Αυστρία Εκλεισα για Βιεννη!Τη βοηθεια σας παρακαλω..!!

ARGYRO S.

Member
Μηνύματα
124
Likes
16
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα την βοήθεια σας...
Θα πάμε για 5ημερες στην Βιέννη για την περίοδο της Πρωτοχρονιάς από 30/12/2019-03/01/2020, η επιστροφή είναι 21.30 οπότε έχουμε ολόκληρη την ημέρα.
Όταν φτάσουμε φτάνει 15.30...Είμαστε 4μελης οικογένεια με 2 παιδιά 17 και 10 ετών...
Λεμε να επισκεφτούμε τα παρακατω: Αν μου ξεφεύγει κάτι διορθώστε με...
Άγιος Στέφανος, Δημαρχείο, Όπερα, Μuseum Quarter, κεντρικοί δρόμοι Kärntner Str. και Μaria Hilferstrasse, Hofburg, Belvedere ( εξωτερικά), Stadtpark, Schonbrun, Πύργος Δούναβη για καφέ, Μουσείο Φυσικής Ιστορίας, Prater...Και φυσικά και καμιά χριστουγεννιατικα αγορά λόγω ημερών...
Από καφέ λέμε Demel, Sacher και Central και για φαγητό το Shnitzelwirt θα είναι κλειστό, λέμε figlmuller και Esterhazykeller...Κι ένα βραδάκι μήπως πάμε και Γκφιντσιχ...Αν έχετε προτάσεις για φαγητό μου λέτε...
Μπορείτε να με βοηθήσετε να βγάλω ένα πρόγραμμα;;; Για την. 1η ημέρα λέμε να πάμε Prater....
Ευχαριστώ εκ των προτερων
 

ange_kanel

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη γνώμη σας και τη βοήθεια σας στο εξής ζητημα... Φτάνουμε με τον σύντροφό μου στη Βιέννη 24/12 στις 9.10 το βράδυ. Επειδή είναι παραμονή Χριστούγεννων εγώ σκεφτόμουν ιδανικά να κάνουμε μια κράτηση σε ένα καλό εστιατόριο μέχρι 80€ το γευμα κατά τις 11.00 11.30. Είναι εφικτό αυτό άραγε λόγω ημέρας και ώρας? Έχετε κάποια ιδέα για το πως να αξιοποιήσουμε όμορφα το βράδυ? Υπάρχει κάποια εκδήλωση ή κάποιο μαγαζί όπου να αξίζει να γιορτάσουμε την παραμονή εκεί?
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη γνώμη σας και τη βοήθεια σας στο εξής ζητημα... Φτάνουμε με τον σύντροφό μου στη Βιέννη 24/12 στις 9.10 το βράδυ. Επειδή είναι παραμονή Χριστούγεννων εγώ σκεφτόμουν ιδανικά να κάνουμε μια κράτηση σε ένα καλό εστιατόριο μέχρι 80€ το γευμα κατά τις 11.00 11.30. Είναι εφικτό αυτό άραγε λόγω ημέρας και ώρας? Έχετε κάποια ιδέα για το πως να αξιοποιήσουμε όμορφα το βράδυ? Υπάρχει κάποια εκδήλωση ή κάποιο μαγαζί όπου να αξίζει να γιορτάσουμε την παραμονή εκεί?
Μέχρι να φτάσεις στο ξενοδοχείο, να παραδώσεις τις βαλίτσες σου και να ξανακατέβεις στο κέντρο δύσκολα να βρεις να φας... Δεν νομίζω να βρεις εστιατόριο που να έχει ανοιχτή κουζίνα μετά τις 11 μ.μ.
 

rakomelo

Member
Μηνύματα
33
Likes
20
κοιταζω τιμες για τα μουσεια, τους κηπους κλπ και πεθυμησα τη Λονδιναρα που ναι ολα τζαμπα :lol:

και για να κατουρησεις λεφτα ζητανε οι Αυστριακοι ημαρτον
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
κοιταζω τιμες για τα μουσεια, τους κηπους κλπ και πεθυμησα τη Λονδιναρα που ναι ολα τζαμπα :lol:

και για να κατουρησεις λεφτα ζητανε οι Αυστριακοι ημαρτον
Για τα μουσεια και τα παλατια ισχυει, αλλα για ποιους κηπους μιλας? δωρεαν μπαινεις στον κηπο του schönbrunn και στο stadtpark...
 

mackmakis

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα..Έχω κλείσει και εγώ για Βιέννη 3ήμερο...17-19 Γενάρη...Θέλω να ρωτησω εάν υπάρχει κάποιος/α που έχει ταξιδέψει παρόμοιες ημερομηνίες να μου πει εάν θυμάται τι καιρό είχε;;;

Ευχαριστώ προκαταβολικα
Εννοείται ότι οποίος έχει να προτείνει οτιδήποτε που αξιζει για Βιέννη θα το ήθελα μετά χαρας
 

rakomelo

Member
Μηνύματα
33
Likes
20
καλησπερα παιδια,

εχει δοκιμασει κανεις το City bike?

https://www.citybikewien.at/en/stations/stations-map
Απ οτι λενε στο σαιτ δινεις 1 ευρω για εγγραφη και μετα η πρωτη ωρα ειναι παντα δωρεαν, αρκει να αφηνεις 15 λεπτα κενο μεταξυ των rides.

Πρακτικα δηλαδη με εξυπνη χρηση μπορεις να πληρωσεις μονο το 1 ευρω και να το χρησιμοποιεις αντι του μετρο
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
καλησπερα παιδια,

εχει δοκιμασει κανεις το City bike?

https://www.citybikewien.at/en/stations/stations-map
Απ οτι λενε στο σαιτ δινεις 1 ευρω για εγγραφη και μετα η πρωτη ωρα ειναι παντα δωρεαν, αρκει να αφηνεις 15 λεπτα κενο μεταξυ των rides.

Πρακτικα δηλαδη με εξυπνη χρηση μπορεις να πληρωσεις μονο το 1 ευρω και να το χρησιμοποιεις αντι του μετρο
Δες αυτήν την ιστορία https://www.travelstories.gr/commun...ηλατάδα-photostory-Βιέννη-october-2019.62216/
Το μέλος που την έγραψε και η παρέα του είχαν νοικιάσει ποδήλατα (και) στη Βιέννη.
 

Nks13

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso/Lapland
καλησπερα παιδια,

εχει δοκιμασει κανεις το City bike?

https://www.citybikewien.at/en/stations/stations-map
Απ οτι λενε στο σαιτ δινεις 1 ευρω για εγγραφη και μετα η πρωτη ωρα ειναι παντα δωρεαν, αρκει να αφηνεις 15 λεπτα κενο μεταξυ των rides.

Πρακτικα δηλαδη με εξυπνη χρηση μπορεις να πληρωσεις μονο το 1 ευρω και να το χρησιμοποιεις αντι του μετρο
Τα χρησιμοποίησα τον Απρίλιο και ήταν ο,τι καλύτερο. Πήγαμε μέχρι schonbrunn και γυρίσαμε και από το prater δημαρχείο πολύ εύκολα.

Δεν χρειάζεται να αφήνεις 15 λεπτά κενό αλλά αν βγάλεις το ποδήλατο και πχ το γυρίσεις στα 55 λεπτά θα πρέπει να περιμένεις 5 λεπτά ώστε να έχει περάσει 1 ώρα από την στιγμή που το έβγαλες ώστε να μπορείς να πάρεις άλλο για 1 ώρα δωρεάν. Αν το γυρίσεις στα 20 λεπτά δηλαδη θα μπορείς να πάρεις μετά από 40.
 

rakomelo

Member
Μηνύματα
33
Likes
20
Τα χρησιμοποίησα τον Απρίλιο και ήταν ο,τι καλύτερο. Πήγαμε μέχρι schonbrunn και γυρίσαμε και από το prater δημαρχείο πολύ εύκολα.

Δεν χρειάζεται να αφήνεις 15 λεπτά κενό αλλά αν βγάλεις το ποδήλατο και πχ το γυρίσεις στα 55 λεπτά θα πρέπει να περιμένεις 5 λεπτά ώστε να έχει περάσει 1 ώρα από την στιγμή που το έβγαλες ώστε να μπορείς να πάρεις άλλο για 1 ώρα δωρεάν. Αν το γυρίσεις στα 20 λεπτά δηλαδη θα μπορείς να πάρεις μετά από 40.

Α ωραια! Να σε ρωτησω, την πληρωμη την εκανες με την πιστωτικη σου; Δεχονται κανονικα "ελληνικες" πιστωτικες δηλαδη; Εγω εχω μια της Εθνικης
Επισης ειχες κανει την εγγραφη online ή στο γραφειο τους εκει;

Γενικως ειναι ευκολη η ποδηλαταδα στη Βιεννη απο αποψη ασφαλειας απο τη κινηση στους δρομους;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom