Αυστρία Εκδρομή από Βιέννη

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ναι Μπρατισλάβα πήγαινε. Και όμορφη πόλη, και πολύ κοντά(1 ώρα με το τρένο) και πολύ φτηνό το εισιτήριο για να πας. Για Γκρατς δεν ξέρω αλλά το Λιντς δεν είναι και η καλύτερη πόλη για επίσκεψη. Μπορείς ακόμη να πας και στο Κρεμς(http://en.wikipedia.org/wiki/Krems_an_der_Donau).
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μπορεις να πας στο Melk το οποιο εχει ενα εντυπωσιακοτατο μπαροκ μοναστηρι:
Melk - Wikipedia, the free encyclopedia
και Welcome to Melk
και ενα καστρο: Renaissanceschloss Schallaburg — content
Η περιοχη αυτη εχει μια τελειως διαφορετικη γεωφυσιολογια απο την υπολοιπη Αυστρια: Δεν εχει ψηλα βουνα αλλα χαμηλους λοφους διπλα στον Δουναβη.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
εγω ψηφιζω μπρατισλαβα!!καθολου "φτωχος συγγενης" δεν ειναι!απλα ειναι μια πολη διαφορετικη, αρκετα χρονια πισω απο την βιεννη και "υπο κατασκευη", οπως θα διαπιστωσεις και μονος σου!ειναι πολυ κοντα, πολυ φθηνο το εισιτηριο και δεν θα ταλαιπωρηθεις καθολου!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εννοείτε Μπρατισλάβα... όχι μόνο για την υπέροχη παλιά πόλη αλλά και για να ανεβείτε στο κάστρο και να απολαύσετε την θέα προς την Petrzalka... εκεί θα καταλάβετε τι σημαίνει σοσιαλιστικός ρεαλισμός...
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
παιδια σας ευχαριστω ολους για τις χρησιμες συμβουλες σας!θα τις τσεκαρω και αναλογως θα πραξω.ειμαι νεο μελος και ξεκινησα να ταξιδευω εξωτερικο απο τα χριστουγεννα του 2008.εχω βοηθηθει πολυ απο το φορουμ στα ταξιδια μου και ειμαι πολυ ενθουσιασμενος απο την ανταποκριση σας.να στε καλα και καλα ταξιδια!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Μπρτισλαβα και απο εμενα....εχω κανει τη διαδρομη αξιζει να πας με καταμαραν απο τη πλατεια Σουηδιας στα 36 ευρω το ατομο βλεπεις το Δουναβη η διαδρομη ειναι απαιχτη και διαρκει 1,5 ωρα
Στο γυρισμο επελεξα το τραίνο πιο οικονομικο αλλα ειδα και την υπαιθρο που πραγματικα αξιζει......
Η παλια πολη της Μπρατισλαβας ειναι πολυ ομορφη αλλα σε μια μερα θα τα δεις ολα...
Μπορεις να παρεις και το τρενακι στα 10 ευρω για να κανεις ξεναγηση στη πολη και ανεβαινει μεχρι το καστρο....η ξενεγηση στην αγγλικη και γερμανικη γλωσσα κατα βουληση....
Τωρα δεν τιθεται θεμα συγκρισης Βιεννη με Μπρατισλαβα....

Το Γκρατς ειναι απλα μια τουριστικη περιοχη με πολλες κρασοταβερνες αλλα τιποτα ιδιαιτερο....
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
ενταξει μαλλον με πεισατε για μπρατισλαβα!καταμαραν δεν παιζει χειμωνα οποτε θα παω με τραινο.rethimno τρενακι που κανει ξεναγηση μεσα στη πολη?εγω για λεωφορεια ξερω που κανουν ξεναγησεις.ωραιο θα ειναι παντως!κατι το ιδιαιτερο μεσα στη πολη εχεις κανεις να μου προτεινει?
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Mήπως έχεις κάτι μπερδέψει...
Είναι προφανές ότι μπερδεύτηκε με το Grinzing, που είναι πάρα πολύ κοντά στη Βιέννη και για μένα έχει κάποιες πάρα πολύ ωραίες ταβέρνες.
Φυσικά ένα απογευματάκι προς βραδάκι αρκεί.
 

Kamarado

Member
Μηνύματα
38
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία σου έρχομαι......
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Καλησπερα κι απο εμενα,
εγω δυστυχως βρεθηκα απο "σποντα" στην Μπρατισλαβα, βραδυ με -5 βαθμους οποτε δεν θα μπορουσα να σου απαντησω τοσο αντικειμενικα οσο οι υπολοιποι στο φορουμ. Ηταν μια πολη ομορφη πολη, μην την συγκρινεις με τη Βιεννη (καθε μερος που θα πηγαινεις προσπαθησε να το κρινεις μεμονωμενα). Εγω ομως ειδα πολυ λιγα πραγματα αλλα χαιρομαι πολυ που τα ειδα εστω και με αυτο τον τροπο. Και δυστυχως μαλλον δεν μπορω να προτεινω και πολλα για την πολη.:(

Το Σαλτσμπουργκ ειναι 300χλμ περιπου απο την Βιεννη απο οτι μου ειχε πει ο οδηγος μας. Με τραινο δεν ξερω ποση ωρα ειναι. Απο οσο ξερω και η περιοχη με τις λιμνες ειναι πολυ ομορφη. Αν κοιταξεις στο Travelpedia αλλα και στις ταξειδιωτικες ιστοριες θα βρεις πολλες πληροφοριες οπως επισης (αν δεν κανω λαθος) ο Traveller :roll: εγραψε για το προσφατο ταξειδι του εκει. (συγγνωμη εκ των προτερων αν αναφερω λαθος ονομα)
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Είναι προφανές ότι μπερδεύτηκε με το Grinzing, που είναι πάρα πολύ κοντά στη Βιέννη και για μένα έχει κάποιες πάρα πολύ ωραίες ταβέρνες.
Φυσικά ένα απογευματάκι προς βραδάκι αρκεί.
Σορι παιδια......εχεται δικοιο.....μπερδεψα τις ονομασιες....μοιαζουν και λιγο...;);)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom