"Εθνικά πιάτα" χωρών

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Να προτείνω κι εγώ μια παραδοσιακή (ethnic) συνταγή?
Η πρότασή μου λοιπόν είναι: Ελληνική ΦΑΣΟΛΑΔΑ !!!!!!!

Ιδού η συνταγή, όπως τη βρήκα τυχαία από ένα site και η σχετική φωτό...
Υλικά:

500 γρ. φασόλια χοντρά
2 καρότα κομμένα ροδέλες
2 κρεμμύδια ψιλοκομμένα
4 κλωνάρια σέλινο
2 ντομάτες τριμμένες
1 πράσινη πιπεριά κομμένη σε ροδέλες
1 κουτάλι της σούπας ντοματοπολτός
1 φλιτζάνι του τσαγιού ελαιόλαδο
1 κουταλάκι του γλυκού μπούκοβο προαιρετικά
αλάτι και πιπέρι


Οδηγίες:


Η παρασκευή αυτού του πιάτου αρχίζει το προηγούμενο βράδυ, αφού πρέπει να μουλιάσουμε τα φασόλια σε νερό για μια νύχτα ολόκληρη. Τα στραγγίζουμε και τα βράζουμε για 30 λεπτά περίπου, ίσα-ίσα να πάρουν μια βράση. Τα στραγγίζουμε και πάλι. Ετοιμάζουμε μια βάση από τα λαχανικά μας (όλα πλυμένα και κομμένα σε μέγεθος της αρεσκείας μας): αφήνουμε το λάδι να ζεσταθεί, τσιγαρίζουμε το κρεμμύδι και έπειτα τα λαχανικά για 5 λεπτά περίπου. Προσθέτουμε τον τοματοπολτό και τα φασόλια και περιχύνουμε με 2 λίτρα νερό ζεστό. Αφήνουμε τα υλικά να μαλακώσουν για περίπου 30 λεπτά. Προς το τέλος προσθέτουμε το αλάτι, το πιπέρι και το μπούκοβο.
 

Attachments

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κεντρική Αφρική
Να προτείνω κι εγώ μια παραδοσιακή (ethnic) συνταγή?
Η πρότασή μου λοιπόν είναι: Ελληνική ΦΑΣΟΛΑΔΑ !!!!!!!
Χαχαχα, έθνικ ξε-έθνικ πάντως είναι πολύ καλή ιδέα, αν ποτέ βάλει κρύο.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα πέντε σημεία της Γης
Άρτι αφιχθείσα από Βενετία, έφαγα σε μια φοβερή τρατορία Σπαγκέτι σε μελάνι σουπιάς και παρά το κατάμαυρο πιάτο που προσγειώθηκε στο τραπέζι, το έκανα μια χαψιά.
Έχω την αίσθηση πως το μαγειρεύουν και στην Ελλάδα σε κάποιες περιοχές, με διαφορετικό ωστόσο τρόπο.
Εδώ βάζουμε ντομάτα, στην Ιταλία νομίζω πως όχι. Σοτάρισμα στις σουπιές με λαδάκι, κρεμμυδάκι και σκορδάκι και τα μακαρόνια βράσιμο στο μελάνι τους.
Μοναδικό!:clap:
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρος
Οι "μικρές Γαλλιδούλες" στην Πορτογαλία- Francesinhes
Αν και αυτό που απήλαυσα στην Πορτογαλία ήταν τα άπειρα πιάτα με μπακαλιάρο, αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το Francesihnes, δηλαδή οι "μικρές Γαλλίδες". Εντύπωση δεν μου έκανε τόσο για την γεύση του (δεν ξετρελάθηκα κιόλας) όσο για το όνομα του (!) και για το πόσο "βρώμικο" είναι-τα δικά μας δεν πιάνουν τίποτα μπροστά σ'αυτό.Επιπλέον είναι κάτι σαν το fast food τους, ιδίως στο Πόρτο που μικρά μαγαζάκια που το έφτιαχναν ξεπετάγονταν από παντού! Πατάτες τηγανιτές στον πάτο, μία φέτα ψωμί πάνω τους, από πάνω ένα σωρό τηγανισμένα κρεατικά: μπέικον, ζαμπόν, λουκάνικα, κομματάκια μπριζόλας, άλλη μια φέτα ψωμί από πάνω με λιωμένο τυρί να ρέει άφθονο και όλα αυτά βουτηγμένα σε μία σάλτσα ντομάτας με μπύρα (αν θυμάμαι καλά το δεύτερο συστατικό)

υ.γ. η φώτο δεν είναι δικιά μου, την βρήκα στο διαδίκτυο..προς αποφυγήν παρεξηγήσεων!
 

Attachments

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Λίβανος (και άλλες αραβικές χώρες): ΦΑΛΑΦΕΛ

Το δοκιμάσαμε και σας το προτείνουμε. :clap: Όσοι έχετε ταξιδέψει Λίβανο- Αίγυπτο, ή έχετε φάει στα "βρώμικα" του Άμστερνταμ ξέρετε. Πολύ καλό, και μπορεί να γίνει με υλικά από σούπερ μάρκετ

συνταγή:
Nosy-Νοστιμιές: Φαλάφελ (Λιβανέζικοι ρεβυθοκεφτέδες)
 

Attachments

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Οι "μικρές Γαλλιδούλες" στην Πορτογαλία- Francesinhes
Αν και αυτό που απήλαυσα στην Πορτογαλία ήταν τα άπειρα πιάτα με μπακαλιάρο, αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το Francesihnes, δηλαδή οι "μικρές Γαλλίδες". Εντύπωση δεν μου έκανε τόσο για την γεύση του (δεν ξετρελάθηκα κιόλας) όσο για το όνομα του (!) και για το πόσο "βρώμικο" είναι-τα δικά μας δεν πιάνουν τίποτα μπροστά σ'αυτό.Επιπλέον είναι κάτι σαν το fast food τους, ιδίως στο Πόρτο που μικρά μαγαζάκια που το έφτιαχναν ξεπετάγονταν από παντού! Πατάτες τηγανιτές στον πάτο, μία φέτα ψωμί πάνω τους, από πάνω ένα σωρό τηγανισμένα κρεατικά: μπέικον, ζαμπόν, λουκάνικα, κομματάκια μπριζόλας, άλλη μια φέτα ψωμί από πάνω με λιωμένο τυρί να ρέει άφθονο και όλα αυτά βουτηγμένα σε μία σάλτσα ντομάτας με μπύρα (αν θυμάμαι καλά το δεύτερο συστατικό)

υ.γ. η φώτο δεν είναι δικιά μου, την βρήκα στο διαδίκτυο..προς αποφυγήν παρεξηγήσεων!
amanta μπύρα εσύ..;;;κρασί κόκκινο tinto στα ταβερνάκια του
Πόρτο με τηγανιτό μπακαλιάρο
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρος
amanta μπύρα εσύ..;;;κρασί κόκκινο tinto στα ταβερνάκια του
Πόρτο με τηγανιτό μπακαλιάρο
Αχ...με το tinto και τα μπακαλιαράκια πέρασα δυο μέρες μη νηφαλιότητας στα φοιτητικά στέκια της Coimbra...οπότε οι αναμνήσεις ήταν λίγο θολές για να τις παραθέσω εδώ!Οι γαλλιδούλες και η μπύρα πάντως δεν πιάναν μία μπροστά τους:D
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
να δωσω και γω μια συνταγη απο την Αμερικη
Μου εχει γινει εμμονη! Δοκιμαστε την ,μιας και ειναι η εποχη της κολοκυθας
ΚΟΛΟΚΥΘΟΣΟΥΠΑ
1,5 κιλο γλυκια κολοκυθα (ξεφλουδισμενη και κομμενη σε κυβους)
1 κρεμμυδι ψιλοκομμενο
50 γρ. Βουτηρο
2 σκελιδες σκορδο
1 λιτρο ζωμο κοτοπουλο

1 λιτρο νερο
2 κουταλιες κρεμ φρες
μια πρεζα μοσχοκαρυδο
μια πρεζα κανελα
ενα μικρο κουταλακι ζαχαρη
1 κουταλια ελαιολαδο
2 κουταλιες σιροπι σφενδαμου
αλατοπιπερο
(προαιρετικα κρουτον )

Σε μετρια φωτια μαγειρευουμε το κρεμμυδι και το σκορδο προσθετοντας το βουτηρο αφηνοντας το λιγο να καψει. Μετα απο 5 λεπτα ριχνουμε το σκορδο και ανακατευουμε . Οταν το κρεμμυδι γινει ελαφρως καφε , προσθετουμε την κολοκυθα τον ζωμο και μισο λιτρο νερο ζεστο. Απο την στιγμη που θα παρει βραση χρειαζεται 20-30 λεπτα βρασιμο. Αλατοπιπερωνουμε και ριχνουμε 2 κουταλιες σιροπι σφενδαμου. Ανακατευουμε και το βγαζουμε απο την φωτια.
Αν την θελουμε πιο καυτερη βαζουμε λιγο καρρυ
Παιρνουμε το μπλεντερ και ριχουμε μεσα σε δοσεις την σουπα στραγγιζοντας το περιττο νερο προσθετοντας την κρεμ φρες και το αποτελεσμα το τοποθετουμε σε μια αλλη κατσαρολα.
Σερβιρεται ζεστη μαζι με τα κρουτον και τριμμενη παρμεζανα


Για τα κρουτον:
Προθερμαινουμε στους 180 βαθμους. Βαζουμε το ψιλοκομμενο ψωμι σε ενα ριχο ταψι και πασπαλιζουμε με μοσχοκαρυδο, κανελα και ζαχαρη. Τελος ριχνουμε λιγο ελαιολαδο και ψηνουμε για 7 λεπτα
aimage.shutterstock.com_display_pic_with_logo_80575_80575_11744d4c09534cde6a8430ca986eaf577872.jpg
 

Pokahontas

Member
Μηνύματα
40
Likes
6
ΜΠΟΡΣ ρωσικη κοκκκινη σουπα με μοσχαρι.

1 κιλο μοσχαρι
λιγο λαχανο
3-4 μεσεες πατατες
ενα μεγαλο καροτο
δυο πιπεριες πρασινες
3-4 παντζαρια (αν ειναι μικρα)
ντοματα (η ντοματοπελτε)
κρεμιδι (δυο)
αλατι πιπερι

Μοσχαρι κομμενο σε μεριδες βαζουμε σε μια κατσαρολα, το σκεπαζουμε με νερο. Βραζουμε περιπου για μια ωρα σε σιγανη φωτια. Ψιλοκοβουμε το λαχανο, καροτο, πιπερια, πατζαρι και κρεμιδι. Ενα κρεμιδι ολοκληρο βαζουμε απο την αρχη στη κατσαρολα μαζι με το κρεας, θα το βγαλουμε ομως μετα απο μια ωρα.
Οπως ειπα βραζουμε το κρεας μια ωρα, μετα προσθετουμε την πατατα κομμενη σε κυβακια, το παντζαρι. Παραλλιλα τσιγαριζουμε το κρεμιδι και καροτο σε ελεολαδο, μολις θα παρουν ωραιο χρομα τα αδειαζουμε στην κατσαρολα μας. Θα προσθεσουμε και την πιπερια. Βαζουμε αλατι και πιπερι, την ντοματα (στον τριφτη η ντοματοπελτε). Βραζουμε ολα μαζι για ακομα μιση ωρα, μολις δουμε οτι η πατατα ειναι καλα βρασμενη προσθετουμε και το λαχανο. Αλλα 10 λεπτα και η σουπα σας ειναι ετοιμη.

Σερβιρουμε με μια κουταλια γιαουρτιου στη μεση του πιατου σας. Αν θελετε ψιλοκοβετε και μαιδανο στο τελος. Καλη ορεξη!!!!!!!!!!
 

Attachments

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία [√]
Κοτόπουλο με Ουίσκι (διεθνής κουζίνα)

Αγοράζετε ενα κοτόπουλο 1200 γρ. και ενα μπουκάλι Ουίσκι.
Προβλέψτε, αλάτι, πιπέρι,ελαιόλαδο και μπείκον σε λωρίδες.
Για καλό και για κακό βεβαιωθήτε οτι εχετε και ενα βάζο μαγιονέζα.
Τυλίξτε το κοτόπουλο με τις λωρίδες, αλατοπιπερώστε, και ρίξτε μία υποψία
ελαιόλαδου. Προθερμάνετε τον φούρνο σε μεσαία θερμοκρασία, (220 βαθμοί ή θερμοστάτης στο 5 ) για 10 λεπτά.
Σερβιριστήτε ενα ποτήρι Ουισκι και πιειτε το.
Βάλτε το κοτόπουλο στον φούρνο αφου πρώτα το τοποθετήσετε σε καταλληλο σκευος.
Βάλτε και πιειτε ακόμα ενα ποτήρι Ουισκι. Επαναλάβατε αυτο το βήμα αλλες δυο φορές.
Μετά απο ένα τέπαρτο φουρνίστε το ανοιγμα για να επιγλέψετε το κλείσειμο του ψοτόπουλου.
Λιάστε ξανά το ουικάλι του Μπίσκη και καπιατήτε μια καλή λουγία.
Μετά απο ενα κετα.. οχι πέταρτο της ώρας, αργότερα τελος πάτνων, κλιτρίστε μέχρι τον μπούρνο, ανοίφτε την χόρτα, ξεγυρνίστε, απαναδονήστε, βάλτε τελος παντων το φωτόπουλο απ την αλλη καφήστε σε μια λωκοκαλέκρα και καβετάστε κανα' δυό φατήρια κίσκη αμόκα. Νυστε, λυστε ψηστε το κουφόλουπο για μιση φώρα ακόμα .
3 λοτήρια αρφότερα ....ζαμέψτε το γατόπουλο απο χαμω, (επεσε το μακαλισμένο), καφαρίστε το, και γάλτε το σε μιάτο.
Φτάτε τα κούτρα σας απο το νέσιμο στο κάτωμα απ τα γάδια που μυθικαν στα κλαπάκια της μουζινας.
Μην αποχειραθητε να κησωθειτε, μια κου ειμαστε εδω μάτω απομελειώστε το δουκάλι του ρίσκι.
Αργόμπερα σαρθήτε ως το κρεμάτι και κοιθωμητε ως το χρωι.
Την επομενη μέρα , παρτε ενα αλκα σελτζερ. Πηγαινετε να φάτε κρύο kοτόπουλο με μαγιονεζα και καθαρίστε το μπο****λο που δημιουργήσατε στην κουζινα.
:haha:
Την αλλη βδομάδα θα δοκιμασουμε την Κρητικη συνταγη :Κατσικακι με τσικουδια!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom