Βιετνάμ Εισιτήρια για Βιετνάμ

mpampiscap

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Βρήκα εισητηρια για Πάσχα του 2024 Αθήνα-Χο Τσι Μιν 630€ με Scoot.
Παίζει να τα βρω φθηνότερα αν περιμένω?
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
δική μου πρόταση είναι κλείστα, πριν 2 μήνες τα έκλεισα με επιστροφή όμως από Hanoi και ήταν 1730€ για 3 άτομα(2 ενήλικες ,1 παιδί) περίπου 575€ το άτομο χωρίς παραδοτέα βαλίτσα, πιστεύω ότι την περίοδο που είναι κλειστά τα σχολεία Πάσχα κτλ δεν θα πέσει η τιμή.
Άλλοι όμως συμφορουμίτες λένε ότι πιθανότατα θα βρεις και καλύτερη τιμή αλλά και σε καλύτερη αεροπορική εταιρία.
 

mpampiscap

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
δική μου πρόταση είναι κλείστα, πριν 2 μήνες τα έκλεισα με επιστροφή όμως από Hanoi και ήταν 1730€ για 3 άτομα(2 ενήλικες ,1 παιδί) περίπου 575€ το άτομο χωρίς παραδοτέα βαλίτσα, πιστεύω ότι την περίοδο που είναι κλειστά τα σχολεία Πάσχα κτλ δεν θα πέσει η τιμή.
Άλλοι όμως συμφορουμίτες λένε ότι πιθανότατα θα βρεις και καλύτερη τιμή αλλά και σε καλύτερη αεροπορική εταιρία.
Και σεις με Scoot κλείσατε?
 

fmihos

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου @mpampiscap , είθισται η Scoot να βγάζει τρελλά offers απο τα μέσα του Αυγούστου μεχρι το Σεπτέμβρη. Την παρακολουθώ χρόνια και έχω κλείσει μερικές χρονιές σε αυτο το διάστημα του Αυγούστου. BTW κοιτάζω και εγώ για το Πάσχα 2024 για Βιετνάμ....Ένα ταξίδι που ακυρώθηκε το 2020 ελέω covid-19...
 

mpampiscap

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου @mpampiscap , είθισται η Scoot να βγάζει τρελλά offers απο τα μέσα του Αυγούστου μεχρι το Σεπτέμβρη. Την παρακολουθώ χρόνια και έχω κλείσει μερικές χρονιές σε αυτο το διάστημα του Αυγούστου. BTW κοιτάζω και εγώ για το Πάσχα 2024 για Βιετνάμ....Ένα ταξίδι που ακυρώθηκε το 2020 ελέω covid-19...
Τα 630€ θεωρούνται τρελή προσφορά?
 

fmihos

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Εδώ και 2 μήνες που παρακολουθώ τις τιμές τους (SCOOT) για το Πάσχα 2024 εκεί παίζουν (ήταν -50 ευρώ περίπου πριν κάνα 2μηνο)....Απλά όπως ανέφερα παραπάνω, δίχως να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, εγώ θα περιμένω μέχρι τέλη Αυγούστου να δω μήπως και βγάλουν καμιά προσφορά.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου @mpampiscap , είθισται η Scoot να βγάζει τρελλά offers απο τα μέσα του Αυγούστου μεχρι το Σεπτέμβρη. Την παρακολουθώ χρόνια και έχω κλείσει μερικές χρονιές σε αυτο το διάστημα του Αυγούστου. BTW κοιτάζω και εγώ για το Πάσχα 2024 για Βιετνάμ....Ένα ταξίδι που ακυρώθηκε το 2020 ελέω covid-19...
Ισχύει για την προ covid εποχή .Δεν γνωρίζουμε αν θα υπάρξει και τώρα αντίστοιχη πολιτική. Ήδη οι τιμές της είναι αυξημένες κατά πολύ. Τα ίδια ακριβώς εισιτήρια τα είχα κλεισει προ covid 1200€ ενώ τώρα 1730€ είχε και κουπόνια προσφορές κτλ τώρα δεν έχει κάτι τέτοιο.
Για ένα άτομο το ρίσκο δεν είναι μεγάλο να περιμένει, το πολύ πολύ να αυξομειωθεί 50-100 . Για παραπάνω όμως άτομα είναι μεγάλη η διαφορά αν αυξηθούν.

Και σεις με Scoot κλείσατε?
ναι με scoot
 

fmihos

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Ισχύει για την προ covid εποχή .Δεν γνωρίζουμε αν θα υπάρξει και τώρα αντίστοιχη πολιτική. Ήδη οι τιμές της είναι αυξημένες κατά πολύ. Τα ίδια ακριβώς εισιτήρια τα είχα κλεισει προ covid 1200€ ενώ τώρα 1730€ είχε και κουπόνια προσφορές κτλ τώρα δεν έχει κάτι τέτοιο.
Για ένα άτομο το ρίσκο δεν είναι μεγάλο να περιμένει, το πολύ πολύ να αυξομειωθεί 50-100 . Για παραπάνω όμως άτομα είναι μεγάλη η διαφορά αν αυξηθούν.
Ισχύει όντως αυτό που αναφέρεις για την προ covid εποχή....Θυμάμαι σε τι τιμή τα είχα κλείσει και κλαίω ... Σε κάθε περίπτωση πάντως, ανά διαστήματα βγάζουν κάποιες προσφορές στη scoot που έχουν ενδιαφέρον....Το παρακολουθώ
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Ισχύει όντως αυτό που αναφέρεις για την προ covid εποχή....Θυμάμαι σε τι τιμή τα είχα κλείσει και κλαίω ... Σε κάθε περίπτωση πάντως, ανά διαστήματα βγάζουν κάποιες προσφορές στη scoot που έχουν ενδιαφέρον....Το παρακολουθώ
πόσο τα είχες κλείσει? το καλό με την Scoot είναι ότι πήραμε τα λεφτά μας πίσω άμεσα και χωρίς μα μου σου του....... παρόλο που είναι Lowcost εταιρία σε αυτό το θέμα η εξυπηρέτηση ήταν πολύ high....
τώρα όσον αφορά το ταξίδι θα δούμε πρώτη φορά θα ταξιδέψω μαζί τους.
η vietjetair πχ που είχα κλείσει εσωτερικές μου έδωσε ένα voucher για ένα έτος.. τους εξηγούσα ότι δεν υπάρχει τρόπος να έρθω στην χώρα σας άρα μου είναι άχρηστο το voucher αλλά δεν καταλάβαιναν τίποτα
 

fmihos

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
πόσο τα είχες κλείσει? το καλό με την Scoot είναι ότι πήραμε τα λεφτά μας πίσω άμεσα και χωρίς μα μου σου του....... παρόλο που είναι Lowcost εταιρία σε αυτό το θέμα η εξυπηρέτηση ήταν πολύ high....
τώρα όσον αφορά το ταξίδι θα δούμε πρώτη φορά θα ταξιδέψω μαζί τους.
η vietjetair πχ που είχα κλείσει εσωτερικές μου έδωσε ένα voucher για ένα έτος.. τους εξηγούσα ότι δεν υπάρχει τρόπος να έρθω στην χώρα σας άρα μου είναι άχρηστο το voucher αλλά δεν καταλάβαιναν τίποτα
345 ευρώ / άτομο. Τα είχα κλείσει τέλη Αυγούστου 2019...αλλά θεωρώ ότι δεν έχει νόημα πλέον να συγκρίνουμε τιμές με εκείνες τις χρονιές.
Η scoot ειναι πολύ τίμια εταιρία, για low cost εταιρία. Και εγώ δεν ταλαιπωρήθηκα στο refund. Θα συμφωνήσω οτι για τις εσωτερικές πτήσεις που είχα κλείσει με την Vietnam Airlines...με ταλαιπωρήσαν λίγο ΑΛΛΑ τα πήρα τα χρήματά μου πίσω.
Σχετικά με τη Scoot, εχω κανει 2 9ώρα ταξίδια Σιγκαπούρη - Μελβούρνη....και έχω να το λέω ότι οι πτήσεις ήταν άνετες, η εξυπηρέτηση άψογη...και για αυτό το λόγο την ψάχνω συνεχώς για ταξίδι στην Ασία.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.128
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
345 ευρώ / άτομο. Τα είχα κλείσει τέλη Αυγούστου 2019...αλλά θεωρώ ότι δεν έχει νόημα πλέον να συγκρίνουμε τιμές με εκείνες τις χρονιές.
Η scoot ειναι πολύ τίμια εταιρία, για low cost εταιρία. Και εγώ δεν ταλαιπωρήθηκα στο refund. Θα συμφωνήσω οτι για τις εσωτερικές πτήσεις που είχα κλείσει με την Vietnam Airlines...με ταλαιπωρήσαν λίγο ΑΛΛΑ τα πήρα τα χρήματά μου πίσω.
Σχετικά με τη Scoot, εχω κανει 2 9ώρα ταξίδια Σιγκαπούρη - Μελβούρνη....και έχω να το λέω ότι οι πτήσεις ήταν άνετες, η εξυπηρέτηση άψογη...και για αυτό το λόγο την ψάχνω συνεχώς για ταξίδι στην Ασία.
Και εγώ τέλη Αυγούστου 2019 με 340. Θα τα θυμόμαστε και θα κλαίμε. Τουλάχιστον βγαίνει τίποτα πιο οικονομικό με μιλια αλλιώς χρυσά τα αεροπορικά ακόμη και με scoot.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Παρακολουθώ από πρώτες μέρες του Μαίου ( κάθε μέρα) τα εισιτήρια για τις χώρες Βιετνάμ , Φιλιππίνες και γενικά αν έβρισκα προσφορά προς τα εκεί (τύπου Μαλαισία ή σε άλλες διπλανές χώρες) για τις αρχές Ιανουαρίου αλλά μέχρι 4-5 Ιανουαρίου να είναι η αναχώρηση. Η μοναδική προσφορά που βρήκα ήταν πριν 1 βδομάδα μέσω τρίτων site ( βλ. gotogate κλπ) το Αθήνα-Μανίλα-Αθήνα 3-16 Ιανουαρίου 620€ με AirChina , πτήσεις που δεν τις δίνει το επίσημο site της AirChina. Χτες όπως κάθε μέρα μπήκα να κοιτάξω εισιτήρια και αγόρασα από το επίσημο site της Scoot το Αθήνα- Χο Τσι Μιν- Αθήνα με αναχώρηση 3 Ιανουαρίου 550€. Δεν περίμενα κάτι γιατί μέχρι προχτές τα έβρισκα με 900+ ευρώ έχω ανεβάσει και σε άλλο θέμα σχετικό screenshot.
Θα μπορούσα κάλλιστα να περιμένω για τέλη Αυγούστου γιατί μόλις πέρυσι έκλεισα 450€ το Αθήνα-Μπανγκόκ και το Κραμπί-Αθήνα στις 29.08.2022 για ταξίδι με αναχώρηση 17.01.2023, αλλά δεν είχα άλλη υπομονή να ψάχνω.

Δεν υπάρχει σίγουρος προορισμός!
Κοιτάω πολλούς και διάφορες ημερομηνίες αλλά ορίστε ένα παράδειγμα : View attachment 432484 View attachment 432485
Ιδού και τι έβρισκα μέσα Ιουνίου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom