Εκπομπή Travelstories - επεισόδιο 7 - Ταξίδια και φαγητό

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Nαιαιαιαιαι, σε ακούω.
(Δυο πατσατζίδικα που πήρα στη γειτονιά πριν από λίγο ο ένας γέλασε κι ο άλλη νόμιζε ότι της κάνω φάρσα και μου το' κλεισε...)
Ειναι ενα μαγερειό σχετικά ευρύχωρο με τραπέζια που τηλεφωνώ από την προηγούμενη μέρα για μαγειρίτσα πατσά γιδα βραστή και μπορς και γενικά αυτά τα υγιεινά και μάλιστα κατακαλόκαιρο γιατί έχω ένα φίλο που έρχεται κάθε καλοκαίρι απο Γερμανία τρελαμένος για μαγειρίτσα ειδικά. Δεν ξερω τι γινεται τωρα με το κλεισιμο αλλά θα τους τηλεφωνήσω και θα τους πω ότι πρόκειται για το yorgos, αποκλείεται να μην έχουν δει τη διαφήμιση της Πειραιώς.
 

Kandy

Member
Μηνύματα
56
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επίσης έχω ακούσει, αλλά δεν έχω δοκιμάσει, εξαιρετικά πράγματα για τη γεωργιανή κουζίνα, όποιος έχει πάει ας πει δυο κουβέντες.
[/QUOTE]

Εμένα η γεωργιανή είναι από τις αγαπημένες μου. Εντάξει είναι σχετικά βαριά κουζίνα: Αλμυρά τυριά (suluguni), πολλά φαγητά με βάση την ζύμη (khinkali), κρέατα και ... πεινιρλι (khachapuri adjaruli)
Όντως έχει πολλά φαγητά με βάση το καρύδι (satsivi)

Κοινώς αγαπητοί συμφορουμητες όσο ζούσα Αγία Πετρούπολη (λόγω μεταπτυχιακου ) είχα εθιστεί στα γεωργιανά.. αλλά ήμουν τυχερή που δεν είχα ζυγαριά.. όταν γύρισα είχα πάθει ένα μίνι εγκεφαλικό (για να λέμε και τα κατά της εκάστοτε κουζίνας αν και μάλλον βγήκα ελαφρώς οφ τοπικ)
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
μου άρεσαν οι λαγάνες και τα γεωργιανα κρασιά που ήξερε η παρεα. Παρότι βαριά κουζίνα τη συμπαθώ πιο πολύ απο την τουρκική με τα άπειρα προσθετα
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
Στη Γεωργία όπως και στην Αρμενία ήταν αρκετά καλό το φαγητό αν και λίγο βαρύ για τα γούστα μου.

Παντού έπαιζε το χατζαπούρι- ψωμί γεμιστό με τυρί- που είναι μια νόστιμη αν και παχυντική επιλογή και διαφέρει από μέρος σε μέρος. Την καλύτερη σχέση ποιότητας-τιμής την είχαν χατζαπούρι που έφτιαχνε μια γιαγιά σε ένα χωριό κοντά στο Γκόρι(του Στάλιν την γενέτειρα) και τα πουλούσε στους επιβάτες του τρένου όταν έκανε στάση. Όταν μου είπε τιμή για 2 τεράστια χατζαπούρι, νόμιζα μου έκανε πλάκα, ζητούσε κάπου στο μισό ευρώ και για τα 2. Της έδινα παραπάνω και δεν τα έπαιρνε.Νομίζω τα έγραψα στην ιστορία μου. Γενικά εξαρτάται και από τι τυρί θα βάλουν μέσα, αναλόγως και την περιοχή. Σε υπαίθριες αγορές πουλούσαν πολύ συχνά κρασί, κατσικίσιο τυρί και μέλι.
Το μέλι τους δεν μου άρεσε αν μου έδωσαν 3-4 είδη να δοκιμάσω.

Και η σχέση ποιότητας-τιμής στην Τιφλίδα μεγάλη διαφορά με την επαρχία. Παντού αισθητά πιο φτηνό το φαγητό στην επαρχία.
Αρκετά σασλίκ (ψητό κρέας) και κρασί έπαιζε. Α, και πολλά εστιατόρια με ρώσικη κουζίνα που μου αρέσει σε γενικές γραμμές.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Παρα πολυ ωραια εκπομπη, τυπαρες και οι δυο! Ο καθενας διαφορετικος αλλα εξισου γοητευτικοι και οι δυο! Φυσικα και ο παρουσιαστης μια χαρα χωρις να παιρνει θεση αλλα στιβαρος μονο που δεν αφηνει να αναψουν τα αιματα να χαρουμε και εμεις οι φιλοπολεμοι! :) Την ειχα δει την εκπομπη αλλα την ξαναειδα για να πεινασω και να κατεβουν πιο ευκολα τα ανοστα μπιφτεκια σχαρας που εφαγα απο ενα μαγειρειο στην Νικαια! Εν τω μεταξυ να σχολιασω και κατι που μου εκανε τρομερη εντυπωση και δεν το σχολιασε κανεις ! Σημερα ελεγα να παω κεντρο να φαω στους Γιαντες στα Εξαρχεια κατι πιο ποιοτικο απο οτι στα μεγειρεια της Νικαιας, εν τω μεταξυ τωρα με το μετρο στον Κορυδαλλο δεν ειναι τιποτα. Ελεγα να πιω τον καφε μου Εξαρχεια να διαβασω εκει την εφημεριδα μου και μετα να κατευθυνθω προς Γιαντες. Μετα απο δεκαλεπτη διαμαχη με τον εαυτο μου υπερισχυσε η βαρεμαρα. Καφες και εφημεριδα στην πλατεια Ελευθεριας (Κορυδαλλος) και πισω σπιτι για ντελιβερυ απο γνωστο μαγειρειο της Νικαιας! Στο καπακι ακουω τον τραβελερ να λεει οτι πηγαινε Ρωμη Κυριακες για να φαει και πισω! Πωπω σκεφτομαι χαρα στο κουραγιο του λεω, ο ατιμος δεν εχει τον θεο του, ενιωσα και λιγες ενοχες για το ποσο τεμπελχανας ειμαι (καλα ελαχστες μην το παραχεσουμε κιολας) ! Μονο για γυναικα και επρεπε να ειμαι πολυ ερωτευμενος με την παρτη της για να κανω αυθημερον ταξιδι και παλι αυθημερον δυσκολα, ξανασκεφτομαι! Με αυτα και με αυτα τελειωσα το φαγητο τελειωσε και η πολυ ενδιαφερουσα εκπομπη και παω να βαλω Ντεντεκτιβ Μονκ! Καθυστερημενα πολυ αλλα και παλι πολλα συγχαρητηρια και στους τρεις! Πολυ ωραιες οι εκπομπες σας!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.078
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Γιατι? Μυστικο ειναι οτι η ιταλικη κουζινα εχει κατακτησει ολο τον πλανητη μια και ειναι μακραν η καλυτερη ολων? Μυστικο ειναι οτι η καλυτερη ψαροσουπα του κοσμου γινεται στη Ρωμη? Εδω στη ΝΥ εχουν δικη τους πιτσα που ειναι κ πεντανοστιμη μαλιστα. Ολοι για αλλες κουζινες μιλανε κ ολοι ιταλικα τρωνε κ σπιτι κ εξω. Ε τρωμε κ κατι εξωτικο καμια φορα για αλλαγη. Κι εγω το κανω.
εγώ, βρε παιδιά, φαγητό (εκτός από τα παγωτά και τα panini) δεν έχω ευχαριστηθεί στην Ιταλία παρ΄όλο που κάθε φορά είχα για ξεναγούς Ιταλούς φίλους και καλοφαγάδες. Τι να πω! Μ΄αρέσει η ιταλική κουζίνα έτσι όπως τη μαγειρεύουμε στην Ελλάδα! Μη φωνάζετε!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μ΄αρέσει η ιταλική κουζίνα έτσι όπως τη μαγειρεύουμε στην Ελλάδα!
Μ'εκανες κ γελασα...οχι με το σχολιο σου αλλα θυμηθηκα πριν καναδυο βδομαδες αφησαμε ανεγγιχτες 2 μακαροναδες. Η γηραια μαγειρισσα της συμπαθους ταβερνας απορησε οταν ζητησαμε να βραζει τα μακαρονια λιγοτερο, οσο γραφει στο πακετο 8'. Τα ειχε βρασει "οπως τα τρωμε εδω", 15'..που τα τρως αποψε κ τα χωνευεις μεθαυριο...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.540
Likes
8.514
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Η γηραια μαγειρισσα της συμπαθους ταβερνας απορησε οταν ζητησαμε να βραζει τα μακαρονια λιγοτερο, οσο γραφει στο πακετο 8'. Τα ειχε βρασει "οπως τα τρωμε εδω", 15'..που τα τρως αποψε κ τα χωνευεις μεθαυριο...

Α η περίφημη μακαρονάδα-λασπουριά που δεν μπορείς να πιάσεις τα μακαρόνια γιατί διαλύονται!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.078
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Μ'εκανες κ γελασα...οχι με το σχολιο σου αλλα θυμηθηκα πριν καναδυο βδομαδες αφησαμε ανεγγιχτες 2 μακαροναδες. Η γηραια μαγειρισσα της συμπαθους ταβερνας απορησε οταν ζητησαμε να βραζει τα μακαρονια λιγοτερο, οσο γραφει στο πακετο 8'. Τα ειχε βρασει "οπως τα τρωμε εδω", 15'..που τα τρως αποψε κ τα χωνευεις μεθαυριο...
τα πάντα με μέτρο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom