Εκπομπή Travelstories - επεισόδιο 7 - Ταξίδια και φαγητό

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Δε λέω ένα εστιατόριο να έχει όλα. Λέω ότι ζώντας στην Ελλάδα οπότε ζητώ μαγειρίτσα οπουδήποτε γελάνε και μου λένε ότι δεν ήρθε το Πάσχα. Ειναι πολύ σπάνιο να βρεις. Όποιος ξέρει να μου πει που έχει βορείως του Περισσού και νοτίως της Εκάλης θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα.
Μακης Θηβων Περιστερι 24 ωρες το 24ωρο 365 μερες τον χρονο! Μεχρι και περσι που ειχα παει τελευταια φορα ειχε καθε μερα και πατσα και μαγειριτσα. Τωρα δεν ξερω αν αλλαξε κατι! Δεν ειναι βεβαια στα ορια που εδωσες αλλα αν σε βγαλει ο δρομος σου απο εκει μπορεις να τον επισκεφτεις!

Υ.Γ. Παρε και ενα τηλ. πριν, μην πας τσαμπα τοσο δρομο και με βριζεις μετα, αλλα απ' οσο ξερω ειχε καθε μερα. Εγω βεβαια για πατσα πηγαινα εκει αλλα θυμαμαι που εγραφε καθημερινα μαγειριτσα. Δεν ξερω γιατι δεν πηρα ουτε μια φορα και μενα απο τα αγαπημενα μου πιατα ειναι!
 
Last edited:

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Υπεροχο θεμα!
Αγαπημενο το φαγητο σε ολους πιστευω,το καλο φαγητο,προσωπικα αγαπω την καλη τουρκικη κουζινα,απο γλυκα,και γενικα οτι εφαγα εκει μου αρεσε,υστερει ομως στο γεγονος οτι δεν σερβιρει κρασακι,αρα μεγαλο μειον απο εμενα.Ψαρια μονο στην ελλαδα εχω φαει σωστα,μενω και σε νησι και θεωρω οτι καλαμαρακι γεμιστο,ελαφρυ,ομορφα μαγειρεμενο μονο στην πατμο εχω δοκιμασει,και στην καλλυτερη τιμη που θα μπορουσε για φρεσκο καλαμαρι.
Τα τυρια της Γαλλιας τα αγαπω,και τον συνδιασμο γλυκο-τυρι-κρασι που εχουν τα χωριουδακια της.
Η ιταλικη πιτσα δεν μου αρεσε,αλλα το ιταλικο παγωτο το θεωρω απ τα καλλυτερα οχι ομως στην ρωμη,αλλα στο μπεργκαμο που το εφτιαχναν με χιονι επιτοπου.
το χειροτερο φαγητο το εχει η ολλανδια πιστευω...απλα δεν βρηκα να φαω τιποτα.
Οπως και να χει η Ελλαδα εχει το καλυτερο φαγητο του κοσμου,συν κρασι,συν τυρια...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Δε λέω ένα εστιατόριο να έχει όλα. Λέω ότι ζώντας στην Ελλάδα οπότε ζητώ μαγειρίτσα οπουδήποτε γελάνε και μου λένε ότι δεν ήρθε το Πάσχα. Ειναι πολύ σπάνιο να βρεις. Όποιος ξέρει να μου πει που έχει βορείως του Περισσού και νοτίως της Εκάλης θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα.
δοκίμασε σε πατσατζηδικα της περιοχής.
Εδώ στη δυτική Θεσσαλονίκη σερβίρεται σε κάποια πατσατζήδικα 12 μήνες το χρόνο.
Ετσι όποιον του αρέσει το συγκεκριμένο πιάτο, το απολαμβάνει συνεχώς 😏
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Δε λέω ένα εστιατόριο να έχει όλα. Λέω ότι ζώντας στην Ελλάδα οπότε ζητώ μαγειρίτσα οπουδήποτε γελάνε και μου λένε ότι δεν ήρθε το Πάσχα. Ειναι πολύ σπάνιο να βρεις. Όποιος ξέρει να μου πει που έχει βορείως του Περισσού και νοτίως της Εκάλης θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα.
Μαρούσι γουστάρεις?
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ψαρια μονο στην ελλαδα εχω φαει σωστα

Γαλλικά ψάρια = λουκούμια!

καλαμαρακι γεμιστο,

Οι Ισπανοί κάνουν φοβερά καλαμαράκια κοκκινιστά!

Ένα θέμα είναι πόσοι ρισκάρουν με κουζίνες του εξωτερικού. Πιστεύω ότι αξίζει να δοκιμάζεις κάθε μέρα και διαφορετικά πιάτα, ακόμα κι αυτά που δεν σου γεμίζουν το μάτι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μαρούσι γουστάρεις?
Nαιαιαιαιαι, σε ακούω.
(Δυο πατσατζίδικα που πήρα στη γειτονιά πριν από λίγο ο ένας γέλασε κι ο άλλη νόμιζε ότι της κάνω φάρσα και μου το' κλεισε...)

Έχω ξεχάσει να αναφέρω τη λιβανέζικη κουζίνα που όπου τη δοκίμασα, από την Αβάνα μέχρι τη Μελβούρνη κι από την Ουάσιγκτον μέχρι το Ρίο, ήταν εξαιρετική. Αλλά δεν έχω πάει στο Λίβανο για να την κρίνω in situ .

Επίσης έχω ακούσει, αλλά δεν έχω δοκιμάσει, εξαιρετικά πράγματα για τη γεωργιανή κουζίνα, όποιος έχει πάει ας πει δυο κουβέντες.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Γαλλικά ψάρια = λουκούμια!




Οι Ισπανοί κάνουν φοβερά καλαμαράκια κοκκινιστά!

Ένα θέμα είναι πόσοι ρισκάρουν με κουζίνες του εξωτερικού. Πιστεύω ότι αξίζει να δοκιμάζεις κάθε μέρα και διαφορετικά πιάτα, ακόμα κι αυτά που δεν σου γεμίζουν το μάτι.
Δεν διαφωνω,δεν θα φαω κατι στανταρ επειδη ειναι η σπεσιαλιτε της καθε χωρας,ψαροφαγος δεν ειμαι,για αυτο επελεξα την τουρκια σαν κουζινα,στα μονα μερη που εφαγα ψαρι,ηταν στα ελληνικα νησια,κι αυτο γιατι τα εφαγα σε σπιτι,δεν τα πηρα σε ελληνικη ταβερνα.ειχαμε παει με φιλικο ζευγαρι με το σκαφος τους,ψαρεψε το ψαρακι,βασικα ροφος ηταν δεν το λες ψαρακι και πηγαμε το ψησε φιλη στο μαράθι,νησακι με 4 μονιμους κατοικους,κοντα στην πατμο και ναι ετσι το εφαγα...επισης,αν και δεν εχω παει ποτε μ αρεσει η ρωσσικη κουζινα απο φιλες που εχω δοκιμασει,σε γενικες γραμμες προτιμω να φαω σπιτικο φαγητο παρα σε ενα τυπικο εστιατοριο,κι ευτυχως εχω φιλους,στα ταξιδια που παω.Εχω δοκιμασει μ αυτη τη λογικη ινδικη κουζινα κι εχω παθει πλακα,απο φιλη που δουλευε στην πατμο.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Nαιαιαιαιαι, σε ακούω.
(Δυο πατσατζίδικα που πήρα στη γειτονιά πριν από λίγο ο ένας γέλασε κι ο άλλη νόμιζε ότι της κάνω φάρσα και μου το' κλεισε...)

Έχω ξεχάσει να αναφέρω τη λιβανέζικη κουζίνα που όπου τη δοκίμασα, από την Αβάνα μέχρι τη Μελβούρνη κι από την Ουάσιγκτον μέχρι το Ρίο, ήταν εξαιρετική. Αλλά δεν έχω πάει στο Λίβανο για να την κρίνω in situ .

Επίσης έχω ακούσει, αλλά δεν έχω δοκιμάσει, εξαιρετικά πράγματα για τη γεωργιανή κουζίνα, όποιος έχει πάει ας πει δυο κουβέντες.
Έχω την εντύπωση ότι ακόλουθησε η εξής συνομιλία : γυναίκα μόλις πήρε ένας και ζητούσε μαγειρίτσα , τους βάρεσε η ζέστη και η καραντίνα , μαγειρίτσα καλοκαιριάτικα ... αυτός να δεις από την καραντίνα δε κατάλαβε ότι πέρασε το Πάσχα ...
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Λιβανεζικη κουζινα; Συγκλονιστικη. Και στη Βυρηττο και στο Καιρο, η καλυτερη κουζινα της Μεσης Ανατολης.
Συμφωνω απολυτα,ειχαμε καποτε εναν παιδιατρο εδω στο νησι,απ την Συρια,εμεναν χρονια στην πατμο,οικογενειακως,δε θα ξεχασω την κουζινα τους,τον χαρακτηρα τους,και το φιλοτιμο που ειχαν αυτοι οι ανθρωποι.Ο γιατρος πληρωνονταν σε φαγητο,ειχε μεγαλη πλακα θεος χωρεστον...εχει πεθανει απο στεναχωρια οταν ξεσπασε πολεμος στην Συρια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Nαιαιαιαιαι, σε ακούω.
(Δυο πατσατζίδικα που πήρα στη γειτονιά πριν από λίγο ο ένας γέλασε κι ο άλλη νόμιζε ότι της κάνω φάρσα και μου το' κλεισε...)

Έχω ξεχάσει να αναφέρω τη λιβανέζικη κουζίνα που όπου τη δοκίμασα, από την Αβάνα μέχρι τη Μελβούρνη κι από την Ουάσιγκτον μέχρι το Ρίο, ήταν εξαιρετική. Αλλά δεν έχω πάει στο Λίβανο για να την κρίνω in situ .

Επίσης έχω ακούσει, αλλά δεν έχω δοκιμάσει, εξαιρετικά πράγματα για τη γεωργιανή κουζίνα, όποιος έχει πάει ας πει δυο κουβέντες.
Αμα σου αρεσει το καρυδι ειναι πολυ ωραια η Γεωργιανη. Αν οχι δεν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom