Τσεχική Δημοκρατία Εκδρομες απο Πραγα

tzavi

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
γεια σας παιδια...εχει παει κανεις στο μπρνο? αξιζει μια εκδρομη απο τη πραγα εκει? ήκαλύτερα να παμε προς δρεσδη μερια?
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.920
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Δεν έχω πάει στο Brno.
Πάντως η Δρέσδη μου άρεσε πάρα πολύ.
 

Papia_Mple

Member
Μηνύματα
18
Likes
53
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα σε όλους,
Σε περίπου ένα μήνα θα πάω στην Πράγα για 3 περίπου ημέρες (Κυριακή πρωί φτάνω και Τετάρτη πρωί αναχωρώ για Βιέννη). Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει σε τόσο λίγες ημέρες να κάνω μια μονοήμερη εκδρομή στο Τσέσκυ Κρούμλοβ, το οποίο από όσα έχω διαβάσει πιστεύω ότι είναι η καλύτερη επιλογή για μονοήμερη. Έψαξα στα θέματα, αλλά δεν εντόπισα κάποιο που να με βοηθάει 100% στην απορία μου. Δεδομένου λοιπόν ότι Κυριακή πρωί φτάνω αεροπορικώς στην Πράγα και Τετάρτη πρωί αναχωρώ με λεωφορείο για Βιέννη, πόσο πιστεύετε ότι θα άξιζε τον κόπο να κάνω και αυτή την εκδρομή στο Τσέσκυ;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

lebel

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με τη μετακίνηση απο Πράγα σε άλλες αξιόλογες πόλεις της Τσεχίας; Που μπορώ να βρω τα δρομολόγια των υπεραστικών λεωφορείων και αν είναι ακριβά ή προσιτά τα εισητήρια, σε γενικές γραμμές;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
google για αρχή,
μετά lonelyplanet

άλλα μιας και έχω κέφια: studentagency φθηνά λεωφορεία και τρένα
leoexpres, φθηνά λεωφορεία και τρένα
cd.cz ο δικός τους ΟΣΕ

Όσο αν είναι ακριβά, ανοίγεις κάθε σελίδα, και κοιτάς το δρομολόγιο που θες, και αποφασίζεις.
 

christy_li

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σόφια
Καλησπέρα!! Προτείνω να χρησιμοποιήσεις το students agency για εξορμήσεις. Το χα πάρει από πραγα για δρεσδη και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Δωρεάν wi fi καθολη τη διάρκεια της διαδρομής και ακουστικά για να ακούσεις τραγούδια ή να δεις ταινίες κλπ!! Ή ώρα περνάει πολύ ευχάριστα. Το προσωπικό ευγενεστατο! Γενικά τα εισητήρια προσιτά μ φάνηκαν!
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
καλημέρα και καλή χρονιά και από μένα, να είμαστε καλά να έχουμε υγεία και έστω λίγα χρήματα για να μπορούμε να κάνουμε και κανένα ταξιδάκι.

και εγώ πρόκειται αν ταξιδέψω με την οικογένειά μου στην πράγα 12-16/01 .

διάβασα στο φόρουμ και επειδή θέλουμε να κάνουμε και μια μονοήμερη εκδρομή δεν ξέρω τι να διαλέξουμε ανάμεσα στο Carlovy Vary και το Cesky Krumlov.

βέβαια διάβασα επίσης ότι το δεύτερο είναι σχεδόν 3 ώρες από την πράγα και είναι σαν παραμύθι,αλλά ρώτησα ένα πρακτορείο που κάνει εκδρομές εκεί και μου δίνουν τιμή 50 ευρώ το άτομο μόνο με μεταφορά(άρα 250 ευρώ τα 5 άτομα) χωρίς ούτε ένα ποτήρι νερό .

Θα ήθελα να με βοηθήσετε πιστεύετε ότι πρέπει να το κάνουμε ?

η αλήθεια είναι ότι πάμε πρώτη φορά στην πράγα και έχουμε 5 γεμάτες μέρες οπότε μπορούνε από πλευράς χρόνου νομίζω να κινηθούμε και λίγο πιο έξω.

θα ήμουν υπόχρεη για όσο περισσότερη βοήθεια μπορείτε να μου δώσετε και πληροφορίες φυσικά.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων .
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
2 μέρες θέλει να δεις όλη την Πράγα στο χαλαρό.
Karlovy Vary δε αξίζει κατε με
Να πάτε Kutna Hora (δίπλα είναι) ή Cesky Krumlov.
Εισιτήρια θα βρήτε εδώ: Student Agency & Leo Express
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
καλησπέρα και χρόνια πολλά thanasisu, σ΄ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, μπείκα στο site Student Agency αλλά τον προορισμό Cesky Krumlov δε τον βρίσκω ή δεν ξέρω να τον βρω ( γιατί τα γράφει στα τσέχικα).
θα μπρούσε ςνα με βοηθήσεις ?
ευχαριστώ πολύ.:icon_redface:
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
είσαι πολύ γρηγορος και σ΄ευχαριστώ.
ξαναμπέικασ το site αλλά προφανώς η συγκεκριμενη εταιρία δεν εχεί δρομολόγια απο πράγα για εκεί.
τώρα θα μπω να ψάξω κια στη δευτερη εταιρία που προτείνεις.
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
μόλις είδα ότι το leo express κάνει τη διαδρομή από πράγα για cesky krumlov, αλλά έχει επιλογή cesky krumlov spicak και cesky krumlov station, τι πρέπει να διαλέξω ?
και επίσης για την αναχώρηση από πράγα έχει επολογές praha florenc και praha bus.
τι πρέπει να διαλέξω ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.467
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom