Ηνωμένο Βασίλειο Εδιμβουργο διαμονη

Tsounim

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπέρα, έχω κλεισει να παω ενα τετραημερο στη Σκωτια τον Ιουλιο. Όσοι έχετε πάει μπορειτε να μου προτεινετε καποιο ξενοδοχειο που μείνατε? Σε λογική τιμη μεχρι 500 ευρω. Θα πάω με τον φιλο μου.Θα προτιμουσα να έχει και πρωινο! Ευχαριστω εκ των προτέρων καλοί μου φιλοι!
Motel one η καλύτερη επιλογή κεντρικότατο ανακαίνιση 2012 πολυ όμορφο !!!!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Μιας και γύρισα εχθές από το Εδιμβούργο, να πω και γω για διαμονή..
Εμεινα στο Motel one Edinburgh Royal.
http://www.motel-one.com/en/hotels/edinburgh/hotel-edinburgh-royal/
(
Υπάρχει και το Motel Edinburgh Princess.)
Oι κρατήσεις (1 βραδιάς και 4) έγιναν μέσω Booking.com για Basic Double room (single use), μήνες πριν, στις £ 59 /νύχτα (~ 80€), χωρίς πρωινό.

Την πρώτη βραδυά, μου δόθηκε δωμάτιο με φεγγίτη...
παθαίνοντας πανικό και νοιώθοντας σαν τους φυλακισμένους στην Canongate, παρακαλώντας τους , ζήτησα αλλαγή, λέγοντας πως στο Booking δεν αναφερόταν ότι δεν υπήρχε κανονικό παράθυρο (τώρα βλέπω ότι αναφέρεται) και επιπλέον ότι θα διανυκτέρευα (μετά το 3'ημερο tour) και άλλες 4 βραδυές, οπότε θα μου ήταν αδύνατο να μείνω σε τέτοιο δωμάτιο.
Τελικά για την πρώτη βραδυά, μου δόθηκε μεν με κανονικό παράθυρο, όμως ήταν στο επόμενο κτίρο (επί της Cocburn st) και ήταν ολόκληρο τουρ-ταλαιπωρία για να φθάσω εκεί (ανέβαινα με το ασανσερ στον 5ο όροφο, προχωρούσα αλλού για να πάρω άλλο ασανσέρ, να κατέβω στον 4ο όροφο και να πάω τελικά στο δωμάτιο).... αφού να φανταστείτε, τσιγάρο για να πάω έξω να κάνω το σκεφθόμουν .

Συμπέρασμα: εάν κλείσετε αυτό το τύπο του δωματίου και ανήκει στην πτέρυγα Cockburn st, πάρτε και κεφτεδάκια για το δρόμο από/προς το δωμάτιο.

Για τις επόμενες διανυκτερεύσεις, μου δόθηκε φυσιολογικό δωμάτιο μεγάλο, με παράθυρο χωρίς ιδιαίτερη θέα (που δεν με πείραζε) και κοντά σε ασανσέρ με την μία.

Εντυπώσεις λοιπές για το χοτέλι:
- η θέση του ξενοδοχείου άψογη! απένατι είναι ο Waverly station και επιπλέον στα 40μ είναι η αφετηρία του λεωφορείου για αεροδρόμιο. προσωπικά το σημείο μου άρεσε και με βόλεψε πολύ για τα περπατήματα στην Παλιά πόλη και στη Νέα.
- ευγενέστατοι
- πεντακάθαρο δωμάτιο, αλλά πάρτε σαπουνάκι μαζί σας. Πετσέτες αλλαζαν κάθε μέρα.
- δεν υπάρχει τηλέφωνο στο δωμάτιο, ούτε ψυγειάκι. Μπρίζες έχουν με το δικό μας σύστημα (πιθανότατα κάποια δωμάτια είναι έτσι και κάποια αλλιώς)
- ο χώρος του πρωινού, που λειτουργεί και ως καθιστικό όλες τις ώρες, είναι πολύ ωραίος, γωνιακός στο ισόγειο με τζαμαρία και θέα. Οχι ιδιαίτερα μεγάλος σε σύγκριση με το πλήθος των δωματίων. Πρωινό, δεν γνωρίζω καθώς δεν το έβαλα (και δεν το μετάνιωσα, γιατί λόγω πολύ καλού καιρού έπαιρνα τον καφέ μου στην High st, στα τραπεζάκια έξω χαζεύοντας και καπνίζοντας)
- η πληρωμή γίνεται με την άφιξή σας (και όχι με την αναχώρηση)
- έχει luggage room (το οποίο με βόλεψε, καθώς άφησα την αποσκευή μου για το ενδιάμεσο διάστημα). Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν επέλεξα Travelodge...
- Front desk 24 ώρες
 

Thalia!!

Member
Μηνύματα
49
Likes
22
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα! Μιας κ ο προορισμός έχει προσδιορίσει, τα εισητηρια έχουν κλειστεί έρχεται το πρόβλημα της διαμονής! Ψάχνουμε κάτι χαμηλού κόστους για 6 άτομα.ψαζνω για airbnb μιας όμως κ δεν έχω ξανά ψάξει κάτι ξανά θα ήθελα να μάθω κατά πόσο είναι αξιόπιστα! Κάθε γνώμη δεκτή
 

Pagi79

Member
Μηνύματα
63
Likes
45
Πότε στην Σκωτία δεν ένιωσα ανασφάλεια, κινουμενος σε λογικά πλαίσια. Το να κλείσεις με airbnb ειναι πολύ ασφαλές. Σαν να κλείνεις με booking. Έχω μείνει σε 3 airbnb. Κανένα πρόβλημα με συναλλαγές.
Υγ: Για φθηνή και καλή διαμονή στην Μεγάλη Βρετανία τσεκαρε και τις αλυσίδες
Travelodge
Premier inn.
 

Thalia!!

Member
Μηνύματα
49
Likes
22
Πότε στην Σκωτία δεν ένιωσα ανασφάλεια, κινουμενος σε λογικά πλαίσια. Το να κλείσεις με airbnb ειναι πολύ ασφαλές. Σαν να κλείνεις με booking. Έχω μείνει σε 3 airbnb. Κανένα πρόβλημα με συναλλαγές.
Υγ: Για φθηνή και καλή διαμονή στην Μεγάλη Βρετανία τσεκαρε και τις αλυσίδες
Travelodge
Premier inn.
Δυστυχώς μου βγάζει κ στα 2 μόνο για δωμάτιο 3 ατόμων...
 

Pagi79

Member
Μηνύματα
63
Likes
45
Για μεταφορά από αεροδρόμιο τσεκαρε
Edinburgh City Private Hire Ltd.
Λεωφορειακι για 6 πολύ φθηνά. Νομίζω 22 λίρες η διαδρομή.

Εμενα το δωμάτιο που σου εστειλα το βγαζει για 6. Τα ξενοδοχεία δεν εχουν δωμάτιο για 6. Αλλά τσεκαρε αντιστοιχα δωμάτια για 6.
 

Georgia85

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας!
Πρόκειται να ταξιδέψουμε 6 άτομα τον Ιανουάριο για Εδιμβούργο. Είμαστε σε αναζήτηση ξενοδοχείου. Το budget μας είναι γύρω στα 350-400 ευρώ / δίκλινο για 4 νύχτες. Η αλήθεια είναι ότι έχουμε μπερδευτεί λίγο γιατί πολλά ξενοδοχεία με καλά σχολια, πάνω από 8.5, κυμαίνονται σε αυτές τις τιμές και δεν ξέρουμε ποιο να διαλέξουμε. Τι να προτιμήσουμε? Κάτι πιο κοντά στην πόλη? Η δεν έχει σημασία δεδομένου το ότι θα έχουμε αυτοκίνητο? Και αν επιλέξουμε μέσα στην πόλη κατά πόσο είναι εύκολο το πάρκινγκ? Γενικά αν έχετε μείνει σε κάποιο συγκεκριμένο ξενοδοχείο και ήσασταν πολύ ευχαριστημένοι, θα με βοηθούσε αν μου αναφέρατε όνομα.. Ευχαριστώ πολύ!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα,

Η ιδανική διαμονή στο Εδιμβούργο είναι στη παλιά πόλη, αλλά είναι απο τις πιο ακριβές περιοχές. Έχεις όμως όλα τα ενδιαφέροντα σημεία σε κοντινή απόσταση με τα πόδια! Αν πάλι μείνετε στα περίχωρα του κέντρου, η δημόσια συγκοινωνία είναι πολύ καλή και το αυτοκίνητο δεν ενδείκνυται για μετακινήσεις μέσα στη πόλη!
Θα μείνετε μόνο στο Εδιμβούργο, αν κατάλαβα σωστά; Αν ναι, τότε το αυτοκίνητο είναι περιττό....
Έχω μείνει σε δύο ξενοδοχεία. To πρώτο είναι αυτό και κινηθήκαμε με τράμ. Το δεύτερο είναι αυτό και κινηθήκαμε με τα πόδια. Το δεύτερο πανάκριβο αλλά πολύ καλό, ενώ το πρώτο πιο φθηνό, πιο μακρυά απο το κέντρο, με στάση τράμ έξω απο το ξενοδοχείο και έχει πολύ στενά δωμάτια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom