Τσεχική Δημοκρατία Εκδρομες απο Πραγα

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Γεια σας! Σκέφτομαι να επισκεφτώ φέτος με το καλό τη Πράγα. Αν έχω 5-6 μέρες στη διάθεσή ποιες μονοήμερες εκδρομές αξίζει να κάνω από εκεί; Έχω στο μυαλό μου πιο πολύ Δρέσδη που έχω ακούσει ότι αξίζει. Εσείς τι πιστεύετε; Αξίζει κάτι ακόμα που να μην είναι όμως πολύ μακριά ( 3-4 ώρες και δηλαδη);
Εξαιρετική η Δρέσδη και αρκετά κοντινή στην Πράγα. Σε κάτω από 2 ώρες με αυτοκίνητο ή σε 2,5 ώρες με τραίνο είναι καλή επιλογή.
Η μόνη μου ένσταση είναι πως μια μέρα στην Δρέσδη δεν είναι αρκετή. Εγώ θα πρότεινα τουλάχιστον μια διαμονή εκεί. Ειδικά αν σκεφτείς την συνολική διάρκεια του ταξιδιού των 4-5 ωρών την ίδια ημέρα ο χρόνος που θα έχεις να διαθέσεις είναι λίγος γι' αυτά που προσφέρει η πόλη.

Η άλλη επιλογή που έχεις είναι το Κάρλοβι Βάρι, διάσημη λουτρόπολη της Τσεχίας, στην ίδια περίπου απόσταση αλλά εμένα προσωπικά δεν με ξετρελαίνει καθώς είναι υπερβολικά τουριστική για τα γούστα μου.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Γεια σας! Σκέφτομαι να επισκεφτώ φέτος με το καλό τη Πράγα. Αν έχω 5-6 μέρες στη διάθεσή ποιες μονοήμερες εκδρομές αξίζει να κάνω από εκεί; Έχω στο μυαλό μου πιο πολύ Δρέσδη που έχω ακούσει ότι αξίζει. Εσείς τι πιστεύετε; Αξίζει κάτι ακόμα που να μην είναι όμως πολύ μακριά ( 3-4 ώρες και δηλαδη);
Υπάρχουν πολλά θέματα στο φόρουμ σχετικά με την Πράγα και τις ημερήσιες. Διάβασε τα παρακάτω και ότι απορίες έχεις εδώ είμαστε!
https://www.travelstories.gr/community/threads/Κάρλοβυ-Βάρυ-Ή-Τσέσκυ-Κρούμλοβ.63273/https://www.travelstories.gr/community/threads/Εκδρομες-απο-Πραγα.25062/https://www.travelstories.gr/community/threads/Πράγα-απορίες.40597/https://www.travelstories.gr/community/threads/ΠΑΩ-ΠΡΑΓΑ-τί-προτείνετε.5234/
Για τη Δρέσδη που ανέφερες ρίξε μια ματιά στην ιστορία μου
https://www.travelstories.gr/commun...η-Γκέρλιτς-Λειψία-Μόριτζμπουργκ-Μάϊσεν.60142/
 

Mantaralena

Member
Μηνύματα
45
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Η Δρέσδη αξίζει αλλά είναι από μόνη της ξεχωριστή εκδρομή. Δε θα το πρότεινα. Βάλε στο πρόγραμμά σου οπωσδήποτε Kutna Hora, μία ώρα από Πράγα με τρένο, πολλά κι ενδιαφέροντα να δεις. Αν είσαι φαν της μπίρας, επιβάλλεται επίσκεψη στο Pilsen, όμορφη πόλη, μαζεμένη, επίσκεψη και τουρ στην ζυθοποιία Pilsner. Karlovy Vary όμορφο αλλά κομμάτι βαρετό, Cesky Krymlov πιο γραφικό χάνεις αισθήσεις. Στις τρεις τελευταίες πήγα με αμάξι οπότε δεν ξέρω τι παίζει με συγκοινωνίες.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
εξαιρετικη η Δρεσδη οπως σου γραψανε παρανανω, οπως και το Cesky Krumlov, αλλα εγω θα σου προτεινα και Karlštejn
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Θέλω την βοήθεια σας.... αρχές Νοεμβρίου πάω για 6 μέρες Πράγα.
Θα ήθελα να κάνω μια εκδρομή στο Τσεσκυ Κρούμλοβ η στην Δρέσδη.
Θεωρητικά θα μπορούσα να κάνω και τις δύο πόλεις σε ημερήσια εκδρομή.
Η Δρέσδη ίσως βγαίνει αν και είναι μεγάλη πόλη αλλά αυτό που δεν νομίζω να βγει είναι αυτές οι 3+ ώρες διαδρομή για Τσέσκυ.Ειναι πολλές για μένα.
Άρα πρέπει να επιλέξω μια από τις δύο και μπορώ να κάνω και μια διανυκτέρευση εκεί.
Εσείς ποια θα προτείνατε να δω;
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Θέλω την βοήθεια σας.... αρχές Νοεμβρίου πάω για 6 μέρες Πράγα.
Θα ήθελα να κάνω μια εκδρομή στο Τσεσκυ Κρούμλοβ η στην Δρέσδη.
Θεωρητικά θα μπορούσα να κάνω και τις δύο πόλεις σε ημερήσια εκδρομή.
Η Δρέσδη ίσως βγαίνει αν και είναι μεγάλη πόλη αλλά αυτό που δεν νομίζω να βγει είναι αυτές οι 3+ ώρες διαδρομή για Τσέσκυ.Ειναι πολλές για μένα.
Άρα πρέπει να επιλέξω μια από τις δύο και μπορώ να κάνω και μια διανυκτέρευση εκεί.
Εσείς ποια θα προτείνατε να δω;
@karfitsa Εγώ προσωπικά θα πρότεινα τη Δρέσδη , αξίζει να την επισκεφτεί κανείς και έτσι βλέπεις δύο κράτη μαζί : Τσεχία και Γερμανία !!!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
870
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Θέλω την βοήθεια σας.... αρχές Νοεμβρίου πάω για 6 μέρες Πράγα.
Θα ήθελα να κάνω μια εκδρομή στο Τσεσκυ Κρούμλοβ η στην Δρέσδη.
Θεωρητικά θα μπορούσα να κάνω και τις δύο πόλεις σε ημερήσια εκδρομή.
Η Δρέσδη ίσως βγαίνει αν και είναι μεγάλη πόλη αλλά αυτό που δεν νομίζω να βγει είναι αυτές οι 3+ ώρες διαδρομή για Τσέσκυ.Ειναι πολλές για μένα.
Άρα πρέπει να επιλέξω μια από τις δύο και μπορώ να κάνω και μια διανυκτέρευση εκεί.
Εσείς ποια θα προτείνατε να δω;
Μήπως θα σε ταλαιπωρήσει όμως λόγω covid η επίσκεψη σε επιπλέον χώρα?? Αν ας πούμε θες τεστ για να πας από Τσεχία στην Δρέσδη τότε δεν συμφέρει.. πάντως εγώ είχα πάει Κάρλοβι Βαρι ( το οποίο βέβαια δεν αναφέρεις) και ήταν πολύ ωραία για μονοήμερη απόδραση!!
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.339
Το Cesky Krumlov είναι το πιο αξιόλογο τουριστικά μέρος της χώρας μετά την Πράγα, γιατί να το χάσει κάποιος για κάτι τόσο συγκριτικά αδιάφορο όσο η Δρέσδη;

Ειδικά αν σκοπεύεις να κάνεις διανυκτέρευση εκεί, μπορείς να το συνδυάσεις με μία στάση στο Ceske Budejovice (γνωστό στα γερμανικά ως Badwiser, αυτό της μπύρας), η περιοχή από τον σταθμό του τρένου ως το ιστορικό κέντρο, η παραποτάμια περιοχή και η κεντρική πλατεία το κάνουν αρκετά αξιόλογο για στάση/βόλτα/μπύρα.

Αν πας με δικό σου μέσο, ειδικά με διανυκτέρευση στο CK, μπορείς άνετα να βάλεις το Karlstejn στο πήγαινε και για την επιστροφή κάνε την παράκαμψη νότια ως το Rozmberg, όχι τόσο για το ίδιο το κάστρο όσο για την διαδρομή μέσα από το δάσος.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Το Cesky Krumlov είναι το πιο αξιόλογο τουριστικά μέρος της χώρας μετά την Πράγα, γιατί να το χάσει κάποιος για κάτι τόσο συγκριτικά αδιάφορο όσο η Δρέσδη;

Ειδικά αν σκοπεύεις να κάνεις διανυκτέρευση εκεί, μπορείς να το συνδυάσεις με μία στάση στο Ceske Budejovice (γνωστό στα γερμανικά ως Badwiser, αυτό της μπύρας), η περιοχή από τον σταθμό του τρένου ως το ιστορικό κέντρο, η παραποτάμια περιοχή και η κεντρική πλατεία το κάνουν αρκετά αξιόλογο για στάση/βόλτα/μπύρα.

Αν πας με δικό σου μέσο, ειδικά με διανυκτέρευση στο CK, μπορείς άνετα να βάλεις το Karlstejn στο πήγαινε και για την επιστροφή κάνε την παράκαμψη νότια ως το Rozmberg, όχι τόσο για το ίδιο το κάστρο όσο για την διαδρομή μέσα από το δάσος.
Θα χρησιμοποιήσω λεωφορείο και θα το ψάξω για το Ceske Budejovice.
Πάντως μου φαίνεται ενδιαφέρον ότι χαρακτηρίζεις την Δρέσδη αδιάφορη.Ειχα την αντίθετη άποψη απλώς με κάποιες ιστορίες εδώ και σε κάποια άρθρα.Βεβαια σεβαστή η άποψη σου από την στιγμή που δεν την έχω επισκεφθεί για να έχω ιδία άποψη.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
@karfitsa @poised Ποικίλλουν οι απόψεις , δεν γίνεται να έχουμε όλοι τα ίδια γούστα 🙂 🙂 🙂
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο ;)
Για αυτό και ρωτάω, θέλοντας να διαβάσω απόψεις.
Ότι αφήσω δεν θα μπορέσω πιθανόν στο μέλλον να το επισκεφτώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom