Ειναι ΟΚ το Booking.com?

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ρε παιδιά, επειδή πρότεινα στην ξαδέλφη μου μια πολύ καλή προσφορά που βρήκα στο Booking.com για ένα ξενοδοχείο στη Ρώμη και επειδή δεν έχω ξανακλείσει από Internet, είναι αξιόπιστο το site για να εμπιστευτείς τα στοιχεία της κάρτας σου. Επίσης, θα προβούν στην κράτηση ή θα γίνει σωστά η κράτηση ή θα πάει και δεν θα υπάρχει τίποτα?
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Απ'το booking.com κλεινω hotel τα τελευταια χρονια χωρις κανενα προβλημα.Τον αριθμο της καρτας τον δινεις σαν εγγυηση γιατι αν δεν παρουσιαστεις και δεν εχεις ακυρωσει θα πρεπει να χρεωθεις.Οταν πας στο hotel επιλεγεις πως θα πληρωσεις,μετρητα ή με καρτα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Είναι απόλυτα αξιόπιστο, το χρησιμοποιεί πάρα πολύς κόσμος. Εγώ το χρησιμοποίησα τελευταία φορά πριν 10 μέρες όταν έκλεισα ξενοδοχείο για το Παρίσι που πήγα.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, κάνεις την κράτηση και τη βρίσκει το ξενοδοχείο όταν πας.
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ωραία, μου έφυγε ένα βάρος. Ευχαριστώ, παιδιά!!!!!!!!!!
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Τα Χριστουγεννα που πηγα Μπανσκο ειχα κλεισει μεσω booking.com
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Απ'το booking.com κλεινω hotel τα τελευταια χρονια χωρις κανενα προβλημα.Τον αριθμο της καρτας τον δινεις σαν εγγυηση γιατι αν δεν παρουσιαστεις και δεν εχεις ακυρωσει θα πρεπει να χρεωθεις.Οταν πας στο hotel επιλεγεις πως θα πληρωσεις,μετρητα ή με καρτα.
Δηλαδη Dk δεν σου χρεωνουν ουτε την πρωτη νυχτα απο την καρτα?Καθαρα για επιβεβαιωση στοιχειων και για τυχον μη παρουσιασης το κανουνε?
Εγω που εχω προπληρωμενη καρτα μπορω να κανω κρατηση?
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις προπληρωμενη καρτα.Η διαδικασια ειναι μια,δινεις τον αριθμο καρτας σαν εγγυηση για να πληρωθουν οταν δεν παρουσιαστεις και δεν εχεις κανει ακυρωση πριν.Αν πας,τη μερα που φευγεις πρεπει να ξοφλησεις το λογαριασμο σου με μετρητα ή με οποιαδηποτε πιστωτικη καρτα θελεις εσυ(δεν ειναι αναγκη να δωσεις την ιδια,που εκανες την κρατηση).
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Προπληρωμενη καρτα ειναι οπως η πιστωτικη για αγορες μεσω ιντερνετ κλπ. απλα πας στην τραπεζα και τη 'φορτωνεις' οσο θες,δεν εχει συνδρομη,θες βαζεις 100Ε, θες 300 μεχρι 3000Ε.Δινεις στην τραπεζα το ποσο που θες και σου το φορτωνουν στην καρτα χωρις περιττα εξοδα μονο 2Ε καθε φορα που βαζεις χρηματα!εγω εχω της τραπεζα Κυπρου χωρις να εχω λογαριασμο εκει!Δηλαδη και να τη χασω, θα χασω μονο οσα λεφτα εχω μεσα!
Την εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες για αγορες μεσω ιντερνετ, ακομη και βενζινη εβαλα μια-δυο φορες αλλα δεν ξερω αν γινεται το ιδιο και για κρατησεις ξενοδοχειων γι' αυτο ρωταω!
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Θα πρεπει να ειναι visa ή mastercard για να γινει η κρατηση.Δεν θυμαμαι για diners και american express αν δεχονται αλλα νομιζω πως ναι.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η διαδικασία πάντως είναι ακριβώς όπως την περιγράφει ο Δημήτρης. Η κάρτα χρησιμοποιείται μόνο για εγγύηση. Όταν τελειώσει η διαμονή πληρώνεις με όποιο τρόπο θέλεις.
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Θα πρεπει να ειναι visa ή mastercard για να γινει η κρατηση.
Το σημα visa το εχει πανω δεν ξερω ομως αν κανει για κρατησεις ξενοδοχειων, δηλαδη αν εγω εχω κανει κρατηση για ενα δωματιο για 4 βραδια π.χ 200Ε , με ποσα χρηματα πρεπει να ειναι 'φορτωμενη' η καρτα μου, με 200 ή τους αρκει το ποσο της πρωτης βραδιας,δηλαδη στην προκειμενη περιπτωση 50?
Μαλλον θα παω καποια στιγμη στην τραπεζα να ρωτησω!

Η καρτα ειναι η http://www.prepaidcards.gr/
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
doug εγώ προσπάθησα να χρησιμοποιήσω τη Debit μου για την κράτηση του διαμερίσματος στη Ρώμη που θα πάω τον Μάρτη και ενώ στην αρχή μου είπαν τηλεφωνικώς ότι δεν υπάρχει πρόβλημα μετά με ειδοποιήσαν ότι δεν γίνεται με αυτή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.430
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom