φοβηθητε τιποτα απολυτος. Και ετσι ενημερωτικα αυτο που μου εκανε εντυπωση σε ολη την Ισπανια ειναι οτι σε προχωρημενες ωρες δηλαδη μετα τις 2 το πρωι κυκλοφορουσαν πολλα πιτσιρικια (απο 15 εως 18 ετων) αρκετα απο τα οποια ηταν κοριτσια και μου φανηκε παραξενο που πηγαιναν τετοια ωρα μονα τους...οταν στην χωρα μας δεν τολμας να κυκλοφορεις μετα τις 10 το βραδυ...
Xαίρομαι πολύ με αυτά που διαβάζω! Εντάξει , ξεαγχώθηκα! Πάμε για να περάσουμε καλά!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom