Αλβανία Βοσνία-Ερζεγοβίνη Κροατία Μαυροβούνιο Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Εκδρομή στα Δυτικά Βαλκάνια-ερωτήσεις

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Το έχω κάνει σε λίγο μεγαλύτερο με διαμονές σε χόστελ όμως. Το μπάτζετ που έχεις βάλει είναι πολύ μικρό. Το Ντουμπρόβνικ τα σπάει και είναι ακριβό. Βελιγράδι τα ποτά παίζουν ακριβά επίσης. Πηγαίνοντας με αμάξι να το θεωρείς δεδομένο ότι όλο και κάποιος βαλκάνιος αστυνομικός θα βρει μια παρατυπία και θα σας βάλει κάποιο πρόστιμο. Οι βενζίνες και τα έξοδα του αυτοκινήτου για ασφάλειες, διόδια κτλ είναι τα μισά λεφτά. Αν το πετύχετε όμως μπράβο :D. Όσον αφορά για τις σκηνές μάλλον δεν θα έχετε πρόβλημα. Παρόλαυτα ούτε 5 άτομα με πράματα για τόσες μέρες χωράνε σε ένα focus. Ένα πορτ μπαγκάζ για 5 άτομα είστε. Μονο σλίπιν μπανγκ, σκηνές,υποστρώματα. Το θεωρώ ανέφικτο με το μπάτζετ που έχετε!

Καλή επιτυχία όμως μου αρέσει το σχέδιο σας!
 

xaros43

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Ευχαριστώ που απάντησες!Χμμμ δηλαδη με συνολικα 1000 ευρω αυτο το ταξιδι δεν θα βγει?οι βενζίνες είναι γύρω στα 200 ευρώ.Επίσης,πες μου τι μερη πρεπει να επισκεφτουμε σε αυτήν την διαδρομη οπωσδηποτε!Ειμαστε και λατρεις της φυσης!Με τα πραγματα θα τα βολεψουμε,είμαι σίγουρος!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.991
Ευχαριστώ που απάντησες!Χμμμ δηλαδη με συνολικα 1000 ευρω αυτο το ταξιδι δεν θα βγει?οι βενζίνες είναι γύρω στα 200 ευρώ.Επίσης,πες μου τι μερη πρεπει να επισκεφτουμε σε αυτήν την διαδρομη οπωσδηποτε!Ειμαστε και λατρεις της φυσης!Με τα πραγματα θα τα βολεψουμε,είμαι σίγουρος!
800 ευρώ για 5 άτομα σημαίνει 160 ευρώ το άτομο για τα έξοδά του. Πόσες μέρες υπολογίζεις ότι μπορείς να περάσεις με αυτό το ποσό;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

xaros43

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Περίπου 5-6 μέρες...θα έχουμε και γκαζάκι με μακαρόνια για να κάνουμε,πιο πολύ τέτοια φάση είμαστε
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.991
.θα έχουμε και γκαζάκι με μακαρόνια για να κάνουμε,
Α, δηλαδή και sleeping bags και σκηνή και υποστρώματα και πετρογκαζ και κατσαρολικά και σερβίτσια και σακκίδια με ρούχα για 5-6 ημέρες για 5 άτομα σε ένα πορτμπαγκαζ...
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
και εγώ σας εύχομαι καλά να περάσετε, αλλά μάλλον θα ήταν καλό να έχετε κάτι παραπάνω όσον αφορά λεφτά....
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Κοίτα αν σας αρέσει η φύση πρέπει να περάσετε και από τη Σλοβενία. Θα την αγαπήσετε εσείς. Όλες οι διαδρομές είναι καταπληκτικές. Αλβανία δεν έχω πάει ποτέ δεν ξέρω τι παίζει καλό είναι να σε βοηθήσει κάποιος άλλος. Έχω ακούσει καλά λόγια για Αγ. Σαράντα και για Σεράγιεβο στη Βοσνία. Από εκεί και πέρα εγώ θα σας έλεγα οπωσδήποτε Ντουμπρόβνικ, Χβαρ και τη λίμνη του Μπλεντ στην Σλοβενία όπου έχει και πάρα πολύ κόσμο. Πάντως όσον αφορά τις σκηνές μην νομίσεις ότι όσο ανεβαίνεις ψηλότερα ο καιρός θα παραμένει σε βαθμούς Ελλάδας. Πέρυσι Σλοβενία ένα βράδυ μας είχε πετάξει 15 βαθμούς και ούτε το περιμέναμε. Πάντως από εκεί και πέρα βάλτε τα λεφτά του γυρισμού στην άκρη ξεκινήστε και όπου φτάσετε. Στο τέλος θα σας αφήσει χαρούμενους η εκδρομή όπως και να 'χει. Μόνο μην πάρετε κανένα γκρινιάρη μαζί σας γιατί θα είναι καταστροφή!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
οι βενζίνες είναι γύρω στα 200 ευρώ.
Δε θέλω να σε πικράνω αλλά με την τιμή της βενζίνης σήμερα και το κόστος των διοδίων με 200ευρώ κανω το Αθήνα-Λάρισα και περισσεύει μόνο για καφέ στον Πλαταμώνα οριακά (ο jimp ας το επιβεβαιώσει παρακαλώ!)
200ε για τόσα χιλιόμετρα γίνεται?Το ξέρεις κι εσύ ότι είναι ανέφικτο!
Προσωπικά αν χωράτε ή όχι δε μου κάνει εντύπωση με λίγη καλή προσπάθεια όλα χωράνε κι αυτό το έμαθα από τότε που ταξιδέυω με δύο παιδιά και χιλιάδες πράγματα ιδίως το καλοκαίρι.Αλλά 1000ε για 5 άτομα δε βγαίνει εκτός αν μιλάμε μόνο για βενζίνες,διόδια,έγγραφα αυτοκινήτου άντε και ένα καφέ την ημέρα και για τους 5 και από κει και πέρα πάρετε μαζί ξηρά τροφή για 5 μέρες και φυσικά υπνο αποκλειστικά στη φύση.
Όπως και να έχει βλέπω ότι ξεκινάτε με τρέλλα οπότε θα την βρείτε την άκρη μόνο κάν'τε καλύτερους υπολογισμόυς μη ξεμείνετε στα μισα καμιάς διαδρομής άφραγκοι;)!Καλό ψάξιμο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.325
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom