Αλβανία Βοσνία-Ερζεγοβίνη Κροατία Μαυροβούνιο Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Εκδρομή στα Δυτικά Βαλκάνια-ερωτήσεις

Thvagd

Member
Μηνύματα
32
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς,Ισλανδία,Ιαπωνία
Καλησπέρα!
Ετοιμάζομαι για road trip τέλη Ιουνίου στα Δυτικά Βαλκάνια (Αλβανία, Μαυροβούνιο, Κροατία, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία, Π.Γ.Δ.Μ.), και έχω μερικές ερωτήσεις-απορίες:
1.Ταξιδεύω με ταυτότητα νέου τύπου;
2.Βινιέτα σε ποια κράτη χρειάζομαι; Την αγοράζω στα σύνορα ή σε κάποιο άλλο μέρος, π.χ. βενζινάδικο;
3.Ενα ενδεικτικό πρόγραμμα με 1 βραδία Οχρίδα, 3 Μαυροβούνιο, 1 Ντουμπρόβνικ, 1 Σαράγεβο, 2 Βελιγράδι είναι εφικτό ή μεγαλεπήβολο;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
2. Βινιέτα σε κανένα κράτος. Κάτι "αντίστοιχο" με Βινιέτα (eco tax το λένε) πρέπει να "φορέσεις" στο Μαυροβούνιο. Το 2008 κόστιζε ?10.00 (την πούλαγε ένας τύπος στα σύνορα).
3. Κόψε το Βελιγράδι. Σε βγάζει πολύ εκτός διαδρομής. Ωραίο είναι, αλλά άλλη φορά. Αν ξεκινήσεις πρωί από Σαράγεβο, και με στάσεις, σε βγάζει να κάνεις την επόμενη διανυκτέρευση Οχρίδα. Αν πας Βελιγράδι, χάνεις μια μέρα στο Σεράγεβο - Βελιγράδι και άλλη μία ακόμα στην κάθοδο.
Θα προσέθετα επίσης μια στάση (όχι διανυκτέρευση) στο Mostar, και μια επίσκεψη (με διανυκτέρευση ή δυνατόν) στο Split.
Αν δε θες να κάνεις διανυκτέρευση στην Αλβανία, μια ιδέα είναι να μείνεις το προηγούμενο βράδυ εντός Ελλάδας κοντά στα σύνορα (π.χ. στο Δελβινάκι), να διασχίσεις το πρωί όλη την Αλβανία, και την επόμενη μέρα μένεις στο Μαυροβούνιο.

Προσοχή στην οδήγηση στην Αλβανία και στη Βοσνία, έχει χαμηλά όρια ταχύτητας και συνεχώς αστυνομικά μπλόκα (που αν σε σταματήσουν θα θέλουν το μπαξίσι τους - αν και οι Ελληνικές πινακίδες είναι συχνές στα αυτοκίνητα στην Αλβανία...).
Τον Ιούλιο του 2008 στην Αλβανία μέτρησα 13 αστυνομικά μπλόκα (Κορυτσά - Σκόδρα - Bar), ενώ στη Βοσνία τη γλυτώσαμε με 25 ευρώ δωράκι...
 

Thvagd

Member
Μηνύματα
32
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς,Ισλανδία,Ιαπωνία
Σ`ευχαριστώ για την απάντηση. Το Μόσταρ έχω σκοπό να το επισκεπτώ. Ελεγα το Σπλιτ να το φυλάξω για άλλο ταξίδι σε Βόρειο Κροατία-Ιστρια και Σλοβενία. Όσον αφορά το Βελιγράδι, από ότι βλέπω και στο viamichelin είναι 4 ώρες δρόμος από το Σαράγεβο, και επιστρέφοντας Αθήνα θα σπάσω το ταξίδι με διανυκτέρευση Θεσσαλλονίκη, οπότε δεν πιστεύω να είναι τόσο μεγάλη παράκαμψη. Ασε που βρίσκω λίγο βαρετό να ανεβοκατέβω από τον ίδιο δρόμο, πόσο μάλλον που αυτός (μέσω Αλβανίας) ούτε οδηγητική απόλαυση θα μου προσφέρει ούτε ιδιαίτερες ταξιδιωτικές συγκινήσεις...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Σ`ευχαριστώ για την απάντηση. Το Μόσταρ έχω σκοπό να το επισκεπτώ. Ελεγα το Σπλιτ να το φυλάξω για άλλο ταξίδι σε Βόρειο Κροατία-Ιστρια και Σλοβενία. Όσον αφορά το Βελιγράδι, από ότι βλέπω και στο viamichelin είναι 4 ώρες δρόμος από το Σαράγεβο, και επιστρέφοντας Αθήνα θα σπάσω το ταξίδι με διανυκτέρευση Θεσσαλλονίκη, οπότε δεν πιστεύω να είναι τόσο μεγάλη παράκαμψη. Ασε που βρίσκω λίγο βαρετό να ανεβοκατέβω από τον ίδιο δρόμο, πόσο μάλλον που αυτός (μέσω Αλβανίας) ούτε οδηγητική απόλαυση θα μου προσφέρει ούτε ιδιαίτερες ταξιδιωτικές συγκινήσεις...
Δεν είναι ανάγκη να επιστρέψεις από τον ίδιο δρόμο. Μπορείς να κατέβεις μέσω Nis (Σερβία) και Σκοπίων.
Το 4 ώρες δρόμο για το Σεράγεβο-Βελιγράδι μου φαίνεται λίγο (δεν είναι κι αυτοκινητόδρομοι...), αλλά αφήνω να το σχολιάσουν αυτοί που το έχουν κάνει.
 

valk

Member
Μηνύματα
48
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
<1.Ταξιδεύω με ταυτότητα νέου τύπου;>


Τελικά Thvagd ταξιδεύεις με ταυτότητα νέου τυπου; Για το ίδιο ταξίδι ψάχνομαι κι εγώ...
 

valk

Member
Μηνύματα
48
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Ευχαριστώ, Θανάση! Το πρωί το τσέκαρα και από τον γραφείο ελέγχου διαβατηρίων του Ελ.βενιζελος.
 

Thvagd

Member
Μηνύματα
32
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς,Ισλανδία,Ιαπωνία
Πάντως εγώ για να είμαι σίγουρος το έβγαλα το διαβατήριο. Δεν ταξιδεύω σε χώρες της Ε.Ε. για να νιώθω χαλαρός μόνο με ταυτότητα. Βαλκάνια είναι αυτά, δεν ξέρεις τι μπορεί να σου τύχει. Μου κάνει εντύπωση π.χ. να μπορείς να ταξιδεύεις και να περνάς αστυνομικά μπλόκα και γενικά καθε έλεγχο στη Βοσνία μόνο με ταυτότητα...
 

xaros43

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Γεια σας παιδιά!Καινούργιος εδώ όπως καταλάβατε και σας βρήκα γκουγκλάροντας.Διάβασα κάποια θέματα και μπορώ να πω ότι χάρηκα που όλοι έχουμε την συγκεκριμένη τρέλα. :)

Λοιπόν,θα ήθελα να ρωτήσω κάτι!Μας ήρθε η ιδέα με τους φίλους μου να πάμε στα Βαλκάνια με αμάξι.Πρώτη φορά σε roadtrip τόσο μεγάλο.Το budget που μπορεί να διαθέσει ο καθένας είναι γύρω στα 200 ευρώ.Διανυκτέρευση σε σκηνή μέσα σε δάσος όποτε χρειαστεί και όσες μέρες μας βγει.Είδα πρόχειρα μία διαδρομή Θεσσαλονίκη-Αλβανία-Ντουμπροβνικ-Βελιγράδι-Σκόπια-Θεσσαλονίκη.Θα είμαστε 5 άτομα με ένα ford focus.

Τώρα,θέλω να μου πείτε ΤΙ πρέπει να ξέρω.Oδηγήστε με σε μία κατεύθηνση για να προσανατολιστώ,τι παραβλέπω,αν μπορούμε να το κάνουμε και οτιδήποτε άλλο.

Ευχαριστώ πολύ!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Καλως ηρθες στην παρεα μας:)!Σιγουρα πολλοι εδω μεσα εχουν κανει τετοιες διαδρομες...ομως δεν εχουμε ..ολοι την τρελλα να κοιμομαστε σε σκηνες στο δασος:roll:
(το nickname σου στα ελληνικα ειναι ξαρος43 η χαρος43;;))
 

xaros43

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
kouli,το γνωρίζω το site.Ευχαριστώ πάντως!

karfitsa,ο καθένας στη τρέλα του...!Απλά θέλω γενικές πληροφορίες για το ταξίδι..κάποια επιπλέον έξοδα,προετοιμασίες,αν χρειάζομαι διαβατήριο,μέρη που οπωσδήποτε πρέπει να επισκεφτώ περνόντας από αυτές τις χώρες κτλ κτλ!

Ευχαριστώ!
(είναι χαρος43,το έχω από τότε που ήμουν μικρό παιδάκι :D )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom