"Εθνικά πιάτα" χωρών

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Χτες πήγα ως το Αμύνταιο της Φλώρινας, άφησα τσίπουρο και έφερα πολλά - πολλά μανιτάρια.
Περιμένω εσάς και τις συνταγές σας ...
Επειδη δεν μπορουμε να ερθουμε...ας δωσουμε μια ιδεα....
Αφου τα μανιταρια ειναι αγρια,και κρατανε χυμους και αρωματα της φυσης ....καλο θα ειναι να μη τους ''πειραξεις'' τη γευση(σαλτσα, κρεμα γαλακτος κ/λ/π)...κανε τα σκετα ψητα....και στο τελος αν σου αρεσει βαλε λιγο μπαλσαμικο
Βεβαιωσου βεβαια οτι ειναι βρωσιμα.....δεν ειναι εποχη για πειραματα τωρα !!!:bleh::bleh::bleh:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Γκάνα: Fufu

Παίρνουμε μερικά Kasawa (είδος βολβών) και plantain(άγλυκη μπανάνα), τα βάζουμε στο μεγάλο ξύλινο γουδί (60-70 πόντους ύψος και περίπου 50 πόντους άνοιγμα), ανυψώνουμε το πελώριο γουδοχέρι (μπορεί κι ενάμιση μέτρο με τις δύο σφύρες στις άκρες του και την λαβή στην μέση) και κοπανάμε συστηματικά τα υλικά Όταν πολτοποιηθούν, η foufou είναι έτοιμη (αυτό το λευκό πράγμα στην κάτω πλευρά του πιάτου). Στην συνέχεια φτιάχνουμε την σούπα που μπορεί να είναι ότι τύπου θέλουμε και το συνοδεύουμε με yum(αυτό το πατατόμορφο πράμα που θυμίζει κολοκάσι) ή κρέας. Μια κουταλιά σούπα, μια τσιμπιά foufou και λίγο κρέας... αυτά είναι! Μόλις γίνατε Γκανέζοι!!
 

Attachments

Last edited by a moderator:

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Ταϋλάνδη: Pad Thai

acache.heraldinteractive.com_blogs_entertainment_the_assistant90a88024ac236e6482db048cb8c759e1.jpg


Συνταγές άπειρες στο Ίντερνετ με ένα απλό ψάξιμο. Η σάλτσα του Pad Thai υπάρχει έτοιμη στο Βασιλόπουλο και για τους μερακλήδες που θέλουν να τη φτιάξουν από το μηδέν, πρέπει να βρουν tamarind paste...καλή τους τύχη, είιχα ψάξει όλη την Αθήνα και δεν είχα βρει. Τελικά έφερα από Σιγκαπούρη αλλά ακόμα να τη μαγειρέψω...υγιεινή διατροφή γαρ.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
melanzane alla parmigiana

Καλά, όχι και πολύ έθνικ φαγητό, από τη νότια Ιταλία, αλλά μου άρεσε και είπα να σας το ανεβάσω.

Βάζεις στρώσεις τηγανισμένης μελιτζάνας (εγώ τις ψήνω στο γκριλ), από πάνω στρώσεις μοτσαρέλα, σάλτσα ντομάτας με βασιλικό, επαναλαμβάνεις με άλλη μια στρώση και στην κορυφή μπόλικη παρμεζάνα και το ψήνεις στο φούρνο. Μιαμ!
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Χτες πήγα ως το Αμύνταιο της Φλώρινας, άφησα τσίπουρο και έφερα πολλά - πολλά μανιτάρια.
Περιμένω εσάς και τις συνταγές σας ...
Καλα!
Δοκιμασε τα πρωτα εσυ, και την επαυριο ερχομαστε να μας τραταρεις... :D
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Γκάνα: Fufu

Παίρνουμε μερικά Kasawa (είδος βολβών) και plantain(άγλυκη μπανάνα), τα βάζουμε στο μεγάλο ξύλινο γουδί (60-70 πόντους ύψος και περίπου 50 πόντους άνοιγμα), ανυψώνουμε το πελώριο γουδοχέρι (μπορεί κι ενάμιση μέτρο με τις δύο σφύρες στις άκρες του και την λαβή στην μέση) και κοπανάμε συστηματικά τα υλικά Όταν πολτοποιηθούν, η foufou είναι έτοιμη (αυτό το λευκό πράγμα στην κάτω πλευρά του πιάτου). Στην συνέχεια φτιάχνουμε την σούπα που μπορεί να είναι ότι τύπου θέλουμε και το συνοδεύουμε με yum(αυτό το πατατόμορφο πράμα που θυμίζει κολοκάσι) ή κρέας. Μια κουταλιά σούπα, μια τσιμπιά foufou και λίγο κρέας... αυτά είναι! Μόλις γίνατε Γκανέζοι!!
Καλά εεε??? Πανευκολη συνταγη....θα βρω τα υλικα στο πιτσ-φιτιλι, και το ξυλινο γουδι.......και οταν το φτιαξω....ας μου πει κανεις οτι δεν το τρωει....:D:D
Για μπανανα δεν το συζητω...της Βιαννου ειναι σουπερ !!!
Αντι για Kasawa να βαλω ασκορδουλακους ????:haha::haha::haha:
 
Last edited by a moderator:

gyristroula

Member
Μηνύματα
96
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Καλά, όχι και πολύ έθνικ φαγητό, από τη νότια Ιταλία, αλλά μου άρεσε και είπα να σας το ανεβάσω.

Βάζεις στρώσεις τηγανισμένης μελιτζάνας (εγώ τις ψήνω στο γκριλ), από πάνω στρώσεις μοτσαρέλα, σάλτσα ντομάτας με βασιλικό, επαναλαμβάνεις με άλλη μια στρώση και στην κορυφή μπόλικη παρμεζάνα και το ψήνεις στο φούρνο. Μιαμ!

Έθνικ είναι,και πεντανόστιμο επίσης!Το κάνω συχνά και είναι απο τα αγαπημένα μου!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Γκάνα: Fufu

Παίρνουμε μερικά Kasawa (είδος βολβών) και plantain(άγλυκη μπανάνα), τα βάζουμε στο μεγάλο ξύλινο γουδί (60-70 πόντους ύψος και περίπου 50 πόντους άνοιγμα), ανυψώνουμε το πελώριο γουδοχέρι (μπορεί κι ενάμιση μέτρο με τις δύο σφύρες στις άκρες του και την λαβή στην μέση) και κοπανάμε συστηματικά τα υλικά Όταν πολτοποιηθούν, η foufou είναι έτοιμη (αυτό το λευκό πράγμα στην κάτω πλευρά του πιάτου). Στην συνέχεια φτιάχνουμε την σούπα που μπορεί να είναι ότι τύπου θέλουμε και το συνοδεύουμε με yum(αυτό το πατατόμορφο πράμα που θυμίζει κολοκάσι) ή κρέας. Μια κουταλιά σούπα, μια τσιμπιά foufou και λίγο
κρέας... αυτά είναι! Μόλις γίνατε Γκανέζοι!!

Αχ μπράβο ρε Σπύρο και έψαχνα μια εύκολη, γρήγορη και απλή συνταγή για το μεσημέρι. Πάω σούπερ μάρκετ, το kasawa σε πιο ράφι θα το βρώ:D
 
Last edited by a moderator:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αχ μπράβο ρε Σπύρο και έψαχνα μια εύκολη, γρήγορη και απλή συνταγή για το μεσημέρι. Πάω σούπερ μάρκετ, το kasawa σε πιο ράφι θα το βρώ:D
Δίπλα απο το ραφι που έχουν το plantain :D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλά, όχι και πολύ έθνικ φαγητό, από τη νότια Ιταλία, αλλά μου άρεσε και είπα να σας το ανεβάσω.

Βάζεις στρώσεις τηγανισμένης μελιτζάνας (εγώ τις ψήνω στο γκριλ), από πάνω στρώσεις μοτσαρέλα, σάλτσα ντομάτας με βασιλικό, επαναλαμβάνεις με άλλη μια στρώση και στην κορυφή μπόλικη παρμεζάνα και το ψήνεις στο φούρνο. Μιαμ!
Ιταλικο ειναι αυτο?Εγω στο ξεκαρφωτο το μαγειρευω συχνα πυκνα.
Βαζω και μπεικον .
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ισπανία: Παέγια


Η παέγια είναι ένα παραδοσιακό ισπανικό φαγητόπου «εκμεταλλεύεται» με πολύ εντυπωσιακό τρόπο διάφορα περισσεύματα, όπως κοτόπουλο ή θαλασσινά.
Φτιάχνεται με ρύζι, γαρίδες, όστρακα, λουκάνικα τσορίθο, κοτόπουλο και νοστιμίζεται κυρίως με σαφράν.
Επειδή στην τεχνική της μοιάζει με το τηγάνισμα σε γουόκ, προϋπόθεση για να τη φτιάξουμε εύκολα,είναι να έχουμε καθαρίσει, πλύνει και προετοιμάσει όλα τα υλικά από το πρωί. Η παέγια χρειάζεται συνεχή παρακολούθηση, κι έτσι δύσκολα μπορούμε να ετοιμάζουμε ταυτόχρονα και κάτι άλλο.
Μπορούμε όμως, αν θέλουμε, να τη μαγειρέψουμε από την αρχή ώς το τέλος έως 3 ώρες πριν και να τη διατηρήσουμε στο φούρνο. Τη ζεσταίνουμε για λίγα λεπτά πριν από το σερβίρισμα.

πηγή: Καθημερινή-γαστρονόμος (υπάρχει και η συνταγή)
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.754
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom